این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  آیت الله فیاض عید فطر

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  آیت الله فیاض عید فطر را از این سایت دریافت کنید.

  ۸۵ فتوا از حضرت آیت الله فیاض درباره روزه داری

  زمان انتشار : 3 جون ,2017 | ساعت : 01:11 | کد خبر : 204220 | پرینت

  ۸۵ فتوا از حضرت آیت الله فیاض درباره روزه داری

  شفقناافغانستان -حضرت آیت‌الله العظمی فیاض به پرسشی هایی درباره روزه داری پاسخ گفته است.به گزارش شفقنا متن پرسش های مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

  ۱-سئوال: اگر کسی حداقل سه ماه تمام متناوباً برای کارش در سفر باشد، آیا نماز و روزه اش کامل می باشد؟ و اگر این سه ماه سفر متناوب علاوه بر کار، برای زیارت و تفریح و سیاحت هم باشد یا فقط برای زیارت و صله رحم و تفریح باشد، در این دو فرض هم حکم کثیرالسفر صدق می کند؟جواب: ملاک در تمام خواندن نماز و گرفتن روزه در سفر این است که سفر، به نظر عرف شغل و کار محسوب شود و گفته شود که کار فلان شخص سفر است. و فرقی نمی کند که در تمام سال باشد یا در بعضی از آن. اما سفر زیارتی یا تفریحی یا برای صله رحم، سفر عادی است و در صورت عدم قصد اقامت، باید نماز را قصر بخواند و روزه را افطار نماید. ناگفته نماند که سه ماه یا بیش تر در سفر بودن (مستمراً یا متناوباً)، مادامی که شغل و کار مکلف حساب نشود، ملاک تمام خواندن نماز و گرفتن روزه در سفر نیست.

  ۲-سئوال: عده‌ای از مسلمانان در کشورهای شمال اروپا مانند نروژ، سوئد و فنلاند سکونت دارند. با توجه به این‌ که بعضی از شهرهای این کشورها در مناطق قطبی واقع شده ‌اند و تشخیص اوقات نماز و روزه در آن ها مشکل است، از حضرت‌ عالی خواهش می‌شود نظر خود را به پرسش‌های زیر بیان بفرمایید: ۱-در برخی مناطق نزدیک به قطب، در بعضی از فصل‌های سال ۲۲ ساعت روز و ۲ ساعت شب است. مسلمانانی که در این مناطق زندگی می کنند چه تکلیفی برای نماز و روزه دارند؟ ۲-مناطق قطبی دارای روز یا شب طولانی بیش از ۲۴ ساعت هستند و گاهی به چند ماه هم می رسند. مسلمانانی که در این مناطق زندگی می کنند، چه تکلیفی نسبت به نماز و روزه دارند؟ تشخیص اوقات نمازهای پنجگانه و روزه در این مناطق چگونه است؟جواب: ۱-تکلیف این اشخاص این است که نماز صبح شان را بعد از طلوع فجر و نماز ظهر و عصر را بعد از زوال و نماز مغرب و عشا را بعد از غروب شرعی بخوانند. و درباره روزه شان، قبل از فجر از خوردن و آشامیدن خودداری نمایند تا بعد از غروب شرعی. ۲-تکلیف این اشخاص نیز این است که اگر برایشان ممکن است از آن مکان به مکانی که دارای شب و روز واقعی است مهاجرت کنند٬ در غیر این صورت نماز و روزه شان را طبق نزدیک ترین کشوری که دارای روز و شب متعارف می باشد انجام دهند.

  ۳-سئوال: شخصی کارمند یکی از سازمان های بین المللی است، دفتر محل استخدام او در کشوری و محل کارش در کشور دیگری است و پس از هر چهار هفته یک هفته (هفته پنجم) را در کشور نخست (محل استخدام) یا کشورهای دیگر سپری می کند. آیا در جریان این یک هفته این شخص مسافر است و نباید روزه بگیرد؟ اگر روزه بر او واجب است، تحت چه شرایطی است؟جواب: اگر مقصود از کشور محل استخدام، محل ولادت شخص مستخدم است، مکلف در این حال مسافر محسوب نمی شود بلکه در وطنش قرار دارد و تکلیفش وجوب روزه و خواندن نماز تمام است. در غیر این صورت، مسافر محسوب می شود و نمی تواند روزه بگیرد.

  ۴-سئوال: در عید رمضان امسال (۱۳۹۲) دولت افغانستان یک روز زودتر عید اعلان کرد و رسانه های شیعه مذهب در کابل طبق فتوای آیت الله واعظ زاده بهسودی و آیت الله صالحی و آیت الله صادقی پروانی و آیت الله موحدی نجفی، آن روز را عید گرفتند. بنده طبق فتوای آیت الله موحدی نجفی افطار کردم اما بعداً شبکه تلویزیون تمدن فتوای حضرت عالی را اعلان نمود که فردای آن روز عید است. و چون بنده مقلد حضرت عالی هستم، آیا فتوای موحدی نجفی برایم حجت است یا خیر؟ و اگر نیست، چه حکمی دارد؟ اگر کفاره دارد، کفاره اش چگونه است؟جواب: افطار شما بنا بر فتوای حاج آقا صحیح است.

  ۵-سئوال: ما جمعی از مقلدین حضرت عالی هستیم که در کشور سوئد اقامت داریم و مشکلی برای ما در مورد اوقات شرعی ایجاد شده است. طبق برنامه اوقات شرعی مسجد امام علی (ع) که مشهورترین مسجد اهل تشیع در این کشور است، اذان مغرب ساعت ۱۲ شب و اذان صبح ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه شب نوشته شده است. یعنی در نیم ساعت مؤمنین کاری نمی توانند انجام دهند که منظورم افطار، نماز مغربین و سحر است. حکم حضرت عالی دراین موارد چیست؟ احکام شرعیه مان از قبیل نماز و روزه را بر طبق نزدیک ترین کشور انجام می دهیم. حکم حضرت عالی در این موارد چیست؟جواب: بر حسب سؤال هایی که از کشور سوئد می شوند، شب در آن جا دو تا سه ساعت ادامه دارد. شما باز هم در این مورد تحقیق کنید. در روزهایی که فجر واقعی وجود ندارد می توانید روزه و نمازتان را احتیاطاً طبق اوقات نزدیک ترین کشوری که روز و شب دارد انجام دهید.

  ۶-سئوال: آیا در ماه مبارک رمضان، یک روزه دار در طول روز برای رفع بوی دهان خود می تواند ساجک (سغز) بجود در حالی که آب دهان و رطوبت آن را فرو نبرد؟ (ساجک ماده ای است که جویده می شود و خورده نمی شود.)جواب: در فرض سؤال، اگر خالی از شیرینی باشد مانعی ندارد.

  ۷-سئوال: اگر کسى بر اثر خودارضایى باعث ابطال روزه شود، حکمش چیست؟جواب: در فرض سؤال، روزه اش باطل می شود و باید قضای آن را بعد از ماه مبارک رمضان بگیرد و کفاره نیز بدهد یا این که دو ماه روزه بگیرد یا ۶۰ مسکین را اطعام نماید. و احتیاط استحبابی این است که کفاره جمع بدهد.

  ۸-سئوال: از چه راهی می توان فهمید که عید فطر شده است، آیا می شود همراه دولت افغانستان (که با اعلام عید در عربستان، عید اعلام می کند) عید گرفت در حالی که مثلاً نه در ایران عید اعلام شده است و نه مجتهد ما عید را اعلام کرده است؟جواب: اگر برای شما اطمینان حاصل شد که ماه شوال دیده شده است، می توانید افطار کنید وگرنه جایز نیست.

  ۹-سئوال: اگر کسی در شب های رمضان از راه حرام (زنا) جنب شود، اما از روی جهل تنها تیمم کند و در همین حال تا صبح باقی بماند و روز را روزه بگیرد و بعد از چند سال پشیمان شود و توبه کند و در پی جبران تمام خطاهایش باشد و از مرتکب شدن فعل شنیع از خداوند طلب عفو نماید، در مورد روزه اش چند مسئله وجود دارد: ۱٫آیا روزه اش صحیح است؟ ۲٫در صورت صحیح نبودن، آیا تنها قضا واجب است یا کفاره هم واجب می شود؟ ۳٫مقدار کفاره و نحوه پرداخت آن چگونه است؟جواب: اگر تیمم کرده از جهت این که وقت و زمان برای غسل نبوده است، در این حال روزه اش صحیح است ولکن از باب احتیاط استحبابی، آن روز را قضا نماید. و اما اگر وقت وسیع بود و می توانست غسل کند و با این حال غسل را ترک کرده و تیمم نموده است، یا این که غسل را ترک کرده تا این که وقت ضیق شده و سپس تیمم نموده است، در یکی از این دو حال باید روزه آن روز را قضا کند و کفاره نیز بدهد. یعنی به شصت مسکین یا فقیر به هر کدام یک مد طعام معادل ۷۵۰ گرم آرد یا گندم یا نان و غیره بدهد.

  منبع : af.shafaqna.com

  دفتر «آیت الله فیاض» شنبه را اول ماه رمضان اعلام کرد

  مرجع دینی عراق اعلام کرد که در پی عدم رؤیت هلال ماه رمضان در شب پنجشنبه شنبه اول ماه رمضان است.

  دفتر «آیت الله فیاض» شنبه را اول ماه رمضان اعلام کرد

  دفتر «آیت الله فیاض» شنبه را اول ماه رمضان اعلام کرد مرجع دینی عراق اعلام کرد که در پی عدم رؤیت هلال ماه رمضان در شب پنجشنبه شنبه اول ماه رمضان است.

  2020-04-24/12:50 کمتر از یک دقیقه

  میدل ایست نیوز: دفتر «آیت الله شیخ اسحاق فیاض»، مرجع دینی در عراق، روز شنبه را اول ماه رمضان اعلام کرد.

  وی با تبریک پیشاپیش ماه مبارک رمضان، اعلام کرد که در پی عدم رؤیت هلال ماه رمضان در شب پنجشنبه، جمعه متمم ماه رمضان و شنبه اول ماه رمضان است.

  پیشتر، دفتر «آیت الله سیستانی» مرجع عالی شیعیان نیز روز شنبه را اول ماه مبارک رمضان اعلام کرد.

  این در حالی است که عربستان و برخی از کشورهای عربی جمعه را اول ماه رمضان دانستند.

  مقامات ایران و 3 کشور سودان، مراکش و عمان نیز پنجشنبه اعلام کردند که هلال ماه رمضان را رؤیت نکرده و جمعه متمم ماه شعبان و شنبه اول ماه رمضان خواهد بود.

  ما را در تلگرام دنبال کنید

  آیت الله فیاض عراق ماه رمضان لینکدین ‫پین‌ترست ‫رددیت واتس آپ تلگرام وایبر

  اشتراک گذاری از طریق ایمیل

  چاپ

  منبع : mdeast.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید