این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  برکات ماه رجب

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برکات ماه رجب را از این سایت دریافت کنید.

  اعمال و فضیلت‌های ماه رجب

  ماه رجب فصل روییدن جوانه‌های عاشقانه زیستن و ماه شست‌وشوی دل و جان از زنگارهای گناه و غفلت و آماده شدن برای ورود به ضیافت‌الله اعظم است.

  جشنواره فجر

  اعلام فیلم‌های جشنواره فجر، نامزدهای جوایز سزار و سرنوشت مبهم «سقوط»

  در پنجمین روز جشنواره تئاتر فجر چه خبر است؟

  هر آنچه از ۲۴ فیلم «سودای سیمرغ» می‌دانیم

  ماجرای تغییر نام کارگردان «بچه زرنگ» چیست؟

  اعلام اسامی "سودای سیمرغ" و رونمایی از پوستر جشنواره فیلم فجر

  یکشنبه / ۲ بهمن ۱۴۰۱ / ۱۶:۴۲

  دسته‌بندی: دین و اندیشه

  کد خبر: 1401110201531

  خبرنگار : 71461

  اعمال و فضیلت‌های ماه رجب

  ماه رجب فصل روییدن جوانه‌های عاشقانه زیستن و ماه شست‌وشوی دل و جان از زنگارهای گناه و غفلت و آماده شدن برای ورود به ضیافت‌الله اعظم است.

  به گزارش ایسنا، کسانی که دل در گرو محبت خدا نهاده‌اند، لحظه‌شماری می‌کنند تا با ورود به ماه رجب و بهره‌مندی از برکات آن، به درک فیوضات ماه عظیم شعبان موفق شوند و پس از آن بتوانند مدال لیاقت ورود به ضیافت الهی در ماه رمضان را دریافت کنند.

  رعایت‌کنندگان حرمت ماه رجب و عاملان به اعمال آن را «رجبیون» می‌نامند. همانا که در قیامت فرشته‌ای ندا می‌دهد: «أین الرجبیون» کجایند افرادی که ماه رجب را محترم شمرده و اعمالی از آن را انجام داده‌اند.

  مشروح تقویم و اعمال ماه رجب بنا بر منابع دینی به این شرح است:

  روز اول: مطابق بعضی از روایات، روز ولادت امام محمد باقر (ع) در سال ۵۷ هجری

  روز سوم: روز شهادت امام علی‌النقی (ع) در سال ۲۵۴ هجری

  روز دهم: روز ولادت امام محمدتقی (ع) طبق بعضی از روایات

  روز سیزدهم: روز ولادت امیرمومنان علی‌بن‌ابی‌طالب (ع) در داخل کعبه؛ ۱۲ سال قبل از بعثت رسول خدا (ص)

  روز پانزدهم: مطابق برخی از نقل‌ها، روز وفات حضرت زینب کبری (س) در سال ۶۳ هجری

  روز هجدهم: روز وفات جناب ابراهیم، فرزند رسول خدا (ص)

  روز بیست و پنجم: روز شهادت امام موسی بن جعفر (ع) در سال ۱۸۳ هجری

  روز بیست و ششم: مطابق روایتی، روز وفات حضرت ابوطالب (ع)

  روز بیست و هفتم: بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص)

  ماه رجب و ماه‌های شعبان و رمضان، از ماه‌های بسیار پرفضیلت هستند و از تعبیرات بعضی از روایات این‌گونه برمی‌آید که ماه رجب در میان این سه ماه، امتیاز خاصی دارد تا آنجا که ماه رجب «ماه خدا» نامیده شده و ماه شعبان «ماه پیامبر(ص)» و ماه مبارک رمضان «ماه امت».

  اعمال مشترک این ماه

  تعداد این اعمالی که مخصوص روز معینی نیست، بلکه در تمام ماه انجام می‌شود، زیاد است از جمله:

  در تمام ماه رجب، این دعا را بخواند: یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السّآئِلینَ، ویَعْلَمُ ضَمیرَ الصّامِتینَ، لِکُلِّ مَسْئَلَة؛ ای که مالک حاجات خواستارانی و ای‌ که نهاد خاموشان دانی برای هر خواسته‌ای، مِنْکَ سَمْعٌ حاضِرٌ وَجَوابٌ عَتیدٌ. اللّهُمَّ وَمَواعیدُکَ الصّادِقَةُ واَیادیکَ الفاضِلَةُ؛ از جانب تو گوشی شنوا و پاسخی آماده است خدایا به حق وعده‌های راستت و نعمت‌های بسیار، وَ رَحْمَتُکَ الواسِعَةُ فَاَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد وَآلِ محمد؛ و رحمت وسیعت از تو خواهم که درود فرستی بر محمّد و آل محمد، واَنْ تَقْضِیَ حَوائِجی لِلدُّنْیا وَالاْخِرَةِ، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْء قَدیرٌ؛ و حوایج دنیا و آخرتم را برآوری که به راستی تو بر هر چیز توانایی.

  همچنین رسول خدا (ص) فرموده‌اند: هر کس در ماه رجب ۱۰۰ مرتبه بگوید «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و در پایان صدقه‌ای بدهد، خداوند کارش را به رحمت و مغفرت پایان دهد و هر کس ۴۰۰ مرتبه آن را بگوید فضیلت شهیدان را دارد.

  همچنین ایشان فرمودند: کسی که در ماه رجب هزار مرتبه «لا اِلهَ اِلاَّ اللّه» بگوید، خداوند برای او حسنات فراوانی می‌نویسد.

  در روایتی آمده است: «هر کس در ماه رجب، در وقت صبح، ۷۰ مرتبه و شبانگاه نیز ۷۰ مرتبه بگوید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَ أَتُوبُ اِلَیْهِ و پس از آن، دست‌ها را بلند کند و بگوید أَللّهُمَّ اغْفِرْ لی وَ تُبْ عَلَیَّ اگر در همان ماه رجب بمیرد، خداوند از او راضی خواهد بود...».

  در طول این ماه هزار مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ ذَاالْجَلالِ وَ الاْکْرامِ مِنْ جَمیعِ الذُّنُوبِ وَالاْثامِ» تا خداوند رحمان وی را بیامرزد.

  «سیّد بن طاووس» در «اقبال» فضیلت فراوانی برای خواندن سوره «قل هو الله احد» در ماه رجب نقل کرده است. از جمله از رسول خدا (ص) روایت کرده است که هر کس با نیت پاک در ماه رجب، ۱۰ هزار مرتبه سوره «قل هو الله احد» را بخواند، وارد عرصه قیامت شود در حالی که از گناه پاک باشد مانند روزی که از مادر متولد شده است و ۷۰ فرشته به استقبال او می‌آیند و به وی بشارت بهشت را می‌دهند.

  همچنین آن حضرت برای هزار بار خواندن سوره «قل هو الله احد» در این ماه و حتی ۱۰۰ بار نیز پاداش زیادی ذکر کرد.

  در روایتی از رسول خدا (ص) نقل شده است که آن حضرت فرمود: «هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بدارد و چهار رکعت نماز بگذارد (هر دو رکعت با یک سلام) و در رکعت اول ۱۰۰ مرتبه «آیة‌الکرسی» بخواند و در رکعت دوم ۲۰۰ مرتبه «قل هو الله احد»، پیش از مردن جای خود را در بهشت می‌بیند و یا دیگری جای او را ببیند (و برای او توصیف کند).

  لیلة الرّغائب

  اولین شب جمعه ماه رجب را «لیلة الرّغائب» گویند. رسول خدا (ص) در روایتی که فضیلت ماه رجب را بیان می‌کرد، فرمودند: «از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» نامیدند.»

  آن‌گاه رسول خدا (ص) اعمالی را برای آن شب به این کیفیت بیان فرمود: «روز پنج‌شنبه اول ماه را روزه می‌گیری. چون شب جمعه فرا رسید، میان نماز مغرب و عشاء ۱۲ رکعت نماز می‌گزاری (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت از آن، یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه «إنا انزلناه» و ۱۲ مرتبه «قل هو الله احد» را می‌خوانی. پس از اتمام نماز ۷۰ مرتبه می‌گویی: أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاُْمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ آنگاه به سجده می‌روی و ۷۰ بار می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» سپس سر از سجده برمی‌داری و ۷۰ بار می‌گویی: «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ» بار دیگر نیز به سجده می‌روی و ۷۰ مرتبه می‌گویی: «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» آن‌گاه حاجت خود را می‌طلبی که ان‌شاءالله برآورده خواهد شد.

  منبع مطلب : www.isna.ir

  چگونه می توان به برکات ماه رجب رسید؟

  رجب نام نهری در بهشت است و بر اساس روایات، رحمت خداوند در این ماه به مؤمنان، بسیار اصابت می‌کند، از این رو آن را «رجب الأصَبّ» نامیدند .

  دین و اندیشه قرآن و عترت ۱۶ بهمن ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۹

  در یادداشتی تبیین شد؛

  چگونه می توان به برکات ماه رجب رسید؟

  رجب نام نهری در بهشت است و بر اساس روایات، رحمت خداوند در این ماه به مؤمنان، بسیار اصابت می‌کند، از این رو آن را «رجب الأصَبّ» نامیدند .

  به گزارش خبرنگار مهر، ماه رجب المرجب، ماه دعا و نیایش از راه رسیده است و جانها و دل‌های مشتاق یاد خدا، با راز و نیاز با خداوند تبارک و تعالی، جان‌های خود را جلا می‌دهند. محمدامین غروی در یادداشتی که مهر قرار داده است به آثار و برکات ماه رجب پرداخته است که در ادامه باهم می‌خوانیم:

  پیشینه عبادت در ماه رجب

  می‌شود دل را به خدا متصل کرد؛ اموری در اسلام تعبیه شده که پیوسته انسان بتواند با مبدا متصل باشد. دلدادگان حقیقی معبود در آستانه ماه رجب از خود بی‌خود گشته و رسیدن این ماه را لحظه‌شماری می‌کنند.

  رجب نام نهری در بهشت است [۱] و بر اساس روایات، رحمت خداوند در این ماه به مؤمنان، بسیار اصابت می‌کند، از این رو آن را «رجب الأصَبّ» نامیدند .[۲] شناخت حقیقی این ماه و برکات آن را فقط باید از خداوند خواستار شد، چنانکه در دعای اول ماه رجب می‌خوانیم: «عَرِّفْنِی بَرَکَةَ هذَا الشَّهْرِ وَ یُمْنَه ‏؛[۳] خدایا، برکت و سعادت این ماه را به من معرفی کن.»

  شرافت و بزرگی این ماه سبب شده تا استجابت دعا به تأخیر نیفتد. این ویژگی ماه رجب را مردم پیش از اسلام نیز می‌دانستند. نقل شده در زمان جاهلیت، یک نفر مال دیگری را به زور غصب کرد و پس نداد. تمام قبیله شخص غاصب از وی طرفداری کردند. شخص مظلوم به آنها گفت تا ماه رجب فرصت می‌دهم که مال مرا پس دهید و گرنه از خدا نابودی شما را می‌خواهم. با فرا رسیدن ماه رجب، او دست به دعا برداشت و نابودی همه آنها را از خدا درخواست کرد و دعای او مستجاب شد .[۴]

  تاکید بر استغفار در ماه رجب

  ماه رجب از الطاف الهی و فرصت مغتنمی است که خداوند برای بندگانش فراهم ساخته و در آن استجابت دعا را تضمین کرده است. ماه رجب، ماه استغفار است و ماهی است که «این الرّجبیون» در مورد آن وارد شده است. انسانی که به ذکر خدا و طاعت او توجه کند، می‌تواند از این ماه شریف بهره داشته باشد. انسان نمی‌داند که تا چه موقع از این فرصت‌ها نصیب او می‌شود. این ماه، ماه مغفرت و غفران است و برای آبادانی برزخ و قیامت باید از آن استفاده کرد.

  خاتم الانبیا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «خدای تعالی فرشته‌ای به نام «داعی» دارد و هنگامی که ماه رجب فرا می‌رسد، این فرشته هر شب تا صبح ندا سرمی‌‏دهد که: خوشا به حال آنان که به یاد خدا هستند و خوشا به حال کسانی که فرمان‌بردار اویند. خدای تعالی می‌فرماید: من همنشین کسی هستم که با من همنشین باشد، اجابت‌کننده کسی هستم که اطاعت‌کننده من باشد و آمرزنده کسی هستم که از من طلب آمرزش و غفران نماید .»[۵]

  دعاهایی که در این ماه وارد شده دارای مضامین عالی و بلند بوده و پیرامون این ماه، نکات مهمی در آنها ذکر شده است. در دعایی که خواندن هر روز آن سفارش شده، تعبیر مهمی آمده: «نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ ؛[۶] عطایت برای امیدواران مهیا است.» نیل یعنی وصول و رسیدن؛ یعنی بشر چنان می‌تواند پرواز کند که به خداوند نائل شود. کسانی که چنین آرزویی دارند، در این ماه، راه پرواز برای آنها وجود دارد.

  وقتی ما می‌توانیم هدف خود را وصول الی الله قرار دهیم، چرا ما به اهداف پایین بسنده کنیم؟ نهایت امر این است که بهشت و حورالعین باشد، اما وصول الی الله بالاترین است و نباید آن را رها کنیم.

  اهل بیت (ع) برکت ماه رجب

  ماه رجب با اعیاد مهمی همراه شده که به برکت آن افزوده و سبب زدودن هر چه بیشتر زنگارهای قلب می‌شود. مهمترین آنها، بعثت پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) می‌باشد. این بزرگوار، قله و الگوی معارفی است که بشریت ظرفیت رسیدن به آنها را دارد.

  ولادت مولی امیرالمؤمنین (علیه السلام) شرافت والایی را برای این ماه به ارمغان آورده و از همین روی، این ماه به عنوان ماه امیرالمؤمنین (علیه السلام) عنوان شده و نشان می‌دهد باید از مقام و شفاعت ایشان برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کنیم.

  قرآن به مسلمانان امر فرموده: «وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسیلَةَ ؛[۷] و در جستجوی وسیله برای رسیدن به خدا باشید.» امیرالمؤمنین (علیه السلام) در ذیل این آیه فرمودند: «من همان وسیله‌ای هستم که خدا به جست‌وجوی آن فرمان داده است .»[۸] بی‌شک تضرع در درگاه خداوند به واسطه این بزرگواران، سبب مشکل‌گشایی از از گره‌های زندگی خواهد شد.

  بهره‌مند شدن از برکات ماه رجب، یکی از نعمت‌های الهی برای زدودن غبارهای نفسانی از انسان می‌باشد و بی‌شک از دست دادن این فرصت، کفران نعمت محسوب می‌شود. هیچکس نمی‌داند که آیا دوباره این ماه به او روی می‌آورد یا نه؟ دعا می‌کنیم که خداوند توفیق استفاده از این فرصت‌ها را به ما عطا کند تا از نیل‌کنندگان به خدا باشیم.

  پی نوشت

  [۱]. صدوق، ثواب الأعمال، ص: ۵۳.

  [۲]. عاملی، وسایل الشیعة، ج ‏۱۰، ص: ۵۱۲.

  [۳]. ابن طاوس، الإقبال بالأعمال الحسنة، ج ‏۳، ص: ۲۰۲.

  [۴]. همان، ج ‏۳، ص: ۱۸۲-۱۸۱.

  [۵]. مجلسی، بحار الأنوار، ج ‏۹۵، ص: ۳۷۷.

  [۶]. مجلسی، زاد المعاد، ص: ۱۶.

  [۷]. مائده/۳۵.

  [۸]. صفار، بصائر الدرجات، ج ‏۱، ص: ۲۱۶.

  کد خبر 5415021

  سمانه نوری زاده قصری

  مطالب مرتبط

  رجب؛ فرصتی برای خودسازی

  تمنای دوست در شب آرزوها

  رجب؛ ماه رحمت، خردورزی و خودسازی

  برچسب‌ها

  قرآن بحار الانوار ماه رجب نماز اعمال ماه های سال دعا و نیایش شهر خبر

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید