این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جرم ورود به عنف

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جرم ورود به عنف را از این سایت دریافت کنید.

  جرم ورود به عنف

  در این مقاله در مورد جرم ورود به عنف و مجازات آن توضیح داده شده است و نحوه شکایت و رسیدگی به جرم ورود بدون اجازه به ملک دیگری مطابق قانون مجازات ارائه شده است.

  جرم ورود به عنف و مجازات آن

  جرم ورود به عنف، براساس قانون، به معنای ورود با تهدید به منزل یا مسکن دیگری است، که برای آن، در قانون، مجازات حبس شش ماه تا سه سال، در نظر گرفته شده است. بنابراین، شاکی برای طرح دعوای خود در خصوص این جرم، باید به دفاتر خدمات قضایی، مراجعه کرده و شکواییه خود را به ثبت برساند، سپس دادسرا و دادگاه برای بررسی پرونده، اقدامات لازم را انجام می دهند.

  برای مشاوره جرم ورود به عنف و مجازات آن

  برای مشاوره جرم ورود به عنف و مجازات آن

  مسکن و منزل افراد، حریم شخصی آنها است، که باید در امان باشد و دیگران بدون اجازه آنها نمی توانند در آن وارد شوند. به موجب اصل 22 قانون اساسی، حیثیت ، جان ، مال ، حقوق ، مسکن و شغل افراد از تعرض مصون است، مگر در مواردی که قانون تجویز کند.

  اگر فردی بدون اجازه و رضایت دیگری وارد خانه شخصی شود ، معمولا عمل او، تحت عنوان جرم ورود به عنف شناخته می شود و برای آن، در قانون، مجازات در نظر گرفته شده است. حال در صورت وقوع جرم، فرد شاکی، باید با ارائه شکواییه، از مرتکب شکایت نماید. چگونگی ثبت شکایت و همچنین نحوه رسیدگی دادسرا و دادگاه، تشریفات ویژه ای دارد، که شاکی برای پیگیری باید به آن آگاهی داشته باشد.

  به همین دلیل، در این مقاله، قصد داریم در ابتدا به بررسی جرم ورود به عنف و مجازات جرم ورود به عنف بپردازیم و در ادامه، نحوه شکایت از این جرم را بررسی کنیم و همچنین توضیح دهیم که نحوه رسیدگی به این جرم در دادسرا و دادگاه به چه صورت است.

  جرم ورود به عنف چیست ؟

  در تعریف جرم ورود به عنف باید گفت، ورود به عنف یعنی ورود غیر قانونی و غیر مجاز به ملک دیگری، که قانون مجازات اسلامی در ماده 694 قانون مجازات اسلامی، شرایط تحقق این جرم را این گونه مقرر کرده است: "هرکس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی‌ که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از یک تا شش سال محکوم می‌شوند."

  براساس این ماده، اگر کسی به زور و بدون اجازه، وارد ملک شخصی دیگری بشود، که لزوما این ورود بدون اجازه، باید در منزل یا مسکن فرد دیگری باشد. در اینجا باید به این موضوع توجه شود که ورود به قهر و غلبه در ماده 691 قانون مجازات اسلامی متفاوت است و مجازات دیگری برای آن پیش بینی شده ولی هردو آنها از مصادیق نقض حریم اشخاص هستند.

  تنها یک استثنا در رابطه با ورود به منزل شخصی دیگران وجود دارد و آن زمانی است که با حکم ورود به منزل صورت بگیرد، که انجام آن لزوما باید توسط ضابط قانونی صورت بگیرد. البته صدور این حکم فقط در شرایط ویژه ای، امکان پذیر است. بازپرس یا قاضی پرونده، موظف است تا هر کاری که لازم است انجام دهد، تا متهم پرونده را پیدا کند و برای صدور حکم او را به دادگاه بفرستد.

  بنابراین، برای یافتن او باید منزل متهم تفتیش شود. موضوع تفتیش منزل زمانی می تواند صورت بگیرد، که ورود به منزل، ابتدا قانونا صورت بگیرد. ضابطی که قصد ورود به منزل، دارد، باید از مراجع قضایی صالح حکم ورود به منزل، را دریافت کند.

  حتما بخوانید: حکم ورود به منزل و ساعات اجرای آن

  مجازات جرم ورود به عنف

  به موجب ماده 2 قانون مجازات اسلامی، هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون، برای آن مجازات تعیین شده، جرم محسوب می شود. براساس این تعریف قانون از جرم، ورود به عنف چون در قانون، جرم انگاری شده است و دارای عنصر قانونی جرم و مجازات است، باید آن را جرم در نظر بگیریم.

  ماده 694 قانون مجازات اسلامی، در خصوص مجازات جرم ورود به عنف اینگونه مقرر می کند؛ "هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی‌ که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از یک تا شش سال محکوم می‌شوند."

  در متن ماده، عوامل تشکیل جرم، به صورت مطلق بیان شده است، بنابراین صرف ورود همراه با تهدید، سبب تحقق جرم ورود به عنف خواهد شد، که قانون گذار مجازات آن را شش ماه تا سه سال حبس در نظر گرفته است، البته این در حالی است که متهم فقط یک نفر باشد.

  باید این موضوع در نظر گرفته بشود، که هرچند در تصور عام، این عقیده وجود دارد که مجازات جرم ورود به عنف می تواند جزای نقدی باشد، اما اینگونه نبوده و ماده 694 قانون مجازات اسلامی، فقط، مجازات حبس را برای آن مقرر کرده است و جزای نقدی، مجازات تعیین شده برای این جرم نیست

  قانون در ماده 694 قانون مجازات اسلامی، در خصوص افزایش مرتکبین نیز، مجازات در نظر گرفته است و اینگونه احضار می کند، که هرگاه مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس یک تا شش سال محکوم خواهند شد. بنابراین عواملی همچون داشتن سلاح سبب افزایش شدت مجازات مرتکبین می شود.

  باید به این نکته اشاره شود، که در بند دوم ماده 1 قانون کاهش مجازات حبس تعزیری، در صورتی که ارتكاب جرم به عنف یا تهدید باشد، به حبس درجه چهار و در غیر این صورت به حبس درجه پنج کاهش یافته و تبدیل می شود.

  بیشتر بخوانید: ورود به عنف و یا ورود غیر مجاز به ملک دیگری

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  جرم ورود به عنف و مجازات ورود به عنف

  جرم ورود به عنف, مجازات جرم ورود به عنف, نحوه اثبات ورود به عنف, نحوه شکایت از جرم ورود به عنف, مجازات ورود بدون اجازه به ملک دیگری.

  مشاوره تلفنی

  09128478662 خانه کیفری

  جرم ورود به عنف و مجازات ورود به عنف

  جرم ورود به عنف و مجازات ورود به عنف

  بازگشت به مقالات

  ارسال شده توسط: فاطمه یعقوبی دسته بندی : کیفری تاریخ ارسال:1400-09-11

  عناوین نمایش

  جرم ورود به عنف چیست؟

  به گفته  وکیل کیفری جرم ورود به عنف به معنای ورود با تهدید به منزل یا مسکن دیگری است، که برای آن، در قانون، مجازات حبس شش ماه تا سه سال، در نظر گرفته شده است. به طور کلی هر فردی در جامعه دارای حریم شخصی و خصوصی می باشد که هیچ کس بدون اجازه آن حق ورود به حریم خصوصی وی را ندارد.

  حتی اگر ورود افراد در راستای کشف جرم یا دستگیری شخص مرتکب جرم باشد به استثناء  مواردی که شخص داراری مجوز قانونی و یا حکم مقام قضایی باشد. لذا، اگر خلاف چنین عملی باشد جرم ورود به عنف صورت گرفته است.

  به معنای روشن تر هرگاه ورود به حریم خصوصی افراد بدون رضایت شخصی وی و بدون مجوز قانونی و به زور صورت بگیرد دارای عملی مجرمانه بوده و طبق قانون مجازات اسلامی برای چنین جرمی مجازات تعیین شده است.

  حسب ماده 694 قانون مجازات اسلامی “هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی‌ که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از یک تا شش سال محکوم می‌شوند.

  مجازات جرم ورود به عنف چیست؟

  حسب ماده 2 قانون مجازات اسلامی هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون، برای آن مجازات تعیین شده، جرم محسوب می شود. براساس این تعریف قانون از جرم، ورود به عنف  در ماده 694 قانون مجازات اسلامی جرم انگاری گردیده است.

  مجازات جرم ورود به عنف  مطابق ماده  694 قانون مجازات اسلامی اینگونه “هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی‌ که مرتکبین دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از یک تا شش سال محکوم می‌شوند.

  عناصر تشکیل دهنده جرم ورود به عنف

  1 – عنصر قانونی جرم ورود به عنف

  تا زمانی که قانونگذار برای رفتاری مجازات تعیین نکرده، انجام آن رفتار جرم محسوب نمی شود. جرم ورود به عنف در ماده 691 و 694 قانون مجازات اسلامی جرم انگاری گردیده است.

  2 – عنصر مادی جرم ورود به عنف

  رکن مادی این جرم یعنی ورود به منزل شخص دیگری با زور و اجبار حتی اگر خانه محصور باشد یا نباشد و بدون اجازه مالک و یا اینکه در ابتدا با رضایت مالک ورود کرده باشد اما در پایان با اخطار مالک از ملک وی خارج نشود. مانند شکستن در و پنجره ها، آسیب رساندن به بنا یا افراد، کتک زدن افراد و…

  3 – عنصر معنوی جرم ورود به عنف

  رکن معنوی این جرم عبارت است از داشتن آگاهی کامل مرتکب جرم به این که ملک مسکونی است و آگاهی به اینکه ملک متعلق به دیگریست و اراده و قصد ورود به ملک با اراده و علم کامل باشد. مانند بالا رفتن از دیوار، کلید انداختن و وارد خانه شدن و…

  نحوه اثبات جرم ورود به عنف

  برای اثبات این جرم نیاز به دلایل و مدارک قطعی و محکمه پسند می باشد. به همین جهت مدعی باید دلایلی محکم از جمله شهادت شهود برای اثبات جرم صورت گرفته ارائه نماید. البته با دیگر ادله هم می توان جرم ورود به عنف را اثبات نمود که این ادله شامل : فیلم های دوربین مدار بسته، گزارش کلانتری، تخریب خانه، ایراد و صدمات بدنی به اشخاص و به منزل و….

  مراحل شکایت جرم ورود به عنف

  اولین مرحله برای شکایت جرم ورود به عنف این است که شاکی  پس از تنظیم شکوائیه، برای ثبت شکایت خود به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نماید . پس از ثبت شکایت پرونده به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع می شود تا تحقیقات صورت گیرد.

  سپس دادسرا بعد ازرسیدگی های اولیه و احراز مجرمیت شخص، پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه ارسال می کند.

  رسیدگی به جرم ورود به عنف در صلاحیت کجاست؟

  رسیدگی به جرم ورود به عنف در صلاحیت دادگاه کیفری ۲ می باشد. در صورتی که نظر بازپرس بر وقوع جرم باشد با صدور قرار مجرمیت پرونده را به دادگاه  کیفری 2 ارسال می نماید. قاضی دادگاه پس از بررسی ادله  و مدارک و اخذ اظهارات طرفین مبادرت به صدور رای  ( رای بر محکومیت  یا تبرئه ) می نماید.

   آیا ورود صاحبخانه به ملک خودش بدون اجازه مستاجر جرم است؟

  در خصوص این مورد با توجه با اینکه ملک متعلق به موجر است اما در چنین مواقعی چون منافع ملک متعلق به مستاجر می باشد موجر حق ورود به منزل بدون اجازه مستاجر را ندارد و چنین عملی خلاف قانون بوده و مجازاتی را در بر خواهد داشت.

  حال ممکن است موجر ادعایی بر خرابی ملک خود داشته باشد که این اعتراض و شکایت باید با مراجعه به دادستان محل وقوع ملک صورت گیرد تا با صدور حکم ورود به منزل که با حضور مامورین انتظامی می باشد بازدید از ملک انجام شود. در غیر اینصورت ورود به ملک بدون مجوز قانونی جرم محسوب می گردد و موجر مستحق مجازات می شود.

   در چه صورتی مجازات جرم ورود به عنف تشدید می شود؟

  مطبق ماده 694 قانون مجازات اسلامی هر کس در منزل یا مسکن دیگری به عنف یا تهدید وارد شود، به مجازات از شش ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد و در صورتی‌ که مرتکبان دو نفر یا بیشتر بوده و لااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد به حبس از یک تا شش سال محکوم می‌شوند.

  بنابراین در صورتی که مرتکبین جرم دو نفر یا بیشتر باشند ولااقل یکی از آنها حامل سلاح باشد جرم ورود به عنف تشدید می شود (  یعنی  به حبس از یک سال تا 6 سال )  محکوم می شود.

  آیا ورود به عنف جرم قابل گذشت است؟

  مطابق ماده  104 قانون مجازات اسلامی جرم ورو به عنف ( ماده 694 قانون مجازات اسلامی)  از زمره جرایم قابل گذشت می باشد و شروع و ادامه ی تعقیب و رسیدگی و اجرای مجازات منوط به شکایت شاکی و عدم گذشت او است.

  وکیل متخصص در جرم ورود به عنف

  اما نکته مهم و حائز اهمیت که باید به افراد خاطر نشان کرد این است که برای جلوگیری از هزینه های گزات و تلف کردن وقتشان از وکلای مجرب دادگستری کمک بگیرند و برای تنظیم شکواییه خود حتما به وکلا مراجعه نمایند.

  منبع مطلب : yaghobilawyer.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید