این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اجزای یک مدار الکتریکی ساده را نام ببرید

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اجزای یک مدار الکتریکی ساده را نام ببرید را از این سایت دریافت کنید.

  مدار الکتریکی چیست و اجزای اصلی مدارهای الکتریکی کدامند؟

  مدار الکتریکی یک مسیر بسته است که در آن الکترون ها برای تولید جریان الکتریکی حرکت می کنند. مدارها مسیری را برای جریان الکتریکی ایجاد می کنند.

  علوم پایه

  مدار الکتریکی چیست و اجزای اصلی مدارهای الکتریکی کدامند؟

  خواندن این مطلب 8 دقیقه زمان میبرد

  مدار الکتریکی چیست و اجزای اصلی مدارهای الکتریکی کدامند؟

  مدار الکتریکی (electric circuit) یک مسیر بسته است که در آن الکترون ها برای تولید جریان الکتریکی حرکت می کنند. مدارها مسیری را برای جریان الکتریکی ایجاد می کنند. یک مدار در یک نقطه شروع و در یک نقطه پایان می یابد. به عبارت دیگر، یک مدار باید یک حلقه تشکیل دهد.

  مدار الکترونیکی و مدار الکتریکی تعریف یکسانی دارند اما مدارهای الکترونیکی معمولا مدارهای ولتاژ پایین هستند. شما در مبحث مدار الکتریکی علوم هشتم و مدار الکتریکی ساده کلاس چهارم تاحدودی با این ساختارها آشنا شده اید برای درک بیشتر اجزاء، انواع و دیگر مفاهیم مربوط به مدارهای الکتریکی، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

  فهرست مطالب

  مدار الکتریکی چیست؟

  برای اینکه الکترون ها جریان داشته باشند به یک مدار بسته نیاز دارند. مدار الکتریکی ساده یک مسیر کامل و بسته برای تولید جریان الکتریکی فراهم می کند. بار یا مقاومت یکی از اجزاء مدار است. بار قسمتی از مدار است که از برق استفاده می کند. بار مدار همیشه مقداری مقاومت در برابر جریان الکترون ها نشان می دهد. در نتیجه انرژی به حرارت، نور یا انرژی مکانیکی تبدیل می شود. سوئیچ برای جلوگیری از جریان الکترون ها در مدار استفاده می شود.

  به عنوان مثال، یک مدار ساده ممکن است شامل دو جزء  باتری و لامپ باشد. مدار اجازه می دهد تا جریان از باتری به لامپ و سپس به باتری برگردد. بنابراین، مدار یک حلقه کامل تشکیل می دهد. رسم مدار الکتریکی نیز بر همین اساس بسیار ساده است.

  اجزای مدار الکتریکی

  مدارهای الکتریکی مفاهیم مهمی هستند و کاربردهای عملی در زندگی روزمره ما دارند. مدار یک مفهوم بسیار ساده است که شامل سه جزء مختلف، شامل منبع انرژی الکتریکی، یک دستگاه و حلقه بسته ای از مواد رسانا است. البته مدارها می توانند پیچیده تر نیز باشند. با این حال، همه مدارها را می توان به سه جزء اساسی تقسیم کرد.

  منبع ولتاژ

  منبع ولتاژ مانند باتری باعث می شود که جریان الکتریکی در مدار جریان داشته باشد.

  بار

  مقدار مصرف انرژی الکتریکی را بار یا مقاومت می گویند که نشان دهنده کار واقعی انجام شده توسط مدار است. بدون بار، داشتن مدار الکتریکی اهمیت چندانی ندارد. مقاومت یا بار موجود در مدار می تواند یک لامپ ساده باشد. در مدارهای پیچیده، بار ترکیبی از اجزاء مانند مقاومت، خازن، ترانزیستور و غیره است.

  مسیر رسانا

  مسیر رسانا مسیری را فراهم می کند که جریان از طریق آن عبور می کند. این مسیر از منبع ولتاژ شروع می شود، از بار عبور می کند و سپس به منبع ولتاژ برمی گردد. این مسیر باید یک حلقه از سمت منفی منبع ولتاژ به سمت مثبت منبع ولتاژ تشکیل دهد.

  عکس مدار الکتریکی

  حقایق جالب در مورد مدارهای الکتریکی

  هنگامی که یک مدار کامل می شود، یک حلقه را ایجاد می کند که در آن الکترون ها در حال جریان هستند. به این مدار الکتریکی مدار بسته می گویند. اگر هر قسمتی از مدار قطع یا مختل شود به طوری که یک حلقه ایجاد نشود، الکترون ها نمی تواند جریان داشته باشند. در این حالت، مدار را مدار باز می نامند.

  اتصال کوتاه به مداری گفته می شود که بار ندارد. جریان در یک اتصال کوتاه می تواند در سطوح خطرناک جریان یابد. اتصال کوتاه می تواند به قطعات الکترونیکی آسیب برساند و باعث انفجار باتری شود یا باعث آتش سوزی شود.

  جریان الکتریکی در هر جایی می تواند جریان داشته باشد. اگر مدار شما دو مسیر دارد که جریان می تواند از طریق آنها عبور کند، جریان یکی را بر دیگری ترجیح نداده و هر دو را انتخاب می کند. با این حال، همه مسیرها برابر نیستند، بنابراین جریان به طور مساوی در تمام مسیرها جریان نمی یابد.

  چراغ قوه به عنوان یک مدار الکتریکی

  چراغ قوه یک دستگاه ساده است که هر سه این اجزا را در خود جای داده است. دو باتری موجود در چراغ قوه منبع انرژی آن است. لامپ در انتهای چراغ قوه دستگاهی است که جریان الکتریکی در آن جریان دارد. جریان الکتریکی از طریق یک رشته بسیار ریز جریان می یابد که به دلیل مقاومت الکتریکی تا دمای بسیار بالا گرم می شود. در نتیجه، لامپ روشن می شود.

  سوئیچ، فیوز و قطع کننده مدار الکتریکی

  چراغ قوه ها و اکثر لوازم برقی دیگر نیز دارای یک کلید برای قطع جریان الکتریسته هستند. سوئیچ یا کلید دستگاهی است که به شکستن حلقه پیوسته مواد رسانا به ما کمک می کند.

  هنگامی که سوئیچ باز است جریان الکتریکی وجود ندارد، اما هنگامی که سوئیچ بسته می شود جریان الکتریکی در مدار ایجاد می شود. اساسا همه مدارهای الکتریکی به این شکل کار می کنند. از فیوز یا قطع کننده مدار برای جلوگیری از آتش سوزی های بزرگ در اثر اضافه بار استفاده می شود. فیوز طوری طراحی شده است که اگر جریان بیش از حد زیاد شود، خود به خود می سوزد و برق را قطع می کند.

  اضافه بار در مدار الکتریکی چیست؟

  قطع کننده مدار، سیم و حتی عایق سیم همه به عنوان بار اضافی در یک سیستم عمل می کنند. اگر سعی کنید جریان بیشتری را به مدار وارد کنید، اضافه بار رخ می دهد. سیم ها تحت بار اضافی گرم می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، عایق اطراف سیم می تواند تخریب یا حتی ذوب شود. هنگامی که عایق ذوب می شود، جریان دیگر در سیم محدود نمی شود. این امر باعث شروع آتش سوزی می شود. خوشبختانه، قطع کننده موجود در مدار جریان اضافی را قطع کرده و از وقوع آتش سوزی و اتفاقات دیگر جلوگیری می کند.

  انواع مدارهای الکتریکی

  دو نوع مدار در خانه ها و دیگر وسایل رایج وجود دارد که شامل  مدارهای سری و مدارهای موازی هستند.

  مدارهای الکتریکی سری

  مدارهای سری از چندین قطعه تشکیل شده اند که هر یک از آنها یکی پس از دیگری در یک حلقه بزرگ بهم متصل می شوند. اگرچه ولتاژهای متفاوتی در قطعات مختلف وجود دارد اما جریان یکسانی در هر قطعه از مدار سری جریان می یابد. اگر یکی از قطعات مدار سری خراب شود، کل مدار خراب می شود. به عنوان مثال، اگر سه لامپ در یک  مدار الکتریکی به صورت سری بهم متصل شده باشند اگر یک لامپ باز یا خراب شود، کل مدار خراب می شود. مدار سری فقط یک مسیر برای جریان الکترون ها دارد.

  منبع مطلب : www.jahaneshimi.com

  اجزاء اصلی مدارهای الکتریکی

  اجزاء اصلی مدارهای الکتریکی عموماً درتمام مدارهای الکتریکی کامپیوتر واجزاء جانبی آن یافت می شوند، ساختار اصلی مدارهای الکتریکی و الکترونیکی را تشکیل می دهند

  اجزاء اصلی مدارهای الکتریکی

  شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی > یو پی اس > اجزای یو پی اس > اجزاء اصلی مدارهای الکتریکی

  یو ‌پی اس چیست ؟

  چکیده‌ای بر سیستم یوپی اس

  انواع یوپی اس

  خصوصیات و ویژگی‌های یوپی اس

  مشکلات برق شهر

  حفاظت در مقابل مشکلات برق شهر

  اجزای یوپی اس

  برگه مشخصات یوپی اس

  چند قطعه اصلی وجود دارند که عموماً درتمام مدارهای الکتریکی کامپیوتر واجزاء جانبی آن یافت می شوند. این قطعات ساختار اصلی مدارهای الکتریکی والکترونیکی را تشکیل می دهند وبه تعداد زیاد در برد اصلی کامپیوتر، مدارهای هارد دیسک، کارتهای گرافیک وهرکجا که تصورش را بکنید وجود دارند. آنها می توانند با یکدیگر ویا با دهها قطعه دیگربه روشهای مختلف که شرح آنها دراین مقوله نمی گنجد ترکیب شده ومورد استفاده قرار گیرند. شاید بسیارمفید باشد که شمه ای در مورد طرز کارهر یک ازاین اجزاء بدانیم واین سعی شده است که حداقل اساس کارآنها  بازگو گردد.

  باتری

  یک منبع جریان مستقیم با ولتاژ معین است.

  باتری دکمه ای روی برد اصلی کامپیوتر

  مقاومت

  این قطعه همانطورکه احتمالاً ازنام آن حدس میزنید مقاومت مسیر را بالا می برد. دلیل اصلی بکارگیری آن این است که جریان الکتریسیته را دریک مدارکاهش دهد. مقاومت ها دراشکال واندازه های گوناگون یافت میشوند. آنها گرما را بعنوان نتیجه ای ازمخالفت درمقابل عبورجریان الکتریسیته تلف می کنند وبنابراین طبقه بندی آنها بر اساس میزان مقاومتشان در مقابل عبورالکترونها وهمچنین میزان اتلاف انرژی آنها (چه مقدارانرژی را قبل ازاینکه خراب شوند، تلف می کنند) می باشد. معمولاً مقاومت های بزرگتر، انرژی بیشتری را تلف می کنند. انواع گوناگونی از مقاومت ها وجود دارند که میزان مقاومتشان با تنظیم یک دسته یا پیچاندان یک پیچ، کم وزیاد می شود که به آنها پتانسیومتر نیز می گویند.

  تصویر بزرگ شده یک مقاومت مربوط به برد اصلی یک کامپیوتر

  خازن

  مجموعه ایست شامل دو صفحه رسانا (یا دومجموعه صفحات رسانا) باجدا کننده ای بین آنها که مانع ازاتصال صفحات به یکدیگر میشود. وقتی که یک جریان مستقیم از خازن عبورکند یکی ازصفحات بارمثبت ودیگری بارمنفی پیدا میکند واین باربرروی صفحات باقی میماند تازمانی که خازن تخلیه شود. وقتی یک جریان متناوب ازخازن عبور کند درزمانی که ولتاژ مثبت است، یکی ازصفحات دارای بارمنفی و دیگری دارای بارمثبت خواهد شد ودر نیمه بعدی سیکل موج متناوب که ولتاژ منفی میشود، خازن انرژیی را که قبلاً ذخیره کرده بود آزاد میسازد ودرجهت عکس نوبت قبل، باردارخواهد شد واین عمل برای هرسیکل تکرارمیشود.

  ازآنجا که درهربار تغییر ولتاژ، علامت بارخازن تغییرمیکند، خازن تمایل به مخالفت دربرابرتغییرولتاژدارد. میتوان گفت که اگریک موج ترکیبی مستقیم ومتناوب را ازخازن عبور دهیم، خازن تمایل به مقاومت درمقابل عبورجریان مستقیم و عبوردادن جریان متناوب دارد. توانایی یک خازن را ظرفیت آن خازن مینامیم که برحسب واحد فاراد F اندازه گیری میشود. (عملاً میکروفاراد ونظایر آن،زیرا یک فاراد واحد بسیاربزرگی است). خازنها درتمام مدارهای الکترونیکی بخصوص با رزیستورها والقاکننده ها بکار میروند ودرکامپیوتر نیزبطور گسترده یافت میشوند.

  سه خازن روی برد اصلی کامپیوتر

  القاکننده (سلف)

  یک القا کننده ماهیتاً یک سیم پیچ است. وقتی جریان ازسلف عبورمیکند یک میدان مغناطیسی ایجاد میشود وسیم پیچ این انرژی مغناطیسی را ذخیره میکند تازمانی که آزادشود. میتوان گفت که سلف، برعکس خازن عمل میکند. خازن ولتاژرا بعنوان انرژی الکتریکی ذخیره میکند و سلف، جریان را بصورت انرژی مغناطیسی ذخیره مینماید. خازن درمقابل تغییرولتاژمقاومت میکند درحالیکه سلف درمقابل تغییرجریان مقاومت میکند. خازنها راه جریان مستقیم را میبندند واجازه میدهند که جریان متناوب عبور کند درحالیکه سلفها برعکس عمل میکنند. توانایی یک سیم پیچ “اندوکتانس” نامیده میشود وبرحسب هنری H اندازه گیری میشود.

  سلفها میتوانند دروسط سیم پیچ خود دارای یک هسته هوایی یا آهنی باشند (یک ماده مغناطیسی). آهن مقداراندوکتانس را (که معمولاً ازماده ای که سیم راتشکیل میدهد وهمچنین تعداد دورهای سیم پیچ تاثیرمیپذیرد) افزایش میدهد. هسته بعضی ازسیم پیچها مستقیم و برخی دیگر بصورت دوایر بسته مارپیچی است که این آخری راندمان بسیاربیشتری دارد زیرا میدان مغناطیسی قویتری دراطراف خود ایجاد میکند. سلفها درتمامی مدارهای الکتریکی بخصوص در ترکیب با رزیستورها وخازنها بکارمیروند ودرکامپیوتر نیز بطوروسیعی بکاررفته اند.

  یک سلف باهسته مارپیچی ازبرد اصلی یک کامپیوتر.دوخط موازی بکاررفته درعلامت اختصاری سلف به معنای آهنی بودن هسته آن است.سلفی که هسته آن هوا است،این دوخط راندارد.توجه کنید که سلفهای بسیارکوچک مانند رزیستوربالا برروی سطح بردهای الکترونیکی نیزسوارمیشوند

  ترانسفورماتور

  ترانسفورماتوردرحقیقت یک سلف است  که به جای یک سیم پیچ، دوسیم پیچ دراطراف آن پیچیده شده است. این دوسیم پیچ با هم تماسی ندارند و معمولا ًبه مدارهای مختلفی متصل شده اند. ترانسفورماتوردردنیای الکترونیک یکی ازمهمترین وسایلی است که یک ولتاژمتناوب را به ولتاژمتناوب دیگری تبدیل میکند. همانطورکه دربالا توضیح داده شد وقتی جریان ازسیم پیچ عبورکرد یک میدان مغناطیسی متناسب با تعداد سیم پیچها دراطراف آن بوجود می آید.

  برعکس این اصل نیز صادق است به این معنا که هرگاه یک میدان مغناطیسی دراطراف یک سیم ایجاد کنیم، متناسب باتعداد دورهای سیم پیچ ، درآن جریان الکتریکی ایجاد میشود. بنابراین اگرشما ترانسفورماتوری با سیم پیچ اولیه 100 دوروسیم پیچ ثانویه 50 دورایجاد کنید و یک ولتاژ 220 ولت متناوب به سیم پیچ اولیه وارد کنید ولتاژی به اندازه 110 ولت متناوب درسیم پیچ ثانویه القا خواهدشد(معمولاً دراثراین القا مقداری انرژی تلف خواهدشد).

  منبع مطلب : fotrousi.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید