این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بیماری روزاسه

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بیماری روزاسه را از این سایت دریافت کنید.

  بیماری رزاسه (Rosacea) و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید.

  بیماری رزاسه ، یک بیماری پوستی شایع است که گاهی با آکنه‌ ولگاریس اشتباه گرفته می‌شود. برافروختگی، سوزش، خشکی و قرمزی شدن پوست از علائم این بیماریست.

  منو

  صفحه اصلیسلامت پوستبیماری رزاسه (Rosacea) و روش‌های درمان آن

  بیماری رزاسه (Rosacea) و روش‌های درمان آن

  بیماری رزاسه (Rosacea) و روش‌های درمان آن بیماری رزاسه چیست؟

  بیماری رزاسه (آکنه‌ی رزاسه) یک اختلال پوستی شایع است. گاهی این بیماری با آکنه‌ ولگاریس (که بیشتر در افراد جوانتر شایع است) اشتباه گرفته می‌شود. پوست فرد مبتلا به رزاسه، سرخ و ملتهب می‌شود. همچنین، رزاسه ممکن است تمام صورت، گوش‌ها، قفسه‌ی سینه و کمر فرد مبتلا را درگیر کند.

  افرادی که نژاد سفید یا پوست روشن دارند، بیشتر ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. همچنین، این بیماری بیشتر در زنان 30 سال به بالا مشاهده می‌شود. رزاسه تقریباً 5 درصد از مردم جهان را درگیر کرده است. این بیماری گاهی شدت می‌یابد و گاه از شدت آن کاسته می‌شود.

  معمولاً متخصصان، رزاسه یا لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش را یک مشکل پوستی مزمن در نظر می‌گیرند؛ بیماری رزاسه یک بیماری پیش رونده است که اگر درمان نشود به مرور زمان شدیدتر می‌شود. از آنجا که درمان قطعی رزاسه مشخص نیست، درمان‌های پزشکی فقط آن را کنترل و پیشرفتش را مهار می‌کند.

  علائم بیماری رزاسه

  علائم رزاسه از فردی به فرد دیگر متفاوت است و مبتلایان در بیشتر مواقع، فقط بخشی از علائم رزاسه را مشاهده می‌کنند، اما در هر حال، این بیماری حداقل یکی از علائم زیر را به همراه دارد:

  برافروختگی

  بیشتر مبتلایان رزاسه، سابقه‌ی سرخ شدن یا برافروختگی مکرر پوست را دارند. یکی از اولین نشانه‌های این اختلال قرمزی و التهاب صورت در بازه‌های مختلف زمانی است. البته، نباید این نشانه‌ها را با تغییرات پوستی قبل از قاعدگی اشتباه گرفت.

  رگ‌های خونی متورم

  یکی از نشانه‌های دیگر این بیماری متورم شدن رگ‌های خونی است. این رگ‌ها یا شبیه خط‌های مارپیچ کوچکی در زیر پوست دیده می‌شوند یا به دلیل قرمزی پوست از دید پنهان می‌شوند.

  علائم دیگر رزاسه عبارتند از:

  سوزش یا سوزن سوزن شدن پوست

  خشک شدن پوست

  ایجاد برآمدگی‌های قرمز روی پوست

  تورم صورت

  سوزش یا خارش چشم، التهاب پلک‌ها، گل مژه و قرمزی چشم

  ضخیم شدن پوست، التهاب، قرمزی و گوشتی شدن بینی

  تشخیص رزاسه

  از آنجا که بیماری رزاسه به شیوه‌های مختلفی بروز می‌کند، تشخیص آن برای پزشکان دشوار است. بیماری رزاسه بیشتر با موارد زیر اشتباه گرفته می‌شود:

  آکنه‌ ولگاریس درماتیت سبوره‌ای

  چربی نابهنجار پوست (سبوره)

  کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی

  آلودگی به دمودکس (نوعی انگل پوستی)

  ضایعات آکنه شکل ناشی از مصرف استروئید

  پیودرما فاسیال (نوعی آکنه)

  درماتیت دور دهان و غیره

  متخصصان پوست، آکنه رزاسه را به چهار دسته اصلی تقسیم می‌کنند.

  1) اریتما توتلانژکتاتیک (ERYTHEMATOTELANGIECTATIC)

  در این نوع از رزاسه، پوست فرد مبتلا برافروخته و قرمز است و بیمار حس می‌کند که پوستش می‌سوزد و سوزن سوزن می‌شود. دیدن رگ‌های خونی و سفت و پوسته پوسته شدن پوست از نشانه‌های دیگر رزاسه اریتما توتلانژکتاتیک است.

  2) پاپولوپوسچولار (PAPULOPUSTULAR)

  در این نوع رزاسه، بیمار جوش‌های متورم قرمزی شبیه آکنه بر پوست خود می‌بیند. گاهی رزاسه‌ی پاپولوپوسچولار با قرمزی و سوزش پوست همراه است. در این نوع نیز ممکن است رگ‌های خونی زیر پوست دیده شوند.

  گاهی رزاسه ی پاپولوپوسچولار به آکنه‌ی ولگاریس شبیه است با این تفاوت که جوش سر سیاه (کومدون) روی پوست دیده نمی‌شود. مگر اینکه بیمار به طور هم زمان آکنه‌ی ولگاریس داشته باشد.

  3) فیماتوس (PHYMATOUS)

  رزاسه‌ی فیماتوس با ضخیم شدن و ایجاد بافت ناهموار در پوست همراه است. در این نوع، بینی بیمار، گوشتی و متورم می‌شود. گاهی نیز رگ‌های خونی فرد بیمار دیده می‌شوند.

  4) چشمی

  رزاسه چشمی، چشم‌های فرد بیمار را درگیر می‌کند. علائم این بیماری عبارتند از آبریزش، قرمز و پرخون شدن چشم، سوزش، خارش و قرمزی پلک، حساسیت به نور، تاری دید، گل مژه و احساس جسم خارجی در چشم.

  رزاسه چشم اغلب با انواع دیگر رزاسه همراه است. به همین دلیل، ممکن است بیمار علاوه بر درمان چشمی به درمان موضعی هم نیاز داشته باشد.

  علت بیماری رزاسه چیست؟

  گرچه متخصصان پوست هنوز موفق نشده‌اند علت قطعی رزاسه را شناسایی کنند، اما به نظر می‌رسد رزاسه ناشی از عوامل ارثی و محیطی باشد. محققان، عوامل زیر را با رزاسه مرتبط می‌دانند:

  اختلال در رگ‌های خونی صورت

  رنگ روشن پوست

  افزایش انگل دمودکس فولیکولاروم

  هلیکوباکتر پیلوری

  سابقه‌ی خانوادگی (وراثت)

  عوامل زیر نیز (با افزایش جریان خون به سطح پوست) باعث بروز یا تشدید رزاسه می‌شوند:

  نوشیدنی‌ها و غذاهای تند

  کافئین، غذاهای ادویه دار و لبنیات

  مصرف الکل هوای گرم

  نور خورشید، رطوبت یا باد

  ورزش شدید حمام داغ و سونا

  استرس ، اضطراب و عصبانی شدن

  داروهایی مانند کورتیکو استروئیدها (کورتون)

  برخی بیماری‌های مزمن مثل فشار خون بالا

  داروهای درمان فشار خون بالا

  شرایط پزشکی حاد مثل سرماخوردگی ، تب یا سرفه

  بیشتر در این مورد بدانید...

  روش های سریع درمان خانگی سرما خوردگی یا آنفولانزا

  درمان دارویی رزاسه

  بیماری رزاسه درمان قطعی ندارد و درمان‌های موجود فقط علائم و نشانه‌های آن را کاهش می‌دهند. با این حال، برخی درمان‌ها توانسته‌اند نشانه‌های این بیماری را تسکین دهند. شماری از این درمان‌ها را در ادامه می‌خوانید:

  داروهای موضعی موثر در درمان بیماری رزاسه

  بهتر است در فرایند درمان رزاسه، پزشک و بیمار ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند. داروها و پمادها حتماً باید با تجویز پزشک مصرف شوند. بیشتر پزشکان داروهایی را توصیه می‌کنند که التهاب و قرمزی لکه‌های پوستی را کاهش می‌دهند.

  منبع مطلب : lafarrerr.com

  بهترین درمان روزاسه چیست؟

  به قرمزی و التهاب پوست روراسه می‌گویند. نشانه ها و درمان روزاسه از اهمیت بالایی برخوردار است که باید جدی گرفته شود تا سریع تر درمان شود.

  درمان روزاسه

  درمان روزاسه روزاسه چیست؟

  روزاسه یک بیماری است که باعث التهاب و قرمزی در نواحی خاصی از پوست می‌شود و در آن رگ‌های قرمز خونی بر روی صورت شخص نمایان می‌گردد. این عارضه ممکن است با برآمدگی و جوش‌های چرکی کوچک و قرمز رنگ همراه باشد. شدت و مدت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است ولی به طور معمول به مدت چند هفته یا چند ماه شدت گرفته و بعد از آن از بین می‌رود. این بیماری هم در مردان و هم در زنان می‌تواند به وجود بیاید. اما درصد بروز آن در خانم‌ها و افراد مسن بیشتر است. روزاسه پوست عمدتاً افرادی را که دارای پوست روشن هستند درگیر می‌کند. برای درمان روزاسه راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه مطلب به آن می‌پردازیم.

  نشانه‌های بیماری روزاسه چیست؟

  از آنجایی که بعضی از مردم درباره بیماری روزاسه اطلاعات لازم را ندارند گاهی آن را با‌ گرفتگی یا یک سرخی ساده اشتباه می‌گیرند و به دنبال درمان آن نمی‌روند. به این ترتیب باید به نشانه‌های آن توجه کرد و آن را جدی گرفت. از جمله این نشانه‌ها عبارت هستند از:

  • قرمزی نقاط مرکزی صورت مثل، بینی، گونه‌ها، چانه و پیشانی

  • ایجاد جوش‌هایی روی پوست که شبیه آکنه و نیز گاهی دارای چرک هستند.

  • بعضی از افراد دچار روزاسه چشمی می‌شوند که نسبت به پوستی از اهمیت بالایی برخوردار است در روزاسه چشمی، چشم‌ها خشک، متورم و قرمز می‌شوند و ممکن است باعث ایجاد گل مژه شود.

  • از دیگر نشانه‌های روزاسه بزرگ شدن یا بهتر است بگویم گوشتی شدت بینی و قسمت‌هایی از صورت است که با گذشت زمان پوست بینی  و آن نواحی را ضخیم می‌کند.

  • خشک شدن پوست، رگ‌های خونی متورم و یا سوزن سوزن شدن پوست از نشانه های دیگر آن است.

  درمان روزاسه چگونه است؟

  از آنجایی که این بیماری مزمن است پس چیزی به اسم درمان قطعی روزاسه وجود ندارد و همه درمان های زیر جهت بالا رفتن سرعت بهبود آن است.

  ماست برای درمان روزاسه

  ماست یک تسکین دهنده و آبرسان عالی است و برای درمان این بیماری بسیار مفید است. زیرا باعث می‌شود رطوبت و آبرسانی در پوست بالا برود و ناهمواری، التهاب و قرمزی و خشکی پوست را تسکین می‌دهد.

  درمان روزاسه با مترونیدازول

  این دارو دارای خاصیت ضد التهاب و ضد میکروبی است و از درمان های اصلی و تاثیر گذار برای روزاسه است. این دارو به صورت کرم، ژل و لوسیون در دسترس است و بهتر است آن را به مدت طولانی مصرف کرد.

  بهترین کرم برای درمان روزاسه

  این بیماری در مواردی با استفاده از کرم های استروئیدی موضعی درمان می شود. استفاده از این کرم قرمزی و التهاب پوست را کاهش می دهد. کرم های استروئیدی موضعی را می‌توان به صورت غیر تجویزی نیز تهیه کرد. اما باید توجه داشت که در کوتاه مدت می‌توان از آن استفاده کرد.

  بهترین تغذیه برای درمان روزاسه چیست؟

  غذاهای حاوی چربی‌های سالم و سبزیجات به کاهش التهاب کمک می‌کنند. همچنین مصرف غذا و ادویه هایی مانند مارچوبه، لوبیا سبز، سیب زمینی شیرین، بامیه، کدوحلوایی، زرد چوبه، هل، گشنیز، آجیل و… برای درمان روزاسه مفید است.

  درمان گیاهی روزاسه

  ماسک های گیاهی برای درمان این بیماری وجود دارد. اما هیچ کدام نمی‌تواند جایگزین درمان اصلی شود و فقط به بهبود بیماری کمک می‌کنند. ماسک برگ بابونه، چای سبز و جوی دوسر برای تسکین و افزایش روند درمان موثر است.

  آیا روزاسه مسری است؟

  نگرانی بسیاری از مردم مسری بودن این بیماری است. در این مورد باید گفت خیر این بیماری عفونی نیست و نه از طریق تماس و نه استنشاق منتقل نمی شود.

  حرف آخر

  توجه به علائم و درمان به موقع این بیماری اهمیت زیادی دارد و اگر درمان نشود ممکن است تا سال‌ها باقی بماند و به مرور زمان بدتر شود. پس بهتر است در صورت مشاهده آن سریعاً اقدام به درمان کنید.

  شما در کلینیک سبز تحت نظر بهترین متخصص می‌توانید درمان خود را انجام دهید.

  مطالب بیشتر

  مراقبت از دندان کودکان و نکات کلیدی آن

  انواع ارتودنسی دندان

  اهمیت نگهداری و مراقبت از دندان های شیری

  درمان پوسیدگی دندان شیری

  علائم سرطان پوست

  منبع مطلب : sabzdentalclinic.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید