این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آیا در قطب جنوب انسان زندگی میکند

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آیا در قطب جنوب انسان زندگی میکند را از این سایت دریافت کنید.

  10 تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟

  تفاوت قطب شمال و جنوب تنها به دمای هوا مربوط نمی شوند. حقایقی مانند اینکه پنگوئن ها و یا خرس های قطبی در هر دو قطب نیستند و مواردی از این دست جزو تفاوت هاست

  ۱۰ تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟

  1398-07-16

  تفاوت قطب شمال و جنوب

  همانطور که می دانید سردترین نقاط روی زمین قطب ها هستند، زیرا آفتاب به آن ها بسیار کمتر از دیگر نقاط می رسد. اما نکته مورد توجهی که برای افراد زیادی سوال می باشد، این است که آیا دو قطب شمال و جنوب شبیه به یکدیگر هستند؟ پاسخ این سوال هم می تواند بله و هم خیر باشد. آن ها نکات اشتراک و تفاوت هایی با هم دارند که هم شبیه بهم و هم از یکدیگر جدایشان می کند. مثلا اینکه دمای هوا در قطب جنوب بسیار کمتر و در نتیجه آن قطب سردتر می باشد. الی گشت در ادامه برایتان تفاوت قطب شمال و جنوب را آورده است. با ما همراه باشید:

  ۱- دما

  مطالب مرتبط:حقایقی که خلبان ها دوست ندارند شما بدانید!۲۵ حقیقتی که باید در مورد مثلث برمودا بدانید!

  شاید اولین مسئله ای که به ذهنتان برسد این باشد که آیا دمای این دو قطب با هم برابر است یا خیر. باید به شما بگوییم که هوا در قطب جنوب سردتر از قطب شمال است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از برف های قطب جنوب هرگز آب نمی شوند. میانگین هوا در قطب جنوب منفی ۴۹ درجه سانتی گراد و در قطب شمال منفی ۳۴ درجه سانتی گراد است.

  ۲- دگردیسی یا تغییر شکل

  در تابستان در قطب شمال پدیده دگردیسی رخ می دهد. یعنی اینکه بخشی از منطقه ذوب می شود و در زمستان مجددا به حالت یخ زدگی در می آید که یعنی شکل آن به مرور عوض می شود. البته گرم شدن زمین هم روی این بخش اثر بیشتری گذاشته، به طوری که در منطقه ای در گرین لند، به گفته کارشناسان تا پایان قرن ۲۱، چیزی از یخ باقی نمی ماند.

  از سویی دیگر قطب جنوب به خاطر دمای پایین تر معمولا این پدیده اتفاق نمی افتد. این یعنی اینکه تغییر شکلی در یخ ها نخواهید دید. اما خب طبق نظر متخصصا بعید نیست که گرمای زمین روی این منطقه هم تاثیر گذاشته و کم کم یخ ها را ذوب کند.

  ۳- خرس های قطبی و پنگوئن ها

  بیشتر مردم فکر می کنند که خرس های قطبی و پنگوئن ها در یک جا زندگی می کنند. اما می شود گفت که این فکر اشتباه است و یکی از موارد مهم در تفاوت قطب شمال و جنوب نیز همین مسئله است. پنگوئن ها در حقیقت تنها در نیمکره جنوبی زندگی می کنند. اگر که این دو حیوان در کنار هم زندگی می کردند، پنگوئن ها به راحتی شکاری بودند برای خرس های قطبی و چیزی از آن ها باقی نمی ماند.

  از سوی دیگر، خرس های قطبی بزرگترین شکارچیان زمین و گونه های خاص نیمکره شمالی هستند. آنها بر روی منطقه یخ زده ی اقیانوس اطلس مشرف می شوند و از حیواناتی مانند فوک های دریایی تغذیه می کنند.

  ۴- سوراخ لایه ی ازون

  احتمالا تا به حال راجع به سوراخ شدن لایه ازون شنیده اید. باید بگوییم که در واقع این سوراخ شدن چیزی نیست که به نظر می رسد. ماده ای شیمیایی به نام ازون که جو زمین را پوشانده است، در برخی از نقاط صدمه دیده و در برخی دیگر از مناطق به طور کلی از بین رفته است. حالا سوال اینجاست که کجا این اتفاق افتاده است و تفاوت قطب شمال و جنوب نسبت به این مورد چیست؟

  در قطب جنوب این لایه به اندازه ای تقریبا سه برابر مساحت آمریکا از بین رفته است.

  در قطب شمال نیز این لایه به شدت آسیب دیده و نازک شده است.

  ۵- نفت، طلای سیاه

  می توان گفت که حدود نیمی از باقیمانده نفت  جهان در قطب شمال قرار دارد و اختلافاتی میان کشورهای مختلف بر سر اینکه این زمین ها مال کیست، وجود دارد.

  ۶- سرزمینی متعلق به هیچ کس

  دیگر تفاوتی قطب شمال و جنوب این است که در قطب جنوب هیچ کسی زندگی نمی کند! شاید بگویید که افراد زیادی پرچم خود را در آن جا گذاشته اند، اما واقعیت این است که قطب جنوب متعلق به هیچ کس نیست و تا کنون هیچ سندی مبنی بر اینکه افرادی در اینجا زندگی می کرده اند وجود ندارد.

  در مقابل، در قطب شمال روستاها و شهرستان هایی مانند بارو، آلاسکا، ترومسو و … وجود دارند. البته آن ها در قسمت های پایینی قطب زندگی می کنند و در قسمت های شمالی تر کسی وجود ندارد.

  ۷- یخی که همه جا می بینید!

  جنوبی ترین بخشی که در کره زمین می بینید، ۹۰ درصد از کل یخ هایی که روی زمین است را شامل می شود. نکته جالب اینکه، این مقدار سه چهارم منابع آب شیرین در جهان است. افرادی نیز وجود دارند که این فکر به سرشان زده تا از تکنولوژی روز استفاده کنند و این آب را به نقاطی که از کمبود آب رنج می برند، برسانند.

  ۸- قاره یا اقیانوس

  قطب شما را می توان یک اقیانوس نامید؛ در حالی که قطب جنوب که در مناطق مختلف جغرافیایی مانند تشکل های سنگی، دره ها و دریاچه ها قرار گرفته را یک قاره می نامند.

  ۹- گردباد قطبی

  دیگر تفاوت قطب شمال و جنوب بحث گردباد قطبی می باشد. با اینکه این گردبادها در هر دو قطب اتفاق می افتد اما در جنوب شدت بیشتری را نسبت به قطب شمال دارند. به طور تخصصی باید گفت که گردبادهای قطبی در میان بخش های میانی و بالایی تروپوسفور و استراتوسفور قرار دارند.

  ۱۰- میدان مغناطیسی و منابع معدنی

  قطب جنوب که روی بستر سنگی واقع شده است منابع زیادی نیز دارند. این منابع شامل طلا، نقره، پلاتین، آهن و نیکل هستند. باید به شما بگوییم که در قطب شمال این گونه منابع وجود ندارند.

  منبع مطلب : www.eligasht.com

  چیز‌هایی که از زندگی در قطب جنوب نمی‌دانستید

  قطب جنوب را به خاطر شرایط سختش، مریخ سفید هم می‌نامند. در سال ۲۰۰۵، ایستگاه قطبی ایتالیایی-فرانسوی، «کنکوردیا» در آنجا ساخته شد که آژانس فضایی اروپا در آن تحقیقات انجام می‌دهد. حدود ۶۰ نفر در انزوا، دمای بسیار پایین و فقدان نور و اکسیژن در آن زندگی می‌کنند.

  ۷۸۴۰۰۵ ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸ ۱۱ نظر ۱۰۶۶۸

  چیز‌هایی که از زندگی در قطب جنوب نمی‌دانستید

  قطب جنوب را به خاطر شرایط سختش، مریخ سفید هم می‌نامند. در سال ۲۰۰۵، ایستگاه قطبی ایتالیایی-فرانسوی، «کنکوردیا» در آنجا ساخته شد که آژانس فضایی اروپا در آن تحقیقات انجام می‌دهد. حدود ۶۰ نفر در انزوا، دمای بسیار پایین و فقدان نور و اکسیژن در آن زندگی می‌کنند.

  برترین‌ها - ترجمه از الهام مظفری : قطب جنوب را به خاطر شرایط سختش، مریخ سفید هم می‌نامند. در سال ۲۰۰۵، ایستگاه قطبی ایتالیایی-فرانسوی، «کنکوردیا» در آنجا ساخته شد که آژانس فضایی اروپا در آن تحقیقات انجام می‌دهد. حدود ۶۰ نفر در انزوا، دمای بسیار پایین و فقدان نور و اکسیژن در آن زندگی می‌کنند. همه آن‌ها یک دوره ۹ تا ۱۲ ماهه آمادگی گذرانده‌اند تا بتوانند در آن کار کنند. این ایستگاه از دو ساختمان استوانه‌ای تشکیل شده که شامل آزمایشگاه، اتاق نشیمن، بیمارستان، باشگاه، انباری، سینما و .. می‌شوند. در این مطلب درباره کنکوردیا و چگونگی زندگی در آن می‌خوانید.

  میانگین دما در قطب جنوب ۴۵- درجه سانتیگراد است. پایین‌ترین دما ۷۹- درجه است

  دما هرگز به بالاتر از ۲۸- درجه نمی‌رسد حتی در طول تابستان. باکتری‌های معمولی در آنجا زنده نمی‌مانند و افراد برای بیرون رفتن مجبورند چند لایه لباس، کفشو دستکش‌های مخصوص و عینک استفاده کنند. همه لباس‌ها تنها به اندازه یک لباس فضانوردی وزن دارند. کنکوردیا ۳.۳ کیلومتر بالاتر از سطج دریا قرار دارد؛ به همین دلیل هوا واقعا رقیق و اکسیژن کم است. همچنین آنقدر تمیز است که هیچ بویی ندارد.

  مردم ۴ ماه از سال در تاریکی کامل زندگی می‌کنند

  قطب جنوب به شکلی که ما می‌شناسیم روز و شب ندارد. در زمستان خورشید از خط افق بالا نمی‌آید و مردم ۴ ماه را در تاریکی کامل می‌گذرانند. در تابستان هم زیر خط افق نمی‌رود. به همین دلیل ریتم شبانه روز به هم می‌ریزد و گاهی خوابیدن یا خوردن سخت می‌شود، چون مثلا فکر می‌کنید در نیمه شب غذا می‌خورید. اولین پرتو‌های آفتاب بعد از تاریکی حس عید را دارد. هرکس هرچه در دست دارد زمین می‌گذارد و روی بام می‌رود و بعد از چهار ماه خورشید را تماشا می‌کند.

  نزدیکترین سوپرمارکت ۴۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد

  کنکوردیا از شهر دور است و دسترسی به آن آسان نیست. بار‌های بزرگ با کاروانی از سورتمه آورده می‌شوند که ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد و بار‌های کوچکتر و موادغذایی با هواپیما‌های کوچکی آورده می‌شوند که مخصوص چنین شرایط آب و هوایی طراحی شده اند. هرچند نزدیکترین سوپرمارکت ۴۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد، اما دانشمندان فقط آب و نان نمی‌خورند. آن‌ها گوشت، ماهی، لبنیات، میوه تازه و سبزیجات می‌خورند. اعضای تیم بین المللی پختن غذا‌های سنتی را دوست دارند. بسیاری محصولات در فریزر نگهداری می‌شوند و تخم مرغ با موم پوشیده‌ می شود.

  در زمستان، ایستگاه کاملا از خشکی جدا می‌شود

  ترک کنکوردیا در زمستان غیرممکن است. هیچ ارتباطی با خشکی وجود ندارد و اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای بیفتد، فقط روی خودتان می‌توانید حساب کنید. به همین دلیل یک بیمارستان مجهز و انبار خوراکی بزرگی دارد. معمولا حدود ۱۵ نفر در زمستان در ایستگاه می‌مانند. بیشتر کسانی که می‌مانند دو تخحصص دارند، مثلا آشپزی که می‌تواند آتش‌نشان هم باشد یا لوله‌کشی که می‌تواند کارهای تحقیقاتی هم کند.

  محققان سعی می‌کند بفهمند شرایط سخت محیطی چه تاثیری روی انسان دارد که برای پرواز‌های فضایی آینده ضروری است

  احساس انزوای کامل اغلب باعث استرس و مشکلات روانی متعدد می‌شود، از دست دادن حافظه تا افسردگی و این‌ها به دقت در ایستگاه مورد مطالعه قرار می‌گیرند. دانشمندان معتقدند که دانش جمع آوری شده افراد را برای پرواز‌های فضایی طولانی و بهبود موتور‌های فضایی آماده می‌کند و کمک می‌کند بفهمند چگونه اولین ایستگاه‌ها را روی ماه و مریخ بسازند.

  همه اعضای گروه دفترخاطرات دیجیتالی و ساعت‌های مخصوص دارند که زمان خواب و کار و زمانی که با هم می‌گذرانند را ثبت کنند. بعد از جمع آوری دادها، همه چیز تحلیل می‌شود تا هر تغییری در رفتار افراد بررسی شود. علاوه بر این، کارکنان ایستگاه بیش از ۲۰ پروژه علمی انجام می‌دهند: لرزه نگاری، نجوم، هواشناسی، فیزیک، یخچال شناسی و ...

  افراد نه تنها کار می‌کنند، بلکه سرگرمی هم دارند

  کارکنان ایستگاه اوقات فراغت را دوست دارند. تورهای آزمایشگاهی، بسکتبال روی برف، رقصیدن و مهمانی از جمله تفریحات آن‌هاست. گاهی اوقات گروه از تماس ویدئویی برای جواب دادن به سوالات دانشجویان و دانش آموزان استفاده می‌کنند و در کریسمس با رئیس جمهور ایتالیا تماس می‌گیرند. بسیاری از آن‌ها با همکاران خارجی خود صحبت می‌کنند و مهارت‌های زبان خارجی خود را تقویت می‌کنند، چون گروه واقعا بین المللی است و از نیرو‌های روسی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و سوئیسی تشکیل شده است.

  ادرار کردن در حمام ممنوع است

  همه آب شیرین کنکوردیا از برف تامین می‌شود. آن‌ها به سوخت زیادی برای ذوب برف نیاز دارند، به همین دلیل سخت کار می‌کنند تا آب ذخیره کنند. آب استفاده شده هنگام دوش گرفتن تمیز شده و دوباره استفاده می‌شود. به همین دلیل استفاده از صابون و ژل شستشو ممنوع است و از شامپو‌های مخصوصی استفاده می‌کنند که با سیستم پاکسازی سازگار است. همچنین اجازه ندارند در حمام ادرار کنند، چون سیستم نمی‌تواند آن را پاکسازی کند. اگر آمونیوم در آب پیدا شود، در جلسه عمومی اعلام می‌کنند.

  منبع مطلب : www.bartarinha.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید