این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بهترین فلز رسانای الکتریسیته کدام است کلاس چهارم

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بهترین فلز رسانای الکتریسیته کدام است کلاس چهارم را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  کدام فلز بهترین رسانایی الکتریکی را دارد؟ طلا، پاسخ صحیح نیست!

  همه ما فلزاتی که رسانایی الکتریکی دارند را می‌شناسیم، چون به‌صورت مداوم با آن سرو کارداریم. خیلی از افراد آهن، مس و یا حتی طلا را

  کدام فلز بهترین رسانایی الکتریکی را دارد؟ طلا، پاسخ صحیح نیست!

  3

  دسترسی سریع به محتوای این مطلب

  همه ما فلزاتی را که رسانایی الکتریکی دارند، می‌شناسیم، چون که به‌صورت مداوم با آن‌ها سرو کار داریم. خیلی از افراد آهن، مس و یا حتی طلا را بهترین رسانای الکتریکی می‌دانند اما واقعاً این‌چنین نیست. در این مطب می‌خواهیم بگوییم که کدام فلز بهترین رسانایی الکتریکی را دارد؟

  همه ما از یک پیرمرد 99 ساله تا یک کودک 9 ساله و یا شاید هم کمتر، روزانه صدها بار شارژر موبایل یا انواع دوشاخه‌های برق را درون پریز می‌زنیم تا جریان برق را به یک دستگاه الکتریکی متصل کنیم حال یا از آن استفاده کنیم و یا حتی برق را درون باطری ذخیره نماییم. اما تا به حال شده به این موضوع فکر کنید که جنس فلز سر دوشاخه و یا جنس رشته‌های درون کابل برق چیست؟ یا شده این سؤال برایتان پیش بیاید که چرا بعضی از سیم‌های شارژر، تلفن همراه شما را سریع و برخی دیگر خیلی دیر شارژ می‌کنند.

  با این مقاله از دانشنامه اصفهان آهن همراه باشید تا راز نهفته در گرانی بعضی از قطعات کامپیوتر مثل CPU، سیم‌های شارژر و… را برای شما بازگو کنیم

  فایل صوتی مطلب

  فایل صوتی زیر برای آن دسته از مخاطبین مجموعه اصفهان آهن تهیه شده است که فرصت کافی برای مطالعه این مطلب نداشته و یا تمایل دارند در هنگام مطالعه به فایل صوتی مطلب نیز گوش دهند.

  پخش‌کننده صوت 00:00 00:00

  برای افزایش یا کاهش صدا از کلیدهای بالا و پایین استفاده کنید.

  ویدیو بهترین رسانایی الکتریکی

  در این ویدیو می‌توانید به راحتی تمامی نکات و مطالب گفته شده در این متن را مشاهده کنید:

  رسانایی الکتریکی به مفهوم قابلیت هدایت جریان الکتریکی در یک ماده، و یکای آن در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها، زیمنس است. در بعضی از مواد، انتقال بار الکتریکی از نقطه‌ای از ماده به نقطه دیگر آن به‌آسانی صورت می‌گیرد و در بعضی چنین نیست.

  ویکی پدیا فارسی

  کدام فلزات رسانای الکتریسیته هستند؟

  کدام فلز بهترین رسانایی الکتریکی را دارد؟ طلا، پاسخ صحیح نیست!

  باوجود اینکه بسیاری از فلزات می‌توانند الکتریسیته را عبور دهند، استفاده از برخی فلزات مشخص به دلیل رسانایی بسیار بالا بیشتر رایج است. رایج‌ترین مثال مس است. دلیل اینکه از زمان تلگراف تاکنون همواره از مس برای سیم کشی الکتریکی استفاده شده، همین رسانایی بالای الکتریکی آن است. باوجود اینکه برنج حاوی مس است اما به این دلیل که از عناصری تشکیل شده که رسانایی الکتریکی کمتری نسبت به مس دارد و به همین دلیل برای اهداف الکتریکی مناسب نیست.

  شاید برای شما تعجب آور باشد که بدانید مس حتی با وجود اینکه در بسیاری کاربردهای رایج استفاده می‌شود اما رساناترین فلز موجود نیست. تصور غلط دیگری که وجود دارد این است که طلای خالص بهترین رسانای الکتریسیته است. باوجود اینکه طلا نرخ رسانایی بسیار بالایی دارد، اما باز هم نسبت به مس کمتر رسانا است.

  کدام فلز بهترین رسانای الکتریکی است؟

  رسانای الکتریسیته

  پاسخ سریع نقره خالص است. اما معمولاً زمانی از آن استفاده می‌شود که هدایت الکتریکی فوق‌العاده در محیط خلأ و کامل ایزوله استفاده می‌شود. زیرا مشکل نقره این است که به‌تدریج سطح آن اکسید می‌شود.

  این مسئله در کاربردهایی که سطح تماس (مانند جریان‌های فرکانس بالا یا جریان‌های مداوم انتقال ولتاژ) مهم است نیز، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شود. نقره همچنین از مس گران‌تر است و مقدار رسانایی آن کمی بیشتر از مس است به همین دلیل ارزش قیمت بالای آن را برای جایگزینی عمومی ندارد.

  اما اگر برایتان سؤال شده است که پس چرا از طلا در ساخت پردازنده‌های رایانه مثل CPU استفاده می‌شود. پاسخ دقیقاً همین اکسید شدن است. بهتر است بدانید که هم مس و هم نقره سطحشان به‌مرور دچار اکسید می‌شود و همین اکسید شدن باعث کاهش سرعت پردازشگرها می‌شود.

  به همین دلیل جنس پایه‌های پردازنده‌ها را از نقره می‌سازند (گاهی اوقات هم تماما از طلا)، اما معمولا آن‌ها را با طلا روکش می‌کنند، تا هم رسانایی الکتریکی بالا وجود داشته باشد و هم نقره در برابر اکسید شدن محافظت شود.

  بهتر است یک بار دیگه کمی به بالا بروید و مجدد به عکس این بخش دقت کنید.

  رتبه بندی فلزات بر اساس رسانایی الکتریکی:

  رتبه فلز رسانایی (به درصد)

  1 نقره خالص 105 2 مس 100 3 طلای خالص 70 4 آلومینیوم 61 5 برنج 28 6 روی 27 7 نیکل 22 8 آهن خالص 17 9 قلع 15 10 برنز فسفر 15

  11 فولاد (شامل ضدزنگ) 3-15

  12 سرب خالص 7

  13 برنز آلومینیوم نیکل 7

  *نرخ رسانایی نسبت به رسانایی مس بیان می‌شود. نرخ 100 درصد نشان دهنده مقاومت صفر است.

  بسته به نوع فلز، تفاوت در میزان رسانایی الکتریکی به‌طور قابل ملاحظه‌ای تغییر می‌کند.  بنابراین خیلی مهم است شما فرض را بر این اساس که ماده رسانا است، نگذارید و سعی کنید تا حدامکان تحقیق کنید.

  مشاهده کنید: با فلز مس آشنا شوید

  مس چه کاربردهایی دارد؟

  مس یک رسانای الکتریکی عالی است و بیشترین کاربرد آن هم برای مصارف الکتریکی است. رایج‌ترین کاربردهای مس بر اساس یک یا چند خاصیت سودمند آن است مانند: رسانایی گرمایی خوب یا خوردگی کم (در واکنش با آب و اسید).

  بعضی از موارد استفاده رایج مس شامل:

  دوشاخه‌های برق : به این دلیل استفاده می‌شود که رسانایی الکتریکی بالا و واکنش پذیری کمی دارد و محکم است.لوله‌های آب: به خاطر نرم بودن و در عین حال انعطاف پذیر و محکم بودن استفاده می‌شود. هم چنین داشتن خاصیت ضد باکتری و واکنش پذیری کم هم در این موضوع تأثیر دارد.کف خارجی قابلمه (ماهی تابه):  به دلیل رسانایی گرمایی خوب، واکنش پذیری کم و محکم بودن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  منبع : esfahanahan.com

  بهترین و قوی ترین رسانای الکتریکی طبیعت چیست؟

  پرسش و پاسخ مقطع دوره اول متوسطه پایه هشتم رشته درس علوم تجربی

  بهترین و قوی ترین رسانای الکتریکی طبیعت چیست؟

  علیرضا محمودی فرد   19 اردیبهشت 22:25

  435 پرسش 881 پاسخ 16307 امتیاز

  علوم تجربی هشتم دوره اول متوسطه

  کدام یک از رساناهای الکتریکی موجود در طبیعت، بهترین هستند؟

  2 گزارش

  علیرضا محمودی فرد   1 خرداد 8:18

  435 پرسش 881 پاسخ 16307 امتیاز

  بله

  به لحاظ کمترین مقاومت الکتریکی یا بالاترین میزان رسانایی، نقره بهترین رسانای طبیعته :)

  توضیحات تکمیلی ان شا الله ارائه خواهند شد.

  5 گزارش 22 اردیبهشت 3:15

  22 پرسش 174 پاسخ 2032 امتیاز

  سلام :)

  رتبه_نام عنصر-میزان رسانایی

  1 نقره خالص 105 2 مس 100 3 طلای خالص 70 4 آلومینیوم 61 5 برنج 28 6 روی 27 7 نیکل 22 8 آهن خالص 17 9 قلع 15 10 برنز فسفر 15

  11 فولاد (شامل ضدزنگ) 3-15

  موفق باشی... 1 گزارش

  منبع : gama.ir

  با فلز هایی که بهترین رسانایی الکتریکی دارند آشنا شوید

  در ادامه این مقاله، قصد داریم معروف‌ترین و پرکاربردترین فلزهای رسانای الکتریکی را به شما معرفی کنیم و اطلاعات مفیدی درباره این فلزها در اختیار شما قرار دهیم.

  با فلز هایی که بهترین رسانایی الکتریکی دارند آشنا شوید

  ۱۳۹۹/۱۱/۱۴ ۱۵:۵۰:۲۳ |

  خانه | بازار | کد خبر: ۱۱۳۰۹۶۴ ارسال به دیگران |

  در ادامه این مقاله، قصد داریم معروف‌ترین و پرکاربردترین فلزهای رسانای الکتریکی را به شما معرفی کنیم و اطلاعات مفیدی درباره این فلزها در اختیار شما قرار دهیم.

  به گزارش برنا، از فلزهای رسانای الکتریکی، استفاده‌های بسیاری می‌شود. تولید انواع سیم، جزو ساده‌ترین کاربردهای این فلزها است. جالب است بدانید که متخصصان عرصه آهن‌ آلات، فلزات را بر اساس میزان رسانایی در دسته‌بندی‌ های گوناگونی قرار داده‌اند که هر دسته از جهت خاصی ایجاد شده است. در ادامه این مقاله، قصد داریم معروف‌ترین و پرکاربردترین فلزهای رسانای الکتریکی را به شما معرفی کنیم و اطلاعات مفیدی درباره این فلزها در اختیار شما قرار دهیم.

  رسانای الکتریکی چیست؟

  هر ماده‌ای که توانایی انتقال جریان الکتریکی (برق) را داشته باشد، "رسانای الکتریکی" نامیده می‌شود. از میان انواع عناصر موجود در کره زمین، فلزات بهترین رساناهای الکتریکی هستند. پس زمانی‌که درباره "بهترین فلزاتی که بهترین رسانایی الکتریکی را دارند" صحبت می‌کنیم، قصد ما بررسی آن دسته از فلزات است که در امر انتقال دادن جریان الکتریکی (برق) عملکرد بهتری دارند.

  فلزهای رسانای الکتریکی چه کاربردهایی دارند؟

  فلزهای رسانای الکتریکی کاربردها و خواص بسیار زیادی دارند. رایج‎ترین کاربرد این فلزها برای ساخت انواع سیم‌هاست.

  رساناهای الکتریکی در صنایع دیگری مانند صنعت تولید قطعات الکترونیکی یا ساخت کامپیوتر و تلفن همراه کاربرد بسیار زیادی دارند. در یک کلام باید بگوییم که بدون استفاده از فلزهای رسانای الکتریکی، بهره بردن از برق تقریبا غیرممکن است.

  بهترین فلزهای رسانای الکتریکی کدامند؟

  برخی از فلزها، قدرت بیشتری در انتقال جریان الکتریکی دارند. در نتیجه، در ساخت قطعات حساس‌تر یا دقیق‌تر، کاربرد بیشتری دارند. متخصصان این عرصه، فلزها را بر مبنای میزان رسانایی الکتریکی درصدبندی کرده‌اند. فلزی که بیشترین درصد را کسب کرده، بهترین رسانا برای جریان‌های الکتریکی است.

  فلز نقره (خالص)

  نقره یک عنصر شیمیایی بسیار معروف است که با علامت اختصاری Ag در میان شیمی‌دان‌ها معروف است. عدد اتمی این فلز، 47 است. و جزو مشهورترین و رایج‌ترین فلزهای رسانای الکتریکی است.

  فلز نقره، همیان طور که می‌دانید، نقره رنگی سفید مایل به خاکستری دارد و سطح آن نیز بسیار براق است. درصد رسانایی نقره 105 است و این نکته یعنی، نقره بهترین رسانا در میان انواع فلزهاست. به سبب اینکه نقره یک فلز گرانبها محسوب می‌شود، معمولا در ساخت قطعات یا سیم‌های خاص از آن استفاده می‌شود.

  فلز مس

  درباره فلز مس باید بگوییم که ظاهرا قدیمی‌ترین فلز موجود در کره زمین است و پس از نقره، بیشترین رسانایی الکتریکی را به خود اختصاص داده است.

  مس یکی از رایج‌ترین فلزها برای انتقال دادن جریان الکتریکی است؛ این فلز با Cu شناخته می‌شود و عدد اتمی آن نیز 29 است. مس علاوه بر قابلیت رسانایی الکتریکی، یک رسانای بسیار عالی برای گرما نیز هست؛ همچنین چکش‌خوار است و قابلیت شکل‌دهی آن مثال‌زدنی است. درصد رسانایی مس، 100 است.

  فلز طلا (خالص)

  طلا یکی از فلزهای گرانبها محسوب می‌شود و اتفاقا رسانای الکتریکی بسیار خوبی هم هست. این فلز با نماد شیمیایی Au و عدد اتمی 79 شناخته می‌شود. طلا در حالت عادی بسیار نرم است و انعطاف زیادی دارد.

  معمولا طلا را بصورت آلیاژی برای انتقال جریان الکتریکی انتخاب می‌کنند ولی نکته اینجاست که طلای خالص، درصد رسانایی بیشتری نسبت به طلای آلیاژی دارد. از طلا در ساخت قطعه‌های بسیار دقیق و گرانقیمت استفاده می‌شود. درصد رسانایی طلای خالص غیرآلیاژی، 70 است.

  فلز آلومینیوم

  آلومینیوم در کنار نقره و مس، جزو پرکاربردترین فلزهای رسانای الکتریکی قرار می‌گیرد. درصد رسانایی فلز مس 61 است. نشان شیمیایی این عنصر فلزی Al است و 11 عدد اتمی آن است.

  آلومینیوم علاوه بر قابلیت رسانایی، استحکام خوبی در برابر وزن دارد و جوشکاری و شکل‌پذیری آن نیز مطلوب است. از این فلز معمولا برای خطوط انتقال برق بین شهری یا کابل‌های برق قطور استفاده می‌شود. این فلز، در برابر خوردگی‌های احتمالی مقاومت خوبی دارد، در نتیجه عمر سیم‌ها یا محصولات تولید شده با این فلز بیشتر از محصولات دیگر است.

  فلز برنج

  برنج نیز یکی دیگر از فلزهای پرکاربرد در انتقال جریان‌های الکتریکی است. البته نباید فراموش کنیم که برخلاف فلزهای قبلی، برنج یک محصول آلیاژی می‌باشد و در جدول تناوب عناصر، هیچ عنصر با نام برنج یافت نمی‌شود.

  برنج آلیاژی از دو فلز روی و مس است. از آلومینیوم، قلع، سیلیسیم و منگنز نیز در ساخت برخی از آلیاژهای برنجی استفاده می‌شود. سیم مفتولی از جمله رایج‌ترین محصولاتی است که با این آلیاژ تولید می‌شود.

  فلز روی

  عنصر فلزی روی با نماد شیمیایی Zn و عدد اتمی 30 شناخته می‌شود. روی از جمله فلزهای رسانای الکتریکی است که قیمت کمتری نسبت به سایر فلزها دارد. رنگ این فلز سفید مایل به آبی است. روی علاوه بر عملکرد مناسب در انتقال جریان الکتریکی، برای تولید ورق‌های گالوانیزه فولادی نیز کاربرد دارد. روی چهارمین فلز پرکاربرد دنیاست و در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  روی نسبت به فلزهایی مانند آلومینیوم، طلا یا نقره، رسانایی الکتریکی کمتری دارد و در صنایعی که حساسیت کمتری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  منبع : www.borna.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید