این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بالگرد توفان

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بالگرد توفان را از این سایت دریافت کنید.

  طوفان (بالگرد)

  طوفان (بالگرد)

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  طوفان ۲ (بالگرد)

  توفان-۲

  کاربری بالگرد تهاجمی

  تولیدکننده سازمان صنایع هوایی ایران

  نخستین پرواز ۱۳۸۹ وضعیت در حال خدمت

  کاربر اصلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  ارتش جمهوری اسلامی ایران (هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران)

  تعداد ساخته‌شده ۲۱

  توسعه‌یافته از طوفان ۱ و بل ای‌اچ-۱ سوپرکبرا

  بالگرد طوفان ۲ بالگرد تهاجمی ساخت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است. اولین مهندسی از بالگرد کبرا با نام پنها ۲۰۹۱ در سال ۱۳۷۷ (۱۹۹۸ میلادی) معرفی شد. نخستین رونمایی از کبرا جدید در اردیبهشت ۱۳۸۹ (۲۰۱۰) و به فاصله سه سال بعد، در زمستان ۱۳۹۱ (۲۰۱۳) با نام «طوفان ۲» رونمایی شد که به عنوان " معرفی شد. بالگردهای طوفان به صورت مهندسی معکوس بر اساس بال‌گردهای ای‌اچ-۱ سوپرکبرا ساخته شده‌اند پیش از این نیز از بالگردهای دیگری از کلاس کبرا با نام‌های «پنها ۲۰۹۱» یا «شباویز ۲۰۹۱» در ایران تولید و رونمایی شده بود اما بالگرد طوفان ۲ از این جهت حائز اهمیت است که در تولید آن نه تنها در ساخت بدنه تغییرات جدی به وجود آمده بلکه در ساخت قطعات الکترونیکی و حتی موتور این بالگرد تغییرات و ارتقائاتی به وجود آمده‌است مشخص‌ترین ارتقاء صورت گرفته در این بالگرد نصب سامانه "سامانه پایدار شده ژیروسکوپی" در بخش دماغه جلویی این بالگرد است هنوز معلوم نیست که آیا طوفان۲ قرار است جایگزین برنامه «پنها ۲۰۹۱» یا «شباویز ۲۰۹۱» باشد یا ادامه همین برنامه است.[۱]

  سردار احمد وحیدی در مراسم بهره‌برداری و تحویل‌دهی دو فروند از بالگرد طوفان ۲ رزمی طی سخنانی اظهار داشت: «بالگرد طوفان ۲ که با همت و تلاش متخصصان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و تولید شده، نسل جدیدی از بالگردهای رزمی است که از فناوریهای پیشرفته و روزآمد برخوردار است. در بالگرد طوفان ۲ مجموعه‌ای ارزشمند از فناوری‌های بومی صنایع وابسته به وزارت دفاع، در حوزه‌های الکترونیک، اپتیک، لیزر و سلاح به کار گرفته‌شده که از آن جمله می‌توان به قدرت تهاجمی آن بواسطه قابلیت هدف‌گیری بسیار دقیق اشاره کرد.»[۲]

  ایران حدود چهار دهه است که بالگردهای کبرا را در اختیار دارد. دولت شاهنشاهی ایران در سال ۱۹۷۲ قراردادی به ارزش ۷۰۸ میلیون دلار را برای تولید ۲۸۷ فروند از مدل ارتقایافته بالگرد چندمنظوره بل ۲۱۴ و ۲۰۲ فروند مدل ارتقایافته بالگرد جنگنده سوپرکبرا با شرکت بل هلیکاپتر به امضا رساند. بالگردهای کبرای ایران در جنگ ایران و عراق شرکت مؤثری داشتند. پس از جنگ دولت ایران به دلیل عدم دسترسی به قطعات یدکی برنامه تولید بومی با شیوه مهندسی معکوس قطعات یدکی این بالگردها. همین‌طور مهندسی معکوس قطعات هواپیماهای جنگی نظیر اف ۱۴ که بنا به ادعای دولت ایران کامپیوترهایشان توسط آمریکایی‌ها بعد از خروج شاه از ایران، نابود شده بود در دستور کار قرار داد که نهایتاً منجر به شکل‌گیری صنعتی به نام صنعت دفاعی شد.[۱]

  تغییرات[ویرایش]

  تغییرات اساسی که در بالگرد طوفان ۲ اعمال شده شامل:

  ژیروسکوپ[ویرایش]

  بر اساس گمانه‌های موجود سامانه مورد نظر مدل "عقاب ۱" ساخت شرکت صاایران است. این سامانه در دو محور به صورت ژیروسکوپی پایدار شده و پایداری تصویری بهتر از ۰٫۵ میلی رادیان دارد و برای بالگرد در مأموریت نظارت بر مرز و میدان نبرد، شناسایی و جستجو و نجات به کار می‌آید. این سامانه یک دوربین پرقدرت با لنزی با قابلیت زوم نزدیک به ۳۰ برابر را با یک دوربین جلونگر فروسرخ و یک مسافت‌یاب لیزری بکار می‌گیرد تا سامانه‌ای با کارکرد دوگانه روزانه و شبانه به وجود آید.

  ویژگی‌های اصلی این سامانه نظارت روزانه و شبانه با کارایی بالا، حرکت ۳۶۰ درجه در افق، جرم کم ۱۵ تا ۴۰ کیلوگرم (بسته به امکانات اضافی انتخابی)، ارتباط داده‌ای با سامانه کنترل آتش، توانایی بهسازی تصویر، قابلیت تطبیق دادن تصاویر و توانایی ردیابی اهداف است. البته توان چرخش ۳۶۰ درجه در پهپادها به دلیل زاویه بازتر زیر بدنه آن‌ها قابل بهره‌گیری است که در بالگرد طوفان به دلیل موقعیت نصب در دماغه نهایتاً به حدود ۲۲۰ تا ۲۴۰ درجه محدود شده‌است.

  نصب نمایشگر چند-منظوره (ام.اف. دی) در کابین طوفان ۲[ویرایش]

  در بالگرد طوفان ۲ با استفاده از دو نمایشگر جدید فشار کاری خلبان شدیداً کاهش یافته و کاربر می‌تواند با یک نگاه سریع و در کمترین زمان ممکن اطلاعات مورد نظر را در اختیار داشته باشد. در بالگرد طوفان-۲ با استفاده از دو نمایشگر جدید به جای تعدادی از نمایشگرهای عقربه‌ای قبلی که به صورت پیش فرض، تنها داده‌های ضروری پرواز را نشان می‌دهند بار کاری خلبان شدیداً کاهش یافته و کاربر می‌تواند با یک نگاه سریع و در کمترین زمان ممکن اطلاعات مورد نظر را از کابین خلوت شده خود در اختیار داشته باشد و در صورت لزوم با استفاده از کلیدهای اطراف نمایشگر، اطلاعات سامانه‌های دیگر از جمله تصاویر دریافتی از دوربین‌های دماغه را از رایانه کنترل پرواز درخواست و مشاهد کند.

  با استفاده از این نمایشگرها در کابین بالگرد حجم ادوات موجود کمتر شده خصوصاً در کابین جلو خبری از ازدحام وسائل جانبی مربوط به سامانه‌های هدایت موشک یا توپ نیست که علاوه بر کاهش وزن تجهیزات تحمل فضای تنگ کابین را برای خلبان راحت‌تر می‌سازد.

  مزیت دیگر این نمایشگرها، قابلیت اطمینان بسیار بالاتر آن‌ها نسبت به نسل قدیمی است. کمیت "زمان متوسط بین خرابی" یا "MTBF:mean time between Failures" برای MFDها ده‌ها برابر کمتر از نمونه‌های آنالوگ است بنابراین اولاً تعداد و زمان بررسی‌های لازم قبل از هر پرواز کاهش یافته و بالگرد در مدت کوتاهی برای پرواز آماده می‌شود، احتمال بروز خرابی سامانه در حین پرواز بسیار کاهش یافته و زمان مورد نیاز برای تعمیرات آن نیز کمتر می‌شود زیرا تعویض یک MFD با نمونه سالم بسیار کمتر از تعویض چندین نمایشگر عقربه‌ای زمان می‌خواهد.

  به علاوه هرکدام از این نمایشگرها پس از نصب باید جداگانه آزمایش شوند که این هم فرایندی زمانبر است. البته در تصاویر کابین جلو، باقی ماندن برخی از ادوات عقربه‌ای مشهود است و احتمالاً در کابین عقب هم باید همین‌طور باشد؛ بنابراین طوفان-۲ هنوز صاحب کابین اصطلاحاً «تمام شیشه ای» نشده‌است.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  توفان در راه‎؛ الحاق بالگردهای تهاجمی جدید به نداجا

  فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق بالگردهای تهاجمی «توفان» به این نیرو خبر داد و گفت: واحدهای شناوری که در آینده به دریا می‌روند به بالگرد پشتیبانی رزمی و بالگرد رزمی مجهز خواهند بود.

  روزنامه همشهری امروز

  نیازمندی های همشهری آگهی و تبلیغات همشهری آنلاین مجموع نظرات: ۱

  چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰

  توفان در راه‎؛ الحاق بالگردهای تهاجمی جدید به نداجا | در دریا توفان به پا می کنیم

  فرمانده نیروی دریایی ارتش از الحاق بالگردهای تهاجمی «توفان» به این نیرو خبر داد و گفت: واحدهای شناوری که در آینده به دریا می‌روند به بالگرد پشتیبانی رزمی و بالگرد رزمی مجهز خواهند بود.

  به گزارش همشهری آنلاین، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سوالی پیرامون خبر الحاق بالگردهای تهاجمی و پهپادهای جدید به نیروی دریایی ارتش، اظهار داشت: ما نگاه ویژه‌ای به حوزه پروازی با اولویت پهپادی داریم، امروز با پهپادها دسترسی ما به هزاران کیلومتر است و این باعث می‌شود تا شعاع عملیاتی ما هرچقدر از ساحل فاصله بگیریم ضرب در شعاع عملیاتی پهپاد شود.

  وی افزود: با توجه به نوع عملیات‌هایی که در آب‌های آزاد داریم که بیشتر عملیات اسکورت و مبارزه با تروریسم دریایی است، حوزه بالگردی بیشترین نیاز ما را تامین می‌کند که در این حوزه دو کار موازی انجام شده، هم بالگردهای خودمان تجهیز شده‌اند که به زودی الحاق خواهند شد و هم بالگردهای تهاجمی که در صنعت دفاعی آماده شده را به بدنه عملیاتی اضافه خواهیم کرد تا شناورهایی که در آینده به دریا می‌روند هم بالگرد پشتیبانی رزمی داشته باشند و هم بالگرد رزمی.

  فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره ویژگی‌های این بالگرد تهاجمی، گفت: این بالگرد یک بالگرد دو موتوره دریایی است که فعلا نام آن توفان است و انشالله در دریا توفان به پا خواهد کرد.

  امیر ایرانی درباره آخرین وضعیت ساخت ناوشکن دماوند در شمال با بیان اینکه امسال اتفاقات خیلی خوبی در نیروی دریایی رقم خواهد خورد و واحدهایی را برای الحاق در شمال و جنوب در دستور کار داریم، اظهار داشت: ناوشکن دماوند آماده شده و در حال پشت سر گذاشتن تست‌های عملیاتی است؛ در حوزه راداری چون جوانان ما به فناوری جدیدی و به روزی دست پیدا کردند، ما ویژگی‌های این رادار را مقایسه کردیم و دیدیم از نظر عملیاتی عملکرد بهتری نسبت به رادارهای روز دنیا دارد.

  وی ادامه داد: تست‌های کارخانه‌ای این رادار انجام شده و انشالله ظرف ماه‌های آینده آماده خواهد شد تا به طور رسمی نخستین گشت دریایی خود را با بازدید از یکی از کشورهای همسایه انجام دهد.

  کد خبر 722603 منبع: ایرنا

  برچسب‌ها

  شهرام ایرانی- فرمانده نیروی دریایی

  دفاع - ارتش جمهوری اسلامی

  پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

  دیدگاه خوانندگان امروز

  پر بیننده‌ترین خبر امروز

  بازداشت دو انتحاری در نزدیکی تهران

  داوود جعفری؛ پاسداری که توسط صهیونیست‌ها در سوریه شهید شد کیست؟ | تصاویر شهید جعفری در کنار رهبر انقلاب را ببینید

  دستگیری یکی از سرپل‌های ارتباطی BBC و اینترنشنال در اصفهان توسط اطلاعات سپاه

  شهادت یکی از نیروهای هوافضای سپاه پاسداران در سوریه | اعلام نحوه شهادت در اطلاعیه سپاه

  توفان در راه‎؛ الحاق بالگردهای تهاجمی جدید به نداجا | در دریا توفان به پا می کنیم

  تکلیف ما بر مبنای آن چیزی است که فرمانده امر می‌کند ا با آشوبگران که به اموال مردم آسیب می‌زنند قاطعانه برخورد می‌کنیم

  تصاویر مراسم استقبال از پیکر شهید داوود جعفری با حضور سردار حاجی‌زاده

  در همین زمینه

  بیانیه پیشکسوتان وزارت خارجه درباره ناآرامی‌های کشور | اسامی امضاکنندگان؛‎ از بشارتی تا آصفی و ...

  خلبانی که دعوت آمریکا را رد کرد

  ادعای ضدایرانی آمریکا درباره حمله به یک نفتکش در دریای عمان

  نظر شما

  نظر شما نظرات

  نظرات منتشر شده: 1 نظرات در صف انتشار: 0 نظرات غیرقابل انتشار: 0

  محمود خانلاری ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ 3 0 پاسخ

  توفان جمهوری اسلامی ایران دودمان استعمار را به باد خواهد داد.ان شاء الله

  عکس‌های جام‌جهانی قطر

  عکس| ستاره‌های محبوب کی‌روش ناپدید شدند! | خداحافظی ۶ بازیکن با رویای جام جهانی قطر

  گزارش تصویری | تماشاگران دیدار تیم‌های آلمان - زاپن

  گزارش تصویری | دیدار آلمان یک - ژاپن دو ؛ ادامه شگفتی‌سازی آسیایی‌ها

  گزارش تصویری | هواداران تیم‌های مختلف در جام جهانی قطر

  عکس | اعتراض جنجالی یک تیم در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر | پیام غیرمستقیم به فیفا با عکس دسته‌جمعی

  تصاویر گریم‌های دیدنی طرفداران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر | از دختران محجبه ایرانی تا دختری از مکزیک که مَرد شد

  تصاویر | متروی شیک و مدرن دوحه چقدر برای قطر آب خورده است؟ | سریعترین قطار بدون راننده در جهان

  عکس | تی‌شرت خبرساز تماشاگر ایرانی در بازی با انگلیس | پیام ویژه برای یک نفر در روز شکست سنگین در جام جهانی

  تصاویر | هواداران فرانسه و استرالیا با پوشش پررنگ‌ولعاب در قطر

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید