این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بهداشت اجتماعی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بهداشت اجتماعی را از این سایت دریافت کنید.

  با بهداشت فردی به بهداشت اجتماعی دست پیدا خواهیم کرد

  با بهداشت فردی به بهداشت اجتماعی دست پیدا خواهیم کرد | فارس من

  انتشار : 09:36 , 1399 اردیبهشت 20

  آخرین پیگیری:

  با بهداشت فردی به بهداشت اجتماعی دست پیدا خواهیم کرد

  علیرضا علا 1

  وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی/

  رعایت بهداشت فردی لازم است ، کافی نیست ، باید به بهداشت اجتماعی هم اهمیت بدهیم

  بهداشت فردی

  لزوم رعایت بهداشت فردی از اصول اولیه پیشگیری از بیماری‌ها است. برای خود مراقبتی باید اصول بهداشت فردی را رعایت کنیم. با رعایت اصول بهداشت فردی به مراقبت از سلامت خود کمک کرده و بدین ترتیب از شیوع بسیاری از بیماریها پیشگیری می کنیم .همانگونه که به رعایت بهداشت فردی تاکید داریم ، باید سعی در یادگیری اصول اولیه آن را هم داشته باشیم تا بتوانیم ضمن احاطه بر ابعاد مختلف بهداشت فردی با نحوه صحیح انجام آن هم آشنایی کامل داشته و از انجام رفتارهای ناصحیح در این زمینه جلوگیری کنیم.

  هر جزء از اصول بهداشت فردی، راهنمایی دارد که مردم و متولیان امر بهداشت و سلامت با تدوین راهنمای مربوطه باید سعی در شناساندن اصول صحیح رفتارهای بهداشتی را داشته باشند و با ارائه آموزش های نوین در سطوح مختلف از بروز عادات نادرست و غیر بهداشتی در جامعه جلوگیری کنند. برای مثال اگر مراحل شستشوی دست و نحوه آن به درستی صورت نپذیرد، ضمن تلقین رفتار بهداشتی انجام شده ، نمی تواند آنچنان که باید موثر واقع شود و به نظافت دست ها کمک کند. بنابراین ضمن تاکید بر رعایت اصول بهداشت فردی باید با نحوه صحیح انجام آن هم آشنا شویم، تا بدینوسیله خود مراقبتی و رعایت بهداشت فردی کیفی سازی گردد و با کیفیت بالایی انجام پذیرد.

  از نکات دیگر که در رعایت بهداشت فردی باید به آن توجه داشت ، استمرار در رعایت آن است. این رفتار همیشه و در هر مکان و موقعیتی که در آن قرار می گیریم، اهمیت داشته و باید متناسب با آن کار مد نظر قرار گیرد.

  از دیگر نکات حائز اهمیت در بحث بهداشت فردی ، توجه به مواد و ابزار آن است ، در این راستا باید از ابزار مناسب برای این کار استفاده کرد. تولید کنندگان در تهیه و تولید و مصرف کنندگان درخرید ومصرف مواد بهداشتی باید دقت کافی داشته باشند، تا در کنار مصرف صحیح از منابع بتوانیم گامی صحیح در راستای ارتقای سطح سلامت جامعه برداریم.

  بهداشت اجتماعی

  اما مقوله ای که به ویژه در ماههای اخیر به آن زیاد توجه شده است ، رعایت بهداشت در اجتماع و به نوعی می توان گفت بهداشت اجتماعی است، که در کنار رعایت بهداشت فردی از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد جامعه حتی در صورت رعایت کامل بهداشت فردی باید نسبت به رعایت بهداشت اجتماعی هم اهتمام بورزند ، چرا که در غیر اینصورت و در صورت عدم رعایت بهداشت در اجتماع لطمه ی سنگینی به سلامت خود و دیگران وارد خواهند کرد.

  مساله رعایت بهداشت در اجتماع در کنار بهداشت فردی قرار می گیرد و به مثابه کشتی می باشد که اگر هریک از سرنشینان آن با نا آگاهی و بی احتیاطی صدمه ای را به آن وارد کنند، همه اعضای آن کشتی دچار مشکل گردیده و سلامتی شان در معرض خطر قرار می گیرد.در این زمینه رعایت فاصله اجتماعی یکی از مصادیق رعایت بهداشت اجتماعی است، که به ویژه در اماکن عمومی و پرخطر از اهمیت بالای برخوردار است و این روزها با علامت گذاری ها و ترسیم خطوطی سعی در آشنا کردن و ملزم نمودن افراد جامعه به رعایت فاصله اجتماعی را داریم و بدینوسیله با افزایش آگاهی های عمومی تمام سعی در جهت القاء و ارتقای رفتار بهداشتی صحیح در اجتماع می باشد.

  با تعمیم بهداشت فردی در اجتماع، به بهداشت اجتماعی دست پیدا خواهیم کرد. با رعایت بهداشت در اماکن عمومی و پرتردد ، محیط های کاری ، مراکز تهیه وتوزیع مواد غذایی و... به حقوق خود و دیگران احترام گذاشته و در ارتقای آن بکوشیم.رعایت بهداشت در هنگام خرید کالا ، تفریح و تفرج در پارک ها و تفرجگاهها ، مسافرت ها ، رفت و آمد در خیابان ها و استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی و... از مصادیق رعایت بهداشت اجتماعی و بهداشت در اجتماع است ، که بایستی با انجام آن به شکل صحیح به شکل گیری فرهنگ وعادات صحیح بهداشتی در جامعه کمک کنیم، تا بدین ترتیب مردم در جامعه سعی داشته باشند با خود مراقبتی و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و برخورداری از یک فرهنگ صحیح سلامت موجبات حفظ و ارتقای سلامت خود و دیگران را فراهم آورند. البته ناگفته نماند که لزوم وضع ،اجرا و نظارت بر الزامات ، دستورالعمل ها و راهنماهای مربوطه از جانب متولیان امر سلامت در جهت کمک به گسترش این فرهنگ حائز اهمیت می باشد.

  ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

  بهداشت اجتماعی

  منبع مطلب : www.farsnews.ir

  بهداشت عمومی

  بهداشت عمومی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  تیتر روزنامه‌های سراسر دنیا دربارهٔ واکسن فلج اطفال (۱۳ آوریل ۱۹۵۵)

  سلامت عمومی یا بهداشت عمومی اشاره به «علم و هنر پیشگیری از بیماری، طولانی کردن عمر و ارتقاء سلامت انسان از طریق تلاش‌های سازمان یافته و انتخاب آگاهانه جامعه، سازمان‌ها، دولتی و خصوصی، جوامع و افراد دارد».[۱] تجزیه و تحلیل سلامت جمعیت و عوامل تهدید کنندهٔ آن پایه ای برای بهداشت عمومی است. "عموم "در این مسئله می‌تواند کوچکتر از یک مشت مردم، یک روستای سالم یا می‌تواند به بزرگی چندین قاره در یک مورد همه گیر باشد. "سلامت (بهداشت) "خوب بودن فیزیکی، ذهنی و اجتماعی می‌باشد و بنابر تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامتی صرفاً به معنی کمبود بیماری یا ضعف نیست.

  بهداشت (سلامت) عمومی یک علم بین رشته‌ای می‌باشد. برای مثال: اپیدمیولوژی (همه گیرشناسی)، آمار زیستی و خدمات بهداشتی و تمامی وابسته‌های آنها… سلامت محیط، سلامت جامعه، سلامت رفتاری، سلامت اقتصادی، سیاست‌های عمومی، سلامت ذهنی، امنیت شغلی، مسائل جنسیتی در سلامت و سلامت باروری (تولید مثل) از موارد مهم دیگر در بهداشت عمومی هستند. اهداف بهداشت عمومی برای رشد کیفیت زندگی از طریق جلوگیری و درمان بیماری شامل نظارت بر مشکلات و شاخص‌های سلامت و همچنین ارتقاء رفتارهای سلامت می‌باشد.

  سلامت (بهداشت) عمومی مدرن نیازمند تمرین بین تیم‌های چند رشته‌ای توسط کارکنان سلامت عمومی و پروفسورها دارد. این تیم‌ها می‌توانند شامل: اپیدمیولوژیست‌ها، متخصصین آمار، پزشکان، دستیاران پزشکان، روان شناسان، پرستاران بهداشت عمومی، ماماها، میکروبیولوژیست‌های پزشکی، اقتصاددانان، سیاستمداران، ژنتیک شناسان و مدیران داده‌ها و حتی بسته به نیاز: افسران بهداشت محیط و بازرسان بهداشت عمومی، متخصصین زیستی و حتی دامپزشکان، کارشناسان جنسی و متخصصان بهداشت باروری می‌توانند به این تیم‌ها دعوت شوند.

  دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و بهداشت عمومی رقابت‌های سختی در رشد کشورها ایجاد کرده‌است. در حال حاضر زیرساخت‌های بهداشت عمومی در این کشورها در حال شکل‌گیری است.

  عملکرد حاضر[ویرایش]

  برنامه‌های بهداشت عمومی[ویرایش]

  کاربرد در مراقبت سلامت[ویرایش]

  پیاده‌سازی راهبردهای بهبود مؤثر[ویرایش]

  بهداشت عمومی ۲/۰[ویرایش]

  کشورهای در حال توسعه[ویرایش]

  یک تفاوت بزرگ میان ملل توسعه یافته و ملل در حال توسعه از لحاظ دستیابی به نوآوری‌های بهداشت عمومی و مراقبت از سلامت وجود دارد. در جهان در حال توسعه، زیرساخت‌های بهداشت عمومی هنوز در حال شکل‌گیری هستند. ممکن است نیروی کار سلامت تربیت شده و منابع پولی کافی در ارائه مراقبت‌های پزشکی و پیشگیری از بیماری حتی در سطح اولیه وجود نداشته باشد.[۲] علی‌القاعده، درصد بالایی از بیماری‌ها و مرگ و میرها در جهان در حال توسعه حاصل فقر مطلق است و این فقر مطلق حتی به گسترش بیماری‌ها و مرگ و میرها نیز کمک می‌کند. به عنوان مثال، بسیاری از دولت‌های آفریقایی کمتر از ده دلار آمریکا به ازای هر فرد در هر سال صرف مراقبت از سلامت می‌کنند در حالیکه در ایالات متحده، سرانه مصرفی دولت فدرال در سال ۲۰۰۰ میلادی تقریباً ۴۵۰۰ دلار آمریکا بوده‌است. با این وجود، نباید هزینه‌های مربوط به مراقبت از سلامت را با هزینه‌ای که صرف بهداشت عمومی می‌شود اشتباه گرفت. به زبان دقیق‌تر، نمی‌توان معیارهای سنجش بهداشت عمومی را جزء مراقبت از سلامت در نظر گرفت؛ مثلاً، دستور استفاده از کمربند ایمنی در خودروها می‌تواند جان تعداد بیشماری از افراد را نجات دهد و به سلامت جامعه نیز کمک کند ولی معمولاً پولی که صرف اِعمال این قانون می‌شود جزء پولی که صرف مراقبت از سلامت می‌شود، در نظر گرفته نمی‌شود. قسمت‌های زیادی از جهانِ در حال توسعه همچنان گرفتار بیماری‌های عفونی قابل پیشگیری و درمان پذیر هستند و از مشکل سلامت ضعیف مادر و کودک رنج می‌برند که با سوء تغذیه و فقر تشدید شده‌است. در گزارش WHO آمده‌است که عدم استفاده از تغذیه فقط با شیر مادر در شش‌ماهه اول زندگی منجر به مرگ اجتناب‌پذیر بالغ بر یک میلیون کودک در سال شده‌است.[۳] درمان پیشگیرانه ادواری که درمان و پیشگیری از مالاریا در زنان باردار و خردسالان است یکی از سنجه‌های بهداشت عمومی در کشورهای بومی محسوب می‌شود.

  در صفحه اول روزنامه‌ها هر روز شاهد اخبار جدیدی راجع به بهداشت عمومی هستیم: بروز بیماری‌های عفونی مانند SARS به سرعت از چین (به برنامه بهداشت عمومی در چین مراجعه کنید) به کانادا، ایالات متحده و سایر کشورهایی راه یافته‌است که به لحاظ جغرافیایی از چین دور هستند؛ کاهش بی عدالتی‌ها در دستیابی به مراقبت از سلامت از طریق بودجه‌بندی عمومی برنامه‌های بیمه سلامت؛ فراگیری HIV/ ADIS و گسترش آن از گروه‌های خاص در معرض خطر به کل جامعه در بسیاری از کشورها مانند آفریقای جنوبی؛ افزایش چاقی کودکان و در نتیجه افزایش دیابت نوع دو در کودکان؛ اثرات اقتصادی، اجتماعی و سلامت بارداری نوجوانی و چالش‌های بهداشت عمومی مرتبط با بلایای طبیعی مانند سونامی اقیانوس هند ۲۰۰۴، توفان کاترینای ۲۰۰۵ در ایالات متحده و زلزله هائیتی ۲۰۱۰. از دهه ۱۹۸۰ تاکنون پیشرفت سلامت جامعه موجب شده‌است تا کانون توجه به بهداشت عمومی از رفتارهای فردی و فاکتورهای خطر به سمت مسائلی در سطح جامعه گسترش یابد مانند تبعیض، فقر و تحصیلات. بهداشت عمومی مدرن بیشتر مربوط به تعیین‌کننده‌های سلامت در یک جمعیت است.

  همه ما به خوبی می‌دانیم که سلامت ما تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد برای مثال جایی که در آن زندگی می‌کنیم، ژنتیک، درآمد ما، وضعیت تحصیلی ما و روابط اجتماعی ما؛ این عوامل، تعیین‌کننده‌های اجتماعی سلامت نامیده می‌شوند. یک شیب اجتماعی در سلامت از طریق جامعه رخ می‌دهد. فقیرترین افراد معمولاً از بدترین وضع سلامت رنج می‌برند، ولی حتی رده‌های متوسط در مقایسه با آن‌هایی که از یک قشر اجتماعی بالاتری هستند معمولاً پیامدهای سلامت بدتری دارند.[۴] بهداشت عمومی نوین طرفدار سیاست‌های مبتنی بر جمعیتی است که با یک رفتار عادلانه به بهبود سلامت کمک می‌کنند..

  اهداف توسعه پایدار[ویرایش]

  سازمان ملل متحد برای رسیدگی به چالش‌های فعلی و آتی سلامت جهانی برنامه‌ای تحت عنوان اهداف توسعه پایدار ۲۰۱۵ را معرفی کرده‌است که برگرفته از برنامه اهداف توسعه هزاره ۲۰۰۰ است که تا سال ۲۰۳۰ تکمیل خواهد شد.[۵] این اهداف کلاً طیف کاملی از توسعه در ملل را دربرمی‌گیرند، با این وجود اهداف یک تا شش بلافاصله دربارهٔ نابرابری‌های سلامت و در درجه اول در کشورهای در حال توسعه بحث می‌کنند.[۶] این شش هدف در مورد مسائل کلیدی در بخش بهداشت عمومی جهانی بحث می‌کنند: فقر، گرسنگی و امنیت غذایی، سلامت، تحصیلات، تبعیض جنسیتی و توانمندسازی زنان، آب و اصول بهداشتی.[۶] دست‌اندرکاران بخش بهداشت عمومی می‌توانند از این اهداف استفاده کرده و دستورکارها و طرح‌های مربوط به نوآوری‌هایی با مقیاس کوچکتر در سازمان‌های خود را وضع نمایند. این اهداف امیدوارند که بتوانند بیماری‌ها و تبعیضاتی که کشورهای در حال توسعه با آن مواجه هستند را کم کنند و آینده‌ای سالم‌تر به وجود آورند.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید