این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جزئیات واردات خودرو در سال 1401

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جزئیات واردات خودرو در سال 1401 را از این سایت دریافت کنید.

  ضوابط واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ مشخص شد

  تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تعیین شرایطی برای واردات خودرو، مقرر کردند، روش تامین ارز آن توسط دولت تعیین شود.

  ۲۵ اسفند ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۲۱

  کد خبر: 84686249 T T ۵ نفر محمدمهدی موذن

  ضوابط واردات خودرو در سال ۱۴۰۱ مشخص شد

  تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تعیین شرایطی برای واردات خودرو، مقرر کردند، روش تامین ارز آن توسط دولت تعیین شود.

  به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در نشست علنی روز چهارشنبه (۲۵ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه برای تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحات تبصره (۷)ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

  در جزء (۱) اصلاحی بند (و) این تبصره آمده است؛ به منظور تحقق اهداف دولت هوشمند و ارائه خدمات دولت الکترونیکی به آحاد جامعه و کاهش مراجعات مردمی به دستگاههای اجرائی و نهادهای عمومی:

  ۱- سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف است ظرف حداکثر سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون، فرآیندهای منجر به ارائه خدمات اختصاصی هرکدام از دستگاههای اجرائی و نهادهای عمومی را با اولویت خدمات پرکاربرد اختصاصی دستگاه بهینه ‌کند و جهت الکترونیکی‌کردن، آنها را به دستگاه مربوط ابلاغ نماید.

  در بند اصلاحی (ز) این تبصره آمده است؛ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با رعایت قوانین و مقررات و رعایت سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مجاز به مولدسازی اموال و دارایی های غیرمنقول و همچنین تغییر کاربری و فروش اموال غیر منقول مازاد خود و دستگاه‌های تابعه تا سقف ۱۰۰هزار میلیارد ریال است. منابع حاصله به حساب درآمدی این شماره نزد خزانه‌داری کل کشور به وزارتخانه مربوط اختصاص می‌یابد تا با نظارت مرکز ملی فضای مجازی صرف توسعه شبکه ملی اطلاعات و توسعه و ارتقاء پوشش اینترنت و تلفن همراه(موبایل) در روستاهای مناطق کم‌برخوردار و مسیر بزرگراهها و جاده اصلی شود.

  در بند اصلاحی (ح) این تبصره آمده است: به منظور بهره گیری از منابع ملی برای سرعت بخشی به توسعه شبکه ملی اطلاعات، دستگاههای اجرائی موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نهادهای عمومی غیردولتی مکلف هستند با اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در صورت داشتن ظرفیت، ابنیه و زیرساختهای خود از قبیل تیرهای انتقال، مسیرهای ارتباطی زمینی و زیرزمینی، مجرا(داکت) ها و فضاهای مناسب نصب تجهیزات ارتباطی خود را وفق تعرفه‌های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اختیار کارور (اپراتور)های مخابراتی قرار دهند.

  در جزء ۲ اصلاحی بند (ط) این تبصره نیز مصوب شد: هرگونه نقل و انتقال دارایی به/ از شرکتهای سهامی عام طرح(پروژه)، صندوق‌های

  سرمایه گذاری غیرمستقیم و زمین و ساختمان، املاک و مستغلات مشمول مالیات نقل و انتقال با نرخ صفر است.

  بر اساس بند الحاقی (۱) اصلاحی این تبصره به دولت اجازه داده می شود در سال ۱۴۰۱ با رعایت سیاست های کلی نظام و با شرایط ذیل نسبت به صدور مجوز واردات خودرو توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی با اخذ حقوق ورودی که به تصویب مراجع ذیربط می رسد، اقدام و درآمد ناشی از آن را به حساب درآمدی ردیف جدول شماره ۵ این قانون نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید.

  شرایط واردات:

  ۱- ضوابط واردات خودرو و روش تامین ارز توسط دولت تعیین می شود.

  ۲- قیمت خودروی وارداتی سواری تا سقف معادل ۲۵ هزار یورو می باشد.

  ۳- حجم موتور خودرو کمتر از ۲۵۰۰ سی سی باشد.

  ۴- عدم آسیب به تولید داخلی و بازار ارز با تشخیص دولت

  ۵- شرایط رقابتی رعایت شود.

  اقلام وارداتی عبارت است از:

  ۱- تعداد ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری و ۲۰ هزار دستگاه خودرو سواری دوگانه سوز (هیبریدی و برقی)

  ۲- تعداد ۱۰ هزار دستگاه کامیون، تریلی، تریلی یخچال دار و کشنده

  ۳- تعداد ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری

  ۴- تعداد هزار دستگاه واگن و واگن یخچال‌دار

  ۵- تعداد ۵ هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین معادن و راه‌سازی اعم از نوساخت یا حداکثر پنج سال ساخت

  وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است گزارش اقلام وارداتی موضوع این بند را هر سه ماه یک بار به کمیسیون های اقتصادی، صنایع و معادن، عمران و امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

  منابع واریزی از محل جداول و ردیف های هزینه ای مربوط به مصرف می رسد. ۵ درصد از منابع حاصله به نسبت ۷۰ درصد کمیته امداد امام خمینی(ره) و ۳۰ درصد سازمان بهزیستی کشور اختصاص می‌یابد.

  در بند الحاقی ۳ اصلاحی این تبصره آمده است؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است نسبت به واگذاری مجوزهای معادن تعطیل در اختیار خود از طریق بازار سرمایه و بعد از اهلیت سنجی به اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام نماید و یا در قالب شرکتهای سهامی عام طرح(پروژه) از طریق بازار سرمایه واگذار نماید. همچنین ۶ ماه پس از ابلاغ این قانون، مجوز کلیه معادن تعطیل در اختیار بخش خصوصی و غیردولتی که بیش از یک سال از تعطیلی آنها می‌گذرد، با رعایت قرارداد فیمابین و قوانین به صورت خودکار لغو می‌گردد. آیین نامه اجرائی این بند ظرف یک ماه پس از ابلاغ این قانون با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تأیید شورای عالی بورس تدوین و اجرائی می‌گردد. گزارش عملکرد این بند سه ماه پس از مهلت مقرر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه می‌شود.

  برچسب‌ها

  مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران

  وزارت صنعت معدن و تجارت

  شورای نگهبان مجلس یازدهم شورای عالی بورس شبکه ملی اطلاعات لایحه بودجه 1401 دیوان محاسبات کشور سازمان بهزیستی کشور اخبار مرتبط

  دولت مجاز به حمایت از پروژه‌های غیردولتی با اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای شد

  متولدین شهرهایی با نرخ باروری پایین صاحب سهام می‌شوند

  دولت با تأمین مابه التفاوت قیمت قیر موافقت کرد

  الزام مجلس به شرکت راه آهن برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی

  حذف گره کور ۳ میلیاردی از لایحه بودجه/ تکلیف ۴.۵ میلیارد یورو روشن نشد

  سرخط اخبار سیاست

  ۴۵ تن انواع موادمخدر غیر دارویی در سیستان و بلوچستان امحا شد

  منبع : www.irna.ir

  خبر نهایی در مورد واردات خودرو در سال 1401: حذف خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی! + جزییات

  اقلامی که دولت مجاز است برای واردات خودرو در مورد آن اقدام کند شامل چهار بخش خواهد بود که در بین آنها خبری از ۷۰ هزار خودروی سواری مصوب در صحن علنی مجلس نیست!

  خانه علم و فناوری جی پلاس خودرو

  کد خبر: 1546604 ۱۴۰۱/۰۱/۱۲ ۱۲:۱۲:۰۳

  خبر نهایی در مورد واردات خودرو در سال 1401: حذف خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی! + جزییات

  اقلامی که دولت مجاز است برای واردات خودرو در مورد آن اقدام کند شامل چهار بخش خواهد بود که در بین آنها خبری از ۷۰ هزار خودروی سواری مصوب در صحن علنی مجلس نیست!

  A

  جی پلاس؛با وجود مصوبه مجلس در رابطه با واردات ۷۰ هزار خودروی سواری، آنچه در قانون بودجه ۱۴۰۱ نهایی شده نشان می دهد که خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی حذف شده است.

  بعد از چالش‌های بسیار در رابطه با واردات خودرو در سال جاری، در ۱۴ اسفند ماه سال گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس، نمایندگان مجوز واردات ۹۶ هزار دستگاه اقلام  خودرویی را تصویب کردند.   بر این اساس مقرر شد ۷۰ هزار خودروی سواری امکان واردات داشته باشد که ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۲۰ هزار خودروی سواری دوگانه سوز، هیبریدی و برقی بود. همچنین در سایر اقلام نیز واردات کامیون، تریلی یخچال دار و کشنده، اتوبوس و ماشین آلات سنگین مصوب شد.

  اما با ابلاغ قانون بودجه، بررسی تبصره های آن نشان می دهد که تبصره مربوطه با تغییراتی نسبت به مصوبه مجلس همراه بوده و واردات ۷۰ هزار خودروهای سورای در قانون بودجه کنار گذاشته شده است. طبق بند (ک) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ به دولت اجازه داده شده است با رعایت سیاست های کلی نظام و با شرایط تعیین شده نسبت به صدور مجوز واردات خودرو با اخذ حقوق ورودی که به تصویب مراجع ذی ربط می رسد، اقدام کند.

  سه شرط واردات خودرو

  در همین رابطه سه شرط برای واردات خودرو تعیین شده است که عبارتند از تعیین ضوابط واردات خودرو و روش تامین ارز توسط دولت، عدم آسیب به تولید داخلی و بازار ارز با تشخیص دولت و  همچنین رعایت شرایط رقابتی.

  لیست از خودروهای سواری خالی شد

  اقلامی که دولت مجاز است برای واردات خودرو در مورد آن اقدام کند شامل چهار بخش خواهد بود که در بین آنها خبری از ۷۰ هزار خودروی سواری مصوب در صحن علنی مجلس نیست. طبق شرایط تعیین  شده در تبصره ۷ قانون بودجه، ۱۰ هزار  دستگاه کامیون و تریلی یخچال دار  و کشنده، ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری، ۱۰۰۰ دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همچنین ۵۰۰۰  دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راه سازی اعم از نوساخت یا حداکثر پنج سال ساخت امکان واردات خواهد داشت.

  براین اساس وزارت اقتصاد مکلف شده است گزارش اقلام وارداتی را هر سه ماه یکبار به کمیسیون های اقتصادی، صنایع و معادن،   عمران و امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ارائه کند.

  وعده وزیر برای لغو ممنوعیت واردات از اردیبهشت چه می شود؟

  حذف واردات خودروی سواری در حالی از تبصره ۷ انجام شده است که فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در آخرین اظهارات خود در پایان سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرده و در رابطه با واردات جدید وعده داده بود. وی گفته بود که "قبلا هم با واردات مخالف نبوده ولی به دلیل اینکه واردات خودرو تا دو میلیارد دلار مصارف ارزی دارد آن را صلاح ندانسته بود ولی با اقدامات صورت گرفته توسط تجار ایرانی و افزایش صادرات، شرایط بهتر شده و بخشنامه ممنوعیت واردات که اردیبهشت‌ماه (۱۴۰۱) به اتمام می‌رسد، تمدید نخواهد شد و واردات به روال سابق، طبق ضوابط قبلی انجام می شود. "

  این در حالی است که واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ به دلیل شرایط ارزی و محدودیت های موجود، ممنوع اعلام شد و طرح لغو آن هر بار با مخالفت هایی به ویژه از سوی بانک مرکزی به دلیل مصارف ارزی همراه شد. در این بین حدود ۱۲ هزار خودرو که قبل از  ممنوعیت آمده، در گمرک دپو و امکان ترخیص پیدا نکرد هم مدت ها درگیر اما و اگر برای ترخیص بود و بعد از چندبار مصوبه دولت بخشی از آنها ترخیص شد  ولی همچنان بیش از ۲۰۰۰ دستگاه بلاتکلیف باقی مانده است.

  در این شرایط با توجه به تاکیدی که وزارت صمت بر واردات خودرو داشته و پایان ممنوعیت را تا حدود یک ماه دیگر در اردیبهشت ماه اعلام کرده است، اینکه با حذف مجوز واردات خودروی سواری در قانون بودجه و شرایط خاص ارزی کشور، چه تصمیمی در مورد این واردات اخذ و به چه ترتیبی اقدام می شود در ابهام قرار دارد.

  منبع: ایسنا

  مجلس شورای اسلامی واردات خودرو شرایط واردات خودرو شرایط واردات خودرو در سال 1401

  منبع : www.jamaran.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید