این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تل گیری در طب سنتی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تل گیری در طب سنتی را از این سایت دریافت کنید.

  خطر تُل‌گیری

  به خرده‎های غذا و دانه‎های حبوبات و تیغ‎ها و استخوان‎های بسیار کوچک گوشت مرغ و ماهی «تُل» گفته می‎شود. این کلمه به معنای گرده و خرده غذا است. تل‌گیرها مدعی هستند که با خارج‌کردن اجسام خارجی گیرافتاده در گلو می‌توانند التهاب و تورم لوزه را برطرف کنند اما درباره روش‌های انجام این کار و رعایت موارد بهداشتی، نگرانی‎های زیادی وجود دارد.

  یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۸ GMT 21:48

  یکشنبه / ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۶:۳۷

  دسته‌بندی: رسانه دیگر

  کد خبر: 1400112418985

  منبع : مطبوعات

  خطر تُل‌گیری

  به خرده‎های غذا و دانه‎های حبوبات و تیغ‎ها و استخوان‎های بسیار کوچک گوشت مرغ و ماهی «تُل» گفته می‎شود. این کلمه به معنای گرده و خرده غذا است. تل‌گیرها مدعی هستند که با خارج‌کردن اجسام خارجی گیرافتاده در گلو می‌توانند التهاب و تورم لوزه را برطرف کنند اما درباره روش‌های انجام این کار و رعایت موارد بهداشتی، نگرانی‎های زیادی وجود دارد.

  به گزارش ایسنا، روزنامه جام جم نوشت: «بارها و بارها به پزشک مراجعه کرده‎ام اما هنوز گرفتگی گلویم باز نشده است.»، «فرزندم چند وقتی است به سختی نفس می‎کشد و در خواب به‌شدت خرخر می‎کند.»، «تیغ‎های ماهی ناهار چند روز پیش باعث سوزش گلویم شده است.» اینها علائمی است که خیلی‎ها آن را تجربه کرده‎اند و به خاطرش به تل‎گیرها مراجعه می‎کنند. تل‌گیری به «قاروق‎گیری»، «بندی» و «فوتی» هم معروف است. گاهی با سرعت غذاخوردن و جویده‌نشدن کامل غذا باعث می‌شود تکه‎هایی از آن در گوشه و کنار گلو گیر کرده و پس از مدتی احساس بدی برای فرد ایجاد کند؛ احساسی شبیه خفگی یا مشکل در تنفس یا حتی گرفتگی و درد در گلو. در بعضی موارد فرد کاملا جسم خارجی را در گلوی خود احساس می‎کند اما در بعضی موارد هم این طور نیست و فرد با عوارض و مشکلات‌اش درگیر است. به خرده‎های غذا و دانه‎های حبوبات و تیغ‎ها و استخوان‎های بسیار کوچک گوشت مرغ و ماهی «تُل» گفته می‎شود. این کلمه به معنای گرده و خرده غذا است. تل‌گیرها مدعی هستند که با خارج‌کردن اجسام خارجی گیرافتاده در گلو می‌توانند التهاب و تورم لوزه را برطرف کنند اما درباره روش‌های انجام این کار و رعایت موارد بهداشتی، نگرانی‎های زیادی وجود دارد. به‌ گفته دکتر محمود خدادوست، رئیس اداره طب سنتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، در مصاحبه‎ای که با سیناپرس داشته، مراجعه به تل‌گیرها مجاز نیست.

  در کنار نای حفره‌ای وجود دارد که وقتی کودک به سن شش، هفت سالگی می‌رسد این حفره کوچک شده و به‌تدریج محو می‌شود. همین حفره بستری را ایجاد می‎کند که غذاها در آن گیر کنند و کودک دچار مشکلات مختلفی از جمله عفونت بشود. سرماخوردگی بدون آبریزش بینی، مشکل در بلع و کم‌اشتهایی از جمله علائمی است که می‌تواند نشان‌دهنده وجود چنین مشکلی در کودکان باشد. تل‌گیرها از طریق لمس حلق و اطراف تیروئید و با کمک ابزار یا انگشت خود این اجسام را خارج می‌کنند گاهی هم از روش‌هایی مثل فوت‌کردن در بینی استفاده می‌کنند تا با فشار هوا ذرات غذا را از حفره‎های گلو خارج کنند.

  عواقب جبران‌ناپذیر تل‌گیری

  دکتر ابراهیم رزم‌پا، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و استاد گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره فعالیت تل‎گیرها می‎گوید: ‎«کارهایی که این افراد انجام می‎دهند بیشتر شبیه تردستی و حقه‌بازی است نه درمان. خیلی از سرماخوردگی‎ها و عفونت‎های گلو که به باور مردم با داروهای مختلف درمان نشده است، آلرژی بوده و باید داروی مربوط به آلرژی را دریافت کنند و اصلا ربطی به وجود جسم خارجی در لوزه ندارد. گاهی خوردن غذاها و خوراکی‎هایی مثل ماهی و تخمه و ... باعث می‎شود حس کنیم بخش‎هایی از آن در گلو و لوزه گیر کرده و آزارمان می‎دهد. در این موارد تل‎گیرها معتقدند می‎توانند با تجربه و مهارتی که دارند این تیغ‎های ماهی و پوست‎های تخمه را از حفره دهان خارج کنند. در این موارد وقتی افراد به پزشک مراجعه می‏‌کنند ما با بررسی شرایط بیمار مانور علمی خاصی را برای خارج‌کردن آن چه در لوزه و گلو گیر کرده به کار می‏‌بریم. در این مانورهای علمی با فشارهای کنترل‌شده‎ای که روی شکم وارد می‏‌شود می‎توان این اجسام را از گلو بیرون آورد.»

  خطرات تل‌گیری

  مراجعه به تل‎گیرها می‎تواند خطرات بسیار زیادی در پی داشته باشد و گاهی حتی به مرگ کودکان هم منجر شود. دکتر رزم‌پا در این باره می‎گوید: «گاهی روش‎هایی که تل‏‌گیران به کار می‎برند، می‎تواند باعث خفگی افراد و بچه‌‎های خردسال شود اما مسائل رایج این روزها در نظر نگرفتن بهداشت و انتشار عفونت‎ها و بیماری‎های ویروسی است.

  در شرایط شیوع بیماری کرونا استفاده از ابزارهای مشترک و در نظر نگرفتن دستورالعمل‎های بهداشتی می‎تواند خطرات جدی را به دنبال داشته باشد. در مانورهای پزشکی برای بیرون‌آوردن اجسام خارجی از گلو از ابزارهای علمی خاصی استفاده می‎شود اما برای این که بدانیم از چه ابزاری استفاده کنیم حتما باید شرایط فرد با نور کافی بررسی شود. گاهی حتی به آندوسکوپی هم نیاز پیدا می‌کنیم تا بشود مکان دقیق جسم خارجی را شناسایی و متناسب با آن ابزار پزشکی را انتخاب کرد. این ‎که با هر وسیله‌ای به گلوی افراد فشار آورده شود اصلا کار علمی و درستی نیست و می‎تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد.»

  بعضی افراد پس از مراجعه به تل‎گیر احساس می‎کنند تنفس‌شان راحت‌تر شده یا کمتر دچار گرفتگی گلو و بیماری‎های شبیه سرماخوردگی می‎شوند. دکتر رزم‎پا این مساله را نوعی تلقین می‎داند و معتقد است در حالتی که واقعا جسم خارجی در گلوی فرد گیر کرده باشد و با روش‌های غیرعلمی و غیربهداشتی از گلوی فرد خارج شود به هر حال ممکن است احساس بهتری پیدا کند اما نباید عواقب آن را از خاطر ببرد.

  اگر غذا در گلویمان گیر کرد چه کنیم؟

  خوب‌جویدن غذا کمک می‎کند تا غذا برای بلع آماده شود. در این فرآیند غذا به همراه بزاق دهان به توده‎ای نرم و خمیری تبدیل می‌شود که می‎تواند به‌راحتی از مسیر مری عبور کند. در شرایطی که لقمه غذا از حد معمول بزرگ‌تر باشد یا بخش‎های سفت و تیز داشته باشد احتمال این‌ که در راه گلو گیر کند افزایش پیدا می‎کند. در چنین شرایطی بهتر است به بدن فرصت داده شود تا عملیات بلع را انجام بدهد؛ گر چه ممکن است نسبت به حالت عادی این فرآیند کمی بیشتر زمان ببرد اما در نهایت انجام خواهد شد. برای راحت‌ترشدن این کار می‎شود از نوشیدنی‎های گازدار کمک گرفت زیرا به تجزیه بهتر مواد غذایی کمک کرده و انسداد مسیر بلع را برطرف می‎کند. اگر گیرکردن غذا در گلو بیشتر از ۲۴ ساعت طول بکشد باید به پزشک مراجعه شود. در این حالت از روش‎هایی مثل آندوسکوپی برای برطرف‌کردن مشکل و بررسی مری استفاده می‎شود. استفاده از غذاهای مرطوب با مقدار کم هم می‎تواند در زمانی که لقمه یا بخش‎هایی از غذا در گلویتان گیر کرده کمک‌کننده باشد. واردکردن هر جسم خارجی یا انگشت برای بیرون‌آوردن تکه‎های غذا در خانه می‎تواند بسیار خطرناک باشد. زیرا ممکن است باعث آسیب‌دیدن راه گلو و مری شده و در مورد خرده‌غذاهایی که تیز هستند مثل تیغ ماهی، خراشیدگی و زخم را در مسیر بلع ایجاد کنند. به همین علت این کار را حتما باید پزشک و در مکان بهداشتی انجام دهد.»

  منبع مطلب : www.isna.ir

  تل گیری چیست؟

  طب اسلامی ایرانی سنتی | بهداشت ، سلامت و سبک زندگی اسلامی | استاد ابراهیم ابن علیان

  تل گیری چیست؟

  شناسه : 4092 24 می 2017 - 21:42 1610 بازدید

  صفحه اصلی » گروه » روش های درمانی » طب اسلامی

  7 پ پ

  تل گیری چیست؟

  تل چیست؟

  در کودکان به دلیل کامل نشدن رشد مغزی و عمل بلع، ممکن است تکه هایی از غذا در حفره کوچک کناره گلو گیر کند و کودک دچار استفراغ های مکرر و اسهال و گاهی تب شود برای رفع مشکل باید تل گیری صورت گیرد.

  “تل” به‌ معنی گِرده یا چیز دیگر مثل خرده غذا، دانه‌های حبوبات مثل عدس، ماش، گندم، شاهدانه و گاهی نخود و لوبیا یا خرده گوشت و سبزی و بعضاً جسم خارجی کوچک مثل خرده استخوان، کاغذ خرده یا باقی‌ماندهٔ غذائی است که خوب جویده نشده است، که معمولاً نوزادان از زمانی‌که شروع به غذا خوردن می‌کنند چون تجربهٔ جویدن و بلع کامل را ندارند و مخچه آنها کامل نشده و عمل بلع را کامل انجام نمی دهند، غذا در #سینوس هایشان می نشیند و پایین نمی رود که با تل گیری دفع و خارج می شود.

  تل گیری یکی از روش های درمان متداول و کارا در طب قدیم و طب سنتی  است که چون کاری هنری و کارا، اثری آنی و بیمار را سریعاً از درد و ناراحتی خلاص می کرده است و در قدیم و بعضاً در حال حاضر و در بعضی نقاط این کشور پهناور متداول بوده و در هر قوم و شهری به نامی گفته می شود. بدیهی است به لحاظ کثرت بیشترین مخاطبانش و بیشترین شهرت در این محضر همان “تل”گیری می آید واِلا در شهرها و استان های دیگر نام هائی مثل دونه گیری… گرته معروف است.

  متأسفانه طب کلاسیک هیچ درمانی جز دادن آنتی بیوتیک و قرص هائی از این دست برای این مشکل ندارد.

  ولی با روش قدیمی تُل گیری که صدها بار تجربه شده است در مدیتی کوتاه ، طفل به آرامش رسیده و درمان خواهد شد.

  علائم :

  بچه دائماً با پشت دست خود بینی و دهان خود را می‌مالد. صدای طفل در بعضی از بیماران تغییر می‌کند. کم اشتها می‌شود. سختی، بدخُلقی و در ادامه تب، ضعف و درد در ناحیهٔ گلو از علائم بارز این معضل است.

  روش تل گیری :

  زمانی که طفل را نزد متخصص طب سنتی یا یک تُل گیر می‌برند او با معاینه و لمس توسط دو انگشت خود از روی حلق و سیب آدم (تیروئید) این عارضه را بدون هیچ‌گونه خطر یا صدمه‌ای با ریسک خطر بسیار پائین و با انگشتان خود و یا با دمیدن در بینی جسم خارجی را از محل مخصوص یا به بیرون می‌کشد و یا به پائین هدایت می‌کند. در نتیجه بدون هیچ‌گونه عارضه یا دارو و یا جراحی، بیمار را از شر این معضل خلاص می‌کند.

  بندی یا تُل گیری چیست؟

  و چه عاملی باعث به وجود آمدنش می‌شود…

  تُل به‌ معنی گِرده یا چیز دیگر مثل خرده غذا، دانه‌های حبوبات مثل عدس، ماش، گندم، شاهدانه و گاهی نخود و لوبیا یا خرده گوشت و سبزی و بعضاً جسم خارجی کوچک مثل خرده استخوان، کاغذ خرده یا باقی‌ماندهٔ غذائی است که خوب جویده نشده است، که معمولاً نوزادان از زمانی‌که شروع به غذا خوردن می‌کنند چون تجربهٔ جویدن و بلع کامل را ندارند و یا در سنی که تازه به چهار دست و پا رفتن افتاده‌اند به این معضل گرفتار می‌شوند زیرا هر چیزی را به دور از چشم مادر در دهان می‌گذارند که در نتیجه بیشترین مشتریان تُل گیر کودکان ۱ تا ۵ سال هستند.

  ا. حالا چه اتفاقی می‌افتد که کودکی دچار تُل و تُل زدگی می‌شود. انسان تا وقتی کودک است در بغل نای حفره‌ایست کیسه‌ای شکل که در بعضی از کودکان این کیسه حفره‌اش بزرگ‌تر است . بیشترین علت این بیماری از خوردن زیاد سردیجات وثقل معده میباشد

  در کودک به علتی که شرح داده شد یک خرده غذا و یا یک یا دو عدس نیمه یا درسته در آن حفره گیر می‌کند و هر چه دیرتر آن اجسام خارج شوند هم به حجم آنها اضافه می‌شود و بدین ترتیب مشکلات کودک بیشتر می‌شود چون امکان دارد آن خرده غذاها در آن‌جا عفونی شده و این عفونت به معده، روده و در نهایت خود کودک را آلوده می‌کند و اکثر اعضاء بدنش را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و طفل دچار تب، بی‌اشتهائی، بی‌خوابی و بی‌قراری می‌شود و اگر ادامه داشته باشد طفل دچار ضعف، بی‌حالی و کم‌وزنی می‌شود.

  متأسفانه طب آلوپاتی هیچ درمانی جز دادن آنتی‌بیوتیک و قرص‌هائی از این دست برای این مشکل ندارد. لذا تا یک کار فیزیکی بی‌خطر و بی‌ضرر مثل همان تُل گیری روی طفل انجام نگیرد تمام درمان‌ها بی‌فایده و یا حداقل طولانی مدت خواهد بود ولی با روش قدیمی تُل گیری که صدها بار برای خود حقیر تجربه شده است در مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه طفل به آرامش رسیده و درمان خواهد شد.

  عوارض و علائم و نحوه تل گیری: بچه دائماً با پشت دست خود بینی و دهان خود را می‌مالد. صدای طفل در بعضی از بیماران تغییر می‌کند. کم اشتها می‌شود. سختی، بدخُلقی و در ادامه تب، ضعف و درد در ناحیهٔ گلو از علائم بارز این معضل است. زمانی که طفل را نزد تُل گیر می‌برند او با معاینه و لمس توسط دو انگشت خود از روی حلق و سیب آدم (تیروئید) این عارضه را بدون هیچ‌گونه خطر یا صدمه‌ای با ریسک خطر بسیار پائین و با انگشتان خود و یا با دمیدن در بینی جسم خارجی را از محل مخصوص یا به بیرون می‌کشد و یا به پائین هدایت می‌کند. در نتیجه بیمار بدون هیچ‌گونه عارضه یا دارو و یا جراحی بیمار را از شر این معضل خلاص می‌کند.

  تل گیری چیست روش تل گیری

  منبع مطلب : www.eslamteb.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید