این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  استفاده از مواد دور ریختنی چه فایده ای دارد

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  استفاده از مواد دور ریختنی چه فایده ای دارد را از این سایت دریافت کنید.

  آپارات

  منبع مطلب : www.aparat.com

  استفاده مجدد و بازیافت زباله چه تفاوتی دارند – بهروب

  استفاده مجدد و بازیافت زباله چه تفاوتی دارند

  استفاده‌ مجدد (Reusing) چیست؟

  همه ما می دانیم که  فرایند بازیافت زباله می‌تواند برای محیط زیست اهمیت بسیار بالایی دارد اما استفاده مجدد  نیز یک گزینه بسیار مفید است که علاوه بر اینکه در راستای حفظ سلامت محیط زیست، اهمیت والایی دارد، همچنین می تواند یک انتخاب مهم باشد که فرد به جای دور انداختن چیزی، بتواند دوباره از آن استفاده کند و به این ترتیب  از هزینه اضافی نیز جلوگیری کرده باشد.

  استفاده مجدد با آپ سایکلینگ نیز شناخته می‌شود و به این معنی است که از یک وسیله بعد از استفاده بتوان در جهت پیشبرد کار دیگر از آن استفاده کرد. مثلا اینکه  بتوان از شیشه مربایی به عنوان لیوان برای مصرف آب استفاده کرد و یا اینکه شیشه و ظروف مواد غذایی دیگر مثل شیشه خیار شور و یا ظرف ماست را برای کارهای دیگر از جمله نگهداری حبوبات و مواد غذایی مورد استفاده قرار داد.

  فواید استفاده مجدد چیست

  استفاده مجدد می‌تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد از جمله اینکه می تواند باعث کم شدن میزان زباله ها سطح زمین و جلوگیری از آسیب و زیان به منابع طبیعی و همچنین محیط زیست شود.

  در مواردی افراد با دور انداختن زباله ها بر روی سطح زمین باعث بوجود آمدن لندیفل‌ها می‌شوند به این معنی که زباله‌ها در زمین می‌مانند و به مرور زمان در زمین، دفن می‌شوند و آسیب و زیان های به منابع آب و همچنین لایه ازن می زنند بنابراین استفاده مجدد از مواد دور ریختنی می تواند از فواید زیادی داشته باشد که در اینجا به معرفی آنها می پردازیم:

  فواید بازیافت زباله و استفاده مجدد برای جامعه

  این مورد می تواند برای جامعه نیز مفید باشد به این معنی که شما  نه تنها می‌توانید موادی را که قبلاً یک‌بار از آنها استفاده شده است، دوباره مورد استفاده قرار دهید‌ بلکه می توانید در زمانی که محصول یا چیزی را استفاده کرده‌اید و دیگر نیازی به آن ندارید، به افراد نیازمند و یا سازمان‌های خیریه بدهید تا از این طریق به نوعی نیز به رشد جامعه و افرادی که از لحاظ اقتصادی ضعیف هستند،کمک کرده باشید.

  به طور مثال افرادی که از و لباس و پوشاک و مواردی از این قبیل استفاده کردند و دیگر لازم ندارند می توانند این اجناس را به جای دور ریختن و ایجاد زباله، به موسسه‌های خیریه هدیه بدهند تا از این طریق افراد دیگری که به آنها نیاز دارند مورد استفاده قرار دهند.

  فواید استفاده مجدد از لحاظ اقتصادی و مالی

  این مورد از لحاظ مالی نیز می تواند تا حد بسیار زیادی سود و فایده داشته باشد به این شکل که افرادی که از لحاظ اقتصادی در سطح پایینی هستند، می توانند وسایل مورد نیاز خود را، از طریق استفاده مجدد تأمین کنند و این موارد را با قیمت مناسب تر و پایین تری خریداری کنند.

  مثلاً اینکه مواردی مثل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، تلویزیون، یخچال و دیگر مواردی  از این قبیل هستند که جز لوازم ضروری و اولیه جهت امرار و معاش می باشند و افرادی که از نظر اقتصادی در سطح پایین‌تری هستند این  محصولات را می‌توانند از طریق خرید لوازم دست دوم و استفاده مجدد، با قیمت پایین تری تهیه کنند.

  بنابراین می توان در این زمینه، چنین پیشنهاد داد که افرادی که دیگر نیازی به استفاده از  این محصولات ندارند می‌توانند آنها را در اختیار سازمان‌ها و موسسات قرار دهند و از این طریق به دست کسانی که به آنها نیاز دارند، برسند و به این ترتیب افرادی که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند می‌توانند نیازهای خود را با هزینه کمتر، برطرف سازند.

  فواید استفاده مجدد برای محیط زیست

  استفاده مجدد، علاوه بر فواید اقتصادی و همچنین فوایدی که برای جامعه دارد برای محیط زیست نیز بسیار مفید می باشد چرا که زباله های جامد، از جمله شیشه، پلاستیک، آهن، آلومینیوم و مواردی از این قبیل ، در صورتی که دور ریخته شوند معمولا در زمین دفن می‌شوند که به همان از زباله‌های لندفیل مشهور هستند و بنابراین استفاده دوباره و مجدد از این محصولات بسیار مناسب تر و بهتر است.

  چرا که این کار نه تنها باعث می شود که این موارد در زمین دفن نشوند، بلکه  کمک می‌کند که تولید زباله نیز کمتر شود و از این لحاظ منابع طبیعی مثل منابع آبی به صورت مناسب تر و بدون آلودگی حفظ شوند و همچنین اینکه می دانیم تولید زباله بیشتر در محیط زیست می‌تواند باعث شود که گازهای گلخانه‌ای بیشتر شوند بنابراین فرآیند استفاده مجدد می تواند به انرژی منابع  کمک می‌کند و همچنین کمک می کند که انرژی کمتری نسبت به بازیافت زباله مصرف شود.

  بازیافت چیست

  بازیافت زباله به فرآیندی می‌گویند که در آن مواد و چیزهایی که به صورت باطله و غیر قابل استفاده هستند را به مواد جدید تبدیل می کنند؛ به این صورت که موادی که دور ریختنی هستند را تجزیه می‌کنند و عملیات بازیافت بر روی آنها انجام می دهند تا از این عملیات بتوانند یک مواد جدید و قابل استفاده تولید کنند.

  بازیافت مواد باعث استفاده مجدد از مواد دور ریختنی می‌شود و این قابلیت بستگی به نوع مواد دارد به این معنی که بعضی از مواد دور خیلی قابلیت بازیافت دارند و بعضی این قابلیت را ندارند از جمله مواد پلاستیکی، چوبی، کاغذی و غیره که می توان آنها را با عملیاتی که بر روی آنها انجام می‌دهند به مواد جدید تبدیل کرد.

  عملیات بازیافت زباله در بعضی از کشورها و جوامع مختلف، بسیار راحت و آسان شده است به گونه‌ای که برای بازیافت بعضی از مواد سطل های زباله قرار می دهند تا افراد بتوانند محصولاتی که قابلیت بازیافت را دارند را در آنها قرار دهند.

  عملیات بازیافت چه فوایدی دارد؟

  عملیات بازیافت می تواند سود و زیان های زیادی را برای منابع طبیعی حیات وحش اکوسیستم و غیره به همراه داشته باشد و همچنین از لحاظ اقتصادی می‌تواند بسیار فرآیند مناسبی باشد در اینجا به چند نمونه از فواید بازیافت مجدد زباله و استفاده مجدد آنها می پردازیم:

  حفظ اکوسیستم و حیات وحش

  وقتی که عملیات بازیافت بر روی زباله‌ها و مواد دورریختنی انجام می‌گیرد، باعث می‌شود که نیاز به تولید مواد جدید با استفاده از مواد اولیه تازه، کمتر شود و همین امر نیز باعث می شود که کارهایی که برای طبیعت مضر می باشد و ممکن است به حیات وحش و اکوسیستم آسیب وارد کند، کمتر شود.

  مثلاً اینکه با آتش زدن کاغذ و زباله ها و مواد پلاستیکی در هوای آزاد، به حیات وحش آسیب وارد می‌شود و همچنین اینکه بازیافت موادی مثل کاغذ، باعث می‌شود که برای تهیه کاغذ مورد نیاز، درختان کمتری در جنگل ها قطع شوند، هوا خاک و آب کمتر آلوده شود و به این ترتیب حیوانات کمتری در اکوسیستم مورد آسیب و زیان قرار بگیرند.

  منبع مطلب : behroob.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید