این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بیماری که عامل اصلی مرگ و میر انسان هاست در جدول

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بیماری که عامل اصلی مرگ و میر انسان هاست در جدول را از این سایت دریافت کنید.

  ۱۰ دلیل عمده مرگ و میر در جهان را بشناسید

  بر اساس آمار منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۲، ده دلیل عمده‌ی مرگ و میر در دنیا که اکثرا با سبک زندگی افراد نیز در ارتباط هستند، ۵۱٫۴ درصد از کل آمار مرگ و میر جهان را تشکیل می‌دهد. برای آشنایی با این ده دلیل در ادامه با ما همراه باشید.

  صفحه اصلی سلامت ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ - ۰۲:۱۵

  ۱۰ دلیل عمده مرگ و میر در جهان را بشناسید

  تحریریه اقتصادآنلاین

  بر اساس آمار منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۲، ده دلیل عمده‌ی مرگ و میر در دنیا که اکثرا با سبک زندگی افراد نیز در ارتباط هستند، ۵۱٫۴ درصد از کل آمار مرگ و میر جهان را تشکیل می‌دهد. برای آشنایی با این ده دلیل در ادامه با ما همراه باشید.

  همه‌ی انسان‌ها بالاخره زمانی طعم مرگ را خواهند چشید. با این‌ حال می‌توانیم به‌نحوی طول عمر خود را با داشتن زندگی سالم، تصمیم‌گیری‌های مناسب در قبال فعالیت‌های آسیب‌رسان به بدنمان و انجام چکاپ‌های مستمر پزشکی برای حصول اطمینان از سلامت فردی افزایش دهیم.

  با همه‌ی این‌ها، هنوز هم سطح پایین سواد، عدم دسترسی به پزشک و مشکلات مالی موجب شده تا مردم کشورهای در حال توسعه بنا به دلایل عدیده‌ای در معرض مرگ باشند؛ در حالی که چاقی مفرط و عدم فعالیت بیش از حد، موجب مرگ و میر انسان‌های بسیاری در کشورهای توسعه یافته شده است. اکنون بعد از مقدمه‌ای که گفته شد، اجازه دهید مروری بر ۱۰ دلیل عمده‌ی مرگ و میر در جهان داشته باشیم.

  ۱۰. بیماری قلبی فشار خون بالا (۱٫۱ میلیون کشته؛ ۲ درصد از کل مرگ و میر جهان)

  «بیماری قلبی فشار خون بالا» به ناراحتی قلبی ناشی از فشار خون بالا گفته می‌شود. بر اساس اطلاعات «کتابخانه ملی پزشکی آمریکا»، بیماری انسداد شریان‌های قلبی یکی از دلایل بالا رفتن فشار خون است؛ به این ترتیب که موجب تنگ شدن رگ‌های خونی کوچکی می‌شود که وظیفه‌ی انتقال خون و اکسیژن به قلب را دارند. دلیل دیگر بروز این بیماری، «نارسایی قلبی» است که طی آن، قلب توانایی پمپاژ خونِ حاوی اکسیژن به بدن را از دست می‌دهد. آخرین دلیل که موجب افزایش فشار خون می‌شود، بزرگ و ضعیف شدن عضلات قلب است که در این صورت قلب دیگر نمی‌تواند خون کافی به نقاط مختلف بدن پمپاژ کند. به گفته‌ی سازمان «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» از هر سه بزرگسال در آمریکا، یک نفر مبتلا به بیماری قلبی فشار خون بالا است. طبق اطلاعات سازمان «اتحادیه جهانی قلب»، یک میلیارد نفر در جهان از بیماری فشار خون بالا رنج می‌برند که دوسوم این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند؛ از آن‌جایی که در این کشورها دسترسی به امکانات پزشکی سخت‌تر از جاهای دیگر است، زندگی این افراد بیش از دیگران در خطر است. به گفته‌ی سازمان «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» در آمریکا تا سال ۲۰۱۳، حدودا ۳۶۰ هزار فقره مرگ بر اثر فشار خون بالا گزارش شده است. طبق اطلاعات منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی، فشار خون بالا دلیل مرگ نیمی از کسانی‌ است که به بیماری‌های قلبی مبتلا بوده‌اند.

  ۹. تصادفات رانندگی (۱٫۳ میلیون کشته؛ ۲٫۲ درصد از کل مرگ و میر جهان)

  طبق آمار منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳، حدودا ۱٫۲۵ میلیون نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند. چنین تصادفاتی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر افراد ۱۵ تا ۲۹ سال به‌شمار می‌رود. جراحات ناشی از تصادفات رانندگی نیز نهمین دلیل اصلی مرگ و میر بین تمامی گروه‌های سنی در سطح جهان است. به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در کشورهایی که میزان درآمد پایین است، ۲۴٫۱ فقره مرگ از هر ۱۰۰ هزار نفر گزارش شده است. در کشورهایی که سطح درآمد متوسط ارزیابی می‌شود، میزان مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای ۱۸٫۴ مورد بر هر ۱۰۰ هزار نفر و این تعداد در کشورهای در حال توسعه، ۹٫۲ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر است. آفریقا با ۲۶٫۶ فقره مرگ از هر ۱۰۰ هزار نفر بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای را داشته است. این میزان برای اروپا ۹٫۳ مورد مرگ از هر ۱۰۰ هزار نفر است که کمترین تعداد کشته در سوانح جاده‌ای را در کل جهان داشته است.

  ۸. دیابت (۱٫۵ میلیون کشته؛ ۲٫۷ درصد از کل مرگ و میر جهان)

  دیابت زمانی اتفاق می‌افتد که لوزالمعده نمی‌تواند انسولین کافی ترشح کند یا زمانی‌ که بدن توانایی به‌کارگیری مؤثر انسولین تولید شده‌ی خود را ندارد. هورمون انسولین، وظیفه‌ی تنظیم قند خون در بدن را دارد. بهترین راه برای عدم ابتلا به دیابت، حفظ وزن طبیعی بدن و پرهیز از عادت‌های ناسالم مانند کشیدن سیگار و کم‌تحرکی است. بنا بر اطلاعات منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴، میزان ۹درصد از بزرگسالان ۱۸ سال و بزرگ‌تر مبتلا به دیابت بوده‌اند. در سال ۲۰۱۲، حدودا ۱٫۵ میلیون نفر جان خود را بر اثر بیماری دیابت از دست دادند که ۸۰درصد از این تعداد در کشورهایی زندگی می‌کردند که میزان درآمدشان پایین و متوسط ارزیابی می‌شود. بر اساس گفته‌ی سازمان «انجمن دیابتی آمریکا»، دیابت هفتمین دلیل اصلی مرگ و میر مردم آمریکا در سال ۲۰۱۰ بوده است. طبق گفته‌ی «سازمان بین‌المللی دیابت» در سال ۲۰۱۱، تعداد ۴٫۶ میلیون نفر جان خود را بر اثر دیابت در سراسر جهان از دست داده‌اند.

  ۷. اسهال (۱٫۵ میلیون کشته؛ ۲٫۷ درصد از کل مرگ و میر جهان)

  بیماری اسهال با تخلیه‌ی آب بدن، موجب مرگ بسیاری از انسان‌ها می‌شود. بر اساس اطلاعات منتشر شده از «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری»، اسهال روزانه ۲٫۱۹۵ کودک را به کام مرگ می‌کشد. این میزان بیش از مجموع مرگ و میری است که از ایدز، مالاریا و سرخک ناشی می‌شود. طبق گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، بیماری اسهال در سال ۲۰۱۲ موجب مرگ ۱٫۵ میلیون نفر در سطح جهان شد که یکی از دلایل عمده‌ی مرگ و میر در دنیا است. بر اساس گفته‌ی «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری»، عدم رعایت بهداشت و نوشیدن آب آلوده از جمله دلایل ۸۸درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری‌های اسهالی است. بیماری اسهال می‌تواند از طریق استفاده از ابزار آلوده، غذا یا اشیایی منتقل شود که در تماس با مدفوع آلوده بوده‌اند. رعایت بهداشت، دفع مناسب مدفوع و مصرف آب سالم می‌تواند از ابتلا به اسهال جلوگیری کند. طبق گفته‌ی یونیسف، با این حجم بزرگ از بیماران که در آفریقا و آسیای جنوبی وجود دارد، نرخ ابتلا به اسهال در سطح جهان، ۲٫۵ میلیارد نفر در سال است.

  ۶. ویروس HIV و ایدز (۱٫۵ میلیون کشته؛ ۲٫۷ درصد از کل مرگ و میر جهان)

  ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV به سیستم دفاعی بدن حمله می‌کند. در پی این حمله، ویروس HIV، گلبول‌های سفید فرد مبتلا شده را می‌کشد که در این صورت، بیمار به‌راحتی در معرض هر گونه بیماری و عفونت قرار می‌گیرد. با گذشت زمان،HIV پیشرفت کرده و به بیماری «ایدز» یا همان «نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی» تبدیل می‌شود. بدن فرد مبتلا به ایدز، بسیار ضعیف می‌شود و در نتیجه نمی‌تواند در مقابل بیماری‌ها و عفونت‌ها مقاومت کند. بر اساس گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، حدودا ۱٫۵ میلیون نفر در جهان جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس HIV از دست دادند که این میزان، ۲٫۷درصد از کل مرگ و میرهای دنیا را تشکیل می‌داد. طبق گفته‌ی AVERT، که یک سازمان خیریه برای مبتلایان ایدز در بریتانیا است، ۷۰ درصد از بیماران مبتلا به ویروس HIV، در آفریقای سیاه زندگی می‌کنند (آفریقای سیاه اصطلاحی است که برای مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا به‌کار می‌رود)، با این‌حال، طی سال‌های اخیر، درمان‌هایی برای مقابله با این ویروس کشف شده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سازمان بهداشت جهانی، چنین درمان‌هایی موجب جلوگیری از مرگ ۷٫۶ میلیون نفر از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۳ شده است.

  منبع : www.eghtesadonline.com

  مهمترین عامل مرگ و میر در جهان چیست؟

  در پاسخ به این سوال که مهمترین عامل مرگ و میر در جهان چیست می‌توانید به عوامل متفاوتی بیندیشید: بیماری‌های عفونی؟ جنگ؟ سوانح زمینی و هوایی؟ بلایای

  دانش و فن

  مهمترین عامل مرگ و میر در جهان چیست؟

  نظرها

  نگارش از سمیه رستمیان  •   ۰۴/۱۰/۲۰۱۷

  در پاسخ به این سوال که مهمترین عامل مرگ و میر در جهان چیست می‌توانید به عوامل متفاوتی بیندیشید: بیماری‌های عفونی؟ جنگ؟ سوانح زمینی و هوایی؟ بلایای طبیعی؟ سرطان؟

  پاسخ این سوال اما هیچکدام از موارد فوق نیست. مهمترین عامل مرگ و میر در جهان بیماری‌های قلبی-عروقی است که سالانه جان نزدیک به ۱۸ میلیون نفر را می‌گیرد. از مهمترین زیر مجموعه‌های بیماری‌های قلبی-عروقی که منجر به مرگ می‌شود، می‌توان به بیماری کرونری قلبی، سکته قلبی و سکته مغزی اشاره کرد.

  براساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵، حدود ۵۶.۴ میلیون نفر در سراسر دنیا فوت کرده اند. از این میان ۱۷.۷ میلیون نفر یعنی حدود ۳۰ درصد از درگذشتگان، بر اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی جان خود را از دست داده‌اند.

  از میان میلیون‌ها نفری که سالانه جان خود را براثر بیماری‌های قلبی-عروقی از دست می‌دهند، سهم ایرانیان ۲۰۰ هزار نفر یعنی ۵۴ درصد تمام مرگ و میرها در سال و سهم افغانستان حدود ۵۰ هزار نفر یعنی ۱۹ درصد میزان مرگ و میرهای سالانه در این کشور است.

  اما آمار منتشر شده از سوی مقامات مسئول افغانستان با آمار منتشر شده از سوی سازمان جهانی بهداشت متفاوت است چرا که در آخرین گزارش‌های وزارت صحت عامه (وزارت بهداشت) افغانستان اعلام شده که سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم این کشور در اثر بیماری‌های قلبی-عروقی می‌میرند و این میزان رو به افزایش است.

  عوامل ژنتیکی، کهولت سن، مصرف دخانیات، فعالیت بدنی کم، رژیم غذایی نادرست سرشار از چربی و قند، چاقی، آلودگی هوا، استرس، فشار خون بالا، چربی خون بالا و دیابت از عوامل موثر در ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی هستند.

  بیماری‌های قلبی-عروقی همچنین سبب ازکار افتادگی در بخش بزرگی از جمعیت جهان شده و هزینه‌های درمانی زیادی بر دوش دولت‌ها می‌گذارد. از این رو از سوی کارشناسان، متخصصان و محققان علوم پزشکی بر لزوم پیشگیری از این بیماری‌ها با اصلاح سبک زندگی تاکید فراوانی می‌شود.

  شما می‌توانید با وارد کردن مشخصات فیزیولوژیکی خود در این سایت ریسک نسبی ابتلا به این بیماری‌ها را در ۱۰ سال آینده پیش بینی کنید.

  براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵، حدود ۵۶.۴ میلیون نفر در سراسر دنیا جان باختند که ۵۴ درصد از آن مربوط به ۱۰ عامل اصلی مرگ و میر است. برخی از بیماری‌های قلبی-عروقی صدرنشین این لیست هستند. ۹ عامل اول متعلق به مرگ در اثر بیماری‌های گوناگون است و عامل دهم به سوانح جاده‎ای تعلق دارد.

  منبع : per.euronews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 4 روز قبل
  0

  بیماری که عامل اصلی مرگ ومیراست

  ناشناس 11 روز قبل
  0

  فشارخون

  ناشناس 24 روز قبل
  0

  بیما

  ری که عامل اصلی مرگ و میر انسانهاست

  مهدی 7 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید