این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ابله میمون در مشهد

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ابله میمون در مشهد را از این سایت دریافت کنید.

  آیا «آبله میمون» به مشکل جدی تبدیل می‌شود؟

  جانشین ناخوانده کرونا، بیماری ویروسی «آبله میمون» است که این روزها مواردی از آن در برخی کشورها شناسایی شده و نگرانی‌هایی را درباره احتمال تبدیل شدن به یک همه‌گیری جدید و جدی ایجاد کرده است که هنوز قابل تایید یا رد نیست.

  ۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۶:۱۲

  آیا «آبله میمون» به مشکل جدی تبدیل می‌شود؟

  جانشین ناخوانده کرونا، بیماری ویروسی «آبله میمون» است که این روزها مواردی از آن در برخی کشورها شناسایی شده و نگرانی‌هایی را درباره احتمال تبدیل شدن به یک همه‌گیری جدید و جدی ایجاد کرده است که هنوز قابل تایید یا رد نیست.

  به گزارش خبرنگار ایمنا، پس از مدت‌ها مبارزه نفس‌گیر با بیماری کرونا، هنوز چشم‌انداز پایان این دوران سخت دیده نمی‌شود. در چنین شرایطی خطر شیوع ویروس‌هایی مانند آبله میمون که ابتدا در میمون‌ها گزارش شد و مواردی از طریق تماس فیزیکی نزدیک به انسان‌ها سرایت کرد، می‌تواند دور شدن از نقطه پایان همه‌گیری را به دغدغه‌ای جدی برای کشورهای دنیا تبدیل کند؛ آن هم در شرایطی که خشکسالی و جنگ بسیاری از کشورها را با مشکلات اجتماعی و اقتصادی روبه‌رو کرده است.

  به گزارش سازمان جهانی بهداشت، تاکنون حدود ۲۰۰ مورد تأیید شده یا مشکوک به ابتلاء به بیماری آبله میمون از اوایل ماه مه در استرالیا، اروپا و آمریکای‌شمالی ثبت شده است.

  اگرچه «آبله میمون» از حدود ۴۰ سال پیش به خوبی شناخته شده، اما بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت این نخستین باری است که چندین مورد ابتلاء به بیماری به طور همزمان در بسیاری از کشورها و در میان افرادی که به مناطق بومی آفریقا سفر نکرده‌اند، شناسایی شده است. با این حال، نهاد متولی بهداشت در جهان که زیرمجموعه سازمان ملل متحد است با رد این نگرانی‌ها تاکید دارد که شیوع بیماری «آبله میمون» در کشورهای غیربومی می‌تواند تحت کنترل قرار گیرد و از انتقال انسان به انسان جلوگیری شود.

  حمید عمادی، متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی (ره) در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا از جدی بودن خطر آبله میمون و راهکارهای پیشگیری از ابتلاء در صورت ورود احتمالی آن به کشور گفته است که در ادامه می‌خوانید.آیا احتمال ورود بیماری آبله میمون به کشور جدی است؟

  در حوزه بیماری‌های عفونی، برخی بیماری‌ها وجود دارد که هر سال در قسمتی از دنیا پراکنده می‌شود و اپیدمی‌هایی ایجاد می‌کند؛ همچنین تعدادی از افراد درگیر آن‌ها می‌شوند، سپس این اپیدمی‌ها فروکش می‌کند. به عنوان مثال بیماری «ابولا» در آفریقا و بیماری‌های مختلف دیگری در قسمت‌های گوناگون دنیا بر همین اساس گزارش شده است؛ اما بیماری جدید که آبله میمونی نام دارد با علائمی مانند ایجاد تب و تاول‌های شدید روی پوست همراه است که عوارض جدی ایجاد می‌کند و جای آن‌ها روی پوست به ویژه صورت می‌ماند؛ تاجایی‌که در گذشته باعث کوری افراد می‌شد.

  آبله تا دهه ۵۰ هجری شمسی یک بیماری بسیار شدید بود و مرگ‌ومیر زیادی در دنیا ایجاد می‌کرد، اما از حدود سال ۱۳۵۰ با اینکه درمان مؤثری برای این بیماری وجود نداشت، واکسیناسیونی که در سراسر دنیا بر ضد آبله صورت گرفت، باعث شد شیوع بیماری به شدت کاهش یابد؛ تاجایی‌که آبله ریشه‌کن شد و برای متولدان پس از سال‌های ۱۳۵۰ دیگر واکسیناسیون انجام نشد.

  تقریباً آبله ریشه‌کن شده بود و هیچ انسانی در دنیا به این ویروس مبتلا نشد به‌جز ارتش ایالات متحده آمریکا که برای استفاده از آبله به عنوان یک سلاح بیولوژیک، آن‌را نگه داشت و واکسن آبله را نیز در اختیار دارد.

  آبله میمونی گونه‌ای آبله خطرناک و کشنده است که در بدن افراد مبتلا، عوارضی ایجاد می‌کند؛ پس می‌توان آن‌را یک بیماری نگران کننده دانست.

  نکته قابل ملاحظه این است که در سال ۲۰۱۳ که مسئله‌ای به نام آبله یا آبله میمونی وجود نداشت، دارویی به نام «تکوویریمات» به همراه واکسن آبله مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفت و وقتی به این جریان نگاه می‌کنیم به نظر می‌رسد که ردپایی از شرکت‌های دارویی که به دنبال فروش محصولات خود هستند به چشم می‌خورد.

  تا پیش از کرونا مردم آن‌چنان نسبت به بروز یک بیماری عفونی در دنیا حساس نبودند؛ اما هنوز پاندمی کووید ۱۹ پایان نیافته و در شرایطی قرار داریم که مردم خطرات تبدیل شدن یک بیماری به پاندمی را دریافته‌اند. شاید اگر تا چند سال قبل گفته می‌شد که یک بیماری در چین، آفریقا یا اروپا شایع شده کسی چندان موضوع را جدی نمی‌گرفت اما کرونا توجه همه افراد را جلب کرد و به دنیا نشان داد که وقتی یک بیماری گسترش یابد و جدی شود، چه پیامدهایی به همراه دارد؛ اکنون که همه توجهات به این موضوع متمرکز شده، پدید آمدن یک بیماری با ویژگی‌های آبله در شرایطی که دو سال قبل نیز واکسن و داروی آن مورد تأیید قرار گرفته، این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که ممکن است موضوع سود شرکت‌های دارویی مطرح باشد، همان اتفاقی که درباره کرونا اتفاق افتاد و هیچ گاه این موضوع قابل اثبات یا رد نیست که این ویروس که در آزمایشگاه مرکز تحقیقاتی در ووهان چین و با همکاری آمریکا در حال آزمایش بود، آیا اتفاقی نشت کرد یا تعمدی گسترش یافت.

  این‌ها موضوعاتی نیست که بتوان به سادگی اثبات یا رد کرد اما به هرحال کرونا در سراسر دنیا انتشار یافت و این طور شد که دنیا را گرفت و این موضوع همچنان مطرح است که آیا واقعاً چنین دست‌هایی پشت کار است اما هنوز برای چنین قضاوت‌های زود است. امیدوارم که در شرایط کنونی آبله میمون گسترش پیدا نکند و جدی نشود؛ زیرا مردم نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان، هنوز یک پاندمی طولانی را پشت سر نگذاشته‌اند و تحمل ادامه شرایط را ندارند نه تنها ما بلکه در سراسر دنیا افراد تحمل ندارند. مواردی از آبله میمون در کشورهای اروپایی و آمریکایی گزارش شده اما به کشورهای خاورمیانه و آسیا ورود پیدا نکرده است.

  به نظر شما آبله میمون ظرفیت پاندمی شدن را با همان شرایط کرونا دارد؟

  بله بسیار بدتر از کرونا، ظرفیت پاندمی شدن را دارد اما امیدواریم چنین اتفاقی نیفتد.

  راهکاری برای جلوگیری از انتشار این بیماری در جامعه وجود دارد؟

  بله متأسفانه در دوران کرونا نشان دادیم که هیچ‌گاه اقدامات کنترلی را درست انجام ندادیم. اکنون مسافران مختلفی از سراسر دنیا بدون هیچ کنترلی وارد کشور می‌شوند و در تمام دوره پاندمی نیز هیچ‌گاه اقدامات کنترلی به شکل جدی در کشور ما انجام نشد. یکی از دلایل آن، شرایط سخت و پیچیده اقتصادی به دلیل تحریم‌های اقتصادی است که مانع از اعمال مقررات و فشارهای جدی برای کنترل رفت و آمد می‌شود؛ درحالی که این اقدامات کنترلی شدید در کشور چین انجام و در کنترل کووید ۱۹ بسیار مؤثر واقع شد تا جایی که طی دو سال گذشته که همه کشورها درگیر کرونا بودند در کشور چین موج‌های افزایشی کووید اتفاق نیفتاد؛ به عبارت دیگر بیماری کنترل شده بود هرچند که اکنون دوباره چین درگیر شده است. اما در پاسخ به پرسش باید گفت که بستن مرزها و ایجاد محدودیت‌های تردد لازم و جوابگو است اما امیدی وجود ندارد که این مطالبات قابل انجام باشد.

  منبع : www.imna.ir

  بیماری آبله میمون به ایران رسید (+عکسی از اولین مبتلا)

  یک پزشک در توئیتی از ابتلای یک فرد در ایران به بیمار�

  بیماری آبله میمون به ایران رسید (+عکسی از اولین مبتلا)

  یک پزشک در توئیتی از ابتلای یک فرد در ایران به بیماری آبله میمون خبر داد.

  کانال عصر ایران در تلگرام

  به گزارش همشهری آنلاین، سمیرا پورصالح در صفحه توییترش با انتشار این تصویر نوشت: «اولین نمونه مشکوک کشور که pcr ش دیروز رفته انستیتو پاستور ؛ دوباره شروع شد».

  همه چیز درباره آبله میمونی (اینفوگرافیک)

  عضویت در اینستاگرام عصر ایران

  نظرات کاربران

  خبر اتفاقی از ۱۵ سال قبل

  خبر بعد خبر قبل بیشتر بخوانید:

  تایید ۲۱۹ مورد ابتلا به آبله میمونی در جهان

  سازمان جهانی بهداشت: شیوع ویروس آبله میمون قابل کنترل است

  دکتر مردانی: «آبله میمون» درمان اختصاصی ندارد/ نگرانی از شیوع سریع بیماری

  لینک کوتاه: asriran.com/003WwI

  ‌گزارش خطا در خبر

  منبع : www.asriran.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید