این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ابوالهول مصر

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ابوالهول مصر را از این سایت دریافت کنید.

  ابوالهول

  ابوالهول

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای دیگر کاربردها ابوالهول (ابهام‌زدایی) را ببینید.

  مجسمهٔ ابوالهول بزرگ جیزه در نزدیکی شهر قاهره، مصر.

  ابوالهول غول افسانه‌ای مصر باستان و اسطورهٔ ادیپ، مخلوطی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزیّن به بال‌های عقاب و دارای سری شبیه سر انسان با پوشش زنان زمان مصر باستان است. این موجود افسانه‌ای کسانی را که موفق به حل معمّای او نمی‌شدند می‌کشت و در نظر مصریان باستان مظهر آفتاب محسوب می‌شد. مجسمه‌های زیادی از این موجود ساخته شده و معروفترین آن‌ها ابوالهول بزرگ که در مصر قرار دارد از صخره‌ای یکپارچه تراشیده شده‌است و 30 متر ارتفاع و ۷۰ متر طول دارد.[۱]

  رمز ابوالهول[ویرایش]

  اسرارآمیز بودن ابوالهول احتمالاً در ارتباط با تعهد و ادای سوگند هنرمندان و خالقین اساطیر است که بر اساس آن موظف به حفظ اسرار و رموز عقاید و اندیشه‌های فرهنگی و عرفانی آثار خود بوده‌اند.[] این موجود افسانه‌ای بیش از هر پدیده دیگری در ادبیات و فرهنگ، اقتدار اسطوره‌ای خود را تثبیت نموده و به نماد اعلی و عمیق علم و دانائی و همچنین نمودی از هلاک و نیستی شهرت یافته‌است.[] بسیاری از هنرپیشگان زن سینمای قرن بیستم که اسرارآمیز، شهوانی، حیله‌گر و مرموز بوده‌اند به ابوالهول مصری واقع در جیزه تشبیه شده‌اند.[] همچنین گفتنی است که این بنا بزرگترین بنای تاریخی مصر است.[].

  وجه تسمیه[ویرایش]

  نگاره‌ای از یکی از دو مجسمهٔ سنگی ابوالهول، واقع در دیوارهٔ ساحلی آکادمی امپریال هنر در کرانهٔ غربی رود نوا در سن پترزبورگ، روسیه.

  ابوالهول (به لاتین: اسفینکس) هیکل عظیم (به یونانی: اِسفیگا) اساطیری است که هنرمندان مصری و به تقلید آنان هنرمندان یونانی، به کرات از آن مجسمه ساخته‌اند. ابوالهول نام حیوان موهومی است که دetبه‌هیاکل مختلف مجسم می‌کردند. در مصر ابوالهول را به‌شکل شیری نقش می‌کردند که سر او به‌صورت سر مردی بود. احتمالاً این هیاکل را به قصد تعظیم و تکریم نیت که به زعم مصری‌ها الهه حکمت و دانش بود برپا می‌کردند. در خرابه‌های بلاد باستانی مصر ابوالهول‌های بسیار مشاهده می‌شود که از یکپارچه سنگ ساخته شده و از همه بزرگ‌تر را ابوالهول خوانند که در بین دو هرم واقع شده و تنه این هیکل در زیر ریگ‌ها مدفون و پوشیده‌بوده‌است و فقط سینه و سر او خارج از ریگ مشاهده شد که بیست و هشت متر ارتفاع دارد؛ که بعداً از زیر شن خارج شد.

  نگارخانه[ویرایش]

  خیابان سرهای ابوالهول در کرنک واقع در شهر اُقصُر

  منابع[ویرایش]

  ↑ Desmond، steward (۱۹۷۹). . Newsweek. شابک ۹۷۸-۰۸۸۲۲۵۲۷۱۱.

  لغت‌نامه - دهخدا

  Lex. der sprwl. Rdaa. – L. Röhrich

  http://en.wikipedia.org/wiki/Sphinx

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به در ویکی‌گفتاورد موجود است.

  معمای ابوالهول - مستندی درباره تندیس بزرگ ابوالهول در جیزه

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ ابوالهول موجود است.

  نهفتن

  داده‌های کتابخانه‌ای

  کتابخانه‌های ملی

  اسرائیلایالات متحده آمریکاژاپنجمهوری چکلهستان

  سایر سوداک (فرانسه) 1

  رده‌ها: آفریده‌های افسانه‌ای یونانیابزارها در مصر باستانباستان‌شناسیچیستان‌هادورگه‌های اساطیریدورگه‌های انسان‌نمای اساطیریگربه‌سانان اساطیریگونه‌های یافته‌های باستانی مصریموجودات اساطیری با سر انسانآفریده‌های افسانه‌ای در مصرنمادهای مصر باستانهیولاهاهیولاهای اساطیریآفریده‌های افسانه‌ای زن

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  قدیمی ترین تصاویر ثبت شده از مجسمه ابوالهول در مصر باستان

  گجت‌نیوز نوشت: این‌ها تصاویر جذاب و کمتر دیده شده‌ای از مجسمه ابوالهول مصر هستند که قدمت زیادی دارند و سال‌ها پیش از مرمت آن ثبت شده‌اند.

  ۹ نفر ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰

  قدیمی ترین تصاویر ثبت شده از مجسمه ابوالهول در مصر باستان

  گجت‌نیوز نوشت: این‌ها تصاویر جذاب و کمتر دیده شده‌ای از مجسمه ابوالهول مصر هستند که قدمت زیادی دارند و سال‌ها پیش از مرمت آن ثبت شده‌اند.

  مجسمه ابوالهول جیزه (Great Sphinx) واقع در مصر، یکی از تحسین شده‌ترین و مرموزترین آثار تاریخی جهان محسوب می‌شود. بعضی‌ها این سازه عظیم را متعلق به یک تمدن محو شده می‌دانند و برخی دیگر، ساخت آن را به فرازمینی‌ها نسبت می‌دهند. حتی محققان هم دقیقا نمی‌دانند چه کسی و با چه هدفی آن را بنا نهاده است.

  با بیش از ۷۳ متر طول و ۲۰ متر ارتفاع، ابوالهول صاحب رکورد بزرگ‌ترین مجسمه تک‌سنگی دنیاست. گفته می‌شود که این سازه تاریخی در سال ۱۸۱۷ کشف شد؛ وقتی که «جیووانی باتیستا کاولیا» نخستین حفاری باستان‌شناسی مدرن را در آن منطقه رهبری کرد و بخشی از مجسمه از زیر خاک بیرون آمد.

  اسرار معماری حیرت‌انگیز آن، هنوز سر به مهر باقی مانده و سال‌هاست که محققان را گیج کرده است. بر اساس یافته‌های زمین‌شناسی، قدمت این سازه به بیش از ۱۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و همین هم به شایعه ماورایی یا فرازمینی بودن آن، دامن زده است.

  اما فارغ از منشاء اسرارآمیز مجسمه ابوالهول، حتما تصاویر زیادی از این شاهکار تاریخی دیده‌اید. بیشتر این عکس‌ها بعد از تکمیل پروژه‌های بازسازی آن گرفته شده‌اند؛ ولی تصاویر بکر و کمتر دیده شده‌ای هم وجود دارند که به نخستین سال‌های کشف آن مربوط می‌شوند. از شما دعوت می‌کنیم چهره‌ی ابوالهول را پیش از مرمت ببینید.

  تصاویر نادر و قدیمی مجسمه ابوالهول مصر

  عکس قرن نوزدهمی مجسمه ابوالهول که از درون یک بالن گرفته شده است

  مجسمه ابوالهول جیزه قبل از تکمیل مراحل حفاری

  نمایی از سر مجسمه ابوالهول و دو هرم بزرگ مصر در سال ۱۸۶۰

  نیمرخی از مجسمه ابوالهول در اوایل قرن بیستم

  مجسمه ابوالهول در اواخر قرن نوزدهم

  عکس دسته‌جمعی در کنار ابوالهول

  مجسمه ابوالهول در حوالی سال ۱۸۵۰

  یکی دیگر از قدیمی ترین تصاویر مجسمه ابوالهول ، سال ۱۸۸۰

  حفره‌ای در سر مجسمه ابوالهول ، سال ۱۹۲۵

  ۲۲۷۲۲۷ کد خبر 1723091

  برچسب‌ها

  مجسمه مصر باستان شناسی

  مطالب مرتبط

  عکس | یک کشف حیرت‌انگیز در نزدیکی اهرام ثلاثه؛ ملکه‌ای که تا امروز ناشناخته باقی مانده بود

  عکس | مومیایی های سالم؛ کشفیات جدید از مصر حیرت‌ انگیزند

  کشف شگفت‌انگیز چهره تقریبا سالم مومیایی مصری / عکس

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید