این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تحقیق درباره خشت و آجر

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تحقیق درباره خشت و آجر را از این سایت دریافت کنید.

  تحقیق در مورد خشت و آجر کلاس چهارم

  تحقیق در مورد خشت و آجر کلاس چهارم/ خشت خام چیست؟ / روش های تولید خشت خام/ آجر چیست؟ روش های تولید سنتی و صنعتی با تصاویر جذاب و کامل

  تحقیق در مورد خشت و آجر کلاس چهارم

  دسته بندی: تحقیق فارسی, فعالیت های پایه چهارم ابتدایی, کلاس چهارم, مقالات

  بازدید

  تحقیق در مورد خشت و آجر کلاس چهارم

  چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری در خانه های روستایی

  تاریخچه:

  اولين بار آجر حدود ۵۰۰۰ سال پيش از خاک رس همراه با کاه و فقط زير نور آفتاب پخته شد و تهيه شد و در شهرهايي در بين النهرين و دره سند در پاکستان ایران مصر و…به کار برده شد.

  فایل اماده قابل چاپ pdf و word  قابل ویرایش

  خشت چیست؟

  به  آجر خام و ناپخته خشت گفته می شود.

  پاره ای گل که آن را در قالبی ریزند و چون شکل قالب بخود گرفت قالب را از آن خارج کنند وسپس آن پاره گل ، شکل قالب گرفته ، را در آفتاب گذارند تا خشک شود و بعد آن را در ساختمانها بکار برند.

  این پاره گل را گاه به جای «خشت « »خشت خام » نیز می گویند و چون خشت خام را بپزند آجر میشود.

  جنس خشت های قدیمی:

  خاک رسی مرغوب است که در آن خرده سنگ و کاه وجود داشته باشد.

  وجود کاه باعث می شود دانه های خاک به هم متصل شوند و خرده سنگ باعث افزایش مقاومت خشک می شود تا خشت بتواند در برابر فشار های باری بنا ، فشار بیشتری را متحمل شود.

  استفاده از پوست برنج شلتوک ، ترک پذیری آن بسیار کاهش یافته و باعث اتصال بهتر خشت می شود.

  پهن چهارپایان؛  جهت افزایش مقاومت آن و یا کاهش ترک پذیری

  ریشه گیاهی و علفی برخی از گیاهان برای چسبندگی و استحکام بیشتر.

  مزایای خشت خام:

  خاصیت‌های گرمایی خشت خام آن را تبدیل به مصالح مناسب اقلیم‌های گرم می‌سازد، چرا که این مصالح گرما را با سرعت پایینی جذب می‌کند.

  خشت بهتر از آجر عایق گرما و صدا است.

  خشت در ساختمان

  خشت یکی از مصالح ساختمانی است. خشت معمولاً به اشکال و ضخامت‌های مختلف می‌تواند تولید شود ولی مرسوم‌ترین آن شکل مربع به ضلع ۲۰ سانتیمتر و به ضخامت ۵ سانتی‌متر است.

  تولید خشت:

  برای تولید خشت ابتدا گل را در قالب می‌ریزند. سپس در آفتاب خشک می‌کنند. به این خشت، خشت خام گفته می‌شود.

  خشت خام در برابر رطوبت از بین می‌رود به همین خاطر خشت را می‌پزند که در این صورت به آن آجر گفته می‌شود. فرایند پختن خشت در کوره آجرپزی که بدان داش گفته می‌شود انجام می‌شود.

  نحوه ساخت خشت

  برای تهیه خشت و آجر سه روش متداول وجود دارد که در هر روش میزان رطوبت خاک و نوع گل متفاوت است بنابراین ما برای تولید خشت با سه نوع گل مواجه هستیم

  انواع گل ها عبارتند از :

  گل خشک گل سفت گل خمیری

  گل خشک

  با اضافه نمودن آب به مقدار ۸ الی ۱۲ درصد وزن ماده اولیه تهیه می شود با کمک پرس خشک شکل می‌گیرد اکثر آجر های صنعتی و همه سفال های رسی ساختمانی با شیوه گل خشک ساخته می شود.

  گل سفت

  با افزودن آب به میزان ۲۰ الی ۲۵ درصد وزن ماده اولیه تهیه می‌شود و با شیوه ماشینی خشت می زنند در این شیوه از ماشین های خشت زنی هیدرولیکی استفاده می شود خشت شکل U به صورت منشوری با قاعده مربع یا مستطیل از دستگاه خارج می شود و سپس آن را با کمک دستگاه برش به اندازه های مساوی تقسیم می کنند.

  گل خمیری

  با اضافه نمودن آب به مقدار حدود ۶۰ درصد وزن به خاک تهیه می شود تا حالت خمیری ایجاد شود و بتوان با کمک دست به آن شکل داد در این شیوه گل را درون قالب های چوبی می ریزند و با دست فرم می دهند و خشت می زنند.

  دلایل خشک کردن خشت خام:

  جلوگیری از تغییر حالت

  صرفه جویی در هزینه سوخت

  جلوگیری از دوده گرفتن و جلوگیری از سوختن ناقص.

  اندازه خشت خام:

  بیشترین اندازه ای که برای خشت استفاده میشود به طول بیست سانتی متر و ضخامت پنج سانتی متر است.

  انواع قالب‌های خشت‌زنی با دست :

  -قلب چهارتایی خشت‌زنی

  -کلاف قالب (کشیده) بدون ته

  -قالب جفتی (خشتی) ایرانی

  -کلاف قالب تکی مربع (خشتی) بدون ته

  تحقیق در مورد خشت و آجر کلاس چهارم

  روشهای خشک کردن خشت:

  قرار گیری خشت در هوای آزاد به مدت ۱۳_۱۵ روز

  بهر ه گیری از کوره حلقه ای شکل هوفمان و قرار دادن خشت در اتاقک‌های کوره یا بام آن

  استفاده از گرم‌خانه (اتاق گرم)

  اتاقی بلند و باریکی که از پایین آن هوای داغ رد و بدل می‌شود. رطوبت فضا نیز از سمت بالای اتاق مکیده می‌شود.

  بهره‌گیری از تونل گرم

  در این مکان خشت‌ها روی واگن قرار می گیرند و از یک سو هوای گرم وارد تونل می شوند. در پایان کار که خشت ها به انتهای تونل می رسند رطوبت خود را از دست می دهند.

  آجر چیست؟:

  اگر خشت خام  در کوره پخته شود، استحکام آن بالا می رود و نسبت به نفوذ رطوبت مقاوم تر میشود، خشت خام پخته شده را آجر می نامند.

  روش تولید آجر:

  به 2 روش سنتی ( دستی ) و صنعتی ( ماشینی ) تولید می شود.

  مراحل تهیه آجر:

  ـ تهیه و آماده نمودن ماده اولیه

  ـ تهیه گل ـ تهیه خشت ـ خشک کردن خشت ـ پختن آجر

  مواد اولیه آجر:

  خاک رس :

  ماده اولیه آجر راعمدتاخاک رس تشکیل می دهد میزان خاک رس در گل آجر بسیار اهمیت دارد .

  خاک رس زیاد گل آجر را توپر می کند ولی موجب ترک خوردن خشت در هنگام خشک شدن می شود

  ماسه :

  درحقیقت استخوان بندی آجر می باشد . در صورت افزایش مقدارآن آجر ترد وپوک می شود

  آهک :

  درخاک رس و گل آهک وجود دارد , درصورتیکه به صورت دانه ریز , یکنواخت وهمگن باشد و موجب روشن شدن رنگ آجر می شود و افزایش مقدار آن نقش گداز آوردارد.

  منبع مطلب : kelasedarsi.ir

  تفاوت خشت و آجر

  آجر و خشت هر دو جزء مصالح ساختمانی هستند. تفاوت خشت و آجر در نحوه تولید و استحکام و مقاومت آنها در ساختمان ها در برابر زلزله و ... می باشد.

  تفاوت خشت و آجر

  ۱۳۹۹/۰۱/۱۰

  /۰ Comments/در آجر /توسط مدیر سایت

  آجر و خشت هر دو جزء مصالح ساختمانی هستند که در ساخت خانه ها به کار برده می شوند و امروزه در روستاها و بناها نیز مشاهده می شود که از خشت ساخته شده اند. آجر نیز همان طور که می دانیم بسیار در معماری و ساخت و ساز کاربرد دارد. شاید در بیشتر مواقع نام آجر و خشت با هم به گوشتان خورده باشد اما قابل ذکر است که این دو مصالح کاملا در مقوله ای جدا از هم ساخته می شوند و تفاوت خشت و آجر باعث می شود که استحکام یکی از دیگری بیشتر شود. برای این که بدانیم استحکام آجر بیشتر است یا خشت ابتدا باید اطلاعاتی در مورد هر کدام داشته باشیم که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

  آنچه در این مقاله می خوانید :

  خشت چیست؟ آجر چیست؟

  تفاوت خشت و آجر در استحکام

  تفاوت خشت و آجر در ساختمان

  خشت چیست؟

  خشت از دسته مصالح ساختمانی می باشد که دراشکال و ابعاد مختلف تولید می شود. برای تولید خشت، گل را در قالب ریخته و فشار می دهند و سپس در مقابل آفتاب خشک می کنند و به همین راحتی خشت را تولید می کنند. این نوع از مصالح از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می باشند. البته در تولید خشت این امکان وجود دارد که ترکیبات و مواد اولیه متفاوت باشد و خشت تشکیل شده از خاک رس یا آب باشد و یا از ترکیب خاک رس مرغوب با کاه و خرده سنگ و یا رس معدنی نرم شده با شکر سنگ و آب و … تولید گردد.

  🔔 حتما بخوانید: آجر سفال اصفهان

  به طور کلی خشت ها از مزایا و معایبی بر خوردار می باشند که از جمله ی مزایای آن می توان به دلیل قطور بودن دیواره های آن به عایق بودن آن ها اشاره کرد در نتیجه عایق های حرارتی و برودتی مناسبی می باشند. در مناطق خشک و عاری از رطوبت می توان از بناهای خشتی برای مدت طولانی استفاده نمود. اما باید گفت که خشت ها در مناطق مرطوب بدون اندود و روکش قابل کاربرد نمی باشند. زیرا همانطور که می دانیم خشت از گل تهیه می شود و رطوبت تاثیر منفی بر روی آن می گذارد و باعث فرسودگی بناها و یا ترک برداشتن آنها می شود.

  انواع روش های ساخت خشت

  یکی از موارد تفاوت خشت و آجر در نحوه ساخت آنها می باشد. خشت به روش های گوناگون ساخته و تهیه می شود که به آنها در ادامه اشاره می کنیم:

  خشت خوب از تنگ بستن خاک رس همگن با آب و پس از ورز دادن در ابعاد معمول قالب زده می‌شود.

  خاک رس معدنی نرم شده با شکر سنگ و آب مخلوط شده و خشت تهیه می‌شود.

  خاک رس مرغوب با کاه و خرده سنگ تهیه می‌شود. وجود کاه باعث اتصال دانه‌ های خاک به یکدیگر شده و خرده سنگ مقاومت خشت را زیاد می‌کند تا خشت در زیر بار های فشاری بنا تاب فشاری بیشتر را تحمل کند.

  چنانچه خاک های آوار مرغوب از ساختمان های تخریب شده به دست بیاید، می‌توان از آنهایی که دارای درشت دانه و ریز دانه‌ های سنگی می باشند، خشت مقاومی را به دست آورد.

  در مواردی می توانند به مخلوط خاک رس موی بز اضافه کرده و خشتی مقاوم را به دست آورند که ترک پذیری آن بسیار کم بوده و در مواردی از بین می‌رود.

  خاک رس معدنی نرم با پشم شتر که به صورت تار و پود درهم آمیخته شده به نسبت معلوم مخلوط شده و خشت تهیه می شود.

  در مواردی پوست برنج شلتوک با خاک رس را مخلوط کرده و اتصال خوبی در خشت به وجود می آید و ترک پذیری خشت را کاهش می دهد.

  خاک رس را می توانند با الیاف درخت خرما در اندازه لازم مخلوط کنند و خشت مقاومی را تهیه کنند. به این خشت اصطلاحاً ساز و دار گفته می‌شود.

  در مواردی از خرد کردن کلوش ساقه‌ های برنج و مخلوط کردن آن با خاک، خشت مقاوم و با پیوند ملات از خشت به وجود می آید.

  🔔 حتما بخوانید: سقف طاق ضربی

  آجر چیست؟

  آجر از جمله ی مصالح ساختمانی می باشد که مانند خشت تولید می شوند اما تفاوت خشت و آجر در این است که آجر ها در داخل کوره ها پخته و در نهایت خشک می شوند. آجر ها از ترکیبات خاک رس و آب تولید می شوند ولی به مرور زمان و با گسترش علم ساختمان آجر در انواع مختلفی تولید می شوند که از جمله آنها عبارتند از آجر سفال، آجر نسوز و آجر نما و … .

  تفاوت خشت و آجر در استحکام

  یکی از مهمترین تفاوت خشت و آجر در استحکام آنها می باشد. مصالح آجری به دلیل پخته شدن در کوره نسبت به خشت از استحکام بالایی برخوردارند و از این رو برای ساختمان های تا حدود ۴ طبقه فقط جایز هستند و برای ساختمان های بلندتر استفاده نمی شوند. در ساختمان هایی که با آجر ساخته می شوند، برای بالا بردن مقاومت در برابر نیرو های جانبی همچون زلزله و … می توان با زیر سازی های محکم و خوب و استفاده از شناژهای روی کرسی چینی و زیر سقف ها بهره برد. بنابراین آجرها در صورتی که با روش درست و با رعایت اصول کاربردی در ساختمان سازی ها به کار برده شوند می توان تا حدودی استحکام آنها را در برابر زلزله برقرار کرد.

  ولی مصالح ساختمانی ای که مانند خشت در برابر آفتاب خشک می شوند، با وجود این که بسیار تمیز و منظم و به صورت یکدست درست می شوند اما از مقاومت کمتری نسبت به آجر ها برخوردارند. خشت ها در گذشته های بسیار دور مورد استفاده قرار می گرفتند و امروزه در شهرها کاربردی ندارند و اگر هم از آن ها استفاده شود در روستاهای بسیار دور دست  که فاقد امکانات زیاد و مصالح ساختمانی دیگر می باشند به کار برده می شوند. ساختمان هایی که با خشت تولید می شوند نباید بیشتر از یک طبقه باشند زیرا در برابر زلزله مقاومت بالایی ندارند. از این رو در مناطق زلزله خیز کشور و مناطقی که آب و هوای مرطوب دارند استفاده از خشت ها جایز نمی باشد.

  🔔 حتما بخوانید: دیوار های یکپارچه آجری🧱 قیمت به روز آجر اصفهان و سفال اصفهان (09134055216)

  آجر و سفال اصفهان به علت استفاده از خاک با مشخصات کیفی بالا، جزء بهترین آجر و سفال های کشور هستند که در کلیه پروژه های ساختمانی، سوله ها و ... قابل استفاده بوده که علاوه بر مشخصات فیزیکی، مشخصات ظاهری بسیار مناسبی برای نماسازی دارند.

  منبع مطلب : ajorinsofal.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید