این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  اردستان

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  اردستان را از این سایت دریافت کنید.

  اردستان

  اردستان

  مختصات: ۳۳٫۳۷۶۱°شمالی ۵۲٫۳۶۹۴°شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  اردستان اَسوم

  کشور  ایران استان اصفهان شهرستان اردستان بخش مرکزی مردم

  جمعیت ۱۵٬۷۴۴ (در سال ۱۳۹۵)[۱]

  تراکم جمعیت ۳۷ نفر بر کیلومتر مربع

  جغرافیای طبیعی

  مساحت ۱۱۵۹۱کیلومتر مربع[۲]

  ارتفاع ۱۲۳۸ متر[۲] اطلاعات شهری

  شهردار غلامرضا بابائیان

  ره‌آورد انار، خربزه، طالبی، زعفران، پسته

  وبگاه ardestan.ir ardestan.gov.ir اردستان روی نقشه ایران

  ۳۳٫۳۷۶۱°شمالی ۵۲٫۳۶۹۴°شرقی

  اَردِستان، مرکز شهرستان اردستان در استان اصفهان است.

  مسجد خسرو شهر اردستان

  زبان[ویرایش]

  گویش مردم اردستان گویشی از شاخه فارسی است. ریشه زبان مردم این منطقه، فارسی میانه، یعنی زبان رایج در دوره اشکانیان است که بسیار شبیه به زبان متون اوستا، کتاب مقدس زرتشتیان است. این زبان نشان از ریشه زرتشتی داشتن مردمان این منطقه دارد. بعنوان مثال، در این زبان از واژهٔ «مسجد»، با عنوان «مَزدْگی» یا همان «مزدا گه» که به معنی محل پرستش اهورا مزدا است یاد می‌شود. ساکنان اردستان در گویش محلی خود از آن با عنوان‌های ارسن، اردستون، ارسون، اسوم و اسون یاد می‌کنند.

  جغرافیا[ویرایش]

  شهرستان اردستان، در شمال استان اصفهان، در جنوب کویر نمک، در ۳۳ درجه و ۲۳ دقیقه پهنای شمالی و ۵۲ درجه و ۲۲ دقیقه طول شرقی نسبت به نیمروز گرینویچ قرار دارد. از شمال به استان سمنان و گرمسار، از باختر به شهرستان‌های آران و بیدگل وکاشان، نطنز و برخوار و میمه، از خاور به شهرستان نائین و از جنوب به شهرستان‌های کوهپایه و نائین محدود است. اردستان در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان و در مسیر کاشان به سمت نائین و یزد قرار گرفته‌است. آب و هوای این شهرستان گرم و خشک بوده و بیش‌ترین درجه حرارت در تیر و مرداد و کم‌ترین آن در دی و بهمن است. پوشش گیاهی این ناحیه از گونه استپ بیابانی است. کوه‌های غیرمنظمی از شعبه‌های کوه کرکس، از جنوب شهرستان می‌گذرد، از سطح دریا یک هزار و ۲۰۷ متر ارتفاع دارد. اردستان در ۴۱۶ کیلومتری جنوب تهران در دامنه شرقی کوه‌های مرکزی درست در مرکز ایران واقع شده

  موقعیت[ویرایش]

  این شهرستان بر سر جاده ترانزیتی تهران - بندر عباس قرار دارد و در ۳۵۰ کیلومتری جنوب تهران و ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و۲۵۰ کیلومتری شمال غرب یزد قرار داردو به دلیل وجود این بزرگراه نقش مهمی در حمل و نقل جاده‌ای کشور و ترانزیت کالا در مسیر شمال - جنوب از تهران تا یزد، کرمان، زاهدان و بند عباس را داراست. هم چنین خط قطار تهران - بندرعباس نیز از این شهرستان عبور کرده و دارای ایستگاه قطار در ۲۰ کیلومتری شهر است. به دلیل این چنین ویژگی‌های ارتباطی این شهر می‌تواند به یکی از قطب‌های صنعتی کشور تبدیل شود.

  سابقه تاریخی[ویرایش]

  بعضی مورخان آن را زادگاه کاوه آهنگر دانسته‌اند و اهالی منطقه، خانه و باغی را که در محله کبودان واقع و به باغ کاوه موسوم است و همچنین قنات دو طبقه مون را که یکی از عجایب سیستم آبرسانی در ایران قدیم به‌شمار می‌آید و احداث آن به کاوه آهنگر نسبت داده می‌شود، دلیلی برای اثبات نوشته مورخان می‌دانند. به اضافه این که در این شهرستان قنات دیگری هم با عنوان ارونه جریان دارد که با فورزه بندی دیدنی و جالبش، آب کشاورزی پنج محله شهر را تأمین می‌کند و مردم عقیده دارند «ارونشاه» نخستین پادشاه پیشدادی آن را حفر کرده‌است.

  برخی از تاریخ‌دانان بر این باورند که واژه «اردستان» از دو بخش اربیه به معنی مقدس و فرشته موکل بر آن و پسوند ستان به معنای مکان تشکیل شده؛ زیرا قبل از ظهور اسلام آتشکده‌های متعددی در این شهر دایر بوده که از جمله آن‌ها آتشکده معروف مهر اردشیر قابل اشاره‌است و تاریخ‌نویسان قرن چهارم قمری از آن به عنوان شهری مستحکم یاد کرده‌اند که یک مایل مربع مساحت داشته و بارویی با پنج دروازه آن را احاطه کرده بود و جمعی دیگر، نام اردستان را متشکل از دو پاره «ارد» به معنی مرد خشمگین و «ستان» به معنای مکان دانسته و از آن به عنوان سرزمین مردان غیور و خشمگین یاد کرده‌اند و البته این روایت هم وجود دارد که اردستان چون از بناهای اردشیر دراز دست است، نام خود را از اسم او وام گرفته‌است.

  در اوایل قرن چهارم اصطخری دربارهٔ اردستان گوید شهری مستحکم است. مسجد جامع شهر در مرکز آن واقع بود، پارچه‌های ابریشم در آنجا فراوان تهیه می‌شد و قسمت عمدهٔ آن صادر می‌گردید. مقدسی گوید چون خاک اردستان سفید رنگ به رنگ آرد بوده از این جهت نام آن را آردستان گزارده‌اند.[۳]

  نام اردستان، در افسانه‌های فولکلوریک نیز آمده و از جمله بر پایه یکی از افسانه‌ها، اردستان مسکن رستم دستان، جهان پهلوان باستانی بوده و ابتدا ارگ دستان نام داشته و سپس به ارگستان و سرانجام به اردستان تغییر نام داده‌است. بر پایه نوشته‌های تاریخ نگاران ایرانی و عرب، این شهر در دوران آل بویه با نطنز، بلوکی را تشکیل می‌داد که مرکز آن اردستان و امیرآباد بوده که جایگاه فرمانروایی حاکم دیلمیان بوده‌است. خاندان فرهیخته امیرآبادی نیز که نام آن مشخص و برگرفته از واژه امیر و حاکم می‌باشد از نسل حاکمان آن دوران هستند.

  شهر مورد اشاره، که ساکنانش در گویش محلی خود از آن با عنوان اردستون نیز یاد می‌کنند، همان شهر اردستان است که با مساحتی معادل ۱۱ هزار و ۵۹۱ کیلومترمربع، در فاصله ۱۱۸ کیلومتری شمال شرق شهر اصفهان واقع شده و مشتمل بر دو بخش، سه شهر، هفت دهستان و ۳۰۶ روستای دارای سکنه‌است. دهستان‌های معروف آن عبارت‌اند از امیرآباد، برزاوند ،ظفرقند، ذاغل، سرهنگ آباد، مزدآباد، درقهو..

  آثار تاریخی[ویرایش]

  مسجد جامع اردستان[ویرایش]

  مسجد جامع اردستان که یکی از نمونه‌های منحصر به فرد مساجد چهار ایوانی ایران و نخستین آهنها به‌شمار می‌آید که در مرکزیت محله محال قرار دارد، در قرن سوم قمری به دستور «عمربن عبدالعزیز آجلی» بر روی بنای آتشکده‌ای که هنوز آثار آن در گوشه‌ای از مسجد دیده می‌شود، به سبک مسجدهای عربی ساخته شده و مجموعه کم‌نظیری شامل مدرسه حاج حسین نورالدین، آب‌انبار حاج حسن، راسته بازار، میدان تعزیه، حمام و قلعه میان شهر در کنار آن قرار دارد. مسجد جامع اردستان که طی دوره‌های آل بویه، سلجوقی و… مورد بازسازی قرار گرفته، ویژگی خاص مساجد قبل از ایلخانیان (قرن هشتم به بعد) و عدم استفاده از کاشی‌های لاجوردی را دارد و تمام آن از خشت و گل ساخته شده‌است.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  معرفی شهر اردستان

  معرفی و اطلاعات سفر به شهر اردستان

  شهر اردستان

  نامشخص

  اردستان از شهرهای شمالی استان اصفهان و دارای مرز مشترک با شهرهای نائین، نطنز و آران و بیدگل است. سرزمینی کهن به بعد تاریخ که قدمتی 2000 ساله دارد. این شهر را در قدیم ارگ دستان، ارگستان و آرد استان می‌گفتند. ساخت کنونی شهر را به اردشیر بابکان نسبت داده‌اند. اردستان شهری تاریخی با 4000 اثر تاریخی و گردشگری می باشد که 39 اثر آن به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است. اردستان شهر مناره‌ها، بادگیرها، کاروانسراها، مقبره‌ها، چشمه‌سارها و باغ‌های فراوان است. از جمله جاذبه‌های تاریخی شهر مساجد جامع اردستان، زواره و اونج، مسجد امام حسن و مسجد سام الدین زواره، قنات‌های دو طبقه مون و اورونه، آتشکده مهر اردشیر، کاروانسرای ظفر بند و مقبره امیر اویس اردستان می‌باشد. گفته می‌شود این شهر زادگاه کاوه‌ی آهنگر بوده است و چاه شگفت انگیز ارونه نیز توسط او حفر شده است. یک سوم اردستان کوهستانی و دو سوم آن کویر است لذا هم زیبایی‌های کویر و هم طبیعت دل انگیز کوهستانی را دارد. آب و هوای منطقه گرم و خشک می باشد. بدین سبب پوشش گیاهی آن فقیر و محدود به محصولاتی چون گندم، دانه‌های روغنی، جو و صیفی جات می‌شود. از گونه‌های درختی منطقه می توان انار، انجیر، بادام، گردو، پسته و سیب و از گونه‌های جانوری آن هوبره، آهو، روباه شنی، قوچ و میش، گرگ، خزندگان را نام برد. نژاد مردمان این سرزمین آریایی و زبانشان فارسی با لهجه اردستانی است. این شهر با طبیعتی چهار فصل، جاذبه‌های کویری و چشم اندازهای زیبای طبیعی، روستاهای خوش آب و هوا و نیز آثار تاریخی منحصر به فرد یک مقصد گردشگری کم نظیر است. از مراکز اقامتی اردستان که می‌تواند نیاز اقامتی گردشگران را مرتفع سازد مهمانسرای جهانگردی اردستان است که با امکانات کامل و تسهیلات ویژه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می‌باشد.

  مطالب مرتبط

  هتل های استان اصفهان

  هتل های استان اصفهان هتل های اردستان

  منبع مطلب : www.egardesh.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید