این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  حیوانات دوزیست

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  حیوانات دوزیست را از این سایت دریافت کنید.

  دوزیستان

  دوزیستان

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  دوزیستان

  محدودهٔ زمانی: اواخر دوونین تا امروز

  رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران زیرشاخه: مهره‌داران

  فروشاخه: آرواره‌داران

  بالارده: چهاراندامان

  دوزیستان یک رده از مهره‌داران هستند که شامل ۲۵۰ جنس و ۲۵۰۰ گونه هستند.

  دوزیستان جانورانی خون‌سرد هستند که دو دوره زندگی دارند. دوران نوزادی در آب زندگی می‌کنند و دوران بلوغ را در خشکی و آب زندگی می‌کنند. دوزیستان در دورهٔ نوزادی دارای باله هستند و در آب شنا می‌کنند و مانند ماهی‌ها با آبشش تنفس می‌کنند اما وقتی بزرگ شدند دارای دست و پا می‌شوند و به وسیلهٔ شش تنفس می‌کنند دوزیستان هم مانند ماهی‌ها تخم‌گذار هستند. قورباغه و وزغ جزء دوزیستان هستند.

  دوزیستان دارای نیش و چنگال نیستند ولی دارای سیستم دفاعی دقیقی بوده که به خوبی فعال می‌باشد. آن‌ها دارای بدنی کوچک و لغزنده بوده و طبیعتی آرام دارند. بیشتر گونه خودشان را در روز نشان نمی‌دهند. دوزیستان جهت بقاء خود از ترفندهای دیگر نظیر هم رنگ شدن با محیط (نظیر آفتاب پرست) استفاده می‌کنند.

  دوزیستان دارای دوره دگردیسی کامل هستند.

  پیشینه تکامل[ویرایش]

  یک قورباغه در آبگیری در باغ بوتانیکال شهر تفلیس پایتخت گرجستان

  دوزیستان از حدود ۳۶۰ میلیون سال پیش گام به خشکی نهادند و از حدود ۳۰۰ میلیون سال پیش توانستند وابستگی خود را به آب و محیط‌های مرطوب برای بقا و زادآوری کم یا قطع نمایند و با شش تنفس کنند.

  بسیاری از دودمان‌های دوزیستان اولیه کالبدهای نسبتاً بزرگی را تکوین دادند و به مکان‌های مسکونی موجود دست یافتند و تبدیل به گیاهخواران و شکارچیان بسیاری از اقلام غذایی محیط‌های آبی، نیمه‌آبی و زمینی گردیدند. گرچه آن‌ها باید کاملاً پرطاقت بوده و شاید در این جنبه با خزندگان برابری کرده باشند، ولی هنوز برای تولید مثل، نظیر قورباغه‌ها و سمندرهای امروزی، به آب وابسته بوده‌اند.[۱]

  دوزیستان جدید کاملاً متفاوت از دوزیستانی هستند که حدود ۷۵ میلیون سال بر قلمرو زمین فرمان راندند. نیاکان دوزیستان امروزی احتمالاً طی اواخر دوران دیرین‌زیستی به‌وجود آمده‌اند: بدن آن‌ها کوچک بود و با مناطق زیستی حاشیه‌ای سازگاری یافتند و از منابعی استفاده می‌کردند که مورد استفادهٔ خویشاوندان بزرگشان واقع نمی‌شد. شاید بدین‌طریق آن‌ها از رقابت با مهره‌داران بعدی گریخته باشند.[۱]

  خزندگان از یک دودمان دوزیستی ابتدایی پدید آمدند که در نتیجهٔ تکامل تخمی که می‌توانست در محیط خشکی رشد کند، از وابستگی به آب آزاد شده بود. خزندگان بسرعت شاخه-شاخه شدند و در تمام محیط‌هایی که توسط پسر عموهای دوزیستی بزرگشان اشغال شده بود، گسترش یافتند و شکارچیان و رقبای موفقی گردیدند. دوزیستان بزرگ در اواخر دورهٔ تریاس به تدریج از میان رفتند.

  دسته‌بندی دوزیستان[ویرایش]

  به‌طور سنتی ردهٔ دوزیستان شامل آن دسته از چهاراندامان می‌شود که در زمره آب‌پرده‌داران قرار نمی‌گیرند یعنی مشیمه ندارند. ردهٔ دوزیستان به سه زیررده بخش می‌شود که دو زیررده از آن منقرض شده‌اند:[۲] (علامت † در زیر).

  زیرردهٔ پوک‌مهرگان† (Lepospondyli) (گروه کوچکی در دیرینه‌زیستی که شاید نزدیکی بیشتری به آب‌پرده‌داران داشته تا نرم‌دوزیستان)

  زیرردهٔ بریده‌مهرگان† (Temnospondyli) (گروه متنوعی از دیرینه‌زیستی و میان‌زیستی آغازین)

  زیرردهٔ نرم‌دوزیستان (Lissamphibia) (شامل همه دوزیستان امروزی نظیر قورباغه‌ها، سمندرها، و سمندرهای کرمی)

  بی‌دمان (Anura) (یاراستۀ پرشگرسانان (Salientia) دربرگیرندۀ قورباغه، وزغ و خویشاوندان)

  دم‌داران (Caudata) (یا راستۀ سمندرسانان (Urodela) دربرگیرندۀ سمندر، سمندرک و خویشاوندان)

  برهنه‌ماران (Gymnophiona) (راسته‌ای دربرگیرندۀ کلاد بی‌پائیان (Apoda) یعنی سمندرهای کرمی و خویشاوندان)

  دگردم‌داران† (Allocaudata) (راسته‌ای دارای یک خانواده آلبان‌خزندگان که حدود دو و نیم میلیون سال پیش منقرض شده‌است)

  ویژگی‌ها[ویرایش]

  دوزیستی به نام سمندر آتشین

  پوست آنها برهنه، مرطوب و نرم است، با غدد مخاطی زیاد که ترشحات غدد باعث نرم و مرطوب شدن پوست می‌شود. پولک یا فلس روی پوست وجود ندارد.

  دو جفت اندام حرکتی برای راه رفتن یا شنا کردن دارند. تعداد انگشتان بین ۵–۴ عدد است. بین انگشتان در انواعی پرده شنا دیده می‌شود مانند قورباغه.

  اسکلت آنها کاملاً استخوانی است و مهره‌ها دنده ندارند.

  قلب از دو دهلیز جدا و یک بطن مشترک با ۳ جفت سرخرگهای خروجی از بطن است. گردش خون مضاعف و ناقص است.

  تنفس آنها به‌وسیله آبششها، شش‌ها، پوست و پوشش داخلی دهان انجام می‌شود.

  مغز دارای دو نیم‌کره رشد طولی یافته‌است. لوب‌های بویایی رشد متوسط دارند و از مغز ۱۰ جفت اعصاب جمجمه‌ای جدا می‌شود.

  همانند ماهی‌ها جانوران خونسردی هستند.

  لقاح در انواعی داخلی و در انواعی خارجی است. اکثراً هم تخم‌گذار هستند.

  منابع[ویرایش]

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱٫۰ ۱٫۱ والنتین، جیمز: تکامل گیاهان و جانوران پرسلولی، مترجم: وحید موحد. در: مجله «هدهد». دی ۱۳۶۰ - شماره ۲۸. (از صفحه ۷۰۰ تا ۷۱۶).

  ↑ Baird, Donald (May 1965). "Paleozoic lepospondyl amphibians". . 5 (2): 287–294. doi:10.1093/icb/5.2.287.

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ موجود است.

  گسترش نبو دوزیستان

  داده‌های کتابخانه‌ای: کتابخانه‌های ملی

  فرانسه (داده‌ها)آلماناسرائیلایالات متحده آمریکاژاپنجمهوری چک

  گسترش نبو

  توکسین‌ها انتروتوکسیننوروتوکسینهموتوکسینکاردیوتوکسینفوتوتوکسین

  گسترش نبو

  مسمومیتسمیتبیش‌مصرفی

  این یک مقالهٔ خرد دوزیستان است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  انواع دوزیستان

  در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی به نحوه زندگی دوزیست ها و مواردی پیرامون زندگی و آناتومی بدن آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

  انواع دوزیستان | اسامی حیوانات دوزیست + عکس

  وبلاگسایر حیواناتانواع دوزیستان | اسامی حیوانات دوزیست + عکس

  red eyed tree frog

  دوزیستان حیواناتی هستند که تقریبا بیشتر تعداد موجودات زنده را بر روی زمین را به خود اختصاص داده اند. جانوران دوزیست سیستم بدنی بسیار خارق العاده ای دارند. در این مقاله قصد داریم به صورت اختصاصی به این دسته از حیوانات بپردازیم. با هپی پت همراه باشید تا با انواع دوزیستان و زندگی آن ها به صورت اختصاصی آشنا شوید.

  محتوا پنهان

  1 به چه حیواناتی دوزیست گفته می شود؟

  2 انواع دوزیستان به همراه عکس

  2.1 دوزیستان بی دم

  2.2 دو زیستان دم دار

  2.3 دوزیستان بی دست و پا

  3 چه مقدار از حیوانات دوزیست در معرض انقراض قرار دارند؟

  4 جفت گیری حیوانات دوزیست چگونه است؟

  5 آیا این دسته از حیوانات اقدام به خوردن هم نوع خود می کنند؟

  6 حیوانات دوزیست چه ویژگی هایی دارند؟

  7 خطرناک ترین حیوانات دوزیست کدامند؟

  8 ساختار اسکلت بدن حیوانات دوزیست چگونه است؟

  9 اندام های حرکتی دوزیستان چگونه است؟

  10 دستگاه تنفس در حیوانات دوزیست چگونه است؟

  11 رفتار های دفاعی حیوانات دوزیست چگونه است؟

  12 آیا این دسته از حیوانات کشنده هستند؟

  13 سوالات متداول

  به چه حیواناتی دوزیست گفته می شود؟

  به صورت کلی دوزیستان به جانورانی خونسرد گفته می شود که نوع زندگی آن ها با دیگر جانوران خونسرد متفاوت است. اگر به لیست حیوانات دوزیست نگاهی بی اندازید، مشاهده می کنید که بسیاری از آن ها دو دوره زندگی دارند. دوره ای از زندگی آن ها کاملا در آب می گذرد و دوره ای دیگر از زندگی این حیوانات نیز به صورت ترکیبی در آب و خشکی می باشد. به همین دلیل می گوییم که این دسته از حیوانات خونسرد زندگی ای متفاوت با دیگر حیوانات خونسرد دارند.

  انواع دوزیستان به همراه عکس

  حیوانات دوزیست در حیات وحش به صورت کلی به سه دسته تقسیم می شوند. این تقسیمات به دلیل شکل ظاهری و نحوه زندگی آن ها انجام می شود. در این قسمت می خواهیم به صورت اختصاصی به این سه دسته بپردازیم.

  دوزیستان بی دم

  دوزیستان بی دم که نام علمی آن ها Anura می باشد، به دسته دوزیستانی می گویند که برای حرکت از دست ها یا پاهای خود استفاده می کنند. این دسته از دوزیستان در ابتدا زندگی خود نیازمند به آب هستند و سپس می توانند به صورت ترکیبی در هر دو زمینه زندگی کنند. انواع قورباغه ها، وزغ ها و دیگر حیوانات پیرامون این دسته در این مرتبه قرار می گیرند.

  دو زیستان دم دار

  دوزیستان دم دار معمولا بدنی کشیده و شبیه به استوانه دارند. این دسته از دوزیستان، در ابتدا جمجمه ای دارای استخوان دارند سپس با گذر زمان این استخوان ها خورد شده و تبدیل به مفصل می شوند. این دسته از دم داران، دارای دمی بسیار بلند و تکامل یافته هستند. آن ها بیشتر مواقع به کمک دم خود حرکت می کنند و دم آن ها نیز کمی بزرگ تر از ماهی ها می باشد. در این دسته می توانید سمندر ها را مشاهده کنید.

  دوزیستان بی دست و پا

  یکی از انواع دوزیستان موجود در طبیعت، دوزیستان بی دست و پا هستند. به این دوزیستان نیز سی سیلین ها می گویند. در این دسته از دوزیستان شما حیواناتی را مشاهده می کنید که مانند کرم و یا مار هستند. این دسته از دوزیستان، بدنی حلقوی دارند و یا در دسته مارهایی قرار می گیرند که بدن آن ها بدون پولک هستند.

  چه مقدار از حیوانات دوزیست در معرض انقراض قرار دارند؟

  بسیاری از حیوانات دوزیست بر روی کره زمین هستند که در معرض انقراض قرار دارند. این دسته از حیوانات به دلیل این که زیستگاه آن ها از بین رفته است و یا به علت شکار های بی رویه، در معرض انقراض قرار گرفته اند. برخی از این حیوانات نیز در داخل کشور ایران وجود دارند. حیوانات دوزیست در ایران که در معرض انقراض قرار دارند مار، لاک پشت و سمندر هستند. از بین آن ها امام سمندر جزء حیوانی است که بیشتر از بقیه در معرض انقراض قرار گرفته است.

  سمندر، لاک پشت و مار به دلیل شکار های بی رویه و قرار دادن آن ها برای فروش، به عنوان حیوانات دوزیست خانگی، باعث شده است تا زنگ خطر انقراض این حیوانات در ایران به صدا در آید.

  در خصوص انقراض، پیشنهاد می شود تا مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

  جلوگیری از انقراض حیوانات

  دلایل انقراض حیوانات

  جفت گیری حیوانات دوزیست چگونه است؟

  حیوانات دوزیست در دوحالت شروع به جفت گیری می کنند. جفت گیری به روش خارجی و هم چنین جفت گیری به روش داخلی. جفت گیری خارجی به این صورت است که جنس ماده در آب، تخمک ها را رها می کند و جنس نر نیز پس از نزدیک شدن به آن ها، با خارج کردن اسپرم، تخمک ها را بارور می کند. این روش باعث به وجود آمدن تخم می شود. تخم ها در اعماق دریا رها می شوند تا زمان به دنیا آمدن، نوزاد از تخم ها خارج شوند.

  در نوع دوم نیز جنس نر دارای اندامی است که می تواند از طریق آن تخمک هایی که داخل بدن جنس ماده هستند را بارور کند. از این طریق فرزندان در رحم حیوان شکل گرفته، بزرگ شده و سپس در دوره ای فرزند به دنیا می آید.

  آیا این دسته از حیوانات اقدام به خوردن هم نوع خود می کنند؟

  دسته ای از قورباغه ها وجود دارند که زمانی که نتوانند غذایی برای سیر کردن خود پیدا کنند، اقدام به خوردن بچه های خود می کنند. جالب است بدانید که آن ها اصلا از این کار شرمگین نیستند و پس از خوردن بچه های خود، آواز خوشحال بودن نیز سر می دهند. این موضوع در دیگر دسته از حیوانات نیز بسیار دیده می شود.

  حیوانات دوزیست چه ویژگی هایی دارند؟

  دوزیستان ویژگی های بسیار جذابی دارند اما اگر بخواهیم به تعدادی از ویژگی های بارز این دسته از حیوانات اشاره کنیم، باید بگوییم که پوست آن ها، یکی از بهترین و خارق العاده ترین قسمت های بدن آن ها می باشد. پوست این دسته از حیوانات، از دور بسیار براق می باشد و علت این براقی، ماده لزجی است که آن ها بر روی پوستشان تولید می کنند. این ماده باعث می شود تا پوست همواره مرطوب بماند.

  منبع مطلب : happypet.pet

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید