این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ایده برای یلدا در مدرسه

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ایده برای یلدا در مدرسه را از این سایت دریافت کنید.

  انواع ایده شب یلدا برای مدرسه؛ چگونه سفره یلدای زیبایی بچینیم؟

  انواع مختلفی از ایده شب یلدا برای مدرسه وجود دارد. با نزدیک شدن شب یلدا، مدارس و دانش آموزان نیز سفره‌‌ی یلدا می‌چینند تا به نوبه‌ی خود در این جشن باستانی سهیم باشند و در مورد آن بیاموزند.

  ستاره » ⚜️ تزیین و تشریفات » انواع ایده شب یلدا برای مدرسه؛ چگونه سفره یلدای زیبایی بچینیم؟

  انواع ایده شب یلدا برای مدرسه؛ چگونه سفره یلدای زیبایی بچینیم؟

  انواع مختلفی از ایده شب یلدا برای مدرسه وجود دارد. با نزدیک شدن شب یلدا، مدارس و دانش آموزان نیز سفره‌‌ی یلدا می‌چینند تا به نوبه‌ی خود در این جشن باستانی سهیم باشند و در مورد آن بیاموزند.

  آخرین به روز رسانی: آذر 13, 1400

  ستاره | سرویس خانه‌داری بچه‌ها چیزهای بسیاری را علاوه بر درس و مشق در مدرسه می‌آموزند که یکی از آن‌ها آداب و رسوم کهن است. یلدا یکی جشن‌های کهن ایرانیان محسوب می‌شود که علاوه بر اینکه ریشه‌ای تاریخی دارد ، آداب و رسوم مخصوصی را نیز داراست که باید به کودکان نیز آن را آموزش دهیم. یکی از ایده‌هایی که برای آشنایی دانش آموزان با شب یلدا در مدرسه وجود دارد، چیدن سفره‌ی یلدا و تزیینات مربوط به آن توسط خود دانش آموزان است. با این روش می‌توانیم علاوه بر این که از تاریخچه‌ شب یلدا و کارهایی که در این شب انجام می‌دهند برای آن‌ها سخن بگوییم، آن‌ها را نیز در تهیه و چیدمان سفره‌ی یلدا شرکت دهیم. در ادامه انواع نمونه از ایده شب یلدا برای مدرسه را با هم خواهیم دید.آنچه در این مطلب خواهید خواند... نمایش

  انواع ایده شب یلدا برای مدرسه

  به عنوان فعالیت فوق برنامه از دانش آموزان بخواهید بخشی از مسئولیت تزیین سفره یلدا را به عهده بگیرند. ایده‌های متنوعی برای چیدمان سفره‌ی یلدا وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  ۱. لباس مخصوص یلدا

  اگر قرار است جشن یلدای خوبی برگزار شود، چرا از خود افراد شروع نکنیم؟ تهیه‌ی این لباس‌های به شکل انار و هندوانه بسیار آسان است و قابل پوشیدن روی روپوش مدرسه نیز هستند. لازم نیست حتما برای تهیه‌ی این لباس‌ها از پارچه‌‌ی نو استفاده شود. می‌توانید به دانش‌آموزان یاد دهید چگونه با استفاده از پارچه‌های کهنه لباس‌های جدید درست کنند. حتی به جای پارچه از کاغذ رنگی و چسب نیز می‌توانید استفاده کنید.

  لباس شب یلدا

  ۲. کلاه بوقی یلدا

  یکی دیگر از چیزهایی که دانش آموزان برای پوشش یلدایی می‌توانند استفاده کنند، کلاه با طرح‌های یلدایی است. ساخت این کلاه‌ بوقی‌ها نیز کاری بسیار ساده است که با مقوا و کاغذ رنگی به خوبی قابل اجراست.

  کلاه بوقی برای یلدا

  ۳. انتخاب تم یلدایی

  انتخاب یک تم خاص، ایده‌های تزیینات چیدمان سفره‌ی یلدا را هدفمندتر و منظم‌تر می‌کند. از دانش آموزان بخواهید یک تم را با اتفاق آرا انتخاب کنند و دیگر تزیینات را هماهنگ با آن انتخاب کنند.

  تم زیبای شب یلدا برای مدرسه

  ۴. تزیینات دست ساز یلدایی با طرح انار

  تزیینات دست‌ساز علاوه بر بالا بردن مهارت‌ها و خلاقیت دانش آموزان، سفره‌ی یلدا را نیز زیباتر می‌کنند. آن‌ها می‌توانند با نمد، کاغذ رنگی، کاغذ کشی و دیگر مصالح دلخواه تزیینات زیبایی به شکل انار بسازند و در تزیین سفره‌ی یلدا از آن‌ها استفاده کنند.

  تزیینات دست‌ساز یلدایی با طرح انار

  ۵. تزیینات دست‌ساز یلدایی با طرح هندوانه

  این تزیینات نیز مانند طرح انار، مناسب شب یلدا هستند. ساخت این نوع تزیینات نیز بسیار آسان است و با وسایل بدون استفاده مانند بشقاب یکبار مصرف به سادگی قابل اجرا خواهند بود.

  تزیینات دست ساز یلدایی با طرح هندوانه

  ۶. تزیینات بادکنک برای شب یلدا

  یکی دیگر از راه‌هایی زیبا و جذاب کردن تزیینات، استفاده از بادکنک است. برای شب یلدا می‌توان چیدمان بادکنک‌ها را با کمی خلاقیت مناسب یلدا کرد. برای این منظور می‌توانید از باکنک‌هایی با رنگ‌های سبز و قرمز استفاده کنید.

  تزیینات بادکنک برای شب یلدا

  ۷. جا قاشقی برای سفره یلدا

  ظروف سفره‌ی یلدا نیز می‌تواند دست‌ساز باشد. با شیشه‌های بدون استفاده‌‌ی مواد خوراکی و کمی رنگ می‌توان این جاقاشقی زیبا برای شب یلدا را ساخت.

  جا قاشقی برای سفره یلدا

  ۸. تزیین ظرف انار

  یکی از فعالیت‌هایی که دانش‌آموزان می‌توانند انجام دهند، تزیین خوردنی‌های شب یلدا است. با این کار هم با خوراکی‌های مرسوم این شب آشنا می‌شوند و هم در تهیه‌ی آن‌ها نقش داشته‌اند. ایده‌های متنوعی برای تزیین انار شب یلدا وجود دارد.

  تزیین ظرف انار برای شب یلدا

  ۹. تزیین هندوانه شب یلدا

  یکی دیگر از خوراکی‌های شب یلدا، هندوانه است. تزیین هندوانه، نیز مانند انار به شیوه‌های مختلفی امکان پذیر است.

  ۱۰. تزیین ظرف میوه‌ی شب یلدا

  انواع میوه‌‌ها نظیر مرکبات و … نیز در شب یلدا خورده می‌شود. تزیین میوه، سفره‌ی یلدا را زیباتر و چشمگیرتر می‌کند.

  ۱۱. تزیین آجیل شب یلدا

  یکی دیگر از تنقلات مرسوم شب یلدا، آجیل است. ایده‌های متنوعی برای تزیین آجیل شب یلدا وجود دارد که با کمی خلاقیت به خوبی اجرا می‌شوند.

  ۱۲. تزیین ژله و دسر شب یلدا

  ژله و دسر نیز از تنقلات محبوب سفره یلدا محسوب می‌شوند که به شیوه‌های متنوعی قابل تزیین هستند.

  ۱۳. تهیه کیک و دسر شب یلدا

  از دیگر تنقلات میز یلدا، کیک مخصوص یلداست. این کیک‌ها می‌توانند با هندوانه و انار تزیین شوند.

  ۱۴. گیفت دست‌ساز یلدا

  یکی دیگر از کارهایی که دانش آموزان برای برگزاری مراسم یلدا می‌توانند انجام دهند، درست کردن گیفت شب یلدا است. گیفت یلدا، هدیه‌ی کوچکی است که به عنوان قدردانی و یادبود از طرف میزبان به مهمانان داده می‌شود. هر کلاسی می‌تواند گیفت مخصوص شب یلدا را بسازد و به دیگر کلاس‌ها هدیه دهد و خاطره‌ی یلدا را در ذهن آنان روشن نگه دارد.

  ۱۵. حافظ خوانی

  یکی از فعالیت‌هایی که در شب یلدا انجام می‌شود، خواندن شعرهای حافظ و گرفتن فال حافظ است. برای برگزاری مراسم یلدا در مدرسه، می‌توانید آن‌ها را با اشعار حافظ آشنا کنید.

  ۱۶. کاردستی کاغذی برای شب یلدا

  عکس تزیینات کاغذی دست ساز برای شب یلدا

  تزیینات کاغذی دست ساز  مدل ریسه شب یلدا مدل ریسه

  تزیینات کاغذی دست ساز شب یلدا مدل نی

  تزیینات کاغذی دست ساز شب یلدا مدل میوه ای

  منبع مطلب : setare.com

  یلدا مدارس

  اگر تجربه برگزاری چنین برنامه‌ای در مدرسه و یا هر مجموعه دیگری را داشته باشید، قطعا می‌دانید که مشارکت مخاطب در برگزاری هر مراسمی یکی از اصول اولیه برای بهتر برگزار شدن آن مراسم است. برای رسیدن به هدف فوق، فضاسازی و آماده کردن ذهن مخاطب می‌تواند تا حدود زیادی او را به مشارکت بیشتر

  ایده های جشن یلدا مدارس

  جشن یلدا یکی از جشن های باستانی کشور عزیزمان ایران است. از قدیم الایام خانواده‌های  ایرانی اولین شب فصل زمستان را که بلندترین شب سال نیز هست، جشن می‌گرفتند و به این بهانه همه اعضای خانواده دور هم جمع می‌شدند.

  امروزه نیز خانواده‌های ایرانی به این رسم زیبا و ماندگار وفادار مانده‌اند و شب یلدا یا خودمانی تر همان “شب چله” فرصتی شده است برای گردهم‌آمدن کسانی که ممکن است به خاطر گرفتاری و مشغله‌های فراوان در طول سال کمتر همدیگر را ببینند.

  چند سالی می‌شود که مدارس نیز به‌جهت ارج نهادن به این سنت حسنه جشنی تحت عنوان جشن یلدا برگزار می‌کنند و تلاش می‌کنند روزی خاطره انگیز را برای کودکان رقم بزنند.یادمان باشد یلدا فرصت مناسبی است برای آموزش فرهنگ بهتر زیستن و بیشتر همدیگر را دوست داشن.

  از آن‌جایی که می‌دانیم برگزاری چنین جشن هایی با محتوای سالم و شاد همیشه دغدغه معلمان و مربیان فداکار و زحمت‌کش بوده است و با توجه به اینکه متاسفانه در ماه‌های اخیر شاهد برگزاری جشن‌هایی با محتوای نه چندان مناسب فرهنگ غنی ایران اسلامی بوده‌ایم، مجموعه آموزشی رایاد با نیت کمک به مدیران و معلمان عزیز و دغدغه‌مند تصمیم گرفت تا مجموعه ای آماده کند که در آن انواع ایده‌ها برای برگزاری یک جشن خاطره انگیز، سالم و متفاوت وجود داشته باشد.

  لطفا با اشتیاق فراوان با ما همراه باشید. 

  برگزاری جشن یلدا در مدرسه

  برای نظم بهتر و بیشتر ذهن شما، اقدامات مربوط به جشن یلدا را به دو دسته کارهای قبل از شروع مراسم و امور مربوط به خود جشن تقسیم کرده ایم.

  اگر خواهان برگزاری یک جشن یلدای متفاوت در مدرسه خود هستید، تا انتهای مطالب را مطالعه فرمائید.

  اگر قصد دارید جشن یلدای مدرسه را به صورت مجازی برگزار کنید، پیشنهاد می کنم مطلب ایده های جشن یلدا مجازی مدارس را بخوانید.

  اقدامات پیش از برگزاری جشن یلدا

  اگر تجربه برگزاری چنین برنامه‌ای در مدرسه و یا هر مجموعه دیگری را داشته باشید، قطعا می‌دانید که مشارکت مخاطب در برگزاری هر مراسمی یکی از اصول اولیه برای بهتر برگزار شدن آن مراسم است.

  برای رسیدن به هدف فوق، فضاسازی و آماده کردن ذهن مخاطب می‌تواند تا حدود زیادی او را به مشارکت بیشتر در مراسم ترغیب کند و شما با انجام اقدامات بسیار ساده حدود یک هقته قبل از برنامه، می‌توانید کاری کنید که به قول معروف دانش‌آموز این مراسم را از خود ببیند و برای هرچه بهتر برگزار شدن آن تلاش کند.

  تیم آموزشی رایاد در جهت نیل به این هدف اقدامات زیر را پیشنهاد می‌دهد:

  ۱. انشاء نویسی در مورد شب یلدا

  از دانش آموزان بخواهید در مورد مفاهیم مختلف شب یلدا انشاء بنویسند. می توانید از این موضوعات برای انشای شب یلدا استفاده کنید: پیشینه شب یلدا، شب یلدا چیست؟، ریشه‌ی نام و دیگر واژه های یلدا، آداب و رسوم شب یلدا، آئین مراسم یلدا، علل جشن گرفتن شب یلدا، خوراکی های شب یلدا، سفره شب یلدا و … .

  دیگر لازم نیست که بگویم برای ترغیب بچه‌ها به نوشتن انشای بهتر، می‌توان به نویسنده بهترین انشا در مراسم اصلی جایزه داد و یا اینکه به او اجازه دهیم انشای خود را در آنم راسم بخواند.

  ۲. نقاشی و رنگ آمیزی مرتبط با یلدا

  نقاشی به دلیل برخورداری از قدرت تصوّر و اندیشه‌ی تجسّم، در ارتقاء مهارت‌های حسی و تقویت توانایی ارتباطی برای کودکان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. نقاشی به کودک کمک خواهد کرد که آزادانه قوه‌ی تخیّل خود را به کار بگیرد. لازم به ذکر است نقاشی برای کودک فقط وسیله لذّت و بازی نیست، بلکه با آن به‌طور ناخودآگاه مسائل، مشکلات و حالات درونی‌اش را بیان می‌کند.

  سفره شب یلدا، مهمانی یلدا، یلدای سال گذشته، یلدای دوست‌داشتنی و … می‌تواند موضوعات خوبی برای این نقاشی باشد، اگرچه در رابطه با نقاشی توصیه نمی‌شود که موضوع خاصی در نظر گرفته‌شود و آزاد گذاشتن دانش‌آموزان در موضوع می‌تواند به شکل بهتری ذهن خلاق آنها را فعال کند.

  اگر چنانچه احساس می‌کنید شرایط سنی یا فرهنگی دانش‌آموزان شما به گونه ای‌ است که تصویر روشنی از یلدا ندارند، رنگ آمیزی و استفاده از نقاشی‌های آماده می‌تواند ذهن بچه‌ها را برای جشن یلدا آماده کند.

  پیشنهاد ویژه: کار دیگری که در این زمینه می‌توانید انجام دهید و بهتر از دو قسمت قبل نیز می‌باشد، این‌است که داستانی مرتبط با یلدا را انتخاب کنید، سر کلاس بخوانید و از بچه‌ها بخواهید یک تصویر از این داستان را به دلخواه نقاشی کنند.

  نمونه

  نمونه نقاشی های یلدا

  نمونه نقاشی های آماده

  نمونه داستان های یلدایی

  ۳. تزئین محیط کلاس و مدرسه با تم یلدا

  دانش آموزان در محیط کلاس و مدرسه غرق می شوند و حال و هوایی متناسب با این محیط ها می گیرند. اجرای تم یلدا علاوه بر ایجاد محیطی صمیمی و آماده‌کردن دانش‌آموزان برای مراسم، به جشن شما رنگ و بوی ویژه‌ای می دهد. همچنین عکس گرفتن از تزئینات و استفاده در گزارش‌کار بسیار می‌تواند به کار مدرسه بیاید.

  پیشنهاد ویژه: استفاده از آثار خود دانش‌آموزان به نحوی که آن‌ها را درگیر کند، بسیار بهتر است تا اینکه بخواهید از طرح‌های آماده بازار استفاده کنید. برای مثال استفاده از نقاشی بچه‌ها یا حتی درست‌کردن کاردستی های مرتبط با یلدا برای نصب در برد کلاس دیوارها می‌‌تواند ایده بسیار خوبی برای فضاسازی باشد.

  اقدامات مخصوص جشن یلدا

  تمام نکاتی‌که در قسمت قبل گفته‌شد، اقدامات قبل از برگزاری مراسم بود.

  و اما خود مراسم؛توجه داشته باشید که هرچقدر این مراسم به شب یلدا نزدیک‌تر باشد و بچه‌ها آماده تر باشند مراسم بهتری می‌توانید برگزار کنید.

  نکته حائز اهمیت در مورد تمامی مراسماتی که در مدرسه برگزار می‌شود، این‌است که هر چقدر تعامل بچه‌ها با مربیان برای برگزاری جلسه بیشتر باشد، این مراسم، مراسم بهتری خواهد‌شد.

  نکته دیگر اینکه حتی‌الامکان سعی کنید فضایی بغیر از کلاس درس(ترجیحا نمازخانه) را برای این جشن انتخاب کنید. اکثر بچه‌ها از حضور دائم در کلاس درس خسته می‌شوند و اینکه جشن داخل کلاس نمی‌تواند فضای متفاوت را برای بچه‌ها ایجاد کند.(حضور در نمازخانه برای شرکت در جشن‌های مختلف باعث می‌شود بچه‌ها نسبت به این مکان حس خوبی داشته باشند.)

  منبع مطلب : rayad.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید