این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  جوزف بورل کیست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  جوزف بورل کیست را از این سایت دریافت کنید.

  جوزپ بورل

  جوزپ بورل

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  جوزپ بورل

  پرترهٔ رسمی، ۲۰۲۰

  نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی

  آغاز به کار

  ۱ دسامبر ۲۰۱۹

  رئیس‌جمهور اورزولا فن در لاین

  جانشین فدریکا موگرینی

  وزیر امور خارجه، اتحادیه اروپا و همکاری

  دوره مسئولیت

  ۷ ژوئن ۲۰۱۸ – ۳۰ نوامبر ۲۰۱۹

  نخست‌وزیر پدرو سانچز

  پس از Alfonso Dastis

  وزیر امور خارجه و همکاری

  رئیس پارلمان اروپا

  دوره مسئولیت

  ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۴ – ۱۶ ژانویه ۲۰۰۷

  معاون رئیس‌جمهور Alejo Vidal-Quadras Roca

  پس از Pat Cox

  پیش از هانس گرت-پترینگ

  رهبر اپوزیسیون اسپانیا

  دوره مسئولیت

  ۲۴ آوریل ۱۹۹۸ – ۱۴ مه ۱۹۹۹

  پادشاه خوآن کارلوس اول اسپانیا

  نخست‌وزیر خوزه ماریا اسنار

  پس از Joaquín Almunia

  پیش از Joaquín Almunia

  وزیر امور عمومی و محیط زیست

  دوره مسئولیت

  ۱۲ مارس ۱۹۹۱ – ۶ مه ۱۹۹۶

  نخست‌وزیر فیلیپه گونزالس

  پس از Javier Sáenz de Cosculluela

  پیش از Rafael Arias-Salgado

  عضو پارلمان اروپا

  دوره مسئولیت

  ۱۳ ژوئن ۲۰۰۴ – ۷ ژوئن ۲۰۰۹

  حوزه انتخاباتی Spain

  عضو مجلس نمایندگان اسپانیا

  دوره مسئولیت

  ۶ ژوئن ۱۹۹۳ – ۲ آوریل ۲۰۰۴

  حوزه انتخاباتی Barcelona

  شوای شهر ماخادائوندا

  دوره مسئولیت

  ۱۹ آوریل ۱۹۷۹ – ۸ ژانویه ۱۹۸۳

  اطلاعات شخصی

  زاده ۲۴ آوریل ۱۹۴۷ ‏(۷۵ سال)

  لا پوبلا دی سگور، استان لریدا، کاتالونیا، اسپانیا

  ملیت اسپانیا

  حزب سیاسی حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا

  همسر(ان) Carolina Mayeur (طلاق)

  Cristina Narbona (ازدواج در سال ۲۰۱۸)

  محل تحصیل دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید

  دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

  دانشگاه استنفورد شرکت نفت فرانسه

  جوزپ بورل فونتِلس[۱] (به انگلیسی: Josep Borrell Fontelles) (به کاتالان: ) سیاستمدار چپگرا اهل اسپانیا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است. وی هم‌چنین سابقه وزارت امور خارجه، اتحادیه اروپا و همکاری اسپانیا را در کارنامه دارد. بورل در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۶ وزیر امور عمومی و محیط زیست اسپانیا، از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۴ عضو مجلس نمایندگان اسپانیا و از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ رئیس پارلمان اروپا بوده‌است. وی در اکتبر ۲۰۱۹ با رای پارلمان اروپا به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی انتخاب شد و در دسامبر همان سال رسماً مسئولیت را به عهده‌گرفت.

  زندگی[ویرایش]

  پدر جوسپ بورل یک نانوا بود. جوسپ بورل دانشجوی نخبه دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید، دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، دانشگاه استنفورد، و موسسه نفت فرانسه تحصیل کرد. جوسپ بورل در دوران دانشجویی مانند بسیاری از دانشجویان چپگرای اروپایی به اسرائیل رفت تا در کشتزارهای تعاونی (کیبوتص) کار کند. در اسرائیل با همسر نخست خود که از یهودیان فرانسه بود آشنا شد و ازدواج کرد.[۲]

  سیاست[ویرایش]

  در دهه ۱۹۸۰ (میلادی) با روی کار آمدن سوسیالیست‌ها جوسپ بورل به وزارت رسید. بورل در دولت‌های مختلف کار کرد و بعدها به ریاست پارلمان اروپا رسید.[۲]

  پس از پایان دوره ریاست بر پارلمان اروپا در سال ۲۰۰۷ (میلادی) جوزپ بورل وارد بخش خصوصی شد و کار خود را بر انرژی‌های جایگزین متمرکز کرد. با به راه افتادن حرکت استقلال‌طلبانه در کاتالونیا برای مخالفت با این استقلال‌طلبی به سیاست بازگشت و به وزارت امور خارجه اسپانیا رسید. جوسپ بورل که خود، زاده کاتالونیا است مخالف استقلال کاتالونیا موضع گرفت و حتی پس از همه‌پرسی استقلال کاتالونیا (۲۰۱۷) از بازداشت فعالان اصلی جنبش استقلال‌طلبی مانند کارلس پوجدمون پشتیبانی کرد.[۲]

  در اکتبر ۲۰۱۹ پس از آنکه پارلمان اروپا به جوسپ بورل برای تصدی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی رای داد او در سخنرانی در این پارلمان گفت که بیشتر توانش را بر خاور اروپا متمرکز می‌کند. جوزپ بورل گفت که تحریم روسیه باید ادامه یابد تا روسیه سیاستش را در اوکراین در شبه‌جزیره کریمه عوض کند.[۲]

  واکنش نسبت به کشتار و سرکوب اعتراضات ۱۳۹۸ ایران[ویرایش]

  روز یکشنبه ۸ دسامبر ۲۰۱۹ جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، طی بیانیه‌ای حکومت ایران را برای استفاده از قهر و زور علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم معترض محکوم کرد و از مقامات حکومت ایران خواست تا تحقیقات شفاف و موثقی را پیرامون آمار کشته‌ها، زخمی‌ها و دستگیرشدگان ارائه دهند. برخلاف خواست اتحادیه اروپا مبنی بر خویشتنداری از حکومت ایران، شواهدی وجود دارد که نیروهای امنیتی پاسخ‌های نامتناسبی به مردم معترض داده‌اند که باعث کشته و زخمی شدن آمار بالای از آنها شده‌است. وی ادامه می‌دهد، این شدت عمل نامتناسب و گسترده با مردم معترض برای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پذیرفتنی نیست. وی در این بیانیه خواستار آزادی فوری زندانیان و بازداشت‌شدگان شده‌است و با اشاره به قطع اینترنت در ایران در طول اعتراضات، به حکومت ایران خاطرنشان کرده‌است تا بر تعهداتش در قبال کنوانسیون بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی پایبند باشد.[۳][۴]

  دیدگاه درباره جهان[ویرایش]

  در ۱۳ اکتبر ۲۰۲۲ او هنگام سخنرانی در مراسم افتتاحیه آکادمی دیپلماتیک اروپا در بروژ، بلژیک، اظهارات متعصبانه ای بیان کرد: اروپا یک باغ است. ما این باغ را ساخته ایم.  شما خوب می دانید که باقی جهان دقیقا باغ نیست. اکثریت مابقی جهان جنگل است و جنگل می تواند به باغ حمله کند و باغبانان باغ، باید مراقب باشند.

  وی افزوده است: جنگل دارای ظرفیت رشد قوی است و دیوارها هرگز به اندازه کافی برای محافظت از باغ کافی نیستند. باغبانان باید بروند به جنگل و‌...»[۵]

  گزارش تیم تحقیقات و شناسایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی OPCW[ویرایش]

  در ۹ آوریل ۲۰۲۰ جوزپ بورل به نمایندگی از اتحادیه اروپا بیانیه خود را از انتشار اولین گزارش تیم تحقیقات و شناسایی به شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی OPCW و به دبیرکل ملل متحد در تاریخ هشتم آوریل ۲۰۲۰ صادر کرد و از آن استقبال نمود. در این بیانیه تصریح شده ما از یافته‌های این گزارش کاملاً حمایت می‌کنیم و از نتیجه‌گیری‌های آن شدیداً نگران هستیم. اتحادیه اروپا استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی توسط نیروی هوایی سوریه عربی آنطور که گزارش نتیجه‌گیری می‌کند، قویا محکوم می‌کند. آنهایی که مسئول استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی شناخته می‌شوند و بایستی بخاطر این اقدامات مورد سرزنش و حسابرسی قرار بگیرند.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  همه چیز درباره آقای بورل

  جوزپ بورل فونتلز، دیپلمات ارشد اسپانیایی و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی است که ریاست پارلمان اروپا و وزارت خارجه اسپانیا را در کارنامه خود دارد، وی با نگاهی مثبت به ایران به خروج یک جانبه آمریکا از برجام انتقاد کرده و گفته است که تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد.

  روزنامه همشهری امروز

  نیازمندی های همشهری آگهی و تبلیغات همشهری آنلاین مجموع نظرات: ۰

  دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱

  همه چیز درباره آقای بورل | جوزپ بورل کیست ؛ نگاهش به ایران چیست؟

  جوزپ بورل فونتلز، دیپلمات ارشد اسپانیایی و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی است که ریاست پارلمان اروپا و وزارت خارجه اسپانیا را در کارنامه خود دارد، وی با نگاهی مثبت به ایران به خروج یک جانبه آمریکا از برجام انتقاد کرده و گفته است که تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد.

  به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا پلاس، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ۲۴آوریل ۱۹۴۷میلادی در منطقه کاتالونیا اسپانیا متولد شد او در دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید، دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، دانشگاه استنفورد و موسسه نفت فرانسه تحصیل کرد. این سیاستمدار چپ گرای اسپانیایی تحصیلات خود را در رشته مهندسی هواشناسی در مادرید سپری و فوق لیسانس خود را در همین رشته از دانشگاه استنفورد آمریکا دریافت کرد همچنین موفق به اخذ دکتری اقتصاد شد وی در دوران دانشجویی مانند بسیاری از دانشجویان چپگرای اروپایی به اسرائیل رفت تا در کشتزارهای تعاونی (کیبوتص) کار کند. در اسرائیل با همسر نخست خود که از یهودیان فرانسه بود آشنا شد و ازدواج کرد.

  فعالیت های سیاسی جوزپ بورل

  شروع فعالیت سیاسی بورل از ۱۹۷۹میلادی به عنوان یک عضو شورای شهر در حومه مادرید کلید خورد. از جمله مهم ترین فعالیت های سیاسی بورل می توان به موارد زیر اشاره کرد در دهه ۱۹۸۰ میلادی با روی کار آمدن سوسیالیست‌ها وی به وزارت اقتصاد و امور اداری رسید و در ۱۹۸۶ با رسیدن به نمایندگی پارلمان اسپانیا، فعالیت سیاسی خود را بیشتر کرد او در این سال ها به نخست وزیری و سپس به وزارت خارجه رسید. از ۱۹۹۱تا ۱۹۹۶میلادی وزیر امور عمومی و محیط زیست اسپانیا بود همچنین همزمان با این سمت از ۱۹۹۳تا ۲۰۰۴میلادی عضو مجلس نمایندگان اسپانیا شد.

  البته بورل گام‌های بزرگتری در حوزه سیاسی برداشت به گونه‌ای که در ژوئیه ۲۰۰۴ میلادی به ریاست پارلمان اروپا رسید و تا ژانویه ۲۰۰۷ در این پست حضور داشت، پس از پایان دوره ریاست بر پارلمان اروپا در ۲۰۰۷ میلادی بورل وارد بخش خصوصی شد و کار خود را بر انرژی‌های جایگزین متمرکز کرد. با به راه افتادن حرکت استقلال‌طلبانه در کاتالونیا برای مخالفت با این استقلال‌طلبی به سیاست بازگشت و به وزارت امور خارجه اسپانیا رسید. جوزپ بورل که خود، زاده کاتالونیا است اما مخالف استقلال کاتالونیا بود و حتی پس از همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در ۲۰۱۷میلادی از بازداشت فعالان اصلی جنبش استقلال‌طلبی مانند کارلس پوجدمون پشتیبانی کرد همچنین وی تلاش‌های زیادی برای احیای شهرت اسپانیا پس از درگیری‌های جدایی طلبان کاتالونیایی انجام داده است.

  بورل در ۲۰۱۸ میلادی ازطرف پدرو سانچز نخست‌وزیر اسپانیا به عنوان وزیر امور خارجه برگزیده شد و در انتخابات اخیر پارلمان اروپا نامزد حزب کارگران سوسیالیست اسپانیا بود و توانست بیشترین آرا را برای ورود به پارلمان به دست آورد. آخرین سمت این سیاستمدار اسپانیایی در اکتبر ۲۰۱۹ با رای پارلمان اروپا به او داده شد و او به عنوان نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی انتخاب شد.

  بورل و واکنش در برابر معامله قرن ترامپ

  بورل در میان دیپلمات های اروپایی به داشتن مواضع ضد ترامپ مشهور است وی هیچگاه موضع انتقادی خود علیه  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را مخفی نکرده است.

  وی پس از رونمایی طرح صلح ادعایی «دونالد ترامپ» موسوم به معامله قرن با صدور یک بیانیه که نسخه‌ای از آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، اعلام کرد: «اتحادیه اروپا طرح پیشنهادی (معامله قرن) را بررسی و ارزیابی خواهد کرد. این اقدام بر مبنای موضع اتحادیه اروپا و همچنین تعهد مستحکم آن به دست یابی به راه حل تشکیل ۲ دولت [فلسطین و اسرائیل] با در نظر گرفتن آرمان‌های مردم فلسطین و اسرائیل و احترام به تمامی قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و توافق‌های بین المللی صورت می‌گیرد.

  وی در این خصوص گفت: اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای همکاری در راستای از سرگیری مذاکرات معنادار به منظور حل و فصل دائمی مشکلات و دست‌یابی به صلح پایدار اعلام می‌دارد.

  وی بر این باور است که تنها راه حل واقعی برای پایان منازعه‌ها، تعهد به تشکیل ۲ دولت فلسطین و اسرائیل است. همچنین وی معتقد است طرح ترامپ توافقات بین‌المللی را دچار چالش و مشکل خواهد ساخت و قطعنامه ۱۹۶۷میلادی را که در آن ۲ دولت با مرزهای مشخص تعریف شده است، دچار چالش خواهد کرد.

  حمایت از برجام مهم‌ترین موضع سیاست بین المللی بورل

  بورل درباره توافق هسته‌ای ایران و برجام نیز نظرات سازنده‌ای داشته است او به عنوان وزیر امور خارجه اسپانیا در خصوص کاهش تعهدات ایران از برجام گفته بود:تا جایی که من می‌دانم تصمیم ایران در چارچوب برجام است اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسئول مسائل مربوط به برجام است.

  بورل در دی ۱۳۹۷خورشیدی در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم در خصوص اهمیت روابط تهران و مادرید گفت:ما خیلی علاقه‌مند هستیم که بهترین روابط را با ایران داشته باشیم ما نهایت تلاش خود را در راستای داشتن روابط اقتصادی به رغم وجود تصمیمات آمریکا به کار خواهیم بست.

  بورل به موضع کشورش درباره برجام و اهمیت حفظ این توافق اشاره کرد و گفت:توافق هسته‌ای برای همه کشورهای اروپایی بسیار مهم است که توافق هسته‌ای حفظ شود وی همچنین گفت: حفظ برجام بخش مهمی از امنیت ماست ما برای رسیدن به این توافق انرژی دیپلماتیک و اراده سیاسی زیادی را سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به همین ما حفظ توافق را مهم می‌دانیم.

  باید گفت وی مانند موگرینی مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا معتقد است برجام جایگزینی ندارد و در خصوص فعال شدن مکانیسم ماشه گفت: تروئیکای اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) از وی خواسته اند تا مکانیسم حل اختلاف در برجام (مکانیسم ماشه) را فعال کند، این اقدام برای حفاظت از توافق است و نه جایگزین کردن آن با توافقی دیگر.

  وی همچنین تصمیم ایران مبنی بر کاهش تعهدات تجاری خود را اقدامی درست و در چارچوب توافق هسته‌ای توصیف کرده بود و معتقد است که برای حفظ منافع و امنیت اروپا، برجام باید زنده نگه داشته شود و اتحاد سیاسی اروپا برای ادامه حفظ این توافق بسیار مهم است.

  منبع مطلب : www.hamshahrionline.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید