این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بلاروس

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بلاروس را از این سایت دریافت کنید.

  کشور بلاروس (اطلاعات 2022)

  کشور بلاروس از جمله کشورهای دارای موقعیت استراتژیک است که برای زندگی تحصیل و کار مورد توجه است. جزئیات شرایط کشور بلاروس در این مقاله بررسی می‌شود.

  کشور بلاروس

  بلاروس کشوری در اروپای غربی است که با روسیه، اوکراین و لهستان احاطه شده است. موقعیت کشور بلاروس بسیار استراتژیک است و این موضوع سبب شده است که ارتباط‌های صادراتی و تجاری با کشورهای دیگر در وضعیت نرمال دیده شود. بلاروس از نظر مساحت رتبه ۱۳ در اروپا را دارد و مساحت این کشور در حدود ۲۰۷ هزار و ششصد کیلومتر اعلام شده است. در حدود ۳۸ درصد از مساحت بلاروس جنگل‌ها بوده و ۲ درصد آن آب‌ها تشکیل می‌دهد، زمین‌های زراعتی در این کشور ۴۰ درصد هستند. در ده سال اخیر کشور بلاروس در زمینه صادرات گوشت و لبنیات نیز توانسته رتبه خوبی کسب نمایند به این ترتیب روال‌های اقتصادی این کشور به درجه عالی رسیده است.

  نام انگلیسی: Belarus

  پایتخت: مینسک Minsk نوع حکومت: جمهوری قاره: آسیا

  زبان رسمی: روسی و بلاروسی

  زبان‌های رایج: لهستانی ، اوکراینی

  جمعیت: حدود ۹ میلیون و ۴۴۴ هزار نفر ( آمار سال ۲۰۲۲)

  واحد پولی: روبل بلاروس هر روبل بلاروس ۰.۳ دلار آمریکا

  منطقه زمانی: (GMT+3 . UTC+3 (FET

  پیش‌شماره کشور: 00375

  پسوند دامنه وب‌سایت‌ها: .by

  مهاجرت به بلاروس زندگی در بلاروس تحصیل در بلاروس سفر به بلاروس

  طبیعت کشور بلاروس بسیار عالی است و این موضوع سبب شده است که دامپروری و جنگلداری نیز در این کشور در دسته اقتصادی محسوب شود. سطح کامروایی در کشور بلاروس در وضعیت عمومی در حدود ۱۲ است این موضوع نشان می‌دهد که کیفیت زندگی در این کشور می‌تواند در آمارهای کلی رتبه ۳ را داشته باشد. فضای اقتصادی کشور بلاروس به صورتی دنبال شده است که توزیع عادلانه در این کشور بتواند صحیح و روتین ارزیابی شود.

  تولید کشور بلاروس در سال‌های گذشته رتبه خوبی نداشته است اما امروزه این کشور توانسته از مکانیزم‌های جدید در زمینه تولید استفاده نماید. محصولات دامی در این کشور نیز توانسته رشد ۳ درصدی نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد. بررسی‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که کشور بلاروس در سال‌های آینده می‌تواند رشد ۱۵ درصدی داشته باشد.

  کشور بلاروس تا سال‌ها تحت اشغال شوروی بوده است و اینطور که مشخص است این کشور توانسته از ساختار‌های جدید برای رهایی از این استعمار استفاده نماید. در دوره‌ای از تاریخ کشور بلاروس توسط لیتوانی نیز اشغال شده بود و همینطور بخش‌های محدودی از این کشور نیز تحت اشغال اوکراین در آمده است.

  واحد پول بلاروس روبل است. این کشور بیش از ۹ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن شهر مینسک است. اینطور که مشخص شده است این شهر در وضعیت بازسازی قرار دارد. اختلاف زمانی بلاروس با تهران ۱ ساعت و نیم اعلام شده است به این صورت که ساعت ایران ۱ ساعت و نیم جلوتر از بلاروس است. زبان کشور بلاروس، بلاروسی و روسی است البته مردم این کشور زبان انگلیسی را نیز برای تحصیل در بلاروس انتخاب می‌کنند.

  تاریخ بلاروس

  کشور بلاروس در تاریخ ۲۷ جولای موجودیت خود را اعلام کرده است و در سال ۱۱۹۱ در تاریخ ۲۵ اوت توانسته استقلال کامل خود را به دست آورد. این شرایط منجر به استقلال کامل این کشور و تبدیل آن به جمهوری بلاروس شد. در همان دوران ششکویچ، رئیس شورای عالی کشور بلاروس شد که در مقام رهبری نیز معرفی گردید، به این ترتیب در تاریخ ۸ سدامیر در سال ۱۹۹۱ همایشی در پوشچا فراهم شد که سبب شد یک فضای مشترک منافع ایجاد شود.

  تا سال ۱۹۹۴ این کشور به وسیله فردی به نام لوکاشنگو رهبری شد و البته انتقاد‌های دولت‌های غربی نیز در این شرایط فراهم شد. به این ترتیب سازمان‌های غیر دولتی غربی نیز سیاست‌های داخلی خود را به سبک شوروی سابق در نظر گرفتند. از سال ۲۰۰۵ جنبشی در کشور بلاروس شکل گرفت که جنبش سیاست‌های داخلی نام داشت. اینطور که مشخص شده است در اواخر سال ۲۰۰۵ یک پیش‌نویس از قانون اساسی این کشور بین هر دو رئیس جمهور فراهم شد.

  دو کشور روسیه و روسیه سفید در لیست کشورهایی قلمداد می‌شوند که پس از از بین رفتن اتحاد شوروی، سعی کردند که به نفع یک فضای تک قطبی فعالیت نمایند. این موضوع نشان می‌دهد که زمینه‌های مناسب برای گسترش مناسبات در تهران نیز با مسکو صورت گرفته است. در طول دهه ۱۹۹۰ میلادی همکاری‌های هسته‌ای ایران با کشور بلاروس آغاز شد و به این ترتیب شاهد رشد زیادی در عرصه‌های علمی و فناوری و دفاعی در این کشور هستیم.

  نشان ملی کشور بلاروس پس از رفراندوم سال ۱۹۹۵ میلادی در این کشور جایگزین شده است و پس از اینکه کشور بلاروس به استقلال رسید، پس از ۴ سال توانست نماد خود را مشخص نماید.

  زندگی در بلاروس

  خلاصه ای از جغرافیای بلاروس

  کشور بلاروس در شرق قاره اروپا قرار دارد. این کشور از سمت شمال با لیتوانی و از سمت جنوب با اوکراین مرز مشترک دارد. بلاروس از سمت شرق با روسیه و از سمت غرب با لهستان همسایه است. موقعیت بلاروس بسیار استراتژیک است و این موضوع سبب شده است که ارتباط‌های صادراتی و تجاری با کشورهای دیگر در وضعیت نرمال دیده شود. بلاروس از نظر مساحت رتبه ۱۳ در اروپا را دارد و مساحت این کشور در حدود ۲۰۷ هزار و ششصد کیلومتر اعلام شده است.

  در حدود ۳۸ درصد از مساحت بلاروس جنگل‌ها بوده و ۲ درصد آن آب‌ها تشکیل می‌دهد، زمین‌های زراعتی در این کشور ۴۰ درصد هستند و سایز زمین‌ها نیز ۱۶ درصد از مساحت کشور بلاروس را پوشانده‌اند. فاصله بخش جنوب تا شمال این کشور ۵۶۰ کیلومتر است و از سمت غرب تا شرق این کشور نیز ۶۵۰ کیلومتر اعلام شده است.

  بلاروس دارای آب و هوای قاره‌ای معتدل است به طوری که دارای زمستان‌های سرد بوده و دمای آن متوسط اعلام شده است. در ماه ژانویه، درجه حرارت بلاروس از منفی ۴ به منفی ۸ نیز می‌رسد. در بخش‌های خاصی از بلاروس شاهد دمای هوای صفر هستیم. اگر با سرما مشکلی نداشته باشید، زمستان‌های بلاروس بسیار زیبا و خاص است. افرادی که ترجیح می‌دهند سفر گرم‌تری داشته باشند می‌توانند فصل بهار یا تابستان را برای سفر به این کشور انتخاب نمایند. سیستم حمل و نقل در بلاروس به طور کلی قطار، اتوبوس و همینطور دوچرخه است به طوری که مردم این کشور علاقه زیادی به دوچرخه سواری دارند.

  تحصیل در بلاروس

  اقتصاد بلاروس

  شرایط اقتصادی کشور بلاروس با ایران بر پایه اقتصاد دیده می‌شود. این کشور توانسته فضای اقتصادی بسیار دقیق و صحیحی فراهم سازد به طوری که در بخش‌های مختلف به نتیجه خوبی رسیده است. اصلی‌ترین کالاهای صادراتی در کشور بلاروس شامل الیاف شیمیایی و همینطور نخ مصنوعی است به طوری که راندمان اقتصادی این کشور در این زمینه به بیش از ۱۶ درصد رشد رسیده است که رقم قابل توجهی است. این کشور در زمینه ادوات کشاورزی نیز خوب ظاهر شده و فضای سرمایه‌گذاری در این مسیر توانسته به طور دقیق و روتین ارزیابی شود.

  منبع مطلب : go2tr.co

  بلاروس

  بلاروس

  مختصات: ۵۳°۵۵′ شمالی ۲۷°۳۳′ شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  جمهوری بلاروس Рэспубліка Беларусь Республика Беларусь Tezcas پرچم نشان ملی

  سرود: Дзяржаўны гімн Рэспублікі Беларусь

  سرود ملی 3:32 بلاروس (سبز)

  اروپا (خاکستری تیره)

  پایتخت مینسک

  ۵۳°۵۴′ شمالی ۲۷°۳۴′ شرقی

  زبان(های) رسمی زبان روسی

  زبان بلاروسی

  حکومت جمهوری دیکتاتوری

  • • رئیس‌جمهور الکساندر لوکاشنکو

  بنیان‌گذاری ۲۷ ژوئیه ۱۹۹۰

  مساحت • کل

  ۲۰۷٬۶۰۰ کیلومتر مربع (۸۰٬۲۰۰ مایل مربع) (۸۵ام)

  جمعیت • سرشماری ۹٬۴۰۸٬۸۸۸ (۹۳ام) • تراکم

  ۴۵ بر کیلومتر مربع (۱۱۶٫۵ بر مایل مربع) (۱۴۲ام)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۲۰

  • کل

  ۱۸۵٬۹۰۳ میلیارد دلار (۶۹)

  • سرانه ۱۸٬۶۵۲ دلار (۶۶)

  شاخص توسعه انسانی (۲۰۲۰) ۰٬۸۲۳

  ۵۳ام(خیلی بالا)

  واحد پول روبل Tz ((BYR))

  منطقه زمانی EET

  • تابستان (ساعت تابستانی)

  EEST

  پیش‌شماره تلفنی +۳۷۵

  دامنه سطح‌بالا .by

  بلاروس (به بلاروسی: Беларусь، الفبای لاسینکا: Belaruś؛ (به روسی: Белору́ссия)، نام قدیمی‌تر: Белору́ссия تلفظ: بِلُروسّییا) یک سرزمین دور از دریا در اروپای خاوری است که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم‌مرز است. پایتخت آن شهر مینسک است، و شهرهای مهم دیگر آن برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند.

  در بیشتر دوران تاریخ، این ناحیه که هم‌اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته می‌شود، بخشی از سرزمین‌های دیگر بود که از آن جمله می‌توان به دوک‌نشین پولاتسک، دوک‌نشین بزرگ لیتوانی، مشترک‌المنافع لهستان–لیتوانی و امپراتوری روسیه اشاره کرد. نهایتاً، در سال ۱۹۲۲، به یک جمهوری در اتحاد شوروی تحت عنوان بلاروسیه SSR تبدیل شد.

  این جمهوری به‌طور رسمی در ۲۷ اوت ۱۹۹۰، حاکمیت خود را اعلام کرد، و در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استقلال خود را به عنوان جمهوری بلاروس در ۲۵ اوت ۱۹۹۱ اعلام کرد.

  از سال ۱۹۹۴ تاکنون، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور این کشور بوده‌است. بلاروس فعلاً در حال مذاکره با همسایه خود روسیه است تا هر دو کشور در میان سایر موارد، اقتصاد خود را در طرحی به نام اتحادیه روسیه و بلاروس با همدیگر یکپارچه کنند. این کشور هنوز هم متحمل آثار انفجار هسته‌ای در حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ است، که در همسایگی جمهوری سوسیالیست شوروی اوکراین قرار داشت.

  در پی مناقشات مرزی روسیه با اوکراین، لوکاشنکو قویا حمایت خود از روسیه را اعلام کرد و گفت کشورش در صورت حمله به روسیه، وارد جنگ خواهد شد و قول داد در صورت درگیری، «صدها هزار» سرباز روس را در خاک خود خواهد پذیرفت.[۱]

  از لحاظ رسمی، این کشور تحت عنوان جمهوری بلاروس (به زبان بلاروسی: Рэспубліка Беларусь، زبان روسی: Республика Беларусь،) شناخته می‌شود، در حالی که نام کوتاه آن بلاروس است. برخی کاربرد عبارت «بلاروسی» را که با استفاده از بیان مستقیم روسی‌سازی آن بوده، کسرشأن می‌دانند. این نام به‌طور نادرست به «روسیه سفید» ترجمه شده، که این نام به یک منطقه‌ای جداگانه اشاره دارد.

  نام[ویرایش]

  عبارت روسیه سفید در نقشه بلاروس

  از لحاظ تاریخی، نام این کشور در زبان انگلیسی به «روسیه سفید» یا به نام تلفظ اصلی خودش (بلا: سفید) اشاره شده‌است. اما این نام دقیقاً درست نیست؛ ترجمه درست آن عبارت است از: روتنیای سفید (ناحیه‌ای در اوکراین)؛ که این اقدام (نادرست) تا امروز در زبان‌های دیگر نیز تداوم یافته‌است.

  نخستین کاربرد شناخته‌شده از کلمه «روسیه سفید» راجع به بلاروس در اواخر قرن شانزدهم از سوی فردی اروپایی به نام جرومی هورسی صورت گرفت. او این اصطلاح را برای تشریح امپراتوری ایوان مخوف به کار برد. طی قرن هفدهم، تزارهای روسی از عبارت «روتنیای سفید» استفاده کردند که تلاش می‌کردند میراث خود را از (سرزمین) همسود لهستان-لیتوانی بگیرند. پس از آن که این همسود فروپاشیده شد، سرزمین‌هایی که هم‌اکنون بلاروس را تشکیل می‌دهند به‌طور رسمی تحت عنوان «بلاروس» و «بلاروسی» نامیده شدند و این نام‌ها جایگزین نام‌های ممنوعه «لیتوا» و «لیسوینی» بودند و کاربرد آن شدند.[۲]

  تلفظ‌های بلوروسیه و بیلوروسیه نقل حروف نام این کشور بر اساس (تلفظ) روسی است. بلاروس در روزهای امپراتوری روسیه «بلوروسیه» نامیده می‌شد و تزار روسیه معمولاً «امپراتور کل روس‌ها - روسیه بزرگ، روسیه کوچک، و سفید» خوانده می‌شد. این کار در سراسر دوران شوروی ادامه یافت، ضمن آن‌که نام رسمی این کشور نام جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی برای خود انتخاب کرده بود. برخی از اهالی بلاروس با نام «بلاروسیه» مخالف هستند، زیرا این نام، در نظرشان روزهای تسلط حکومت روسیه و شوروی را تداعی می‌کند.[۳]

  در سال ۲۰۰۲، یک بررسی اطلاعاتی از سوی وب‌سایتی[۴] انجام گرفت تا ببینند کدام نسخه از این نام در اکثر وب سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از گوگل، وب سایت به جستجوی اصطلاحات گوناگون و عباراتی پرداخت که در آن کلمه «بلاروس» وجود داشت، و شکل رسمی کوتاه آن نام برای ۹۳٪ از وب سایت‌ها مورد استفاده قرار گرفته بود. تلفظ‌های «بلاروسیه»، «بیلوروسیه» و «بیلوروسیا» در ۱٪ تا ۲٪ از موارد به کار رفته بود.[۵]

  امروزه شماری از زبان‌ها هنوز از بلاروس به عنوان روسیه سفید نام می‌برند، همچون «Weiβrussland» در زبان آلمانی، «بیاض روسیه» در زبان ترکی یا «Λευκορωσία» (لوکوروسیه) در زبان یونانی.

  تاریخ[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: تاریخ بلاروس

  بین قرون ششم و هشتم میلادی، آنچه که هم‌اکنون به نام بلاروس نامیده می‌شود تحت سکونت اسلاوها قرار داشت، که هنوز هم بر آن کشور سیطره دارند. کم‌کم اسلاوهای قدیمی شرق شروع به برقراری ارتباط با ورنجیان‌ها نمودند و کشوری را تحت عنوان روسیه تشکیل دادند، که عمدتاً نواحی اطراف پولوتسک نوین امروزی در بخش شمالی آن کشور در بر می‌گیرد. در قرن ۱۳ ام، این کشور به نحو ناهنجاری تحت تأثیر حمله مغول‌ها قرار گرفت، و نهایتاً بخش‌هایی از روسیه توسط دوک نشین بزرگ لیتوانی بلعیده (تصرف) شد. سرزمین‌های اصلی این دوک‌نشین شامل نواحی اطراف شهرهای کرناوه، تراکای، ویلنیوس، بودند، اما خود دوک‌نشین اغلب در حال نبرد بود و فتوحات مشهوری را علیه مغول‌ها در شرق، ترکها در جنوب و سرداران تیوتونیک در غرب داشتند. تا قرن ۱۵ ام، دوک‌نشین بزرگ لیتوانی تا بخش عمده‌ای از اروپای باختری، از دریای بالتیک تا دریای سیاه گسترش یافت.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید