این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ایران 57 مال کجاست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ایران 57 مال کجاست را از این سایت دریافت کنید.

  پلاک های ایران 47 و 57 مال کدوم شهرن؟ + همراه حروف سر شماره پلاک

  هر یک از پلاک های ماشین ها برای کدام شهر های ایران هستند؟ .. پلاک تاکسی های شهر ها با تفاوات دارند؟ ..

  تاریخ انتشار : شنبه 26 مارس 2022 - 15:46

  کد خبر : 5738 چاپ خبر 0 نظر

  پلاک های ایران 47 و 57 مال کدوم شهرن؟

  شهر اراک (مرکز استان): پلاک ایران ۴۷ سایر شهر های استان: پلاک ایران 67 – پلاک ایران ۵۷ ( ایران 57 شامل: تفرش با حرف س – ساوه با حرف ب و محلات با حرف د)   شهر اراک یکی از بزرگ ترین شهر های ایران، مرکز استان مرکزی و شهر اراک است. جمعیت اراک

  شهر اراک (مرکز استان): پلاک ایران ۴۷

  سایر شهر های استان: پلاک ایران 67 – پلاک ایران ۵۷ ( ایران 57 شامل: تفرش با حرف س – ساوه با حرف ب و محلات با حرف د)

  شهر اراک

  یکی از بزرگ ترین شهر های ایران، مرکز استان مرکزی و شهر اراک است. جمعیت اراک در سال 1395 برابر با 520944 نفر بوده است که از این نظر مرکز جمعیتی استان مرکزی و هجدهمین شهر پر جمعیت ایران است.

  از قرن دوم اسلامی، منطقه بین همدان، ری و اصفهان را عراق نامیدند که بعد ها برای تمایز آن از عراق عرب، عراق عجم نامیده شد. عراق یعنی اراک. اراک در مقایسه با بسیاری از شهر های ایران شهری جوان به حساب می آید. این شهر در دوره قاجار بنا شد و کمی بیش از دو قرن قدمت دارد.

  این شهر که در ابتدا قلعه ای نظامی در حوالی روستای کرهرود بود، به قلعه سلطان آباد و سپس سلطان آباد عراق تغییر نام داد و در سال 1316 شمسی به اراک تغییر نام داد. موسس شهر اراک یوسف خان گرجی معروف به سپهدار بود که در چند سال با هزینه ای بالغ بر 200 هزار تومان شهر را ساخت.

  در شهر جدید کلیه تاسیسات شهری از قبیل قنات، حمام، آب‌ انبار، مساجد، مدارس، امامزاده ها، بازار ها و ارگ های دولتی ساخته شد. با رشد اقتصاد شهر و عبور راه آهن از شهر، مهاجرت به شهر افزایش یافته است.

  شهرستان اراک دارای زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های گرم و خشک است و کوه های اطراف آن، تالاب میقان و دشت فراهان بر آب و هوای آن تاثیر می گذارد. این شهر در بین قله های داخلی رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و یکی از امن ترین شهر ها از نظر لرزه خیزی است که احتمال وقوع زلزله بالای 5 ریشتر در آن بسیار کم است. مردم اراک عمدتا مسلمان و پیرو مذهب شیعه هستند، اما اقلیتی از مسیحیان و بهائیان نیز وجود دارند. زبان مردم فارسی با لهجه اراکی است.

  اراک یکی از شهر های صنعتی ایران است که از نظر تنوع محصولات صنعتی رتبه اول، در وجود صنایع خانگی رتبه دوم و به طور کلی یکی از چهار قطب صنعتی کشور است. با توجه به وجود صنایع اصلی، تولید 80 درصد تجهیزات انرژی در کشور، وجود بزرگ ترین تولید کننده آلومینیوم در کشور، بزرگ ترین ماشین سازی کشور، بزرگ ترین واگن و لوکوموتیو در خاورمیانه، بزرگ ترین کارخانه خاورمیانه، بزرگ ترین تولید کننده ماشین آلات سنگین خاورمیانه، بزرگ ترین شرکت نمک معدنی این کشور به عنوان “پایتخت صنعتی ایران” شناخته می شود و به همین دلیل یکی از آلوده ترین شهر ها است.

  طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک یکی از طرح های ملی است که برای کاهش آلودگی این شهر به تصویب رسید، اما اجرای ضعیف آن پس از چند سال مردم اراک را مجبور به برگزاری تجمعات اعتراضی به مدت 18 هفته در سال 1392 کرد. ترافیک و گرانی آپارتمان ها از دیگر مشکلات این شهر است.

  از نظر گردشگری قدمت بیشتر آثار تاریخی اراک به دوره قاجار (فتحعلی شاه) می رسد. یکی از مهم ترین صنایع دستی شهر، فرش اراک است که در گذشته از اهمیت و اعتبار زیادی برخوردار بوده و رقیبی برای فرش کرمان بوده است.

  مطالب مرتبط: پلاک های ۳۱، ۴۱ مال کدوم شهرن؟

  زبان شهر اراک

  قبل از این که شهر اراک ساخته شود، مردم اطراف به گویش های مختلفی مانند تاتی در منطقه وفس صحبت می کردند. پس از ساخت شهر اراک و مهاجرت مردم از اطراف به شهر جدید، این گویش ها با یکدیگر ادغام شدند و گویش خاصی به وجود آوردند تا این که ظاهر رسانه ها این گویش را از بین برد و امروز شهروندان اراکی بی لهجه هستند و تا حدودی، تهرانی صحبت می کنند، اما در مناطق حاشیه ای مانند سنجان، کرهرود، روستا های اطراف و خود شهر، زبان پیرمرد ها و پیرزنان همان گویش قدیمی است.

  آداب و رسوم شهر اراک

  از آن جایی که شهر اراک پیشینه تاریخی زیادی ندارد، فرهنگ مردم این شهر تحت تاثیر فرهنگ های مختلف است. این فرهنگ بیشتر از باور های عامیانه مذهبی یا اجتماعی شکل گرفته است. این باور ها شامل نذر و نیاز به ائمه و اماکن متبرکه از اعتقادات مذهبی یا برخی باور های خرافی مانند گذاشتن شی نوک تیز بالای سر زن تازه زایمان کرده برای دفع آل، بستن زبان خانواد شوهر بادوختن سفره بر سر عروس است (خرافات حاملگی عروس) این امر در گذشته رایج بوده است. از مراسم سنتی که در گذشته در اراک رایج بوده می توان به جشن کوسه ناقلدی و رشکی و ماسی اشاره کرد.

  در گذشته ازدواج های مختلط در اراک رایج بود و باعث می شد بیشتر مردم که عمدتاً روستایی بودند به هم پیوند بخورند، اما زندگی جدید شهری و افزایش روابط اجتماعی زن و مرد در ادارات، کارخانجات و دانشگاه ها حلقه انتخاب همسر از شرایط محدود خارج شده است. هر چه زندگی شهری به سمت صنعتی شدن پیش می رود دایره ازدواج گسترده تر می شود که از آن می توان به ازدواج درون گروهی، ازدواج محله ای، ازدواج شهری، ازدواج در شهر دیگر و حتی ازدواج در خارج از کشور تعبیر کرد.

  عزاداری در اراک به چهار صورت روضه، نوحه، عزاداری هیئت مذهبی و تعزیه رایج است. یکی از ویژگی های عزاداری در اراک، مراسم تعزیه سیار است. این نوع تعزیه پس از 32 سال وقفه در شهر احیا شد.

  مطالب مرتبط: پلاک ایران ۶۲، ۷۲، ۸۲، ۹۲ مال کدوم شهرن؟

  جاذبه ‌های طبیعی شهر اراک

  تالاب میقان: این تالاب 25000 هکتاری در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر اراک و جنوب شهر داودآباد قرار دارد. باتلاق به دلیل تنوع پرندگان مهاجر در این منطقه به یکی از مناطق گردشگری طبیعی شهر اراک تبدیل شده است.

  منبع مطلب : nody.ir

  پلاک 57 مال کجاست ؟

  پلاک 57 مال کجاست ؟پلاک 57 مربوط می شود به سایر شهرستان های استان مرکزی .همچنین پلاک 47 مربوط می شود به اراک ( مرکز استان مرکزی )

  بیوگرافیرویدادها

  پلاک ۵۷ مال کجاست ؟

  آبان ۱۰, ۱۳۹۸ زمان مطالعه کمتر از یک دقیقه

  پلاک ۵۷ مال کجاست ؟

  پلاک ۵۷ مربوط می شود به سایر شهرستان های استان مرکزی .

  همچنین پلاک ۴۷ مربوط می شود به اراک ( مرکز استان مرکزی )

  برای اطلاع بیشتر از شماره پلاک های دیگر اینجا کلیک کنید .

  پلاک ۵۷ مال کجاست ؟

  شماره پلاک خودرو شهرهای مختلف

  اشتراک گذاری فیسبوک توییتر لینکداین واتس آپ تلگرام

  اشتراک گذاری با ایمیل

  چاپ

  منبع مطلب : www.funigma.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید