این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  انرژی های پاک را نام ببرید

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  انرژی های پاک را نام ببرید را از این سایت دریافت کنید.

  منظور از انرژی پاک چیست؟

  انرژی پاک انرژی در حال توسعه کامل برای تحقق خواسته فعلی ما برای حفظ محیط زیست و مقابله با بحران سوخت غیر قابل تجدید است.

  منظور از انرژی پاک چیست؟

  انرژی پاک چیست؟

  انرژی پاک انرژی در حال توسعه کامل برای تحقق خواسته فعلی ما برای حفظ محیط زیست و مقابله با بحران سوخت غیر قابل تجدید است. همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، بدون آلودگی یا زباله، بین منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر تفاوت هایی وجود دارد.

  با توجه به شرایط اضطراری آب و هوایی و بحران انرژی که کره زمین را تهدید می کند، ما موظفیم راه حل هایی بیابیم و سیاست ها و تدابیری را برای مقابله با این مشکلات به کار بگیریم. یکی از راه‌های بسیار مؤثر و کارآمد برای انجام این کار، سرمایه‌گذاری در انرژی پاک است.

  تعریف انرژی پاک

  انرژی پاک از سیستم های به وجود می آید که هیچ نوع آلودگی تولید نمی کنند، به ویژه گازهای گلخانه ای مانند Co2 که باعث تغییرات آب و هوایی می شود. بنابراین، انرژی پاک – در حال توسعه کامل – باعث پیشرفت برای حفظ محیط زیست و کاهش بحران با سوخت های تجدید ناپذیر مانند گاز و نفت می شود.

  تفاوت بین منابع انرژی پاک و تجدید پذیر

  انرژی پاک و انرژی تجدیدپذیر دو مفهومی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند، اما آنها یکسان نیستند و درک تفاوت آنها مهم است. اولین تفاوت آلودگی آنهاست. شاید متوجه نباشید که انرژی های تجدیدپذیر می توانند باعث آلودگی شوند.

  به عنوان مثال، بیوگاز و بیودیزل منابع تجدیدپذیر انرژی هستند، زیرا، در میان چیزهای دیگر، از منابع طبیعی و پایان ناپذیر می آیند. با این حال، برخلاف بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر، آنها در اثر احتراق، اتمسفر را آلوده می‌کنند و گازهای گلخانه‌ای منتشر می‌کنند. انرژی های پاک آلودگی ندارند و بنابراین، منصفانه است که بگوییم بیشتر منابع انرژی تجدیدپذیر نیز پاک هستند و بالعکس.

  رایج ترین انواع انرژی پاک و نحوه عملکرد آنها

  بیشتر انرژی های پاک نیز قابل تجدید هستند و بنابراین، علاوه بر انرژی هسته ای – که در ادامه به آن خواهیم پرداخت – در حال حاضر موارد زیر رایج ترین هستند:

  1.انرژی باد

  این یک منبع انرژی پاک، تجدید پذیر، محلی و پایان ناپذیر است که از تبدیل انرژی جنبشی باد به الکتریسیته به دست می آید. با توجه به محل نصب توربین های بادی دو نوع وجود دارد:

  انرژی باد خشکی: از جریان هوای تولید شده در خشکی استفاده می کند.

  انرژی باد فراساحلی: از بادهایی استفاده می کند که در دریاهای آزاد می وزد، جایی که سرعت بیشتری دارند و ثابت ترند.

  2.انرژی خورشیدی

  انرژی خورشیدی فتوولتائیک یک منبع انرژی پاک، تجدید پذیر، محلی و پایان ناپذیر است که نور خورشید را با استفاده از اثر فتوولتائیک به الکتریسیته تبدیل می کند. انرژی خورشیدی یکی از شکل‌های انرژی تجدید پذیر است که با پیشرفت تکنولوژی پیش از پیش در زندگی روزمره بشر تاثیر دارد. در این مطلب در مورد انرژی خورشیدی و ویژگی‌های آن صحبت می‌کنیم.

  خورشید ما در واقع یک راکتور هسته‌‌ای طبیعی است که بسته‌های کوچک انرژی که فوتون نامیده می‌شوند را به فضا منتشر می‌کند. نور خورشید ۹۳ میلیون مایل (حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر) را در زمان تقریبی ۸/۵ دقیقه، برای رسیدن به زمین طی می‌کند. از نظر تئوری، انرژی خورشیدی که کره زمین در یک ساعت دریافت می‌کند، برای تامین انرژی کل کره زمین به مدت یک سال کافی است. انرژی خورشیدی همچنین فراوان‌ترین منبع انرژی در کره زمین است.

  3.انرژی آبی

  انرژی هیدروالکتریک (انرژی آبی) یک منبع انرژی پاک، تجدیدپذیر و بدون آلایندگی  است که از نیروی آب که از ارتفاع می افتد یا از یک شیب پایین می ریزد برای تولید برق استفاده میکند. این نوع تولید برق را می توان به ایستگاه های پمپاژ برق آبی تقسیم کرد که کارآمدترین و در مقیاس، بزرگ ترین روش ذخیره سازی انرژی موجود است.

  4.انرژی حاصل از هیدروژن سبز

  هیدروژن سبز بر پایه تولید هیدروژن است، سوختی جهانی، سبک و بسیار واکنش پذیر، با استفاده از فرآیند شیمیایی به نام الکترولیز. در این روش از جریان الکتریکی برای جداسازی هیدروژن از اکسیژن آب استفاده می شود، بنابراین اگر این الکتریسیته از منابع تجدیدپذیر به دست آید، بدون انتشار دی اکسید کربن در جو، انرژی تولید می کند.

  5.انرژی حاصل از زیست توده

  این منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر با سوزاندن مواد آلی طبیعی یا ضایعات آلی تولید شده توسط فعالیت های انسانی، برق تولید می کند.

  6.انرژی زمین گرمایی

  این یک نوع انرژی پاک، تجدیدپذیر و پایان ناپذیر است که گرمای ساطع شده از مرکز زمین را با استفاده از نیروگاه های واقع در ذخایر مهار می کند. اینها ممکن است رسوبات آب گرم باشند، در این صورت گرما از لایه‌هایی از آب گرم جاری در زیر سطح یا خشک است که از گرمای سنگ‌ها استفاده می‌کند.

  7.انرژی جزر و مد

  این منبع تولید پاک، تجدیدپذیر، محلی و پایان ناپذیر است که نیروی امواج را به برق تبدیل می کند.

  انواع دیگر انرژی های تجدیدپذیر عبارتند از: انرژی حرارتی خورشیدی که از گرمای خورشید استفاده می کند، انرژی موجی که انرژی امواج را تبدیل می کند، و تبدیل انرژی حرارتی اقیانوس، که از شیب حرارتی اقیانوس بین آب سردتر و کم عمق یا سطحی گرمتر دریا استفاده می کند. علاوه بر اینها، پروژه‌های انرژی هیبریدی بیشتر و بیشتری در حال ظهور هستند که منابع مختلف تولید تجدیدپذیر را برای تضمین تامین پایدارتر و کارآمدتر ترکیب می‌کنند.

  8.انرژی هسته ای

  علیرغم آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، انرژی هسته ای در طول تولید خود پاک است و همچنین با استفاده از ذخایر فعلی اورانیوم تقریباً پایان ناپذیر است، که می تواند به تولید همان مقدار انرژی برای هزاران سال ادامه دهد.

  در واقع، بیشتر رآکتورهای هسته ای تنها بخار آب را در جو منتشر می کنند. نه دی‌اکسید کربن، نه متان، و نه هر نوع گاز آلاینده دیگری که تغییرات آب و هوایی را تشدید می‌کند، بخشی از معادله نیست. علاوه بر این، ما نباید انرژی عظیمی را که یک نیروگاه می تواند تولید کند، به دلیل انرژی عظیم ذخیره شده در انرژی هسته ای فراموش کنیم.

  منبع مطلب : www.takinverter.com

  ⚡️ انرژی پاک چیست و انواع آن کدام است؟ » نواسی

  باد و خورشید، صنعت انرژی پاک را دچار تغییر و تحولات بزرگی کرده اند. این دو منبع عظیم از انرژی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دسته ‌بندی می‌شود.

  انرژی پاک چیست و انواع آن کدام است؟

  ۱۸ مهر ۱۳۹۹/۳ دیدگاه /در مقالات /توسط مدیر سایت

  باد و خورشید، صنعت انرژی پاک را دچار تغییر و تحولات بزرگی کرده اند. این دو منبع عظیم از انرژی در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دسته ‌بندی می‌شود. در تمام جهان شاهد هستیم که قوی ترین توربین های بادی و پانل ها یا صفحات خورشیدی برای بهره‌برداری از این دو منبع انرژی نصب شده‌اند. میزان برقی که از این منابع به دست می آید تا حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد می تواند منابع برقی تجدیدپذیر را تامین کند.

  انرژی های تجدیدپذیر بر مبنای انرژی پاک در حال توسعه و گسترش هستند. فناوری ها در این حوزه بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهند و می توانند این منابع را در آینده بهتر و بیشتر به جوامع معرفی کنند. این جمله به مفهوم آن است که انرژی های تجدید پذیر می توانند به طور فزاینده، سوخت های فسیلی – که آن را در منابع با نام سوخت های کثیف نامگذاری کرده‌اند – را به رتبه های پایین تر منتقل کرده و موجب شوند کربن و آلاینده ها کمتر منتشر گردند.

  لازم به ذکر است که تمام انرژی های تجدید پذیر که به عنوان منابع انرژی پاک اغلب معرفی می شوند برای محیط زیست مفید نیستند!

  دلیل این ادعا این است که برای احداث و راه اندازی سدهای بزرگ برق- آبی یا اشغال چندین هکتار مساحت برای نیروگاه های آبی و بادی باید بخش زیادی از محیط زیست در اختیار انرژی قرار بگیرد. این، یعنی تاثیر منفی بر حیات وحش و برهم خوردن یک اکوسیستم متمرکز در یک منطقه.

  با این حال، این سوال به وجود می آید که چگونه می توان از فناوری های نو ظهور در خانه استفاده کرد؟ چگونه می توان انرژی پاک را مورد بهره‌برداری قرار داد بدون آنکه به محیط زیست آسیب جدی وارد شود؟

  برای درک بهتر توضیحات فوق، در دو قسمت تعریف کاملی از انرژی پاک و انرژی کثیف یا انرژی آلوده ارائه می دهیم.

   انرژی پاک چیست؟

  انرژی پاک به آن دسته از انرژی های تجدیدپذیر گفته می شود که از منابع طبیعی به دست می آید. یک منبع انرژی تجدید پذیر از طریق یک منبع طبیعی یا فرآیندهای حاصل می ‌شود که مجدداً در حال تجدید و تولید هستند. منابعی مانند نور خورشید و نیروی باد، چیزی که مداوم در حال درخشش یا در حال وزیدن هستند، جزو همین دسته قرار می‌گیرند؛ حتی اگر دسترسی به این منابع در محدودیت زمانی و مکانی باشد، باز هم همیشه وجود دارند.انرژی پاک یا انرژی های تجدید پذیر بر اساس فناوری های جدید پایه گذاری شده اند؛ چیزی که در چند سال اخیر، قدرت فوق العاده ای برای تامین انرژی خانه ها یا صنایع از خود نشان داده است. گرم کردن، سیستم های حمل و نقل و سیستم های روشنایی، چند نمونه از این کاربردها هستند.

  نیروی باد، قایق ها را به حرکت در می آورد و  انرژی لازم را برای آسیاب های بادی و خرد کردن دانه های مغذی فراهم می کند. خورشید هم یک منبع غنی از گرما محسوب می شود اما متاسفانه در طی ۵۰۰ سال گذشته، بشریت به طور فزاینده‌ای به منابع انرژی ارزان‌تر و اما آلوده نظیر زغال سنگ و گاز روی آورده است!

  با رشد و توسعه منابع انرژی پاک در چند دهه اخیر شاهد آن هستیم که حتی عده ای از خانه ها در برخی از مناطق جهان مجهز به پنل های خورشیدی هستند تا به آن واسطه، سیستم برق ساختمان تامین شود.

   انرژی کثیف چیست؟

  به منابع انرژی غیر قابل تجدید یا همان سوخت های فسیلی، منابع انرژی کثیف یا انرژی آلوده گفته می شود. سوخت های فسیلی مانند نفت و گاز و زغال سنگ، منبع غنی از انرژی، حاوی درصد بالایی کربن هستند. منابع غیر تجدید پذیر در مقادیر محدود در دسترس قرار دارند و سال های زیادی طول می‌کشد تا دوباره تشکیل گردد. اهمیت این مسئله را زمانی متوجه می شوید که بدانید که قدمت یک چاه نفت، به میلیون ها سال ما قبل تاریخ باز می گردد و این یعنی اگر قرار باشد در آینده، منابع نفتی تجدید شوند، به چند صد میلیون سال زمان نیاز است!!

  استفاده از منابع انرژی کثیف موجب آلودگی زمین، آلودگی هوا و آلودگی آب خواهد شد. نیروگاه های زغال‌سنگ، حجم عظیمی از آلاینده‌های هوا را به محیط زیست وارد می‌کنند. تمام این فعالیت ها به گرم شدن کره زمین منجر می‌شود. این می تواند زندگی انسان ها، زندگی جانوران و محیط زیست را به خطر بیندازد!

  با توجه به مشکلات فوق در خصوص منابع انرژی آلوده می توان پیش بینی کرد که چرا توسعه منابع انرژی پاک تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است. تمام کشورهای جهان به نوعی از انرژی باد و انرژی خورشید بهره مند هستند؛ بنابراین اولویت منابع انرژی پاک، همان خورشید و آب می باشد.

   انرژی خورشیدی، متداول ترین نوع انرژی 

  هزاران سال است که خورشید برای زمینه های مختلف به عنوان یک منبع گرمایی و انرژی استفاده می‌شود. پرورش محصولات کشاورزی، گرم کردن، خشک کردن مواد غذایی، ذخیره کردن انرژی در صفحات خورشیدی، نمونه‌ای از این کاربردها هستند.

  در طول یک روز می توان حجم زیادی از انرژی خورشیدی را در پانل های خورشیدی ذخیره کرد و از آن برای گرم کردن ساختمان ها یا گرم کردن آب و نیروگاه های برق استفاده نمود. سلول های خورشیدی یا همان سلول های فتوولتائیک، نور خورشید را مستقیماً به انرژی برق تبدیل می کنند، بنابراین، برق تولید شده در شبکه برق می‌تواند به جریان در آید.

  در بسیاری از مناطق جهان که امکان سرمایه‌گذاری بیشتر روی زمین هایی با مساحت زیاد برای احداث پنل های خورشیدی وجود دارد، تقریباً مزرعه بزرگی از سلول های فتوولتائیک را مشاهده می‌کنیم. برقی که از این مزرعه ها به دست می آید بسیار قابل توجه است و می‌تواند بخشی از ظرفیت های انرژی یک کشور را تامین کند. سیستم‌های مبتنی بر انرژی پاک، انرژی خورشیدی، آلاینده های هوا یا گازهای گلخانه ای را تولید نمی کنند و زمانی که پانل های خورشیدی به مکان دیگری منتقل شود، اثرات زیست محیطی  بسیار کمتر به دنبال خواهند داشت.

  منبع مطلب : novasi.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید