این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بهترین گروه خونی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بهترین گروه خونی را از این سایت دریافت کنید.

  گروه خونی هایی که میتوانند یا نمیتوانند باهم ازدواج کنند

  ازدواج با گروه خونی متفاوت ، بهترین پیوند گروه های خونی برای ازدواج ، آزمایش ژنتیک ازدواج

  گروه خونی هایی که میتوانند یا نمیتوانند باهم ازدواج کنند

  صفحه اصلی مقالات

  1399/06/31

  گروه خونی هایی که میتوانند یا نمیتوانند باهم ازدواج کنند

  بر خلاف تفکرات عمومی تشابه گروه خونی هیچ ارتباطی به ازدواج ندارد دو فرد با یک گروه خونی می توانند به راحتی با یکدیگر زندگی کنند و صاحب فرزندان سالمی شوند.

  گروه خونی افراد برای ازدواج مهم است؟

  آزمایشات قبل از ازدواج هیچ ربطی به گروه خونی ندارد و گروه خونی افراد مانعی برای ازدواج آنها ایجاد نمی کند. تطابق گروه خونی برای ازدواج مسئله بسیار مهمی است و برای جلوگیری از مشکلات برنامه ریزی نشده باید پیش از ازدواج از مطابقت گروه خونی هایتان مطمئن شوید.کسانی که قصد تشکیل خانواده و البته بچه دار شدن را دارند، باید تست سازگاری گروه خونی بدهند.

  اهمیت گروه خونی زوجین در ازدواج را بدانید

  پیش از ازدواج لازم است زوجین برای پیشگیری از مشکلات بچه دار شدن اهمیت سازگاری یا ناسازگاری گروه خونی هایشان را بدانند.

  سازگاری گروه خونی برای ازدواج

  ازدواج با دختر یا پسری که گروه خونی متفاوتی دارد، خطری برای شما ایجاد نمی کند خطر واقعی زمانی است که نوع خون دو نفر کاملا متفاوت البته از لحاظی که خواهیم گفت باشد.

  به طور کلی دو نوع خون وجود دارد، رزوس Rh مثبت و رزوسRh منفی.عامل تعیین کننده رزوس، مثبت یا منفی بودن آن است. به یاد داشته باشید گروه خونی فرزند لزوما با پدر و مادر یکی نیست.

  گروه خونی مشترک در زن و مرد

  اگر گروه خونی زن و مرد یکسان باشد، هیچ مشکلی پیش نمی آید چون نوع خون هردو یکی است.به عنوان مثال اگر گروه خونی هردو A+ باشد به این معنا است که خون هردو از نوع +Rh است، که بهترین پیوند برای ازدواج می باشد.

  اگر گروه خونی پدر و مادر یکسان باشد، فرزند شانس بیشتری برای داشتن همان گروه خونی دارد. زن و مردی که گروه خونی مشابه دارند، کم خطرترین پدر و مادرها هستند!

  اما اگر برای ازدواج گروه خونی ها متفاوت بود چه؟

  اگر گروه خونی زن و مرد متفاوت باشد، فرزند گروه خونی یکی از پدر یا مادر را به ارث می برد، اما کسی که گروه خونی پدرش را به ارث می برد نسبت به کسی که از مادرش به ارث می برد، بدن سالم تری دارد.

  البته اگر نوع خون زن و مرد متفاوت باشد، مثلا یکی A+ و دیگری B-، گروه خونی و عامل Rh آن ها با هم سازگاری ندارد و باید برای دانستن اصول احتیاطی و پیشگیری از عوارض به پزشک مراجعه کنند؛ اما اگر این کار را نکنند مادر در خطر خواهد بود، زیرا گروه خونی مادر با جنین سازگاری نخواهد داشت و هنگامی که خون جنین وارد سیستم بدن مادر شود او را به خطر می اندازد.

  پس از ورود خون متفاوت نوزاد به بدن مادر، بدن مادر علیه عامل Rh بچه شروع به پادتن سازی می کند و با جنین مانند یک متجاوز و عامل مهاجم رفتار می کند.

  با عمل پادتن سازی بدن مادر ضعیف می شود؛ همچنین پادتن ها گلبول های قرمز جنین را از بین می برند و باعث ایجاد بیماری کم خونی در جنین می شوند و چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است حتی ممکن است کمبود گلبول قرمز در بدن جنین، موجب آسیب های مغزی و یا مرگ شود.

  در بچه های دوم و به بعد این علائم به علت افزایش آنتی بادی بیشتر بروز می کند به همین علت در حاملگی اول به مادر آمپول ضد RH تزریق می شود تا در حاملگی های بعدی جبران شود.

  زدن آمپول روگام 72 ساعت بعد از زایمان شیوه ی موثری برای سد نمودن و تصفیه سریع سلولهای RH مثبت ازجریان خون است. این نوع ناسازگاری نیز مانع از ازدواج نمی شود. اکنون که اطلاعاتی درباره اهمیت سازگاری گروه خونی برای ازدواج دارید، بد نیست کمی هم از خطرات گروه خونی ناسازگار را بدانید.

  خطرات گروه خونی ناسازگار برای ازدواج

  همیشه می گویند بارداری اول به دشواری بارداری های بعدی نیست.عدم سازگاری گروه خونی و عامل Rh موجب بیماری های همولیتیکی و اریتروبلاستوز جنینی مانند کم خونی و زردی می شود.این بیماری ها بسیار شدید و جدی هستند و حتی می توانند موجب نارسایی قلبی و در نهایت مرگ جنین شوند. پس کسانی که نوع خونشان متفاوت است ، هرگز نباید با هم ازدواج کنند.

  اریتروبلاستوز کودکی که از نظر گروه خونی مشکلی ندارد، تنها با تزریق و تعویض خون قابل درمان است.پزشک ها با این کار سطح بیلی روبین بدن را تنظیم می کنند.اگر سطح بیلی روبین بالا باشد، به بازال گانگلیا منتقل می شود و کودک را دچار کرنیکتروس خواهد کرد. کرنیکتروس باعث آسیب های مغزی و کند ذهنی می شود و بلع کودک را دچار مشکل می کند.

  خون به چهار دسته تقسیم می شود:

  AB، O، B، A. رزوس یا همان Rh منفی شامل A- ،B- ، O- و AB- است و رزوس یا همان Rh مثبت A+ ،B+ ، O+ و AB+.

  گروه خونی A

  اگر گروه خونی شما A است در خونتان پادتن زای Aدر گلبول های قرمز و B در پلاسما دارید.

  گروه خونی AB

  افرادی با گروه خونی AB هردو پادتن زای A و B را در گلبول های قرمز خود دارند و فاکتور رزوس ندارند.این به این معنی است که وقتی دو نفر با گروه خونی AB با یکدیگر ازدواج می کنند ، خطر ابتلا به بیماری های مربوط به خون در آن ها وجود ندارد.نکته مثبت دیگری که گروه خونی AB دارد این است که این افراد می توانند از همه گروه ها خون بگیرند.

  گروه خونی O

  افرادی که گروه خونی O- دارند بسیار خوش شانس اند ، زیرا عامل رزوس ندارند اما افرادی با گروه خونی O+ عامل رزوس دارند.به زبان ساده، شما باید با کسی ازدواج کنید که بتواند به شما خون بدهد.

  بهترین پیوند گروه های خونی برای ازدواج

  در ادامه این بحث در سلامت نمناک بهترین پیوند خونی افراد را برای شما توضیح می دهیم:

  مرد دارای گروه خونی A+ : گروه خونی های A+ و AB+

  زن دارای گروه خونی A+ : گروه خونی های -A+، A-، O+، O

  مرد دارای گروه خونی O+ : گروه خونی های +A+، B+، AB+، O

  زن دارای گروه خونی O+ :گروه خونی های -O+، O

  مرد دارای گروه خونی B+ : گروه خونی های +B+، AB

  زن دارای گروه خونی B+ : گروه خونی های -B+، B-، O+، O

  مرد دارای گروه خونی AB+ :گروه خونی AB+

  زن دارای گروه خونی AB+ : همه گروه های خونی

  برای یک مرد با گروه خونی منفی :گروه های A+، A-، AB+ و AB- مناسب هستند و برای یک زن A- یا O-.

  مرد با گروه خونی O- : با همه گروه های خونی سازگاری دارد اما برای زنان تنها گروه O- مناسب است.

  منبع : www.parsianlab.com

  مروری بر گروه های خونی

  مروری بر گروه های خونیگروه‌های خونی روشی برای تقسیم‌بندی خون‌ها بر پایه وجود یا نبود آنتی‌ژن‌های موروثی خاصی روی سطح گلبول‌های قر

  مروری بر گروه های خونی

  گردآوری شده توسط : گروه علمی آزمایشگاه نیلو

  آخرین به روز رسانی: 1401/02/02

  مروری بر گروه های خونی

  گروه‌های خونی روشی برای تقسیم‌بندی خون‌ها بر پایه وجود یا نبود آنتی‌ژن‌های موروثی خاصی روی سطح گلبول‌های قرمز خون است.

  بر اساس مهم‌ترین تقسیم‌بندی گروه خون انسان‌ها دارای دو گروه خونی اصلی و فرعی می باشد.

  گروه خونی اصلی شامل:

  1- سیستم ABO

  که بر مبنای آن هر فرد در چهار دسته AB ,B ،A و O قرار می گیرد.

  2- سیستم RH

  که بر اساس این تقسیم بندی فرد به گروه‌های مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

  گروه خون ABO

  در سطح خارجی گلبول‌های قرمز افراد دو نوع آنتی ژن از جنس اولیگوساکارید و یا کربوهیدرات وجود دارد که به نامهای A و B معروف هستند.

  آنتی ژنهای ABO در غشاء RBC، در غشاء سایر سلول ها، در سلولهای بافتی، در ترشحات و پلاسما وجود دارد.

  پلاکتها این آنتی ژنها را هم خودشان تولید می کنند و هم از پلاسما جذب می کنند.

  لنفوسیتها آنتی ژنهای ABO را از پلاسما جذب می کنند.

  وجود آنتی ژنهای ABO در سطح گرانولوسیتها ثابت نشده است.

  آنتی ژنهای ABO از نظر ایمنی زایی از جمله قویترین آنتی ژنها است به نحوی که حتی تزریق 1 سی سی خون ناسازگار منجر به واکنشهای شدید همولیتیک می شود.

  از نظر ژنتیک آنتی ژنهای سیستم ABO به صورت اتوزوم غالب به ارث می رسد، ژن کد کننده آنتی ژن A و آنتی ژن B بر روی بازوی بلند کروموزوم 9 قرار دارد و ژن کد کننده آنتی ژن H در این سیستم بر روی کروموزوم 19 قرار دارد.

  جایگاه ژنی آنتی ژنهای A و B با جایگاه آنزیم آدنیلات کیناز در ارتباط است.

  جایگاه ژنی H نزدیک به ژن لوئیس و ژن مترشحه است.

  ژن های A و B بسیار نزدیک به هم هستند و از نظر ساختمانی تفاوت کمتری با هم دارند تنها تفاوت آنها در کدون کد کننده 4 اسید آمینه است.

  مهمترین اسید آمینه متفاوت در آنزیم کد کننده ی A و B اسید آمینه 268 است.

  آنتی ژن A و آنتی ژن B برای تولید شدن حتما نیاز به آنتی ژن H دارند

  برخی افراد آنتی ژن نوع A و برخی نوع B ، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی هیچ یک از آنتی ژنها را ندارند این افراد را به ترتیب در گروه های خونی AB ، B ، A و O قرار می‌دهند.

  بیان آنتی ژنهای گروههای خونی تحت کنترل ژنهای خاصی است و توارث آنها از قوانین ساده مندل تبعیت می‌کند.

  برای هر سیستم گروه خونی ، تعداد متغیری از آللهای مختلف وجود دارد. آللها به نوبه خود تعداد متغیری از آنتی ژنهای غشایی گلبول قرمز را کنترل می‌نمایند.

  حیوانات سالم علاوه بر داشتن آنتی ژنهای گروههای خونی بر سطح خود ممکن است واجد آنتی بادیهای سرمی بر علیه آنتی ژنهای گروه خونی که خود فاقد آنها نیز هستند، ‌باشند.

  مثلا افرادی که گروه خونی آنها فاقد آنتی ژن A است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن A دارند.

  تصور می‌شود این آنتی بادیهای طبیعی حاصل برخورد با گلبولهای قرمز گروه A نبوده بلکه متعاقب تماس با آنتی ژنهای مشابهی هستند که در طبیعت به وفور یافت می‌شوند.هر انسانی به‌طور طبیعی یکی از این چهار گروه خونی را دارد.

  مثلاً فردی با گروه خونی A آنتی‌ژن A را بر روی گلبولهای قرمز خونش بروز می‌دهد و علیه سایر پادتن‌های گروه‌های خونی (B) در بدنش پادتن(آنتی‌بادی) ساخته می‌شود.

  فردی با گروه خونی B آنتی‌ژن B را دارد.

  فردی با گروه خونی AB هر دو آنتی‌ژن A و B را دارد و فردی با گروه خونی O هیچ‌کدام از دو آنتی‌ژن را ندارد و علیه هر دوی آن‌ها در بدنش پادتن ساخته می‌شود.

  وهمچنین به گفته محققان گروه خونیO منفی به علت گلبولهای قوی از انتقال ویروس به بدن جلوگیری میکند و از گروه خونی کم یاب درجهان هست و بیشترین افراد در جهان دارای گروه خونی O مثبت می‌باشند.

  نحوه سنتز آنتی ژنهای سیستم ABO:

  برای سنتز آنتی ژنهای ABO نیاز به ساختمان پایه یا آنتی ژن پایه است که همان آنتی ژن H می باشد.

  آنتی ژن پایه به 2 صورت آنتی ژن پایه نوع 1 و 2 وجود دارد، در نوع 1 گالاکتوز انتهایی با پیوند 1-3 با ان استیل گلوکز آمین در ارتباط است و در ساختاز نوع 2 نوع پیوند 1-4 است.

  آنتی ژن تیپ 1 بیشتر در ترشحات به آنتی ژنهای ABO تبدیل می شود و آنتی ژن نوع 2 بیشتر در غشاء RBC به آنتی ژن های ABO تبدیل می شود.

  در غشاء RBC اغلب ساختمان آنتی ژنهای ABO به صورت گلیکولیپید است ولی در ترشحات اغلب به صورت گلیکوپروتئین است.

  آنتی ژن پایه از طریق ان استیل گالاکتوز به پروتئین ها متصل می شود و از طریق گلوکز به لیپیدها متصل می شود.

  در غشاء RBC، آنتی ژنهای ABO اغلب با ساختمان فسفولیپید غشاء، به خصوص اسفنگومیلین در ارتباط است.

  نحوه سنتز آنتی ژن H

  ژن H به صورت اتوزوم غالب است.

  ژن غالب آن H و ژن مغلوب آن h است.

  این ژن کد کننده آنزیم فوکوزیل ترانسفراز (FT) است که آنزیم فوق باعث اتصال قند L فوکوس به گالاکتوز انتهایی آنتی ژن پایه می شود و ایجاد آنتی ژن H را میکند.

  برای ایجاد آنتی ژنهای ABO حتما باید آنتی ژن H تولید شود درنتیجه در افرادیکه گروه خون O بمبئی (hh)  دارند این آنتی ژن ساخته نشده و بدنبال آن آنتی ژنهای ABO تولید نمی شوند.

  نحوه سنتز آنتی ژن A

  آنتی ژن A تولید آنزیم ان استیل گالاکتوز آمین ترانسفراز می کند و این آنزیم باعث اتصال قند استیل گالاکتوز به گالاکتوز انتهایی آنتی ژن H می شود و ایجاد آنتی ژن A را می کند.

  افرادی که فقط ژن A را دارند دارای آنتی ژن A در غشاء RBC است و گروه خونی آنها A است.

  نحوه سنتز آنتی ژن B

  ژنB تولید آنزیم گالاکتوز آمین ترانسفراز می کند و این آنزیم باعث انتقال قند گالاکتوز به گالاکتوز انتهایی آنتی ژن H می شود و تولید آنتی ژن B را می کند.

  افرادی که آنتی ژن B را دارند دارای گروه خونی B هستند.

  انواع گروههای خونی سیستم ABO از نظر آنتی ژن و ژنتیک

  قدرت ژن آنتی ژن B به حدی است که توانایی تبدیل نیمی از آنتی ژنهای H را به آنتی ژن مورد نظر را دارند به همین خاطر بیش از نصف آنتی ژن H به صورت دست نخورده در گروه خونی B باقی می ماند (چیزی حدود 1.5 میلیون آنتی ژن H در سطح گلبولهای قرمز وجود دارد).

  منبع : www.niloulab.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید