این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  بیوگرافی ملک مطیعی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  بیوگرافی ملک مطیعی را از این سایت دریافت کنید.

  ناصر ملک‌مطیعی

  ناصر ملک‌مطیعی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ناصر ملک‌مطیعی

  زادهٔ ۸ فروردین ۱۳۰۹

  تهران، ایران

  درگذشت ۴ خرداد ۱۳۹۷ (۸۸ سال)

  تهران، ایران تحصیلات دیپلم پیشه بازیگرکارگردان

  سال‌های فعالیت ۱۳۲۸–۱۳۶۱؛ ۱۳۹۲

  همسر(ها) قمر اسکندری

  فرزندان ۲[]

  ناصر ملک مطیعی (۸ فروردین ۱۳۰۹ – ۴ خرداد ۱۳۹۷) بازیگر و کارگردان ایرانی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ بود. پس از انقلاب ادامهٔ کار هنریش، همچون همتایانش محمدعلی فردین و بهروز وثوقی، ممکن نشد و تنها در دو فیلم بازی کرد. ملک‌مطیعی پس از انقلاب و تا زمان مرگش در مشاغلی همچون شیرینی‌فروشی و مشاور املاک فعالیت داشت. غیر از فیلم‌های عامّه‌پسند ایرانی (اصطلاحاً «فیلمفارسی»)، ملک‌مطیعی در بعضی فیلم‌های فیلم‌سازان متفاوت‌تری چون علی حاتمی و زکریا هاشمی و مسعود کیمیایی و رضا میرلوحی و هوشنگ کاووسی نیز بازی کرد.

  آغاز زندگی[ویرایش]

  ناصر ملک‌مطیعی دیپلم رشتهٔ تربیت بدنی دانشسرای عالی تهران را داشت و پیش از آنکه به سینما راه یابد معلم ورزش دبستان‌های تهران بود. او پس از ورود به سینما و کسب محبوبیت، به فعالیت در تئاتر (از ۱۳۳۵) و دوبلهٔ فیلم (از ۱۳۳۸) نیز پرداخت.

  فعالیت هنری[ویرایش]

  پیش از انقلاب[ویرایش]

  ناصر ملک‌مطیعی و ایرج قادری

  ناصر ملک‌مطیعی در کنار پرویز پرستویی و علی نصیریان

  فعالیت وی در سینما با بازی در صحنه کوتاهی از فیلم (پرویز خطیبی، ۱۳۲۸) آغاز شد. بازی ملک مطیعی در دومین فیلمش (علی دریابیگی، ۱۳۳۰) در حد بیان یک جملهٔ کوتاه در صحنهٔ یک میهمانی بود. اما بازی ملک مطیعی در (مهدی رئیس فیروز، ۱۳۳۱) او را به اوج محبوبیت رساند و برای بازی در آن نخستین دستمزد فعالیت حرفه‌ای خود را گرفت. با موفقیت بلافاصله در فیلم‌های گرداب (حسن خردمند، ۱۳۳۲) ـ که نخستین فیلم رنگی سینمای ایران بود ـ و سپس در فیلم غفلت (علی کسمایی، ۱۳۳۲) بازی کرد. ملک مطیعی پس از بازی در غفلت، از «پارس فیلم» به «دیانا فیلم» رفت، تا در ازای بازی در دو فیلم در سال، ماهانه هزار تومان دستمزد دریافت کند، اما پس از ایفای نقش در چهارراه حوادث (ساموئل خاچیکیان، ۱۳۳۳) که متفاوت از سایر نقش‌های او بود، به خدمت نظام احضار شد. او پس از بازگشت، در فیلم اتهام (شاپور یاسمی، ۱۳۳۵) بازی کرد. ملک‌مطیعی در فاصلهٔ سال‌های (۴۰–۱۳۳۶) در فیلم‌های: (عطاالله زاهد، ۱۳۳۶)، (اسماعیل کوشان، ۱۳۳۷)، (سیامک یاسمی، ۱۳۳۷)، (پرویز خطیبی، ۱۳۳۷)، (سیامک یاسمی، ۱۳۳۸)، (سیامک یاسمی، ۱۳۳۹)، عمو نوروز (سیامک یاسمی، ۱۳۴۰)، آرامش پیش از طوفان (خسرو پرویزی، ۱۳۴۰)، عسل تلخ (حسین مدنی، ۱۳۴۰)، سایه سرنوشت (اسماعیل کوشان، ۱۳۴۰) و آس و پاس (سیامک یاسمی، ۱۳۴۰) بازی کرد. پس از دههٔ ۴۰ شمسی، با حضور محمدعلی فردین به عنوان «جوان اول» فیلم‌ها، به تدریج از محبوبیت او کاسته شد.

  ملک‌مطیعی از سال ۱۳۴۱ با پوشیدن لباس جاهل‌ها و کلاه مخملی‌ها، که پیش از او عباس مصدق و مجید محسنی به تن کرده بودند، در نقش‌هایی ظاهر شد. ملک مطیعی در فیلم‌های: (اسماعیل کوشان، ۱۳۴۱)، (حسین مدنی، ۱۳۴۲)، (ناصر ملک‌مطیعی، ۱۳۴۲)، (اسماعیل کوشان، ۱۳۴۳)، (نظام فاطمی، ۱۳۴۷) و (مازیار پرتو، ۱۳۴۸) با کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید و کفش چرمی نوک تیز، کلاه مخملی و دستمال ابریشم یزدی و تسبیح شاه مقصود، اگرچه مصداق زنده‌ای از نمونه اجتماعی سنخ «جاهل» نبود، اما مجموعهٔ اجرای نقش، به‌ویژه حرکات دست‌ها و بالا انداختن ابرو، تکیه کلام‌ها و نقل‌هایش، عامهٔ بینندگان را مجذوب خود کرد.

  ملک مطیعی تا پیش از (مسعود کیمیایی، ۱۳۴۸) و ایفای نقش «داش فرمون» با کلاه مخملی، در نقش‌های دیگری همچون مرد روستایی (عروس دهکده)، افسر نیروی دریایی (پاسداران دریا)، شاه عباس کبیر (حسین کرد)، رئیس دزدها (هاشم خان)، پزشک (فرار از حقیقت) و مانند این‌ها نیز ظاهر می‌شد؛ اما پس از موفقیت فیلم ـ که نقش کوتاهی هم در آن داشت ـ یکسر به ایفای نقش‌های کلاه مخملی دعوت شد. (عباس کسایی، ۱۳۴۹)، (شاپور قریب، ۱۳۴۹)، (علی حاتمی، ۱۳۴۹)، (نظام فاطمی، ۱۳۴۹)، (زکریا هاشمی، ۱۳۵۰) و (شاپور قریب، ۱۳۵۰) شماری از این فیلم‌ها است. ، ، ، ، ، ، ، از جمله آثار تحسین‌برانگیز وی محسوب می‌شود. ملک مطیعی اگرچه در فیلم‌های بعدی‌اش کوشید تا از کاراکتر جاهلی فاصله بگیرد، اما تلاش او همواره توأم با توفیق نبود. او در فیلم (به کارگردانی ایرج قادری، ۱۳۵۵) در نقش یک استوار ژاندارمری ظاهر شد.

  کارگردان فیلم (ایرج قادری) نقل کرده‌است:

  مشکل می‌شود با بازیگری جا افتاده طرف شد. من سعی می‌کردم حرکت ابرو را از ملک مطیعی بگیرم، می‌دیدم این بار غبغب می‌گیرد. مواظب غبغبش بودم، دستش حرکت اضافی می‌کرد. خب تا چه اندازه می‌توان مواظب بود؟ این است که در بت، ناصر همانی است که بوده.[۱]

  پس از انقلاب[ویرایش]

  احضار هنرمندان نامدار سینما ایران به دادگاه انقلاب در سال ۱۳۵۸

  ملک مطیعی، دوران پس از انقلاب را دوران سختی توصیف کرده‌است؛ زیرا دچار انزوا و تنهایی و از طرفی، عشق و علاقه مفرطی که به فیلم و سینما داشت، قابل تحقق نبود و امکان کار هنری برای وی مهیا نبود. پس از مدتی، به دعوت عوامل تولید برزخی‌ها، نقش مثبت و کوتاهی را بازی می‌کند. با این وجود، نام وی در زمان تیتراژ پایانی فیلم به نمایش درنیامد و روزنامه‌ها نیز خبری در خصوص حضور مجدد وی، منتشر نکردند که این موضوع، موجب دلسردی مفرط وی شد. وی شرح آن روزگار خود را اینگونه توصیف می‌کند:[۲] «کسی از دوستان من هم نمانده بود. بهروز که به خارج رفت، فردین هم مدتی تقلا کرد تا بتواند کار کند، ایرج قادری هم خواست که کار کند و کار کرد؛ ولی من از کسی تقاضای کار نکردم و خودم را کنار کشیدم.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  ناصر ملک مطیعی از قیصر تا درگذشت + بیوگرافی و عکس

  ناصر ملک مطیعی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون چهارم خرداد ۱۳۹۷ درگذشت.

  ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰

  ناصر ملک مطیعی از قیصر تا درگذشت + بیوگرافی و عکس

  ناصر ملک مطیعی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون چهارم خرداد ۱۳۹۷ درگذشت.

  به گزارش ایمنا ناصر ملک مطیعی کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون پیش از انقلاب در ایران است. سوپراستار سینمای سال‌های قبل از انقلاب که به گفته سعید راد تصویرش بر روی سر در سینماها هیاهوی زیادی را به راه می‌انداخت و عموم مردم برای دیدن فیلم‌هایش مقابل گیشه سینما صف می‌کشیدند. کسی که بارها و بارها توانست رکورد گیشه و فروش فیلم‌ها را بشکند.

  بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

  ناصر ملک مطیعی فروردین ۱۳۰۹ در تهران متولد شد.

  ملک‌مطیعی دیپلم رشته تربیت بدنی دانش‌سرای عالی تهران اخذ کرد و قبل از آنکه به سینما راه یابد، معلم ورزش دبستان‌های تهران بود.

  وی در مورد پدرش گفت: پدر من در سال ۱۳۱۱ در خیابان سیروس سینما شرق را تأسیس کرده بود که مرکز شهر بود. البته بعد از چند ماه متضرر شدن، سینما را تعطیل کرد پدرم کارمند وزارت پست و تلگراف بود.

  ناصر ملک‌مطیعی بازیگری را در سال ۱۳۲۸ به صورت رسمی آغاز کرد و با حضور در فیلم سینمایی «واریته بهاری» به کارگردانی پرویز خطیبی توانست تجربه مهمی را در عرصه سینما کسب کند.

  بازی ملک مطیعی در دومین فیلمش («شکارخانگی»، «علی دریابیگی»، ۱۳۳۰) فقط در این حد بود که در صحنه یک میهمانی به ادای این جمله کوتاه اکتفا کند. اما بازی ملک مطیعی در «ولگرد» (مهدی رئیس فیروز، ۱۳۳۱) او را به اوج محبوبیت رساند و برای بازی در آن نخستین دستمزد فعالیت حرفه‌ای خود را گرفت.

  وی درباره ورود به سینما گفت: معلم ورزش دبیرستان بودم و همین‌طور انجمن نمایش و ورزش را در مدرسه اداره می‌کردم. مدارس، شب‌های جمعه یا ماهی یک‌بار تئاترهایی را تشکیل می‌دادند و از والدین دعوت می‌کردند که بازی بچه‌هایشان را ببینند. یعنی این کار یک‌جور مد بود. آن‌موقع بیشتر به تئاتر اهمیت می‌دادند، چون سینما هنوز جا نیفتاده بود. در سال ۱۳۳۳ اولین کلاس داوری کشتی در دارالفنون برگزار شد که من هم آن دوره را گذراندم. ولی بعدش به سینما کشیده شدم.

  او پس از ورود به سینما و کسب محبوبیت، در سال ۱۳۳۵ به فعالیت در تئاتر مشغول شده همچنین سه سال بعد به روال آن روزهای سینمای ایران به هنر دوبله فیلم نیز پرداخت.

  اما او به این فعالیت‌ها اکتفا نکرد و به کارگردانی روی آورد، به طوری که مورخان سینمای قبل از انقلاب ایران یا کارشناسان به اصطلاح فیلم فارسی از او به عنوان یکی از مهم‌ترین کارگردان‌های سینمای عامه پسند ایران در دوران قبل از انقلاب اسلامی یاد می‌کنند. او برای اولین در فیلم «عروس دهکده» و در سال ۱۳۴۱ در مقام کارگردان در سینما حضور یافت، همچنین به دلیل فروش در گیشه نقش اول این فیلم را برعهده خود گذاشت که نقش کاراکتری به نام مدد علی را بازی می‌کرد که عاشق دختری به نام رعنا شده بود، ولی پدر و مادرش با ازدواج آن‌ها مخالف بودند.

  ناصر ملک‌مطیعی در ۹۹ اثر سینمایی نقش داشته که ۹۸ اثر آن در دوران قبل از انقلاب فرهنگی تولید شده‌اند. از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های او می‌توان به قیصر، نقره داغ، سرباز، سراب، پاشنه طلا، قلندر، پهلوان منفرد، میلیونر فراری، و عروس فراری اشاره کرد. او همچنین در طول فعالیت خود با افراد سرشناس سینمای ایران مانند مازیار پرتو، مسعود کیمیایی، علی حاتمی، ایرج قادری و کامران قدکچیان همکاری داشته است.

  همسر ناصر ملک مطیعی

  ناصر ملک مطیعی سال‌ها پیش با دختری بنام مهین ازدواج کرد و بعد از مرگ همسرش دیگر ازدواج نکرد.

  فرزندان ناصر ملک مطیعی

  ناصر ملک مطیعی و همسرش دارای دو فرزند به نام‌های شیرین و امیرعلی بودند.

  ناصر ملک مطیعی پس از انقلاب

  ناصر ملک مطیعی از جمله ستاره‌های سینمای ایران بود که بعد از انقلاب از کشور خارج نشد و در مشاغلی چون قنادی و مشاور املاک فعالیت داشته است. او دوران پس از انقلاب را به دلیل انزوا، دوران سختی در زندگی اش توصیف کرده‌است. وی به دعوت عوامل تولید برزخی‌ها، نقش مثبت و کوتاهی را بازی کرد ولی نامش در زمان تیتراژ پایانی فیلم به نمایش درنیامد و روزنامه‌ها نیز خبری در خصوص حضور مجدد وی، منتشر نکردند که این موضوع، موجب دلسردی مفرط او شد.

  ناصر ملک‌مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای ایران، بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی بازی کرد.

  درگذشت ناصر ملک مطیعی

  ناصر ملک‌مطیعی در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ به دلیل مشکلات تنفسی و کلیوی در بیمارستان آتیه تهران بستری شد و چند روز بعد در در ۴ خرداد ۱۳۹۷ در ۸۸ سالگی درگذشت.

  پیکر او روز بعد با حضور جمع کثیری از اهالی سینما و مردم از مقابل خانهٔ سینمای ایران تشییع و در قطعه هنرمندانِ بهشت زهرا در کنار مزار محمدعلی فردین به خاک سپرده شد.

  فیلم‌های ناصر ملک مطیعی

  یرخی از فیلم‌های ناصر ملک مطیعی عبارتند از:

  واریته بهاری (پرویز خطیبی ۱۳۲۸)

  شکار خانگی (علی دریابیگی ۱۳۳۰)

  ولگرد (مهدی رئیس فیروز ۱۳۳۱)

  گرداب (حسن خردمند ۱۳۳۲)

  افسونگر (اسماعیل کوشان ۱۳۳۲)

  غفلت (علی کسمایی ۱۳۳۲)

  چهارراه حوادث (ساموئل خاچیکیان ۱۳۳۴)

  هفده روز به اعدام (هوشنگ کاووسی ۱۳۳۵)

  بازگشت به زندگی (عطاالله زاهد ۱۳۳۶)

  طلسم شکسته (سیامک یاسمی ۱۳۳۷)

  دو قلوها (شاپور یاسمی ۱۳۳۸)

  ستارگان می‌درخشند (محمدعلی زرندی ۱۳۳۹)

  منبع مطلب : www.imna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید