این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  تپش قلب نرمال چند است

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  تپش قلب نرمال چند است را از این سایت دریافت کنید.

  ضربان قلب طبیعی؛ تعداد تپش نرمال در هر سن چقدر است؟

  ضربان نبض، که به عنوان ضربان قلب نیز شناخته می شود، می تواند متفاوت باشد، برخی از ضربان ها ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشند.

  ضربان قلب طبیعی؛ تعداد تپش نرمال در هر سن چقدر است؟

  مجله دکتردکتر > قلب و عروق > ضربان قلب طبیعی؛ تعداد تپش نرمال در هر سن چقدر است؟

  آخرین بروزرسانی: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ نویسنده: تحریریه دکتردکتر

  ضربان قلب یکی از نشانه‌هایی است که با بودنش پیامی مهم را مخابره می‌کند؛ ما زنده هستیم. البته ضربان قلب در هر سن و شرایطی یکسان نیست اما با این حال ساده‌ترین و در دسترس‌ترین گزینه برای بررسی سلامت و عملکرد قلب گرفتن ضربان آن است. اما این سوال برای خیلی از افراد پیش می‌آید که ضربان قلب طبیعی چقدر است و برای تفسیر آن باید به چه نشانه‌هایی توجه کنند. قبل از بیان هر چیزی توصیه می‌کنیم برای چکاپ و بررسی به دکتر قلب و عروق مراجعه کنید اما در ادامه قصد داریم تا درباره ضربان قلب نرمال برایتان بگوییم پس با ما همراه باشید.

  ضربان قلب طبیعی چقدر است؟

  ضربان قلب تعداد دفعاتی است که قلب در یک دقیقه می‌زند و البته همیشه هم ثابت نمی‌ماند. وضعیت ضربان قلب گاهی اوقات در پاسخ به چیزهایی مانند سطح فعالیت و وضعیت احساسی تغییر می‌کند اما ضربان قلب طبیعی بزرگسالان بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه (bpm) است. ضربان نبض می‌تواند متفاوت باشد و حتی خبر از وجود یک بیماری جدی بدهد.

  ضربان قلب اغلب زمانی که در حالت استراحت و آرامش هستید اندازه گیری می‌شود؛ به این حالت ضربان قلب در حالت استراحت گفته می‌شود. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای کودکان بسته به سنش می‌تواند بیشتر از بزرگسالان باشد.

  پزشکان متخصص قلب و عروق

  مشاهده همه سحر ابراهیمی

  متخصص قلب و عروق ...

  تهران دریافت نوبت سعید غربا

  متخصص قلب و عروق ...

  بندرعباس دریافت نوبت ناصر بینافر

  متخصص قلب و عروق ...

  تهران دریافت نوبت فرشته سعادتی

  متخصص قلب و عروق ...

  بوشهر دریافت نوبت هلنا شهبازی

  متخصص قلب و عروق ...

  شیراز دریافت نوبت تیمور اعتماد

  متخصص قلب و عروق ...

  تهران دریافت نوبت محدثه بهجتی

  متخصص قلب و عروق ...

  اصفهان دریافت نوبت منصور رفیعی

  متخصص قلب و عروق ...

  یزد دریافت نوبت محمدرضا بروجردی

  متخصص قلب و عروق ...

  تهران دریافت نوبت امیرحسین شکیبا حرفه

  متخصص قلب و عروق ...

  مشهد دریافت نوبت

  ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت چقدر است؟

  در حالی که سن و سطح فعالیت می‌تواند بر ضربان قلب تأثیر بگذارد، چند پارامتر “طبیعی” برای این میزان وجود دارد. ضربان قلب در حالت استراحت زمانی است که قلب به این دلیل که در حالت استراحت هستید، حداقل مقدار خونی را که بدن به آن نیاز دارد پمپاژ می‌کند. این ضربان ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. علاوه بر این عواملی مانند سن، سطح فعالیت و برخی داروها نیز می‌توانند بر ضربان قلب در حالت استراحت تأثیر بگذارند. در ادامه به بررسی ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت در سنین مختلف می‌پردازیم:

  ضربان قلب طبیعی بزرگسالان در حالت استراحت

  طبق تحقیقات انجمن قلب آمریکا (AHA) ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. اما امکان دارد برخی از افراد کمتر از 60 ضربان در دقیقه داشته باشند و هنوز هم طبیعی در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال ضربان قلب ورزشکاران کمتر و گاهی اوقات تا 40 ضربه در دقیقه است. علاوه بر این، افرادی که از داروهای خاصی مانند بتابلوکرها استفاده می‌کنند، می‌توانند ضربان قلب کمتری داشته باشند. در ادامه عوامل بیشتری را بررسی خواهیم کرد که می‌توانند بر ضربان قلب در حالت استراحت تأثیر بگذارند. میانگین ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت برای بزرگسالان و بر اساس سن به شرح زیر است:

  18 تا 20 سال: 81.6 21 تا 30 سال: 80.2 31 تا40 سال: 78.5 41 تا 50 سال: 75.3 52 تا 60 سال: 73.9 61 تا 70 سال: 73.0 71 تا 80 سال: 74.2

  بیشتر از 80 سال: 78.1

  دریافت نوبت از دکتر قلب و عروق

  ضربان قلب طبیعی کودکان در حالت استراحت

  همانطور که کودکان رشد می‌کنند، ضربان قلب طبیعی آن‌ها در حالت استراحت تغییر می‌کند. در زیر ضربان قلب کودکان در حالت استراحت، چه زمانی که کودکان بیدار هستند و چه در خواب آورده شده است:

  تا سه ماهگی: در بیداری 85 تا 205 و درهنگام خواب 80 تا 160

  سه ماهگی تا دو سالگی: در بیداری 100 تا 190 و درهنگام خواب 75 تا 160

  دو سالگی تا ده سالگی: در بیداری 60 تا 140 و در هنگام خواب 60 تا 90

  بیشتر از ده سالگی: در بیداری 60 تا 100 و در هنگام خواب 50 تا 90

  عوامل تاثیرگذار روی روی ضربان قلب در حالت استراحت

  علاوه بر سن، چندین  عامل دیگر وجود دارند که می‌توانند روی ضربان قلب در حالت استراحت تأثیر بگذارد. درجه حرارت، عوارض جانبی دارویی، احساسات، وزن، کم خونی، اختلالات غدد درون ریز یا هورمونی، سندرم تاکی کاردی ارتواستاتیک وضعیتی (POTS)، موقعیت بدن و استعمال دخانیات روی ضربان قلب تاثیر می‌گذارند. مثلا سیگار کشیدن، ضربان قلب را پایین می‌آورد یا اختلالات غدد درون ریز در صورتی که منجر به پرکاری تیروئید شده باشد، باعث افزایش ضربان قلب طبیعی می‌شود.

  ضربان قلب بالا

  وقتی ضربان قلب خیلی سریع باشد، تاکی کاردی نامیده می‌شود. برای بزرگسالان، ضربان قلب سریع بالاتر از 100 bpm تعریف می‌شود. اما آنچه خیلی سریع در نظر گرفته می‌شود به سن و سلامت کلی شما نیز بستگی دارد. انواع مختلفی از تاکی کاردی مانند چند کانونی دهلیزی ، بطنی و سینوسی وجود دارد. طبقه‌بندی این انواع بر اساس علت آن‌ها و قسمتی از قلب است که بر آن تأثیر می‌گذارند. تجربه تاکی کاردی ممکن است موقتی باشد. برخی از علل احتمالی تاکی کاردی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  وضعیت سلامت زمینه‌ای

  اضطراب یا استرس مصرف زیاد کافئین مصرف زیاد الکل اختلالات الکترولیت

  منبع مطلب : drdr.ir

  ضربان نرمال قلب

  ضربان نرمال قلب :ضربان قلب یکی از علائم حیاتی بدن است و به کمک بررسی آن می‌توان به وضعیت سلامت بدن پی برد ضربان قلب عادی باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ در دقیقه باشد

  ضربان نرمال قلب

  خانه » تپش قلب و آریتمی » ضربان نرمال قلب

  دکتر نادر افشاری آذر 22, 1401

  ضربان قلب نرمال یکی از علائم حیاتی بدن است، که به کمک بررسی آن می‌توان به وضعیت سلامت بدن پی برد. در انسان به طور طبیعی، ضربان قلب نرمال 70 بار در دقیقه است و اگر بیش از 100 تپش باشد، تاکی کاردی و اگر کمتر از 50 ضربان باشد به آن برادی کاردی می‌گوییم. اما در ورزشکاران و قهرمانان، تعداد ضربان قلب کمتر از افراد عادی است، چون قلب آنها قوی است و با یک ضربان، خون را به تمام اعضای بدن می‌رساند.

  نکاتی درباره ضربان نرمال قلب

  ضربان قلب، تعداد تپش‌های قلب در هر دقیقه را نشان می‌دهد.

  بعد از 10 سالگی، ضربان قلب هر فرد در حالت استراحت و در هر دقیقه، عددی است بین 60 تا 100 است.

  در طول انجام حرکات ورزشی، ضربان قلب فرد به بیشترین حد خود میرسد که عدد آن بنا به سن هر شخص متفاوت است.

  فقط تعداد ضربان قلب در دقیقه مهم نیست، بلکه ریتم و آهنگ آن هم اهمیت داردضربان قلب نامنظم میتواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد.

  آگاهی از ضربان قلب و پیگیری وضعیت آن از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری میکند.

  سنرنج تغییراتمیانگین

  0 – 1      ماه 100–180 140 2—3     ماه 110—180 145 4—12    ماه 80–180 130 1— 3    سال 80–160 120 4—5    سال 80–120 100 6—8    سال 70–115 92 9—11   سال 60–110 85 12—16 سال 60–110 85 بیشتر از 16 سال 60–100 80

  عوامل موثر در ضربان نرمال  قلب

  ضربان قلب طبیعی هر فرد، بستگی به عوامل مختلفی از قبیل سن، اندازه بدن، وضعیت قلب، مصرف دارو و اینکه فرد در حالت نشسته یا در حال دویدن است، دارد. علاوه بر این، احساساتی مانند: هیجان زدگی و ترسیدن نیز می‌توانند موجب افزایش ضربان قلب شوند. ضربان قلب نرمال باعث داشتن قلبی سالم می‌شود. علاوه بر ورزش کردن، موارد دیگری هم وجود دارد که به سالم ماندن قلب و ایجاد ضربان نرمال آن کمک می‌کند:

  1-کاهش استرس

  استرس باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون میشود. با تمرین تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشن و تلاش برای زیستن در زمان حال می‌توان از میزان استرس کم کرد.

  2-کاهش وزن

  هر چقدر که وزن بیشتری داشته باشید، قلب برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی به نقاط مختلف بدن با چالش‌های بیشتری روبرو میشود. پس، کاهش وزن می‌تواند به تنظیم ضربان قلب کمک کند.

  3-پرهیز از مصرف تنباکو

  سیگار کشیدن باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. ترک مصرف این ماده، ضربان قلب را به حالت طبیعی بازمی‌گرداند.

  فشار خون در برابر میزان ضربان قلب

  بعضی افراد فشارخون بالا را با میزان ضربان قلب بالا اشتباه میگیرند فشارخون، میزان فشاری است که خون، به دیواره رگ ها وارد میکند. درحالی‌که نبض، تعداد دفعات ضربان قلب در هر دقیقه است.

  بطور کلی هیچ ارتباطی بین این دو نیست و فشارخون بالا، صرفاً به معنای میزان ضربان قلب بالا نبوده و بالعکس، انجام فعالیت موجب افزایش مقدار ضربان قلب میشود، اما فعالیت شدید تنها امکان دارد به میزان ناچیزی سبب افزایش فشار خون شود.

  ضربان قلب نرمال در حین ورزش

  ضربان قلب در هنگام ورزش افزایش می‌یابد. حین ورزش، مهم است که فشار قلب بیش از حد زیاد نباشد. با این حال بیمار باید ضربان قلب خود را در زمان تمرین برای ارائه اکسیژن و انرژی بیشتر به سایر قسمتهای بدن افزایش دهد. با توجه به اینکه ضربان قلب به علت فعالیت بدنی بیشتر میشود، کاهش کلی ضربان قلب در طول زمان امکان دارد اتفاق بی افتد. این به  معنی است که قلب برای ارسال مواد مغذی و اکسیژن لازم به قسمتها ی مختلف بدن کمتر کار میکند و باعث می‌شود کارایی بیشتری داشته باشد.

  تمرینات قلب _ عروق به منظور کاهش ضربان قلب است. ضربان قلب مناسب با افزایش سن کاهش پیدا میکند. همچنین توجه به حداکثر ضربان قلب در هر سنی ضروری است. این نشان از توانایی کامل قلب است و که  معمولا از طریق انجام تمرینات ورزشی با شدت بالا به دست می‌ آید. حداکثر ضربان قلب در طول ورزش باید تقریبا برابر با ۲۲۰ تپش در دقیقه منهای سن فرد باشد.

  از آنجا که واکنشی که هر فرد به ورزش نشان می‌دهد، با توجه به شرایط بدنی متفاوت است، ضربان قلب ایده آل به صورت محدوده‌ای به عنوان منطقه ضربان قلب هدف مشخص  میشود

  چگونه ضربان قلب را اندازه‌ گیری کنیم؟

  بهترین قسمتهای بدن برای اندازه‌ گیری ضربان قلب عبارتند از :

  مچ‌ دست‌ جلو آرنج کنار گردن بالای پا

  برای اندازه‌گیری دقیق ضربان قلب، دو انگشت اشاره را روی یکی از محل‌ های ذکر شده می‌ گذاریم و تعداد نبض‌ها را در 60 ثانیه می‌ شماریم. شما همچنین می‌ توانید همین کار را در 20 ثانیه انجام دهید و حاصل را در عدد ۳ ضرب کنید. به یاد داشته باشید عوامل متعددی میتواند بر روی ضربان قلب شما اثرگذار باشد، این موارد شامل:

  نوع فعالیت بدنی سطح آمادگی جسمانی دمای هوا موقعیت بدن احساسات اندازه بدن داروهای مصرفی

  اگرچه تعداد ضربان طبیعی طیف وسیعی را شامل می شود، ضربان قلبی که بیش از اندازه کم و یا زیاد باشد، می تواند بیانگر وجود یک مشکل باشد.

  ضربان قلب نرمال در کودکان و نوزادان

  بسیاری از بزرگسالان میدانند که ضربان قلب عادی آن ها باید بین 60 تا 100 در دقیقه باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ضربان قلب در کودکان بالاتر از بزرگسالان است. میزان ضربان قلب در کودکان به 43 تا 180 در دقیقه میرسد که این عدد با رشد سن آنها کم و کمتر می‌شود.

  ضربان قلب استراحت برای کودک، ضربانی است که او در حالت آرام به سر میبرد و هیچ فعالیتی اعم از گریه کردن، دویدن و یا بازی کردن انجام نمیدهد. حین گریه کردن، دویدن یا بازی کردن ضربان قلب او بالاتر از آنچه که در حالت عادی است میرود. به همین صورت، هنگام خوابیدن ضربان او کمتر از حالت عادی است.

  منبع مطلب : drnaderafshari.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 23 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید