این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جایزه نوبل فیزیک 2022

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جایزه نوبل فیزیک 2022 را از این سایت دریافت کنید.

  نوبل فیزیک 2022 به دانشمندان مکانیک کوانتومی رسید • دیجی‌کالا مگ

  سه دانشمند به دلیل اکتشافات پیشگامانه‌ی خود در علم اطلاعات کوانتومی، جایزه‌ی نوبل فیزیک 2022 را به‌طور مشترک از آن خود کردند.

  نوبل فیزیک ۲۰۲۲ به دانشمندان مکانیک کوانتومی رسید

  افزودن به لیست علاقه‌مندی ها

  امیر نیک‌رو ۱۲ مهر ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰ ۱۲ مهر ۱۴۰۱

  زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

  سه دانشمند به دلیل اکتشافات پیشگامانه‌ی خود در علم اطلاعات کوانتومی، جایزه‌ی نوبل فیزیک ۲۰۲۲ را به‌طور مشترک از آن خود کردند.

  اسامی برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۲ شامل «آلن اسپه» (Alain Aspect)، «جان اف. کلاوسر» (John F. Clauser) و «آنتون زیلینگر» (Anton Zeilinger) امروز سه‌شنبه ۴ اکتبر (۱۲ مهر) توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام شد.

  برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۲ به دلیل انجام آزمایش‌های پیشگامانه با استفاده از حالت‌های کوانتومی درهم‌تنیده، که در آن دو ذره فوتون حتی زمانی که از هم جدا می‌شوند مانند یک واحد یکپارچه عمل می‌کنند، برگزیده شدند. نتایج آن‌ها راه را برای فناوری جدید مبتنی بر اطلاعات کوانتومی باز کرده است.

  به گفته‌ی این دانشمندان، این آزمایش‌ها در زمان آغاز کاملا فلسفی و بدون هیچ گونه کاربرد احتمالی بودند اما از آن زمان تا کنون مبنای بسیاری از پژوهش‌ها در این زمینه شده‌اند. به‌طور مشخص کار این سه برنده به کاربردهای جدید اصول مکانیک کوانتومی، از جمله کامپیوترهای کوانتومی، شبکه‌های کوانتومی و ارتباطات رمزگذاری شده کوانتومی ایمن کمک کرده است.

  «آندریاس ایرباک» (Anders Irbäck) رئیس کمیته‌ی نوبل فیزیک درباره‌ی این انتخاب گفت: «نوع جدیدی از فناوری کوانتومی به شکلی فزاینده در حال ظهور است و در این زمینه کار انجام شده توسط برندگان جایزه روی حالت‌های درهم‌تنیده، حتی فراتر از پرسش‌های اساسی در مورد تفسیر مکانیک کوانتومی، اهمیت زیادی دارد.»

  کمیته نوبل فیزیک و معرفی برگزیدگان

  Credit: Jonas Ekstromer /TT News Agency via AP

  «اوا اولسون» (Eva Olsson) یکی از اعضای کمیته نوبل هم درباره‌ی رایانش کوانتومی اشاره کرد: «علم اطلاعات کوانتومی یک زمینه‌ی تحقیقاتی پویا و به سرعت در حال توسعه است که پیامدهای گسترده و بالقوه در زمینه‌هایی مانند انتقال امن اطلاعات، محاسبات کوانتومی و فناوری سنجش دارد.»

  او افزود: «منشأ آن را می‌توان در مکانیک کوانتومی دنبال کرد. پیش‌بینی‌های این حوزه درهایی را به دنیای دیگری باز کرده است، و همچنین بنیان‌های شیوه‌ی تفسیر اندازه‌گیری‌ها را متزلزل کرده است.»

  اثر پروانه‌ای؛ انسان چقدر می‌تواند آینده را پیش‌بینی کند؟

  به گفته‌ی کمیته نوبل، کلاوسر ۷۹ ساله نظریه‌های کوانتومی را برای نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی برای یک آزمایش عملی ارائه کرد. اسپه ۷۵ ساله، توانست یک نقص این تئوری‌ها را برطرف کند و زایلینگر هم نشان داد که پدیده‌ای به نام «تله‌پورت کوانتومی» (Quantum Teleportation) یا دورنوردی کوانتومی، به‌طور موثر امکان انتقال اطلاعات در فواصل دور را فراهم می‌کند.

  زایلینگر در این زمینه گفت: «با استفاده از درهم‌تنیدگی می‌توانید تمام اطلاعاتی را که توسط یک شیء حمل می‌شود به مکان دیگری که شیء در آن به‌اصطلاح بازسازی می‌شود، منتقل کنید. این کار اما فقط برای ذرات ریز امکان‌پذیر است.»

  آلن اسپه (اسپکت) در سال ۱۹۴۷ در اژن فرانسه به دنیا آمد. او دکترای خود را در سال ۱۹۸۳ از دانشگاه پاریس-سود اورسی، فرانسه دریافت کرد و هم‌اکنون به‌عنوان استاد دانشگاه پاریس-ساکلی و اکول پلی‌تکنیک فرانسه خدمت می‌کند.

  جان اف کلاوسر در سال ۱۹۴۲ در پاسادنا کالیفرنیا به دنیا آمد. او دکترای خود را از دانشگاه کلمبیا و در سال ۱۹۶۹ گرفته و در مؤسسه‌ی علمی خود و همکارانش (J.F. Clauser & Associates) در «والنات کریک» (Walnut Creek) کالیفرنیا فعالیت دارد. او همچنین از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۹۶ در آزمایشگاه ملی لارنس برکلی، آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور و دانشگاه کالیفرنیا برکلی فعالیت داشته است.

  آنتون زایلینگر در سال ۱۹۴۵ در رید ایم اینکرایس اتریش به دنیا آمد. او در سال ۱۹۷۱ مدرک دکترای خود را از دانشگاه وین اخذ کرد و هم‌اکنون هم استاد همین دانشگاه است.

  این اولین باری نیست که اسپکت، کلاوسر و زایلینگر به‌طور مشترک جایزه‌ی معتبری را برای تحقیقات خود در فیزیک کوانتومی به‌دست می‌آورند. آن‌ها در سال ۲۰۱۰ هم به‌عنوان برندگان جایزه‌ی «ولف» (Wolf) در فیزیک معرفی شدند.

  آلفرد نوبل، دانشمند سوئدی و مخترع دینامیت، سال ۱۸۹۵ در وصیت‌نامه‌ی خود بیان کرد که بیشتر دارایی خود را برای ایجاد پنج جایزه در حوزه‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی/پزشکی، ادبیات و صلح اختصاص می‌دهد تا به کسانی اهدا شود که در طول یک سال گذشته، بیشترین سود را برای بشریت به ارمغان آورده باشند.

  اولین جایزه‌ی نوبل در سال ۱۹۰۱ میلادی اعطا شد. ششمین جایزه‌ی نوبل، که البته در حقیقت نوبل محسوب نمی‌شود، در سال ۱۹۶۸ تأسیس شد. این جایزه‌ی «بانک مرکزی سوئد» (Sveriges Riksbank) در علوم اقتصادی و به یاد آلفرد نوبل اهدا می‌شود. در سال ۲۰۲۰، هیئت مدیره‌ی بنیاد نوبل، مبلغ جایزه‌ی نوبل را به ۱۰ میلیون کرون (هم‌اکنون حدود ۹۰۰ هزار دلار) برای هر دسته افزایش داد.

  فیزیک اولین جایزه‌ای است که در وصیت‌نامه‌ی آلفرد نوبل ذکر شده و نشان‌دهنده‌ی اهمیتی است که او برای این علم قائل بوده است. تا سال ۲۰۲۱، جایزه‌ی نوبل فیزیک ۱۱۵ بار به ۲۱۹ برنده جایزه نوبل اعطا شده است. «جان باردین» (John Bardeen) دو بار در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲ میلادی برنده‌ی این جایزه شد. او تنها کسی است که چنین عنوانی را کسب کرده است و بدین ترتیب در مجموع ۲۱۸ نفر جایزه‌ی نوبل فیزیک را دریافت کرده‌اند.

  سال گذشته هم جایزه‌ی نوبل فیزیک ۲۰۲۱ به سه مرد رسید. نیمی از آن به‌طور مشترک به «سیوکورو مانابه» (Syukuro Manabe) از دانشگاه پرینستون و «کلاوس هاسلمان» (Klaus Hasselmann) پژوهشگر مؤسسه‌ی هواشناسی ماکس پلانک آلمان برای مدل‌سازی فیزیکی آب‌وهوای زمین، تعیین کمیت تغییرپذیری و پیش‌بینی قابل اعتماد گرمایش جهانی اهدا شد.

  منبع مطلب : www.digikala.com

  جایزه نوبل فیزیک 2022 به‌طور مشترک به دانشمندان 3 کشور رسید

  دانشمندانی از فرانسه، آمریکا و اتریش به شکل مشترک جایزه نوبل فیزیک 2022 را به خاطر فعالیت در زمینه کوانتوم دریافت کردند.

  علمی

  جایزه نوبل فیزیک 2022 برای فعالیت در زمینه کوانتوم به‌طور مشترک به سه نفر رسید

  نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۲ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

  سه دانشمند از فرانسه، آمریکا و اتریش به‌صورت مشترک جایزه نوبل فیزیک 2022 را به دست آوردند. این جایزه به پاس پیشرفت‌هایی که آن‌ها در زمینه مکانیک کوانتوم رفتار ذرات زیراتمی حاصل کرده و موجب فراهم‌سازی بستر توسعه ابرکامپیوترها و ارتباطات رمزنگاری‌شده می‌شود، به آن‌ها اهدا گردید.

  به گزارش واشنگتن پست، آکادمی علوم سلطنتی سوئد که متولی جایزه نوبل است، امسال جایزه بخش فیزیک را به «الین اسپکت»، «جان کلاوزر» و «انتون زیلینگر» داد و از آن‌ها به خاطر آزمایش در زمینه فوتون‌های درهم‌تنیده، پیاده‌سازی تعدی نابرابری‌های بل و پیشگام شدن در زمینه علوم اطلاعات کوانتومی تقدیر کرد.

  این آکادمی در بیانیه‌ای نوشت: «حالا حوزه بزرگی از تحقیقات وجود دارد که شامل کامپیوترهای کوانتومی، شبکه‌های کوانتومی و ارتباطات امن و رمزنگاری‌شده‌ی کوانتومی می‌شود.» جایزه نوبل به همراه تقریبا 900 هزار دلار پول به این سه نفر اهدا می‌شود.

  عضو کمیته نوبل دستاوردهای برندگان جایزه فیزیک را توضیح می‌دهد

  برندگان جایزه نوبل فیزیک 2022 چه کار کرده‌اند؟

  یکی از اعضای کمیته نوبل می‌گوید: «علم اطلاعات کوانتومی حوزه‌ای پرجنب و جوش و در حال رشد است. این حوزه پتانسیل‌های زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله انتقال امن اطلاعات، رایانش کوانتومی و فناوری‌های حسی دارد.» این کمیته می‌گوید کلاوزر 79 ساله اولین بار در دهه 1960 تئوری‌های کوانتومی را در موقعیت‌های عملی به آزمایش گذاشت. اسپکت 75 ساله کسی بود که توانست حفره‌های این نظریه‌ها را از بین ببرد. زیلینگر هم پدیده‌ای را نشان داد که تله‌پورت کوانتومی نام دارد و اجازه می‌دهد اطلاعات از فواصل دور منتقل شوند.

  زیلینگر می‌گوید: «می‌توانید با استفاده از درهم‌تنیدگی همه اطلاعاتی را که توسط یک شیء حمل می‌شود، به نقطه دیگری از دنیا که همان شیء وجود دارد، بفرستید. این قضیه شبیه فیلم‌های استار ترک نیست که در آن خود اشیاء یا انسان‌ها از فواصل دور منتقل می‌شوند.»

  جایزه نوبل فیزیک معمولا یکی از مهم‌ترین جوایزی است به دانشمندان داده شده و در گذشته به دست «آلبرت اینشتین»، «مکس پلانک» و «ماری کوری» رسیده است. فیزیک دومین بخشی است که امسال پس از نوبل پزشکی، جایزه آن به دانشمندان اهدا می‌شود.

  جایزه نوبل فیزیک تبلیغات آرین موتور

  مقالات و اخبار مرتبط

  ژنتیک‌شناس سوئدی با رمزگشایی از DNA نئاندرتال‌ها، برنده جایزه نوبل پزشکی 2022 شد

  مفهوم زمان چیست؟ از توهم تا واقعیت

  تلسکوپ جیمز وب تصویری خیره‌کننده از حلقه اینشتین در فاصله 12 میلیارد سال نوری منتشر کرد

  دستاورد دانشمند ایرانی: شناسایی ماده‌ای که حافظه‌ای شبیه مغز انسان دارد

  پژوهشی تازه ثابت کرد: آب در دماهای پایین به دو مایع مختلف تقسیم می‌شود

  دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

  برای گفتگو با کاربران ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید.

  مطالب پیشنهادی

  پیشنهادهای دیجیاتو

  بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۴؛ گوشی تاشو برای همه

  دیجی‌تک؛ ناتینگ فون می‌تواند موفق شود؟

  نسخه جدید وبسایت دیجیاتو رونمایی شد

  شمشیر دو لبه‌ای به نام وی‌چت؛ چگونه ابزار نظارتی محبوب چین، مایه نگرانی دولت شده است؟

  منبع مطلب : digiato.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید