این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آزیترومایسین برای کرونا

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آزیترومایسین برای کرونا را از این سایت دریافت کنید.

  بی تاثیر بودن آزیترومایسین در درمان بیماران سرپایی کرونا / افزایش خطر بستری با مصرف آزیترومایسین

  محققان “دانشگاه کالیفرنیا سان‌فرانسیسکو” در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند آنتی بیوتیک “آزیترومایسین” در پیشگیری از علائم کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به کرونا بستری نشده مؤثرتر از دارونما عمل نمی‌کند و حتی ممکن است علیرغم تجویز گسترده، این آنتی بیوتیک احتمال بستری شدن بیماران را افزایش دهد. به گزارش دیده بان علم ایران، “کاترین ای اولدنبرگ” […]

  علوم پزشکی

  بی تاثیر بودن آزیترومایسین در درمان بیماران سرپایی کرونا / افزایش خطر بستری با مصرف آزیترومایسین

  کد خبر:47939

  دوشنبه، ۲۸ تیر، ۱۴۰۰ | 17:56

  محققان “دانشگاه کالیفرنیا سان‌فرانسیسکو” در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند آنتی بیوتیک “آزیترومایسین” در پیشگیری از علائم کووید-۱۹ در بیماران مبتلا به کرونا بستری نشده مؤثرتر از دارونما عمل نمی‌کند و حتی ممکن است علیرغم تجویز گسترده، این آنتی بیوتیک احتمال بستری شدن بیماران را افزایش دهد.

  به گزارش دیده بان علم ایران، “کاترین ای اولدنبرگ” استاد این دانشگاه گفت: این یافته‌ها از استفاده روزمره آزیترومایسین برای بیماران سرپایی مبتلا به عفونت کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ پشتیبانی نمی‌کند.

  آزیترومایسین، آنتی بیوتیکی است که به طور گسترده به عنوان درمانی برای کووید-۱۹ در ایالات متحده و سایر نقاط جهان تجویز می‌شود. “اولدنبرگ” گفت: فرضیه ما این است که داروی مذکور دارای خواص ضد التهابی است که اگر این علائم در اوایل بیماری درمان شود، ممکن است از پیشرفت آن جلوگیری کند؛ اما ما چنین چیزی مشاهده نکردیم.

  در این مطالعه محققان ۲۶۳ فرد که آزمایش کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ همه آنها هفت روز قبل از ورود به مطالعه مثبت شده بود را مورد بررسی قرار دادند. در زمان ثبت نام هیچ یک در بیمارستان بستری نشده بودند. در یک فرآیند انتخاب تصادفی، ۱۷۱ شرکت کننده یک دوز خوراکی ۱.۲ گرمی آزیترومایسین و ۹۲ نفر پلاسیبو یکسان دریافت کردند.

  در روز چهاردهم مطالعه، ۵۰ درصد از شرکت کنندگان در هر دو گروه بدون علامت بودند؛ اما روز بیست و یکم، پنج نفر از شرکت کنندگانی که آزیترومایسین مصرف کرده بودند، با علائم شدید کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شدند و این در حالی بود که هیچ یک از افراد گروه مصرف کننده دارونما در بیمارستان بستری نشدند.

  محققان نتیجه گرفتند که درمان با یک دوز از داروی آزیترومایسین در مقایسه با دارونما با افزایش احتمال بدون علامت بودن بیماران مرتبط نیست.

  “اولدنبورگ” گفت: بیشتر آزمایشاتی که تاکنون درباره داروی آزیترومایسین انجام شده، بر روی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ شدید بستری در بیمارستان انجام شده است. مقاله ما یکی از اولین مطالعات انجام شده است که در آن داروی مذکور با پلاسبو مقایسه شده است و نشان می‌دهد آزیترومایسین هیچ نقشی در درمان بیماران سرپایی مبتلا به کرونا ندارد.

  این مطالعه با همکاری محققان دانشگاه استنفورد انجام شده و در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۱ در مجله”American Medical Association” منتشر شده است.

  انتهای پیام مطالب مرتبط

  آمار مبتلایان کرونا در ایران دوباره چهار رقمی شد/هشت بیمار در ۲۴ ساعت گذشته جان باختند

  وزیر بهداشت با متهم کردن کمیته علمی پیشین کرونا به تعارض منافع : نتایج کمیته فعلی به خاطر اهمیت دادن به علم و دانش درخشان است

  /غفلت خطرناک مسوولان در خیز سهمگین موج ششم کرونا/ عضو ستاد کرونایی جهاد دانشگاهی هشدار داد: تعلل در کنترل پیک ششم کرونا عوارض جدی در پی دارد

  کارستان ما در کرونا و سرافکندگی دوباره سیاست در برابر علم

  نظر دهید

  * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

  منبع : www.isw.ir

  آزیترومایسین چیست؟+ موارد احتیاط، نحوه مصرف و عوارض

  آزیترومایسین در درمان برخی از عفونت‌های حاد ناشی از باکتری‌ها مانند عفونت‌های ریه، گوش، پوستی و برخی موارد دیگر تجویز می‌شود و در اطفال و بزرگسالان قابل استفاده است.

  ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۰

  آزیترومایسین چیست؟+ موارد احتیاط، نحوه مصرف و عوارض

  آزیترومایسین در درمان برخی از عفونت‌های حاد ناشی از باکتری‌ها مانند عفونت‌های ریه، گوش، پوستی و برخی موارد دیگر تجویز می‌شود و در اطفال و بزرگسالان قابل استفاده است.

  به گزارش خبرنگار ایمنا، آزیترومایسین برای درمان بسیاری از عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود؛ این دارو یک آنتی‌بیوتیک از نوع کاروبید است که با توقف رشد باکتری‌ها کار می‌کند و برای عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مؤثر نیست. آزیترومایسین در ایران به اشکال مختلف مانند کپسول، قرص، سوسپانسیون خوراکی، قطره چشم و ویال تزریقی وجود دارد. در ادامه به بررسی و شناخت عوارض و کاربرد این دارو می‌پردازیم:

  آزیترومایسین چیست؟

  این دارو یک آنتی‌بیوتیک پرمصرف است که با اشکال مختلف قرص کپسول و شربت وجود دارد؛ آزیترومایسین در درمان برخی از عفونت‌های حاد ناشی از باکتری‌ها مانند عفونت‌های ریه، گوش، پوستی و برخی موارد دیگر تجویز می‌شود و در اطفال و بزرگسالان قابل استفاده است. آزیترومایسین در دسته آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید قرار دارد که با ایجاد اختلالاتی در باکتری‌ها از رشد و بقای آن جلوگیری می‌کند.

  موارد احتیاط پیش از مصرف آزیترومایسین

  در صورت بارداری یا شیردهی، وجود سابقه مشکلات کبدی و کلیوی، تپش قلب غیر طبیعی و حساسیت دارویی حتماً پیش از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع سازید. از آنجایی که این دارو می‌تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند، لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

  نحوه مصرف آزیترومایسین

  آنتی‌بیوتیک‌ها را دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره درمان را حتی اگر احساس بهبودی می‌کنید، کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری به صورت کامل از بین نرفته باشد.

  مقاومت میکروبی از جمله مشکلات جهان است که با سرعت بسیاری در حال افزایش است. در صورتی که مصرف بی‌رویه و نامناسب آنتی‌بیوتیک‌ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدیدآمیز حیات مواجه خواهیم شد؛ این دارو نباید بدون تجویز پزشک یا مقدار و طول درمان نامناسب مصرف شود زیرا نه تنها اثرات مطلوبی برای فرد ندارد بلکه منجر به عدم نابودی باکتری‌های موجود در بدن می‌شود که این مسئله خود باعث مقاوم شدن باکتری‌ها خواهد شد و در نهایت نسل جدید و مقاومی از میکروب‌ها به وجود می‌آید که دیگر به سادگی به داروهای آنتی‌بیوتیک پاسخ نمی‌دهد.

  بیشتر عفونت‌ها مسری است و مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها نه تنها برای افراد بیمار بلکه برای سایر افراد جامعه مشکل‌ساز است.

  مصرف خوراکی این دارو ممکن است به‌صورت تک‌دوز یا به‌صورت دوره پنج تا سه روز تجویز شود لذا مقدار و نوبت مصرف را حتماً از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

  در کودکان معمولاً فرم سوسپانسیون آزیترومایسین تجویز می‌شود و مقدار مصرف آن با توجه به وزن و شرایط کودک توسط پزشک تعیین می‌شود. به دلیل طعم تلخ این دارو می‌توانید پس از مصرف آن مقداری آب میوه به کودک بدهید.

  کپسول آزیترومایسین بهتر است با معده خالی (یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت پس از آن) مصرف شود، اما در صورت معده درد می‌توان آن را همراه با غذا مصرف کرد؛ البته فرم قرص و سوسپانسیون دارو با غذا تداخلی ندارد و می‌توان آن را قبل یا پس از غذا مصرف کرد.

  مصرف شربت‌های ضد اسید معده را حداقل دو ساعت با مصرف این دارو فاصله دهید.

  در صورت اقدام به هرگونه واکسیانسیون پزشک خود را از مصرف این دارو مطلع کنید.

  توصیه‌های دارویی آزیترومایسین

  با توجه به اشکال مختلف داروی آزیترومایسین، توصیه‌های این دارو در اشکال مختلف عبارت است از:

  قرص آزیترومایسین ۵۰۰ و ۲۵۰ | کپسول ۵۰۰ و ۲۵۰

  این فرم از دارو را می‌توانید همراه با غذا مصرف کنید. تا دو ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیت‌هایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارد، خودداری کنید.

  مصرف شربت‌های ضد اسید معده حاوی آلومینیوم و منیزیم را حداقل دو ساعت با این دارو فاصله دهید.

  در صورت مصرف هرگونه داروی قلبی پزشک خود را مطلع کنید.

  اسهال طولانی مدت همراه با دل پیچه تا چند هفته پس از درمان ممکن است از عوارض نادر این دارو محسوب شود و از خوددرمانی پرهیز کنید.

  در صورت مشاهده علائم التهاب شدید پوست، دهان یا چشم مصرف دارو را قطع و فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  ویال آزیترومایسین

  این دارو بیمارستانی است و نگهداری و تزریق آن حتماً باید زیر نظر پزشک و در مراکز درمانی انجام شود.

  در صورت که محلول تزریقی دچار کدورت یا تغییر رنگ خاص شده بود از تزریق آن خودداری کنید.

  برای هر بار تزریق از سرنگ و سرسوزن جدید استفاده کنید.

  در صورت مصرف هرگونه داروی قلبی پزشک خود را مطلع کنید.

  اسهال طولانی مدت همراه با دل پیچه تا چند هفته پس از درمان ممکن است از عوارض نادر این دارو محسوب شود و از خوددرمانی پرهیز کنید.

  در صورت مشاهده علائم التهاب شدید پوست، دهان یا چشم مصرف دارو را قطع و فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  تا دو ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیت‌هایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارد، خودداری کنید.

  سوسپانسیون آزیترومایسین

  دارو را همراه با غذا مصرف کنید.

  دارو را طبق دستورالعمل داخل بسته دارو با آب جوشیده و سرد شده یا آب مقطر موجود در بسته تهیه کنید.

  در هنگام تهیه دارو میزان آب را به مقدار گفته شده در بروشور آن در دو مرحله اضافه کنید تا به مقدار مشخص شده برسد.

  محلول آماده شده را قبل از مصرف تکان دهید و حداکثر تا ۱۰ روز در یخچال نگهداری کنید.

  قطره چشمی آزیترومایسین

  تا بهبود علائم و تأیید پزشک از مصرف لنزهای تماسی خودداری کنید.

  در صورت هرگونه درد و حساسیت بیش از حد در چشم به پزشک مراجعه کنید.

  در صورت تجویز همزمان چند قطره، ترتیب مصرف آن‌ها را از داروساز خود بپرسید و بین هر دو قطره حداقل ۱۰ دقیقه فاصله بگذارید.

  پس از استعمال قطره احتمال تجربه تاری وجود دارد لذا تا زمان اثرگذاری برای رانندگی و انجام فعالیت‌های نیازمند دقت، احتیاط کنید.

  پس از چکاندن قطره در چشم برای یک تا دو دقیقه چشم‌ها را ببندید و مجرای اشکی (دو طرف بینی) را با انگشت کمی فشار دهید.

  منبع : www.imna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید