این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آبسه دندان عقل

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آبسه دندان عقل را از این سایت دریافت کنید.

  آبسه دندان عقل

  آیا نگران این هستید که ممکن است دندان شما یا شاید دندان کودک شما آبسه کرده باشد؟ و شما احتمالاً در این فکر هستید که چگونه آبسه دندان را درمان کنید. آبسه داخل دهان یک مشکل پزشکی جدی است که باید به سرعت مورد توجه قرار گیرد. و شما می خواهید آن را به سرعت حل کنید زیرا درد آبسه دندان می تواند نسبتاً شدید باشد.

  خوشبختانه، دندانپزشک شما قادر خواهد بود در درمان سریع آبسه دندان، از جمله با آنتی بیوتیک های آبسه دندان، اگر عفونت دهان شدید باشد، به شما کمک کند.

  برای کمک به شما در تلاش برای یادگیری بیشتر در مورد آبسه دهان، در این مقاله به پرسش های زیر پاسخ خواهیم داد:

  آبسه دندان چیست؟

  چه چیزی باعث آبسه دندان می شود؟

  به کدام علائم آبسه دندان باید توجه کرد؟

  درمان آبسه دندان شامل چه مواردی است؟

  بهترین آنتی بیوتیک ها برای آبسه دندان دندان کدامند؟

  چگونه متوجه شد که عفونت دندان گسترش یافته است؟

  ما همچنین نکاتی برای جلوگیری از بروز عفونت های دهان و دندان و حفظ سلامت دهان ارائه خواهیم داد.

  آبسه دندان

  آبسه دندان چیست؟

  آبسه دندان، حفره ای پر از چرک است که زمانی پر می شود که یک عفونت باکتریایی باعث تجزیه بافت می شود. به طور معمول این آبسه دهان به صورت مشهودی به شکل یک آبسه روی لثه ظاهر می شود. آبسه می تواند در بخش های مختلف بدن ایجاد شود. آنها یک مکانیسم دفاعی طبیعی هستند، و هدف آنها جلوگیری از رسیدن عفونت به بخش های دیگر بدن است. نتیجه انباشته شدن چرک معمولاً بسیار دردناک است.

  وقتی صحبت از آبسه دهان به میان می آید، هم لثه ها و هم خود دندان ها در معرض خطر قرار دارند. آبسه دندانی داخل دهان می تواند باعث فرسایش ساختار پریودنتال (که از دندان ها حمایت می کند) و استخوان فک و وارد آمدن آسیب های جبران ناپذیر شود. در برخی موارد ممکن است به کشیدن دندان نیاز داشته باشید.

  با درک علائم آبسه دندان و جستجوی درمان تخصصی، به محض نگران شدن در مورد عفونت دندان، می توانید احتمال عفونت بیشتر و بروز عوارض را کاهش دهید.

  انواع آبسه دندان

  سه نوع اصلی آبسه دهان وجود دارد: لثه ای، پریودنتال و پری اپیکال. عامل متمایز کننده برای هر یک از آنها محل تشکیل آبسه است.

  آبسه لثه ای

  آبسه لثه یا آبسه لثه ای، آبسه ای درون لثه است که روی سطح بافت در خط لثه دندان ها (لثه) تشکیل می شود. برای برخی افراد، آبسه لثه تا حدودی شبیه یک جوش روی لثه است. این آبسه دهان روی لثه اغلب نتیجه آسیب خارجی به لثه است، به عنوان مثال ناشی از ورود غذا به زیر خط لثه. همچنین در نتیجه آسیب هایی مانند فرو رفتن یک خلال دندان به داخل لثه، ممکن است آبسه لثه را تجربه کنید.

  اگر آبسه دهان روی لثه زود تشخیص داده شود، درمان و بهبودی آن نسبتاً آسان است. با این حال، در صورت عدم درمان، آبسه های لثه می توانند پیشرفت کنند و به آبسه پریودنتال تبدیل شوند و باعث وارد آمدن آسیب بیشتر به دهان شوند.

  آبسه پریودنتال

  برخلاف آبسه لثه، این نوع آبسه دندان در جاهای عمیق تر درون پاکت های لثه ایجاد می شود. از آنجا که جایی برای تخلیه چرک وجود ندارد، آبسه دهان به بافت اطراف و استخوان فک گسترش می یابد.

  آبسه پری آپیکال

  این نوع آبسه دهان از داخل پالپ نرم دندان آغاز می شود، که معمولاً نتیجه پوسیدگی داخل عمق دندان است. هنگامی که پوسیدگی دندان، باعث فرسایش مینا و عاج محافظ دندان می شود، باکتری ها می توانند به اعصاب و پالپ دندان حمله کنند.

  چرک ناشی از این عفونت ممکن است در خط لثه دندان ها ظاهر شود، شبیه به یک لثه آبسه کرده، اما معمولاً با گسترش به بافت اطراف ختم می شود که ملتهب می شود.

  آبسه دندان عقل

  آبسه های دندان عقل نوع خاصی از آبسه های پری آپیکال هستند، زیرا تمیز کردن دندان های عقبی سخت تر است. علاوه بر این، تشخیص حفره های روی این دندان ها و درمان زود هنگام آنها برای دندانپزشک دشوارتر است.

  آبسه دندان

  مراحل آبسه دندان

  مراحل مختلف آبسه دندان را می توان در سه بخش خلاصه کرد:

  پوسیدگی دندان: این نخستین مرحله آبسه دندان است. تجمع باکتری روی سطح دندان باعث ایجاد پلاک می شود. پلاک مینای دندان را می خورد و باعث ایجاد حفره می شود. باکتری به کار خود ادامه می دهد و راه خود را به داخل دندان و به لایه عاج باز می کند. هنگامی که باکتری ها از عاج عبور می کنند و وارد پالپ می شوند، شروع آبسه دندان را خواهید داشت.پالپ عفونی: دومین مرحله از مراحل آبسه دندان، عفونت پالپ (پالپیت) است. اکنون باکتری درون پالپ دندان است، و باعث عفونی شدن پالپ می شود. اعصاب شروع به از بین رفتن می کنند، سیستم ایمنی بدن به دنبال عفونت می رود و التهاب بیشتری ایجاد می شود. چرک در اطراف ریشه دندان در حال از دست رفتن ایجاد می شود، و باعث بروز آبسه دندان می شود.گسترش عفونت دهان: اگر آبسه دندان به سومین مرحله خود برسد، می تواند شروع به گسترش عفونت به سایر قسمت های دهان شما کند. آبسه های دندان ممکن است در کنار بافت استخوانی پاره شوند و در امتداد استخوان فک پخش شوند. اگر هرگز درمان نشوند، حتی می توانند کشنده باشند.

  علل آبسه های داخل دهان

  دهان شما به طور طبیعی حاوی باکتری است و وقتی به خوبی تمیز نشود، این باکتری روی دندان ها و لثه های شما پلاک ایجاد می کند. زمانی که اسید تولید شده توسط پلاک شروع به پوسیدگی دندان یا لثه کند، عفونت دندان ایجاد می شود.

  همانطور که در بالا ذکر شد، آبسه ها معمولا زمانی اتفاق می افتند که پوسیدگی دندان بدون درمان باقی بماند تا گسترش یابد. سایر دلایل احتمالی عفونت عبارتند از:

  بیماری لثه (ژنژیویت)

  یک دندان ترک خورده تروما

  عوارض جراحی دندان مانند ایمپلنت ها، درمان ریشه و کشیدن دندان

  محکم مسواک زدن

  گیر کردن غذا بین دندان ها و لثه ها

  افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، به دلیل افزایش پلاک، بیشتر مستعد ابتلا به آبسه های دهان هستند. هر گونه آسیب به دندان ها و لثه ها یا جراحی آنها می تواند احتمال بروز عفونت را افزایش دهد زیرا قسمت های ظریف دهان در معرض باکتری قرار می گیرند.

  منبع مطلب : drafsari.com

  آبسه دندان عقل

  آبسه دهان

  هنگامی که بخشی از محدوده داخل دهان تحریک شده یا آسیب می‌بیند، باکتری‌ها ممکن است وارد آن شده و عفونت ایجاد کنند. گاهی اوقات ممکن است عفونت را به صورت تورم دردناک پر شده با چرک (مایع غلیظ زرد رنگ) ببینید. در صورتی که چرک تجمع یافته در داخل بافت‌ها تخلیه نشود، تورم و درد این ناحیه بیشتر خواهد شد. به این وضعیت آبسه گفته می‌شود. آبسه مانعی در پیرامون عفونت تشکیل می‌دهد. این یکی از روش‌های مقابله بدن با عفونت باکتریایی و جلوگیری از گسترش آن است.

  انواع آبسه دهان

  آبسه ممکن است خیلی سریع ایجاد شود. گاهی اوقات آبسه ظرف یکی دو روز پس از شروع عفونت تشکیل می‌شود. دو نوع آبسه در داخل دهان ممکن است ایجاد شود:

  علائم و نشانه های عدم موفقیت درمان ریشه

  آبسه لثه که به آن آبسه پریودنتال نیز گفته می‌شود – این انواع آبسه معمولاً در اثر عفونت در محدوده ‌ای بین دندان و لثه اتفاق می‌افتد. ممکن است عفونت پس از گیر کردن غذا بین لثه و دندان شروع شود. در افرادی که دچار بیماری شدید لثه هستند، باکتری‌ها در زیر لثه و استخوان پیرامون آن تجمع

  علائم و نشانه های عدم موفقیت درمان ریشه

  آبسه دندان که به آن آبسه پری اپیکال نیز گفته می‌شود – این آبسه در داخل دندان تشکیل می‌شود و زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که عصب داخل دندان مرده و یا در حال مرگ باشد. این نوع آبسه در نوک ریشه دندان تشکیل می‌شود. سپس به استخوان پیرامون گسترش پیدا کرده و باعث تحلیل رفتن استخوان می‌شود.

  علائم و نشانه های عدم موفقیت درمان ریشه

  بیشتر آبسه های دهان دردناک هستند بنابراین معمولاً افراد بلافاصله به دنبال درمان دندانپزشکی می‌روند. با این حال گاهی اوقات عفونت ممکن است هیچ دردی ایجاد نکند. در صورتی که آبسه درمان نشود عفونت ممکن است ماه‌ها و یا حتی سال‌ها باقی بماند. عفونت به خودی خود برطرف نمی‌شود بنابراین حتماً باید درمان شود. هرگز از علائم هشدار دهنده چشم‌ پوشی نکنید.

  عوارض و مشکلات آبسه دهان

  در صورتی که عفونت تحت درمان قرار نگیرد به استخوان و دندان‌های مجاور آسیب وارد می‌کند.

  همچنین ممکن است از محل عفونت یک تونل از لثه و استخوان و پوست به داخل دهان ایجاد شود و از طریق آن، چرک تجمع یافته در داخل دهان تخلیه شود. به این تونل تخلیه چرک، فیستول گفته می‌شود. ممکن است فیستولها را به صورت منافذی در داخل دهان ببینید. فیستول ممکن است همانند یک جوش به نظر برسد. در صورتی که چرک از طریق فیستول تخلیه شود، طعم بدی در دهان احساس می‌کنید.

  از آنجایی‌ که چرک داخل آبسه دهان باعث افزایش فشار می‌شود، درد ایجاد می‌نماید. تخلیه چرک از طریق فیستول ها باعث کاهش فشار می‌شود بنابراین در این زمان درد آرام می‌گیرد. با این حال به خاطر داشته باشید عفونت هنوز وجود دارد و باید درمان شود.

  گاهی اوقات آبسه درمان نشده ممکن است کیسه پر شده با چرک که به آن کیست گفته می‌شود در داخل استخوان فک ایجاد نماید. در صورتی که دندان به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و نتوان آن را نجات داد، ممکن است هنگام کشیدن دندان، کیست استخوان بیرون بزند. در صورتی که دندان را بتوان نجات داد، باید عصب‌ کشی انجام شود تا تمامی بافت‌ها و مواد آلوده از داخل دندان تخلیه شود. با این حال توجه داشته باشید عصب ‌کشی نمی‌تواند کیست استخوان را درمان کند. برای این منظور باید عمل جراحی انجام شود.

  در موارد نادر عفونت مسبب آبسه، گسترش یافته و منجر به مشکلات جدی برای سلامت فرد می‌شود.

  در صورت تشکیل آبسه در دهان چه باید کرد؟

  آبسه همیشه وضعیتی جدی به شمار می‌آید چرا که عفونت ممکن است به بخش‌های دیگر بدن گسترش پیدا کند. بنابراین در صورتی که متوجه آبسه شدید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که احساس می‌کنید تورم شبیه جوش بر روی لثه ایجاد شده است، چند مرتبه در روز دهان خود را با محلول آب نمک بشویید. برای تهیه محلول آب نمک نصف قاشق چای‌خوری نمک‌ را در یک لیوان آب حل کنید. این کار ممکن است به تخلیه چرک و کاهش فشار، کمک کند. حتی در صورتی که با شست ‌و شوی دهان با محلول آب نمک، درد و تورم کاهش یافت، باز هم باید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

  درمان آبسه دهان

  درمان آبسه دهان آبسه لثه

  بیشتر موارد آبسه لثه پس از اقدامات زیر خیلی زود بهبود می‌یابند:

  ناحیه کاملا تعویض میشود

  چرک محبوس در داخل لثه تخلیه می‌شود

  عفونت درمان می‌شود

  در صورتی ‌که فیستول ایجاد شده باشد، ممکن است دندانپزشک مسیر آن را دنبال کند تا به منشأ عفونت دست یابد. سپس دندانپزشکی یک تکه ماده انعطاف ‌پذیر نازکی در فیستول قرار می‌دهد. این ماده در عکس پرتوی ایکس مشخص بوده و محل فیستول را به دندانپزشک نشان می‌دهد. پس از این که دندانپزشک عفونت را پاک‌سازی میکند، معمولاً فیستول به خودی خود بسته می‌شود.

  آبسه دندان

  در صورتی که عفونت در داخل دندان شروع شده باشد، دندان‌پزشک سوراخ کوچکی در دندان ایجاد می‌کند. این کار امکان تخلیه چرک و عفونت آبسه را فراهم می‌سازد. دندان‌پزشک محفظه پالپ دندان اعم از عصب ها و بافت‌های آلوده را تخلیه می‌نماید (عصب‌ کشی). سپس دندان پر شده و با مواد پر کننده یا روکش ترمیم می‌شود.

  در صورتی ‌که آبسه خیلی بزرگ باشد یا آسیب دیدگی دندان شدید باشد، ممکن است امیدی به نجات دندان نبوده و دندان کشیده شود. بیشتر موارد آبسه های بزرگ باید تخلیه شوند. دندانپزشک سوراخی از لثه تا استخوان ایجاد می‌کند تا مسیری برای خروج چرک تجمع یافته ایجاد شود. این کار باعث کاهش فشار داخل و جلوگیری از گسترش عفونت می‌شود.

  افرادی که دچار بیماری لثه شدید هستند ممکن است آبسه دندان در دهانشان تشکیل شده باشد. تخلیه چرک آبسه به برطرف شدن فوری مشکل کمک می‌کند. با این حال بیماری لثه باید درمان شود تا جلوی عفونت مجدد آن گرفته شود.

  ممکن است دندانپزشک آنتی ‌بیوتیک و مسکن تجویز نماید. این داروها برای کمک به کنترل درد ، التیام آبسه و جلوگیری از گسترش عفونت تجویز می‌شوند.

  منبع مطلب : dr-ghodsian.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید