این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تشخیص بارداری

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تشخیص بارداری را از این سایت دریافت کنید.

  نشانه‌های اولیۀ بارداری و تست‌های تشخیص خانگی

  بهترین روش برای اطلاع پیدا کردن از حاملگی انجام آزمایش بارداری است که هم با تست بی بی چک و هم با آزمایش خون بارداری انجام می شود. درباره تست تشخیص بارداری و اولین نشانه های بارداری بدانید.

  نشانه‌های اولیۀ بارداری و تست‌های تشخیص خانگی

  1401/07/18

  این مطلب به تأیید هیئت علمی مادرشو رسیده است

  با دوستانتان به اشتراک بگذارید

  بهترین روش برای اطلاع پیدا کردن از حاملگی انجام آزمایش بارداری است. انجام تست‌های بارداری خانگی یا همان بیبی چک نیز می‌تواند گزینۀ مناسبی باشد، اما برای اطمینان قطعی از بارداری باید یک آزمایش خون یا ادرار بدهید. علاوه بر این، نشانه‌هایی نیز وجود دارد که می‌تواند احتمال باردار بودن شما را نشان دهد. در این مطلب با نشانه‌های اولیۀ بارداری و تست‌های خانگی تشخیص بارداری آشنا ‌شوید.

  نشانه‌های اولیۀ بارداری

  وقتی تخمک بارور می‌شود، تغییرات جدی بدن شما شروع می‌شود. ترشح هورمون‌های بارداری می‌تواند علائمی را در بدنتان ایجاد کند. وجود و شدت این نشانه‌ها در زنان متفاوت است، اما اگر منتظر بارداری هستید و برای آن اقدام کرده‌اید وهمچنین نشانه‌های اولیۀ بارداری را دارید، ممکن است باردار باشید و بهتر است این موضوع را با یک تست بیبی چک، بیشتر بررسی کنید. برخی از نشانه‌های اولیه‌ای که ممکن است بعد از لقاح تخمک یا لانه‌گزینی آن در رحم احساس کنید شامل موارد زیر است:

  به تعویق افتادن عادت ماهانه

  از اولین نشانه‌هایی که یک زن را به باردار بودن مشکوک می‌کند، عقب افتادن تاریخ عادت ماهانه است. اگرچه عقب افتادن عادت ماهانه ممکن است به دلیل موارد دیگری باشد، اما در زنانی که دوره‌های منظمی دارند، می‌تواند یکی از اولین نشانه‌های بارداری نیز باشد. اگر منتظر باردار شدن هستید و عادت ماهانۀ شما در موقع مقرر شروع نشده، بهتر است با استفاده از یک تست بارداری خانگی از باردار بودن خود مطمئن شوید.

  درد شکم و لکه‌بینی

  تخمک چند روز بعد از بارور شدن وارد رحم می‌شود و در دیوارۀ آن لانه‌گزینی می‌کند. این لانه‌گزینی می‌تواند با اندکی خونریزی که مادر به صورت لکه‌بینی آن را خواهد دید و کمی درد و گرفتگی در شکم همراه باشد. این دو مورد می‌تواند از نشانه‌های اولیۀ بارداری باشد. اگرچه ممکن است مادر این لکه‌بینی و درد را مشابه درد‌های پیش از شروع عادت ماهانه بداند، اما خونریزی ناشی از لانه‌گزینی نسبت به خون عادت ماهانه روشن‌تر است.

  تغییرات پستان‌ها

  بعد از لقاح و لانه‌گزینی جنین، سطح هورمون‌ها به سرعت تغییر می‌کند و این تغییرات باعث تغییر در بافت پستان می‌شود. ممکن است پستان‌ها در چند هفتۀ اول بارداری متورم و سنگین و همچنین نسبت به تماس حساس شوند. اگرچه مسائل دیگری نیز ممکن است باعث این تغییرات شود، اما اگر برای بارداری اقدام کرده‌اید و عادت ماهانۀ شما نیز عقب افتاده، بهتر است در صورت مشاهدۀ تغییر در پستان‌ها با انجام یک تست خانگی بارداری از وضعیت خود مطمئن شوید.

  خستگی شدید

  پروژسترون یکی از هورمون‌های بارداری است که وقتی سطح آن در بدن زیاد می‌شود، زن احساس خواب‌آلودگی و خستگی شدید می‌کند. علاوه بر آن، افزایش تولید خون در بدن و کم شدن سطح قند خون با شروع بارداری و لانه‌گزینی جنین می‌تواند باعث این احساس شود.

  حالت تهوع

  تغییرات سریع هورمونی در بدن زن بعد از لقاح تخمک می‌تواند باعث احساس تهوع و استفراغ در زن شود. احساس تهوع و حساس شدن به بو و مواد غذایی می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیۀ بارداری باشد. اگرچه برخی از زنان ممکن است تا پایان دورۀ بارداری هیچ‌وقت این احساس را نداشته باشند.

  سایر نشانه‌های باردار شدن

  تغییرات ناشی از لقاح تخمک می‌تواند نشانه‌های مختلف دیگری را نیز ایجاد کند. علاوه بر موارد بالا، مادر ممکن است در هفته‌های بعد از لقاح، دچار تکرر ادرار، یبوست، سردرد یا کمردرد شود. اگرچه هر کدام از این نشانه‌ها ممکن است دلیل دیگری داشته باشد، اما این نشانه‌ها در کنار سایر علامت‌ها و همچنین یک تست خانگی می‌تواند خبر از شروع بارداری شما باشد. عوارض شایع بارداری را بدانید.

  همچنین شما می‌توانید با استفاده از تقویم بارداری موجود در اپلیکیشن بارداری و وارد کردن اولین روز پریود از آخرین عادت ماهانهٔ خودتان، روز و تاریخ زایمانتان را به دست آورید و تمام هفته‌های بارداری و مراحل رشد جنین را با تصویر ببینید.

  تست خانگی تشخیص بارداری یا تست بیبی چک

  برای مطمئن شدن از بارداری نیاز به انجام آزمایشی برای تشخیص سطح هورمون‌های بارداری در خون یا ادرار است. برای تشخیص بارداری، کیت‌های خانگی‌ای وجود دارد که شما می‌توانید توسط آنها در خانه، آزمایش ادرار بارداری بدهید. این کیت‌ها معمولاً در داروخانه و با نام بیبی چک (Baby check) شناخته می‌شود. اگرچه روی برخی از کیت‌های موجود در بازار درج شده است که می‌توانند حتی وجود سطح کمی از هورمون‌های بارداری در ادرار را تا پنج روز پیش از تاریخ شروع عادت ماهانۀ بعدی بررسی کنند، اما بهتر است برای دقت بیشتر، این آزمایش را یک هفته بعد از تاریخ عادت ماهانه انجام دهید.

  معمولاً جدی‌ترین علامت بارداری عقب افتادن تاریخ عادت ماهانه است و بهتر است همیشه تا زمان عادت ماهانه صبر کنید و اگر در موعد مقرر خونریزی شما شروع نشد، از تست‌های خانگی بارداری برای اطمینان بیشتر استفاده کنید. اگر زمان عادت ماهانۀ خود را نمی‌دانید، بهتر است این تست را حداقل ۱۴ روز بعد از آخرین نزدیکی خود انجام دهید که پس از آن مشکوک به بارداری شده‌اید.

  برای استفاده از کیت‌های بارداری باید مقداری از ادرار خود را روی کیت بریزید و منتظر نتیجه باشید. برخی کیت‌های موجود در بازار این امکان را دارند که آنها را در زیر جریان ادرار خود قرار دهید، اما برای انجام برخی دیگر نیاز است که از طریق یک ظرف، نمونۀ ادرار را جمع‌آوری کنید و با قطره‌چکان همراه آن، مقدار مشخص‌شده‌ای از ادرار را در محل معین بریزید. در هر صورت بعد از ریختن ادرار در محل مشخص معمولاً ظرف یک تا دو دقیقه بعد، نتیجۀ آزمایش مشخص می‌شود. معمولاً به همراه کیت یک برگۀ راهنما برای نحوۀ استفاده و تحلیل نتیجۀ آزمایش وجود دارد.

  اما در بیشتر کیت‌ها، نتیجه با نمایان شدن یک یا دو خط در محدودۀ مشخص که با حروف T و C مشخص شده‌اند، معلوم می‌شود. اگر بعد از گذشت دو دقیقه هیچ خطی ظاهر نشود یا تست را اشتباه انجام داده‌اید یا کیت خراب بوده است و بهتر است یک بار دیگر آزمایش کنید. اگر دو خط واضح در محدودۀ T و C ظاهر شود، به معنای نتیجۀ مثبت و باردار بودن است و اگر فقط خط در محدودۀ C ظاهر شود، به معنی جواب منفی است. اگر خط در محدودۀ T نمایان شود، جواب مشکل دارد و باید دوباره آزمایش را انجام دهید.

  منبع مطلب : madarsho.com

  تست های تشخیص بارداری

  بهترین روش اطلاع یافتن از بارداری بودن یا نبودن انجام تست بارداری است. اگر احساس می کند هر یک از علائم اولیه بارداری را دارید، برای اطمینان و جهت تشخیص بارداری خود می توانید از تست بارداری خانگی، نمونه ی ادرار و یا نمونه ی خون استفاده کنید.

  انواع تست بارداری

  در صورت مشاهده نشانه های اولیه بارداری لازم است سریعا با انجام یک تست بارداری، از باردار بودن یا نبودن خود مطلع شوید.

  تست بارداری به دو روش انجام می‌گیرد:

  1- استفاده از نمونه‌ی خون

  2-  استفاده از نمونه‌ی ادرار

  هر دو تست حضور هورمون گونادوتروپین جفتی انسان (HCG) را تشخیص می‌دهند. این هورمون مدت کوتاهی پس از اتصال رویان به دیواره‌ی رحم یا همان زمان لانه‌گزینی در اولین روزهای بارداری توسط جفت ساخته می‌شود و این تغییر سریع در هورمون‌ها بسیاری از علائم اولیه بارداری را آشکار می‌کند.

  آزمایش خون بارداری

  در آزمایشگاه با گرفتن نمونه‌ی خون از شما و بررسی آن به طور دقیق می‌توانند حضور هورمون HCG را که وجودش از نشانه های اولیه بارداری است را تشخیص دهند.

  دو نوع آزمایش خون وجود دارد:

  • آزمایش خون کمّی، که مقدار دقیق هورمون HCG را در خون اندازه‌گیری می‌کند؛

  • آزمایش خون کیفی، که فقط جواب مثبت یا منفی را گزارش می‌کند.

  مزایای انجام آزمایش خون بارداری  چیست؟

  آزمایش خون زودتر از آزمایش ادرار قادر به تشخیص بارداری پس از ظهور نشانه های اولیه بارداری در شما و شک به باردار بودنتان بوده و حدود 7 تا 12 روز پس از لقاح قابل تشخیص است. (با این حال اگر نتیجه‌ی تست منفی بود باید پس از تأخیر قاعدگی مجدداً آزمایش خون را تکرار کنید.)

  این آزمایش می‌تواند غلظت هورمون HCG را در خون اندازه‌گیری کند (این مورد می‌تواند برای پیگیری یک مشکل خاص در طول دوران بارداری به پزشک اطلاعات مفیدی ارائه دهد.)

  معایب انجام آزمایش خون بارداری:

  • بسیار گران‌تر از آزمایش ادرار است؛

  • دیرتر از آزمایش ادرار به نتیجه می‌رسید؛

  • حتماً باید در آزمایشگاه انجام شود.

  آزمایش ادرار بارداری

  آزمایش ادرار را می‌توان به دو روش مختلف در خانه یا در آزمایشگاه انجام داد.

  در روشی که با استفاده از تست بارداری خانگی یا همان بی ‌بی ‌چک انجام می شود، باید نمونه‌ی ادرار را در یک لیوان یکبار مصرف جمع‌آوری کنید و بی‌بی‌چک را درون آن فرو ببرید، در نوع دیگر این روش باید نمونه‌ی ادرار را با قطره‌چکان داخل محل مخصوص که در بی ‌بی ‌چک نشانه‌گذاری شده بریزید.

  اینکه چه مدت تا نمایش نتیجه صبر کنید بستگی به نوع بی ‌بی ‌چک استفاده شده دارد، که باید طبق دستورالعمل آن عمل کنید. با تغییر رنگ، ظهور یک خط دیگر یا نشانه‌ای مانند + یا – می‌توانید به نتیجه پی ببرید. در جدیدترین تست‌های دیجیتال خانگی به راحتی در یک قسمت کلمه‌ی باردار یا غیرباردار به نمایش درمی‌آید. همه‌ی انواع تست‌ها دستورالعمل مربوط به خود را دارند که شما باید دقیقاً تمام مراحل را برای رسیدن به نتیجه‌ی درست انجام دهید.

  برخی از تست های خانگی بارداری حساس‌تر از بقیه هستند. تست های حساس‌تر قادر به تشخیص مقادیر کم hCG  چهار روز قبل از تاریخ بعدی قاعدگی یا هفت روز بعد ازلقاح هستند. حساسیت تست‌ بارداری روی بسته‌ی آن با علامت mIU/ml درج شده است. تست‌های بارداری در حساسیت، دامنه‌ای از بازه 10 mIU/ml تا 40 mIU/ml  را شامل می‌شوند. هر چه عدد کمتر باشد، تست حساس‌تر است و می‌تواند بارداری را زودتر تشخیص دهد.

  اگر تست بارداری را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر تست حساس هم باشد، میزان hCG در ادرارتان به اندازه‌ای نخواهد بود که قابل شناسایی باشد. بیشتر تست های بارداری در صورتی نتیجه‌ی دقیق‌تری ارائه خواهد داد که در زمانی که تاریخ قاعدگی بعدی شما رخ می‌دهد، یعنی حدوداً دو هفته بعد از تخمک‌گذاری، انجام شوند.

  نتیجه‌ تست تشخیص بارداری به چند دلیل ممکن است منفی باشد؛ ممکن شما باردار نباشید یا بعد از تاریخی که فکر می‌کنید، تخمک گذاری کرده باشید و زمان زیادی از بارداری شما نگذشته باشد. یک خانم از هر ده خانم در زمانی که تاریخ قاعدگی عقب افتاده باشد، سطح hCG پایینی دارد. اگر نتیجه‌ی تست شما منفی است ولی همچنان خونریزی ماهانه و یا متوجه عقب افتادن عادت ماهیانه خود هستید، بهتر است حداقل سه تا ده روز بعد دوباره تست کنید. اگر باردار باشید، سطح هورمون تا آن زمان به اندازه‌ای خواهد بود که برای کیت تست قابل تشخیص دهد.

  آزمایش ادرار بارداری تا چه حد دقیق است؟

  آزمایش ادرار یا بی ‌بی ‌چک در صورت انجام دقیق تا حدود 97 درصد دقیق است. انجام تست خانگی بارداری در زمان مشاهده عقب افتادن عادت ماهانه بهتر است. چرا که در خانه انجام می‌شود، هزینه‌ی بسیار پایینی نسبت به آزمایش ادرار دارد، کاملاً خصوصی است، نتیجه‌ی آن سریع‌تر بوده و به راحتی قابل انجام است. با این حال اگر به درستی انجام نشود یا خیلی زود استفاده شود، می‌تواند نتیجه‌ی اشتباه نشان دهد. در صورتی که از دو نوع بی ‌بی‌ چک متفاوت استفاده کردید و دو نتیجه‌ی متفاوت گرفتید، بهتر است برای تشخیص درست، آزمایش خون بدهید.

  منبع مطلب : mom.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید