این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تغذیه نوزاد هفت ماهه

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تغذیه نوزاد هفت ماهه را از این سایت دریافت کنید.

  غذاهای مقوی برای کودک هفت ماهه

  همانقدری که زمان شروع غذای کمکی مهم است، به تاخیر انداختن آن هم عوارض خودش را به همراه خواهد داشت.

  غذاهای مقوی برای کودک هفت ماهه

  همانقدری که زمان شروع غذای کمکی مهم است، به تاخیر انداختن آن هم عوارض خودش را به همراه خواهد داشت.

  این که چه غذاهایی برای نوزاد مفید است، یکی از پرسش های رایج مادران به شمار می رود. این پرسش زمانی از اهمیت برخوردار می شود که نوزاد نتواند از شیر مادر تغذیه کند و به سن شروع تغذیه کمکی هم رسیده باشد.

  پرسش: حلمای من هفت ماهشه. بخاطر مشکلاتی که برام پیش آمد شیرم خشک شد و از شیر مادر تغذیه نمیکنه. الانم داره دندون در میاره احساس میکنم صورتش لاغر شده. چه غذاهایی بهش بدم ک مقوی باشه. و اینکه شکمش هم رو چهار بار کار میکنه.

  پاسخ: غذای کمکی باید حجم کم ولی انرژی زیاد داشته باشد، نرم بوده وهضم آن آسان باشد،تازه بوده وبه روش بهداشتی تهیه شود ،کاملا پخته شده وبعد از خنک شدن استفاده شود.هنگام تغذیه شیرخوار باید دستهای مادر وشیر خوار با آب وصابون شسته شود وتغذیه با غذای کمکی بعد از تغذیه با شیر مادر انجام شود .از دادن غذا به شیر خوار قبل یا در فواصل تغذیه با شیر مادر باید خودداری شود. غذا حتی الامکان به مقدار لازم روزانه تهیه شود ولی غذای کمکی اضافی را می توان در ظرف تمیز که پوشش داشته باشد در یخچال حداکثر به مدت 24ساعت و در فریزر به مدت طولانی تر نگه داری کرد. حجم ظروف نگه داری بهتر است به میزان لازم برای مصرف یک وعده کودک باشد. مواد غذایی از نظر نوع وهمچنین حجم باید به تدریج به برنامه تغذیه کودک اضافه شده وابتدا با یک ماده ماده غذایی ساده شروع شود.

  حجم تغذیه با یک غذای ساده از یک قاشق مربا خوری شروع شده وبه تدریج به مقدار آن افزوده می شود .تغذیه با یک غذای ساده وبا حجم کم که غلظت آن اندکی از شیر مادر غلیظ تر است وبه تدریج به غلظت آن افزوده می شودشروع می شود.

  یک هفته به شیر خوار فرصت داده می شود تا به آن عادت کند ،سپس غذای جدیدی به او داده می شود.همزمان با شروع غذای کمکی باید تغذیه با شیر مادر که دفعات آن بر حسب میل وتقاضای شیر خوار تعیین می شود ادامه داده شود.

  نکته: بهترین غذا برای شروع در هفته اول ماه هفتم، فرنی آرد برنج است که از یک قاشق مربا خوری یکبار در روز شروع شده و به تدریج روزی یک قاشق مرباخوری تا روز چهارم اضافه می شود.از روز چهارم به بعد به حجم غذا در هر وعده یک قاشق مربا خوری اضافه می شود. با شروع غذای کمکی دادن آب جوشیده خنک شده به میزانی که کودک علاقه دارد لازم بوده وقطره آهن ومولتی ویتامین نیز تا دو سالگی ادامه داده می شود.

  بعد از دادن قطره آهن، خوردن آب جوشیده سرد شده وتمیز کردن دندانهای کودک با یک دستمال کاغذی یا مسواک مانع سیاه شدن دندانها می شود. از هفته دوم ماه هفتم حریره بادام به تدریج به روشی که در مورد فرنی گفته شد جایگزین فرنی می شود.با افزایش حجم حریره بادام از میزان فرنی آرد برنج کاسته می شود تا تمام دفعات تغذیه جایگزین فرنی شود .ضمن ادامه تغذیه با شیر مادر قبل از هر وعده تغذیه کمکی باید در دو هفته آخر هفت ماهگی سوپ به رژیم غذایی کودک اضافه شده وبه تدریج جایگزین حریره بادام شود .

  در این زمان برحسب اشتهای کودک حجم تغذیه به 3-6 قاشق مربا خوری در هر وعده رسانده می شود. از ماه هشتم زرده تخم مرغ که کاملا به مدت (30-20) دقیقه جوشانده وسفت شده است میزان یک نخود در کمی شیر مادر نرم وحل شده است شروع می شود .به تدریج هر روز صبح همراه با فرنی زرده تخم مرغ اضافه شده تا ظرف 10روز به یک زرده کامل برسد وبعد از آن روزانه نصف زرده تخم مرغ یا یک روز در میان یک زرده کامل به جای غذای صبح داده می شود. در طی ماه هشتم بهتر است هر 4-3 روز یک بار یک سبزی نشاسته ای مانند سیب زمینی یا نخود فرنگی به سوپ اضافه شود. سوپ شیر خوار باید حاوی گوشت، هویج، برنج، لوبیا، سبزیجات وگوجه فرنگی باشد.

  اگر بعد از غذا یک قاشق مربا خوری ماست نیز داده شود شیر خوار به تدریج با طعم ماست آشنا می شود. زمانی که غلظت سوپ افزایش یافته ومانند حلیم شده است می توان در اواخر ماه هشتم از پوره به جای یک وعده غذایی استفاده کرد. از ماه نهم حبوبات به سوپ شیر خوار اضافه شده وبا عدس وماش که هضم آسانتری دارند شروع می شود. سایر حبوبات باید ابتدا خیس شده وبعد از پختن وپوست کندن به سوپ اضافه شوند.

  در اواخر ماه نهم آب میوه تازه وتهیه شده در منزل از میوه های فصل ،از یک قاشق مربا خوری در روز شروع شده وبه تدریج افزایش داده می شود. از ماه دهم بجای آب میوه می توان از خود میوه های مجاز مانند سیب ،هلو ،موز که نرم شده است استفاده کرد وبهتر است در ساعت 10صبح داده شود.تا یک سالگی از کیوی وتوت فرنگی ،تمشک ،آلبالو،گیلاس وخربزه که حساسیت زا هستند باید خود داری شود.

  اواخر ماه دهم کته نرم که حاوی رشته های گوشت مرغ یا گوشت بوده ودر آب گوشت; پخته می شود اضافه شود. درماه یازدهم تنوع غذایی رعایت شده وانواع غذاهایی که ذکر شد داده می شود . درماه دوازدهم به تدریج غذای سفره شروع می شود.

  به علت افزایش حساسیت به شیر گاو ،سفیده تخم مرغ،انواع توت،کیوی،گیلاس،آلبالو،خربزه وبادام زمینی در زیر یک سالگی باید احتراز شود وغذاهایی مانند کشمش، انگور، تنقلات، تکه های هویج و نخود به علت احتمال خفگی نباید داده شود . غذاهای کمکی خانگی به جای غذاهای تجارتی وآماده ارجحیت دارند.سلامت کودک وتکامل روانی وجسمی او به تداخل نزدیک مادر واشتیاق او به تغذیه کودک و یک الگوی صحیح غذایی بستگی دارد.

  عوارض عدم استفاده از غذای کمکی در تغذیه نوزاد

  به همانقدری که زمان لازم برای شروع غذای کمکی مهم است، به تاخیر انداختن آن هم عوارض خودش را به همراه خواهد داشت. در واقع تغذیه نوزاد از سن هفت ماهگی به بعد به تنهایی با شیر مادر تامین نمی‌شود و استفاده از غذای کمکی سبب می‌شود کودک بتواند با طعم غذاها آشنا شود و به آنها تمایل داشته باشد، تعداد کثیری از نوزادان هستند که به دلیل استفاده طولانی مدت از شیر مادر، تمایلی به مصرف غذاهای کمکی نداشته و باعث اختلال در رشد آنها می‌شود.

  تعداد دفعات شیر و غذای کمکی در هفته اول هفت ماهگی

  سحر یا سپیده دم   :  شیر مادر

  صبح   :  شیر مادر

  ظهر  :   شیر مادر + حریره بادام یا پوره میوه (با یک قاشق مربا خوری شروع نمایید و به تدریج بر حسب اشتهای کودک روزی یک قاشق اضافه نمایید) + آب جوشیده سرد شده

  بعد از ظهر   :  شیر مادر

  منبع مطلب : niniban.com

  لیست همه غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه

  نکته مهم در تهیه غذای کودکان هفت ماهه این است که تمامی مواد را به طور کامل با یکدیگر پخته و سپس آن را کاملا له کنید تا بلع آن برای شیرخوار دشوار نباشد.

  کنکور 1402، مرور و جمع بندی کن با قیمت پارسال

  لیست همه غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه

  لیست همه غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه آنچه در این مطلب می خوانید:

  غذای نوزاد هفت ماهه چیست؟

  غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه: هفته اول ماه 8:

  غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه: هفته دوم ماه 8:

  غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه: هفته سوم ماه 8:

  غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه: هفته چهارم ماه 8:

  وقتی درمورد غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه صحبت می کنیم و می گوییم چه غذاهایی باید به نوزاد هفت ماهه داد، منظور ما زمانی است که شیرخوار شما هفت ماه را تمام کرده و در ابتدای ماه هشتم زندگی است. کاملا قابل درک است که در این ماه های ابتدایی تغذیه تکمیلی پیدا کردن غذاهای مناسب نوزاد هفت ماهه درمیان انبوه کارهای هر روز نوزاد، خود به یک چالش تبدیل شود!  برای کسب اطلاعات کامل در مورد غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه با ما همراه باشید تا از برنامه غذایی که بصورت هفتگی تهیه شده است، بهره ببرید.

  غذای نوزاد هفت ماهه چیست؟

  با رسیدن به ابتدای ماه هفتم و آغاز تغذیه تکمیلی چالش جدید پیش روی مادر و شیرخوار قرار می گیرد که همان آشنا کردن نوزاد با غذاهای جامد و عادت کردن به خوردن چیزی غیر از شیر است. اکنون شما یک ماه از این مسیر سخت اما لذت بخش را پست سر گذاشته اید و نوبت به کسب آگاهی درمورد غذای بچه هفت ماهه رسیده است. در برنامه غذایی نوزاد شش ماهه، فرزندتان با فرنی، حریره و سوپ ساده آشنا شده است. اکنون در برنامه غذای کودک هفت ماهه نوبت به تغییر حجم غذا و آشنایی با سوپ هایی می شود که کمی پرملات تر است.

  غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه: هفته اول ماه 8

  صبحمیان وعده صبحظهرعصرشبروز 1

  2 قاشق فرنی نصف زرده تخم مرغ 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  4 قاشق فرنی همراه با 2 قاشق سیب رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 2

  2 قاشق حریره نصف زرده تخم مرغ 3 تا 4 قاشق فرنی 4 تا 6 قاشق سوپ

  4 قاشق فرنی همراه با 2 قاشق هلو رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 3

  2 قاشق فرنی نصف زرده تخم مرغ 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  4 قاشق فرنی همراه با 2 قاشق سیب یا گلابی رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 4

  2 قاشق حریره نصف زرده تخم مرغ 3 تا 4 قاشق فرنی 4 تا 6 قاشق سوپ

  4 قاشق فرنی همراه با 2 قاشق موز رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 5

  2 قاشق فرنی نصف زرده تخم مرغ 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ 6 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 6

  2 قاشق حریره نصف زرده تخم مرغ 3 تا 4 قاشق فرنی 4 تا 6 قاشق سوپ

  4 قاشق فرنی همراه با 2 قاشق سیب رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 7

  2 قاشق فرنی نصف زرده تخم مرغ 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ 6 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  هشدار: منظور قاشق مربا خوری است.درهنگام گنجاندن تخم مرغ در غذاهای بچه هفت ماهه و نیز تمام شیرخواران به این نکته توجه کنید کهتخم مرغ باید به مدت 20 دقیقه در آب بجوشد تا کاملا سفت شود. از دادن زرده تخم مرغ عسلی به شیرخوار اجتناب کنید.

  اگر خوردن زرده تخم مرغ برای فرزندتان خشک و دشوار است، آن را با کمی آب، شیر پاستوریزه و یا شیر خشک نرم کنید، حتی می توانید آن را له کرده و با فرنی، حریره و ... مخلوط کنید.

  محتویات سوپ در این هفته:

  گوشت بدون چربی یک تکه خورشتی

  برنج 1 قاشق مربا خوری

  سیب زمینی هویج

  سبزیجات شامل جعفری و گشنیز

  نکته مهم در تهیه غذای کودکان هفت ماهه این است که تمامی مواد را به طور کامل با یکدیگر پخته و سپس آن را کاملا له کنید تا مواد به صورت یکدست شده و بلع آن برای شیرخوار دشوار نباشد.

  غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه: هفته دوم ماه 8

  صبحمیان وعده صبحظهرعصرشبروز 1

  یک زرده تخم مرغ کامل

  3 تا 4 قاشق فرنی 4 تا 6 قاشق سوپ

  3 قاشق فرنی همراه با یک قاشق سیب رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 2

  5 تا 6 قاشق فرنی 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  3 قاشق فرنی همراه با یک قاشق شیره خرما

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 3

  یک زرده تخم مرغ کامل

  3 تا 4 قاشق فرنی 4 تا 6 قاشق سوپ 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 4

  5 تا 6 قاشق حریره 3 تا 4 قاشق فرنی 4 تا 6 قاشق سوپ

  3 قاشق فرنی همراه با یک قاشق سیب رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 5

  یک زرده تخم مرغ کامل

  3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  3 قاشق فرنی همراه با یک قاشق شیره خرما

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 6

  5 تا 6 قاشق فرنی 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  3 قاشق فرنی همراه با یک قاشق موز رنده شده

  4 تا 6 قاشق سوپ

  روز 7

  یک زرده تخم مرغ کامل

  3 تا 4 قاشق فرنی 4 تا 6 قاشق سوپ 3 تا 4 قاشق حریره 4 تا 6 قاشق سوپ

  محتویات سوپ در این هفته:

  گوشت بدون چربی یک تکه خورشتی

  برنج 1 قاشق مربا خوری

  سیب زمینی هویج

  سبزیجات: جعفری و گشنیز

  عدس و ماش

  برای آماده سازی غذای کودک 7 ماهه تمامی مواد سوپ را به طور کامل با یکدیگر پخته و سپس آن را کاملا له کنید تا مواد به صورت یکدست شود.

  غذاهای مناسب برای کودک هفت ماهه: هفته سوم ماه 8

   صبح

  منبع مطلب : niniplus.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید