این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آزمایش fasting blood glucose

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آزمایش fasting blood glucose را از این سایت دریافت کنید.

  آزمایش قند خون ناشتا (FBG)

  آزمایش قند خون ناشتا FBS (Fasting Blood Sugar) 1- این تست به چه نام‌های دیگری شناخته می‌شود؟ Fasting blood glucose (FBG) Fasting plasma glucose (FPG) Fasting blood sugar (FBS) 2- هدف از انجام تست چیست؟ این آزمایش به منظور غربالگری و تشخیص دیابت و پیش دیابت و پایش (monitoring) افراد دیابتی  و یا افراد هایپوگلیسمیک…

  آزمایش قند خون ناشتا

  FBS (Fasting Blood Sugar)

  1- این تست به چه نام‌های دیگری شناخته می‌شود؟

  Fasting blood glucose (FBG)

  Fasting plasma glucose (FPG)

  Fasting blood sugar (FBS)

  2- هدف از انجام تست چیست؟

  این آزمایش به منظور غربالگری و تشخیص دیابت و پیش دیابت و پایش (monitoring) افراد دیابتی  و یا افراد هایپوگلیسمیک انجام می شود.

  گلوکز منبع اصلی انرژی برای سلولهای بدن است. میوه ها، سبزیجات، نان و دیگر منابع غذایی ِ کربوهیدرات ها حین فرآیند هضم غذا در بدن به گلوکز (و سایر مواد مغذی) تجزیه شده  سپس توسط روده کوچک جذب شده و در بدن گردش می کنند. استفاده از گلوکز برای تولید انرژی به انسولین بستگی دارد. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می شود و انتقال گلوکز به سلولهای بدن را تسهیل می کند. این هورمون همچنین، به کبد برای ذخیره انرژی اضافی به عنوان گلیکوژن برای ذخیره کوتاه مدت و یا به عنوان تری گلیسیرید در سلولهای چربی کمک می کند.

  3- این تست چه زمانی درخواست می‌شود؟

  این آزمایش بعنوان یک چکاپ روتین برای تمامی افراد به خصوص افراد بیشتر از 45 سال، افرادی که عوامل خطر یا علایم ابتلا به دیابت دارند و خانم های باردار انجام می شود.

  4- تست‌های آزمایشگاهی مکمل کدامند؟

  Glucose challenge test (GCT)

  Glucose tolerance test (GTT)

  Haemoglobin A1C or glycated haemoglobin (Hb A1C)

  Two-Hour Postprandial Glucose (2hpp)

  5- چه نوع نمونه‌ای برای این تست درخواست می‌شود؟

  نمونه خون، ادرار، مایعات بدن مانند مایع مغزی نخاعی

  6- مراجعه کننده قبل از انجام آزمایش باید چه شرایطی را رعایت کند؟

  قبل از انجام این تست نیاز به رعایت شرایط ناشتایی است یعنی بین 8 الی 10 ساعت قبل از انجام این آزمایش از خوردن و آشامیدن پرهیز شود، ولی نوشیدن آب اشکالی ندارد.

  7- نحوه جمع‌آوری نمونه چگونه است؟

  برای انجام آزمایش قند خون در آزمایشگاه، خونگیری از ورید بازویی انجام می شود. قبل از نمونه گیری، فرد مراجعه کننده باید داروهایی که مصرف می کند به همراه آخرین زمان مصرف دارو را به اطلاع پرسنل نمونه گیر در آزمایشگاه برساند.

  8- روش انجام تست چیست؟

  از روش glucose oxidase برای اندازه گیری گلوکز استفاده می شود.

  9- چه عواملی باعث تداخل و ایجاد نتایج کاذب در انجام تست می‌شود؟

  انواع استرس ها مانند بیهوشی عمومی، آسیب های مغزی-نخاعی، سکته قلبی، شوک، ورزش سنگین و سوختگی می تواند باعث افزایش میزان گلوکز خون شود.

  10- نتایج این تست چگونه گزارش می‌شود؟

  میزان طبیعی گلوکز خون ناشتا در آزمایشگاه وحید بر حسب mg/dl  بصورت ذیل می باشد، اگرچه این میزان در هر آزمایشگاه و هر سن و جنس متفاوت است:

  Normal: 60 – 99

  Prediabetes: 100 – 125

  Diabetes: ≥ 126

  میزان بیش از حد طبیعی گلوکز خون اغلب نشان دهنده دیابت است، اما بسیاری از بیماری ها و شرایط دیگر نیز می توانند باعث افزایش قند خون شوند.

  همچنین میزان قند خون غیر ناشتا در نمونه خون راندوم (تصادفی) برابر یا بیشتر از 200 میلی گرم در لیتر، نشان دهنده دیابت است.

  افزایش میزان گلوکز در شرایط زیر مشاهده می‌شود:

  دیابت شیرین، استرس حاد، سندروم کوشینگ، فئوکروموسیتوما، آسیب مزمن کلیوی، التهاب حاد پانکراس، آکرومگالی.

  کاهش میزان گلوکز در شرایط زیر مشاهده می‌شود:

  انسولینوما (تومور پانکراس که انسولین تولید می کند)، کم کاری تیرویید، کم کاری هیپوفیز، بیماری آدیسون، بیماری کبدی، مصرف زیاد انسولین، گرسنگی زیاد.

  تهیه شده توسط:

  واحد تحقیق و توسعه (R & D) آزمایشگاه پاتوبیولوژی وحید

  دکتر احسان کاکاوندی، دکتر محمد وحید دستجردی

  :References

  Jacobs & DeMott Laboratory Test Handbook with Key Word Index 5th Edition

  منبع : vahidlab.ir

  آزمایش قند خون ناشتا

  آزمایش قند خون ناشتا برای بررسی گلوکز موجود در خون انجام می‌شود و تفسیر جواب آن احتمال بروز بیماری دیابت را نشان می‌دهد.

  آزمایشات و تست ھا کولایف

  آزمایشات و تست ھا کولایف آزمایش قند خون ناشتا - Fasting Blood Sugar (FBS)

  نام های دیگر آزمایش: آزمایش قند خون ناشتا FBG

  Blood Sugar, Fasting Blood Sugar (FBS), Fasting Blood Glucose (FBG), Fasting Plasma Glucose (FPG), Oral Glucose

  کد آزمایش: 200بخش آزمایشگاه:

  بیوشیمی

  اطلاعات آزمایش در یک نگاه

  هدف از انجام این آزمایش چیست؟

  آزمایش قند خون ناشتا (FBS)، مقدار گلوکز موجود در نمونه خون را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش به‌طور معمول در جهت تعیین وضعیت سلامتی افراد از نظر ابتلا به بیماری دیابت یا شرایط پیش دیابتی انجام می‌شود. از دیگر دلایل انجام آزمایش گلوکز نظارت بر شرایط قند خون بالا (هیپرگلیسمی) و قند خون پایین (هیپوگلیسمی) است.

  چه زمانی این تست درخواست می‌ شود؟

  انجام آزمایش گلوکز یا همان آزمایش قند خون ناشتا در افراد بالاتر از ۳۰ سال به عنوان یک آزمایش چکاپ درخواست داده می‌شود. در بیماران دیابتی و خانم‌های باردار لازم است که این آزمایش در فواصل زمانی مشخص انجام گیرد. همچنین در افرادی که از نظر ابتلا به دیابت در گروه افراد پرخطر قرار دارند و در افرادی که علائمی از بالا یا پایین بودن گلوکز خون را نشان می‌دهند، انجام آزمایش قند خون ناشتا ضروری است.

  خانم‌های باردار یا افراد دیابتی ممکن است در طول روز چندین بار قند خون خود را با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال خانگی اندازه‌گیری کنند. این افراد می‌توانند شخصاً از طریق این دستگاه‌ها در زمان‌های مختلف روز بر سطح قند خون خود نظارت داشته باشد.

  چه نمونه های برای این تست گرفته میشود؟

  - نمونه خون از رگ بازو

  شرایط لازم برای انجام آزمایش چیست؟

  زمان انجام آزمایش قند خون با توجه به هدف انجام آن توسط پزشک تعیین می‌گردد:

  - ناشتا بودن فرد الزامی است و نباید از ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش چیزی به جز آب خورده باشد

  - در افراد دیابتی یا افرادی که برای تایید قطعی ابتلا آن‌ها به بیماری دیابت آزمایش گلوکز خون انجام می‌شود، برای اطمینان بیشتر از نتیجه تست، آزمایش گلوکز خون در دو یا سه نوبت انجام می‌شود: نوبت اول در حالت ناشتا و نوبت دوم یک تا دو ساعت پس از نوشیدن مقدار مشخصی گلوکز

  اطلاعات مربوط به متخصص

  زمان جواب آزمایش تفسیر جواب آزمایش

  چه چیزهای در این تست بررسی میشوند؟

  گلوکز یکی از قند‌های موجود در مواد غذایی است. این ماده منبع اصلی انرژی سلول‌های بدن و تنها منبع انرژی مغز وسیستم عصبی است. از این رو وجود یک منبع پایدار برای دسترسی سلول‌های بدن به گلوکز ضروری است و سطح گلوکز در خون  همواره باید در سطح نسبتاً ثابتی حفظ شود. روش‌های محدودی برای اندازه گیری مقدار گلوکز خون وجود دارد. گاهی اوقات مقدار گلوکز موجود در ادرار فرد نیز اندازه گیری می‌شود.

  زمانی که شما غذا می‌خورید، مواد غذایی همچون میوه، سبزیجات، نان و منابع کربوهیدرات در طول فرایند هضم به قندی ساده به نام گلوکز و مواد دیگر شکسته می‌شوند. این مواد از طریق روده کوچک وارد جریان خون می‌شوند و در بدن به گردش در می‌آیند. استفاده از گلوکز و تولید انرژی از آن وابسته به هورمون انسولین است. انسولین توسط پانکراس (لوزالمعده) تولید می‌شود. این هورمون انتقال گلوکز را به درون سلول‌های بدن تسهیل می‌کند. گلوکز اضافی در کبد به شکل گلیکوژن و در سلول‌های چربی به شکل تری گلیسرید ذخیره می‌شود. در صورت نیاز بدن به گلوکز و کمبود منابع خارجی تامین کننده آن، گلیکوژن و تری گلیسرید مجدداً به شکل ساده خود تجزیه شده و گلوکز مورد نیاز بدن تامین می‌شود.

  بطور معمول، بعد از صرف هر وعده غذایی مقدار گلوکز خون به آرامی افزایش می‌یابد و در پاسخ به آن هورمون انسولین توسط پانکراس به جریان خون ترشح می‌شود. مقدار ترشح انسولین به میزان و محتوای ماده غذایی بستگی دارد. در صورتی که گلوکز به درون سلول‌ها وارد شود و متابولیزه گردد، سطح گلوکز خون پایین می‌آید. در اثر کاهش گلوکز خون مقدار ترشح انسولین از لوزالمعده نیز کم شده و سپس متوقف می‌شود. به این فرایند مکانیسم فیدبک گلوکز/انسولین می‌گویند. تا زمانی که مکانیسم فیدبک گلوکز/انسولین به خوبی عمل کند، مقدار گلوکز خون در سطح نسبتاً پایداری باقی می‌ماند. با این وجود در شرایطی که این تعادل بر هم بخورد و مقدار گلوکز خون افزایش یابد، بدن تلاش می‌کند تا به حالت تعادل خود باز گردد. برای این منظور سطح تولید انسولین را افزایش می‌دهد و گلوکز اضافی از طریق ادرار دفع می‌کند.

  در شرایطی مانند طولانی شدن زمان میان وعده‌های غذایی و یا پس از تمرین‌های ورزشی سخت، مقدار گلوکز خون کاهش زیادی پیدا می‌کند. در این شرایط گلوکاگون که یکی دیگر از هورمون‌های لوزالمعده است ترشح می‌شود. گلوکاگون با تاثیر بر کبد گلیکوژن ذخیره شده را مجدداً به گلوکز تبدیل می‌کند و از این طریق سطح گلوکز خون افزایش می‌یابد. بدین ترتیب کمبود گلوکز خون تامین می‌شود.

  عوامل مختلفی همچون برخی از بیماری‌ها، شرایط استرس‌زا و مصرف بعضی از داروها می‌توانند بر سطح گلوکز خون تاثیر بگذارند و منجر به افزایش (هیپوگلیسمی) یا کاهش غلظت قند خون (هیپوگلیسمی) شوند. مهم‌ترین عامل این مسئله بیماری قند خون (دیابت ملیتوس) است. بیماری دیابت در نتیجه تولید ناقص انسولین و یا مقاومت سلول‌ها در برابر تاثیر آن ایجاد می‌شود. در بیماران دیابتی که تحت درمان قرار نمی‌گیرند، فرآیندهای معمول چرخه مصرف گلوکز انجام نمی‌شود و نمی‌توانند از گلوکز استفاده کنند. افرادی که قادر به تولید کافی انسولین نیستند و یا اصلاً نمی‌توانند آن را تولید کنند، معمولاً مبتلا به دیابت خود ایمن هستند. این نوع دیابت، دیابت تیپ ۱ نامیده می‌شود. دیابت نوع ۱ معمولاً از زمان کودکی شروع می‌شود و دیابت وابسته به انسولین هم نامیده می‌شود. در گروه دیگری از بیماران دیابتی سلول‌های بدن نسبت به تاثیر انسولین مقاوم هستند. علاوه بر این ممکن است که در این افراد مقدار انسولین به اندازه کافی تولید نشود. این افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا دیابت غیر وابسته به انسولین هستند. در بعضی از موارد این گروه از بیماران می‌توانند در وضعیت پیش دیابتیک باشند. دیابت نوع ۲ معمولاً در بالغین مشاهده می‌شود. بعضی از خانم‌ها نیز در طول دوران بارداری ممکن است به دیابت حاملگی مبتلا شوند.

  در حالی که شروع بیماری دیابت نوع ۲ می‌تواند بدون علامت یا خفیف باشد، علائم دیابت نوع ۱ در طی چند روز تا چند هفته به سرعت بروز می‌کند و شدت بیشتری دارد. علائم بیماری دیابت نوع ۲ بصورت عفونت‌های قارچی در میان انگشتان و پاها، زیر سینه و در نواحی تناسلی، دیر بهبود یافتن زخم‌ها و بریدگی‌ها و درد یا بی حسی در پاها بروز می‌کند. کاهش وزن بدون برنامه، حالت تهوع و استفراغ و معده درد ناشی از شرایط کتواسیدوز دیابتیک از علائم بیماری دیابت نوع ۱ هستند.

  منبع : colifelabs.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید