این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  حساب وکالتی یعنی چه

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  حساب وکالتی یعنی چه را از این سایت دریافت کنید.

  حساب وکالتی چیست و چه مزایای دارد ؟

  منظور از حساب وکالتی حسابی است که به حساب کارگزاری متصل می‌شود و نیاز به شارژ حساب معاملاتی خود نخواهید داشت و با وکالت به کارگزاری مبلغ مورد نیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب‌تان مسدود می کند.

  خانهمقالاتیادگیری بورسحساب وکالتی چیست؟

  حساب وکالتی چیست؟

  ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ۴۶ نظر

  برای انجام معاملات در بورس، لازم است حساب خود را شارژ کنید. در حالت معمول این کار از طریق پرداخت شتابی انجام می‌گیرد. یعنی به سامانه آنلاین وارد می‌شوید و از طریق پرداخت شتابی، حساب معاملاتی خود را به میزان مورد نظر شارژ می‌کنید. روش دیگری نیز وجود دارد که شما را از انجام این کار معاف می‌کند. حساب وکالتی راهکاری است برای این که وجه مورد نیاز برای خریدها، مستقیما از حساب بانکی شما برداشت شود. در ادامه تمامی جزئیات را در این زمینه بررسی می‌کنیم.

  منظور از حساب وکالتی چیست؟

  منظور از حساب وکالتی حسابی است که به حساب معاملاتی لینک می‌شود. مشتریان گرامی می‌توانند برای واریز وجوه مورد نیاز برای معاملات بورس، نزد یکی از بانک‌های منتخب حساب باز کنند. با طی کردن مراحل لازم و تکمیل فرم‌های مرتبط، به کارگزاری وکالت داده می‌شود وجوه مورد نیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب بانکی مشتری مسدود کند. زمانی که معامله انجام شد، وجه مسدودی به حساب کارگزاری منتقل می‌شود. همچنین در صورتی که به هر دلیلی معامله انجام نشود، وجه مسدود‌شده آزاد خواهد شد. دقت داشته باشید که نوع حساب مشتری یا حساب مبدا، باید پس‌انداز یا سپرده کوتاه‌مدت باشد. حساب مقصد یا حساب به نام کارگزاری که وجوه پیش‌پرداخت به آن واریز خواهد شد نیز باید حساب جاری باشد. مشتریان می‌توانند به تعداد کارگزاری‌ها یا بانک‌های عاملی که معاملات خود را از طریق آن‌ها انجام می‌دهند حساب وکالتی داشته باشند. با این حال، هر مشتری اجازه دارد برای هر کارگزاری فقط یک حساب وکالتی از یک بانک معرفی کند و این یعنی، نمی‌توان نزد یک کارگزاری بیش از یک حساب وکالتی تعریف کرد.

  حساب وکالتی بورس کالا چیست؟

  برخی از افراد تصور می‌کنند که حساب وکالتی بورس کالا با حساب وکالتی که برای بازار بورس استفاده می‌شود، متفاوت است. توجه به این نکته ضروری است که این دو مورد یکسان هستند. به عبارت بهتر، شما می‌توانید از یک حساب وکالتی برای معاملات خود در دو بازار بورس و بورس کالا استفاده کنید. دقت کنید که این کار به معنای بهره گرفتن از یک حساب معاملاتی یکسان برای معاملات در هر دو بازار بورس و بورس کالا است چرا که هر حساب وکالتی تنها به یک حساب معاملاتی لینک می‌شود.

  حساب وکالتی چه مزایایی دارد؟

  مهمترین مزیت حساب وکالتی صرفه‌جویی در زمان و سرعت بخشیدن به معاملات است. اگر حساب بانکی خود را به حساب معاملاتی نزد کارگزاری متصل کنید، دیگر نیازی به شارژ حساب معاملاتی نخواهید داشت. همچنین به سرعت و بدون نیاز به شارژ حساب، سفارش خود را ثبت می‌کنید و وجه مورد نیاز مستقیما از حساب بانکی شما برداشت خواهد شد.

  تفاوت حساب وکالتی با حساب غیر وکالتی چیست؟

  حساب غیر وکالتی در حقیقت همان حساب نزد کارگزاری است. در شرایطی که از این حساب برای معاملات خود استفاده کنید، هنگام ثبت سفارش، مسدودی غیر وکالتی برای‌تان ثبت خواهد شد. حساب وکالتی همان حسابی است که با حساب کارگزاری لینک شده است. در صورتی که از این شیوه استفاده کنید، هنگام ثبت سفارش، مسدودی وکالتی برای‌تان ثبت خواهد شد. یعنی وجه مورد نیاز مستقیما و توسط کارگزاری در حساب‌تان مسدود می‌شود.

  چگونه نزد کارگزاری آگاه حساب وکالتی تعریف کنیم؟

  قبل از بررسی این فرایند در کارگزاری آگاه لازم است دو نکته مهم را در نظر بگیرید:

  نوع حساب بانکی به نام مشتری که به حساب کارگزاری لینک می‌شود، باید حساب سپرده کوتاه‌مدت یا پس‌انداز باشد.

  تعریف حساب وکالتی نزد کارگزاری آگاه تنها از طریق بانک‌های سامان و پارسیان انجام می‌شود.

  برای تعریف حساب وکالتی نزد کارگزاری آگاه لازم است ابتدا وارد سامانه agah.ebgo.ir شوید. سپس روی گزینه «اعلام شماره حساب وکالتی و در اختیار» کلیک کنید. در مرحله بعد کد ملی و شماره تلفن همراه خود را در کادرهای مربوطه وارد کنید. پس از ورود به سامانه، می‌توانید با کلیک کردن روی نام بانک مورد نظر، معرفی‌نامه کارگزاری آگاه را دانلود کنید.

  در مرحله بعد باید معرفی‌نامه کارگزاری را به یکی از شعب منتخب بانک ارائه دهید. پس از افتتاح حساب وکالتی و لینک حساب در بانک باید تایید آن را به کارگزاری اعلام کنید. اعلام به کارگزاری از دو روش زیر انجام می‌شود:

  ارسال تیکت پشتیبانی در سامانه آنلاین آگاه

  ارسال ایمیل به آدرس crm@agah.com

  کارگزاری آگاه پس از دریافت اطلاعات حساب وکالتی، برای لینک کردن حساب در کارگزاری اقدام و نتیجه را به شما اعلام می‌کند. برای استفاده از حساب وکالتی در هنگام معامله، لازم است در صفحه ثبت سفارش خرید، گزینه منبع مالی را به حالت حساب وکالتی تغییر دهید. به این ترتیب، وجه مورد نیاز مستقیما در حساب شما مسدود می‌شود. برای مشاهده مسدودی وکالتی یا غیر وکالتی در سامانه معاملاتی آنلاین آگاه از منوی سمت چپ صفحه، گزینه «وضعیت مالی مشتری» را انتخاب کنید.

  سخن آخر

  منظور از حساب وکالتی حسابی است که به حساب کارگزاری متصل می‌شود. با تعریف این حساب، دیگر نیازی به شارژ حساب معاملاتی خود نخواهید داشت و به کارگزاری وکالت می‌دهید مبلغ مورد نیاز برای سفارش‌ها را مستقیما در حساب‌تان مسدود کند. برای استفاده از این حساب لازم است درخواست خود را به شعب آگاه ارائه دهید و فرم‌های لازم را نزد بانک ببرید. پس از انجام عملیات در بانک، به پذیرش شعب مراجعه می‌کنید و در نهایت حساب‌تان به حساب کارگزاری لینک می‌شود. برای این کار لازم است نزد یکی از بانک‌های سامان یا پارسیان حساب پس‌انداز یا سپرده کوتاه‌مدت داشته باشید.

  مطالب مرتبط

  تعدیل قیمت در بورس چیست؟ فرمول تعدیل قیمت سهام

  منبع مطلب : bashgah.com

  حساب وکالتی چیست؟

  در این یادداشت وبلاگ پادیوم مفهوم حساب وکالتی و نقش آن در خرید کالا از تالار بورس کالا را توضیح و گفتیم که حساب وکالتی چیست.

  حساب وکالتی چیست؟

  صبا محبی ۲۵ دی ۱۴۰۱ بانکی و مالی مدت مطالعه: ۳ دقیقه تعداد بازدید‌: ۸۰ فین تک

  این روزها دوباره تب و تاب ورود به بازار بورس بالا گرفته است. اگر در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ سرمایه‌گذاران برای کسب سود بیشتر از پس‌اندازهایشان وارد بورس می‌شدند، این بار بدون شک اغلب مردم به خاطر تهیه‌ی کالاهایی مانند خودرو و یا سکه بهار آزادی وارد این بازار می‌شوند. اما فارغ از هدف و دلیل ورود به بازار، در هر بازه‌ای چند اصطلاح بر سر زبان‌ها می افتد. اگر در دوره‌ی پیشین اوج بازار بورس همه درباره‌ی سجام و عرضه اولیه و … صحبت می‌کردند، این بار عبارت «حساب وکالتی» بر سر زبان‌ها افتاده است. در این یادداشت تصمیم گرفتیم که این مفهوم را باز کنیم و نکاتی را که باید موقع ثبت نام و افتتاح حساب وکالتی در نظر داشته باشید، بنویسیم.

  پیشنهاد مطالعه: حساب تجاری بانکی چیست؟

  حساب وکالتی چیست؟

  قبل از هر چیزی باید مفهوم حساب وکالتی را باز کنیم. وقتی از صفت «وکالتی» استفاده می‌شود، یعنی برای انجام کارهایی مانند برداشت وجه به یک شخص یا نهاد وکالت داده می‌شود. پس تا اینجای کار حواستان باشد که باید از اعتبار آن شخص یا نهاد اطمینان حاصل کنید.

  اما در ادبیات بورسی، حساب وکالتی به حسابی گفته می‌شود که برای خرید کالا از تالار بورس کالا از آن استفاده می‌شود. به این صورت که شما مبلغ مورد نیاز برای ورود به بازار را در این حساب قرار می‌دهید و به کارگزاری وکالت می‌دهید که تا پایان انجام عملیات این مبلغ را مسدود کند (یعنی شما تا پایان زمان معامله حق برداشت وجه را ندارید). اگر تا پایان روز معامله‌ای برای شما در تالار بورس کالا ثبت نشود، پول از حالت مسدودی خارج می‌شود. اما اگر معامله انجام شود، این پول از حساب شما برداشت و به حساب اتاق پایاپای بورس کالای ایران واریز می شود.

  استفاده از موضوع حساب وکالتی اتفاق جدیدی نیست و بر آماده از «دستورالعمل تسویه و پایاپای معاملات بورس کالای ایران» مصوب ۱۳۸۹ است. اگر می‌خواهید با جزئیات بیشتری از این دستورالعمل آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم سری به این لینک بزنید.

  شرایط ایجاد حساب وکالتی چیست؟

  برای افتتاح حساب وکالتی و یا وکالتی کردن یکی از حساب‌های جاری، باید فرم «درخواست استفاده از خدمات بانکی و تفویض اختیار (وکالت) به شرکت‌های سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه سمات در خصوص حسابهای مفتوحه مربوط به معاملات حضوری بورس کالا» را داشته باشید. این فرم را همراه با مهر و امضای کارگزاری از سامانه‌ی ebgoی هر کدام از کارگزاری‌ها به صورت PDF دریافت می‌کنید و سپس نسخه‌ی پرینت شده‌ی آن را به یکی از شعب بانک منتخب خود می‌برید و حساب وکالتی را برای خود ایجاد می‌کنید. آدرس سامانه ebgo برخی از کارگزاری‌‌های معروف عبارتند از:

  سامانه کارگزاری بانک پاسارگاد

  سامانه کارگزاری کاریزما | سامانه کارگزاری مفید | سامانه کارگزاری بانک سامان | سامانه کارگزاری آگاه

  در کدام بانک‌ها امکان افتتاح حساب وکالتی وجود دارد؟

  در حال حاضر امکان وکالتی کردن حساب‌ها در بانک‌های پاسارگاد، تجارت، سامان، اقتصاد نوین، کشاورزی، ملت، توسعه صادرات، رفاه کارگران، صنعت و معدن، شهر و ملی وجود دارد و در بانک‌های دیگر وجود ندارد. پس از افتتاح حساب وکالتی در یکی از این بانک‌ها، باید اطلاعات حساب را به کارگزاری خود اعلام کنید.

  همچنین نوع حساب مبدا باید سپرده کوتاه مدت یا پس‌انداز باشد. 

  هر شخص چند حساب وکالتی می‌تواند داشته باشد؟ 

  محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. اما هر کارگزاری فقط یک حساب وکالتی را برای شما ثبت می‌کندو برای همین مطمئن شوید حسابی را انتخاب می‌کنید که در آن پول به اندازه‌ی خرید کالای مورد نظر خود دارید.

  پادیوم در زمینه حساب‌های وکالتی چه APIهایی دارد؟ 

  در این مقاله سعی کردیم به تمامی موضوعات مرتبط با حساب وکالتی بپردازیم. اگر به دنبال خرید از بورس کالا هستید، احتمالا از این قسمت به بعد برای شما چندان مفید نیست. اما اگر در زمینه بورس فعال هستید و یا در یکی از کارگزاری‌ها مشغول به کار هستید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه‌ی این یادداشت را بخوانید.

  همانطور که می‌دانید، پادیوم یک بازارچه API و راهکارهای دیجیتال است. یکی از APIهای مناسب برای کارگزاری‌ها در پادیوم، API حساب وکالتی بانک پاسارگاد است. پیشنهاد می‌کنیم اگر هنوز همکاری خود را با بانک پاسارگاد‌ آغاز نکرده‌اید، سری به صفحه زیر بزنید و درباره‌ی این سرویس بیشتر بدانید:

  دریافت API حساب وکالتی

  حساب وکالتی در یک نگاه

  حساب وکالتی چیست؟

  حساب وکالتی به حسابی گفته می‌شود که برای خرید کالا از تالار بورس کالا از آن استفاده می‌شود. به این صورت که شما مبلغ مورد نیاز برای ورود به بازار را در این حساب قرار می‌دهید و به کارگزاری وکالت می‌دهید که تا پایان انجام عملیات این مبلغ را مسدود کند (یعنی شما تا پایان زمان معامله حق برداشت وجه را ندارید). اگر تا پایان روز معامله‌ای برای شما در تالار بورس کالا ثبت نشود، پول از حالت مسدودی خارج می‌شود. اما اگر معامله انجام شود، این پول از حساب شما برداشت و به حساب اتاق پایاپای بورس کالای ایران واریز می شود.

  چگونه حساب وکالتی باز کنیم؟

  برای باز کردن حساب وکالتی باید موارد زیر را به ترتیب انجام دهید:

  – احراز هویت در سجام

  – دریافت نامه‌ی درخواست از یکی از کارگزاری‌های معتبر بورس (که در این یادداشت توضیحات لازم در این مورد داده شد)

  – داشتن سپرده کوتاه مدت یا پس‌انداز در یکی از بانک‌های پاسارگاد، تجارت، ملی، ملت، کشاورزی، سامان، اقتصاد نوین، صادرات، رفاه، شهر، صنعت و معدن.

  – مراجعه به بانک و تحویل دادن فرم نامه‌ی درخواست به یکی از شعب بانک.

  ۴ ۰

  در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

  منبع مطلب : blog.podium.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید