این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  خصوصیات فرد بسیجی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  خصوصیات فرد بسیجی را از این سایت دریافت کنید.

  بسیج کارمندان دانشگاه فردوسی مشهد پایگاه شهید مطهری

  خصوصیات بسیجی

  مكتبی بودن

  مهمترین ویژگی بسیج ایمان به خدا و اعتقاد قلبی و باور درونی به خالق یكتا است. ایمان به خدا رابطه مستحكم نیروهای بسیجی با حق تعالی است زیرا بسیج رضایت حق تعالی را مبنای حركت و فعالیت خود می داند. بنابراین مهمترین مشخصه بسیجی مكتبی بودن آن است. جهاد همه جانبه در راه خدا، نگهبانی از انقلاب ، دستاوردهای نظام مقدس اسلامی از دیگر جنبه های مكتبی بودن نیروهای بسیجی است.

  اطاعت از ولایت فقیه

  اطاعت از ولایت فقیه و تبعیت پذیری از رهبری نظام یكی از شاخص ترین ویژگی های بسیج است. بسیج تابع محض ولایت فقیه است و سعادت خود و جامعه را در پیروی از ولایت فقیه می داند، زیرا از معمار انقلاب و موسس بسیج آموخته است كه ««من به همه ملت، به همه قوای انتظامی اطمینان می دهم كه امر دولت اسلامی اگر بانظارت فقیه و ولایت فقیه باشد، آسیبی بر این مملكت وارد نخواهد شد.»

  اخلاص

  بسیج عاشق خدا است و اخلاص به خدا مهمترین خصوصیات و ویژگی بسیجیان است. زیباترین حركت بسیجیان خمینی و فعالیت بسیجیان ، داشتن رنگ خدائی در كارها است. برای همین است كه امام بسیجیان ، خمینی كبیر (ره) فرموده اند:

  " بسیج لشكر مخلص خدا است كه دفتر تشكیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده اند."

  مساله اخلاص بسیار دقیق و ظریف است كه قبولی اعمال بستگی به مقدار خلوص انسان دارد و هر چه اخلاص بیشتر و كاملتری داشته باشد، عمل او ارزشمندتر است . امام صادق علیه السلام در ضرورت توجه به موضوع اخلاص می فرمایند:

  " هیچ نعمتی بالاتر از این نیست كه در دل بنده چیزی جز خدا نباشد."

  تواضع و فروتنی

  فروتنی و شكستن نفس از مهمترین فضایل انسانی است كه نیروهای بسیجی موصوف به چنین اخلاقی می باشند. بسیج علاوه بر اینكه در مقابل خدا خاشع و فروتن است در برابر مردم متواضع می باشد. قرآن كریم ویژگی مؤمنان و مردان خدا را چنین بیان می كند:

  " بندگان شایسته خدا كسانی هستند كه با آرامش راه می روند و آنگاه كه از نادانان حرف نامربوط می شنوند، نادیده می گیرند و اظهار محبت می كنند."

  غیرت دینی

  غیرت و جوانمردی از ویژگیهای هر بسیجی است . بطور كلی منظور غیرت دینی این است كه نیروهای بسیجی نسبت به مسائل اخلاقی و دینی جامعه و ترویج احكام و معارف الهی حساسیت داشته باشند. اگر موضوعاتی در جامعه رخ داد كه با احكام اسلامی و الهی مطابق نبود، در برابر آن عكس العمل نشان داده شود. موضوع غیرت ، در سیره معصومین (ع) و بزرگان دین به وضوح مطرح است . اگر بخواهیم نماد كلی و عینی غیرت دینی را در عصر حاضر از بزرگان دین مطرح كنیم ، موضعگیری شجاعانه حضرت امام (ره) در تألیف كتاب آیات شیطانی توسط سلمان رشدی است كه فتوای تاریخی قتل سلمان رشدی را صادر فرموده اند. بنایراین بسیجی هرگز در مقابل ناهنجاریهای جامعه بی تفاوت نخواهد بود. در مقابل زشتی ها و ناپاكی های اخلاقی و اجتماعی اهل تسامح و تساهل نخواهد بود.

  حسن خلق

  اخلاق نیكو یكی از صفات پسندیده در اسلام و از شیوه های مطلوب جاذبه دینی و فضایل انسانی است. در میان آداب اخلاقی و سنتهای اجتماعی، حسن برخورد با مردم در اخلاق اسلامی جایگاه ویژه ای دارد و برای نیروهای بسیجی كه با مردم ارتباط دارند این موضوع حائز توجه است. مهمترین مؤلفه جاذبه مردم به تشكیلات بسیج برخورداری نیروهای بسیجی به این صفت پسندیده است كه به عنوان یك رفتار مطلوب در میان نیروهای بسیجی رایج است. در اهمیت حسن اخلاق همین بس كه پیامبر گرامی اسلام (ص) فرموده است: " برترین شما نیكوكارترین شما از نظر اخلاق است. آنان كه خود را آماده خدمت كرده و با دیگران با الفت و مهربانی زندگی می كنند."

  شجاعت

  گرچه شجاعت یك صفت اخلاقی است ولی مهمترین نماد اخلاقی و رفتاری یك فرد در زندگی اجتماعی است. فرد شجاع كسی است كه دارای هویت دفاعی است و در راه حفظ ارزشها جرأت برخورد با عوامل دشمن را دارد. اگر شجاعت به عنوان یك فرهنگ عمومی در جامعه ما وجود داشته باشد و همه آحاد مردم صلابت و شهامت در راه دفاع از اسلام و ارزشهای دینی را داشته باشند، بدون شك كیان اسلامی از هر خطری مصون خواهد بود. حضور مقتدرانه در دفاع مقدس و خلق حماسه های پرشور بسیجیان در صحنه های نبرد نشانه های عینی از شجاعت بسیجیان در صحنه های دفاع می باشد كه از مهمترین شاخصه های نیروهای بسیجی نیز می باشد.

  مردمی بودن

  منظور از مردمی بودن بسیج این است كه آنان از متن ملت برخاسته و به صورت خودجوش و حركت مردمی به عضویت این تشكیلات پیوستند و در جهت مصالح و آرمانهای نظام به پیروی از ولایت فقیه به انجام وظیفه پرداختند. حضور رده های مقاومت بسیج در كلیه اقشار و اصناف و اقصی نقاط كشور و پذیرش و جذب آحاد مردم در سنین مختلف نماد واقعی مردمی بودن این تشكیلات است.

  شهادت طلبی

  شهادت طلبی با وجود بسیجیان عجین شده است و بسیجی شهادت را می شناسد و به آن عشق می ورزد. حب به شهادت را بسیج از مولای خود علی علیه السلام آموخته است كه فرموده است : " انی للشهاده لمحب. من دوستدار شهادت هستم." نام بسیج در فرهنگ انقلاب اسلامی با ایثار و شهادت نقش بسته است زیرا ارزشهایی كه فرهنگ اسلام و مبنای دینی برای شهادت قائل است بسیجی را شیفته شهادت كرده است. رسول گرامی اسلام(ص) فرمود: " بالای هر نیكی، كار نیك دیگری است تا اینكه مرد در راه خدا كشته شود. وقتی در راه خدای عزوجل كشته شد بالای آن كار نیكی وجود ندارد."

  منبع مطلب : basij.um.ac.ir

  یک فرد بسیجی باید چه اخلاق و رفتاری و خصوصیاتی باشد؟

  پرسش و پاسخ مقطع دوره دوم متوسطه- نظری پایه دهم رشته ادبیات و علوم انسانی درس آمادگی دفاعی

  یک فرد بسیجی باید چه اخلاق و رفتاری و خصوصیاتی باشد؟

  20 آبان 17:45

  1 پرسش 10 پاسخ 126 امتیاز

  دوره دوم متوسطه- نظری دهم ادبیات و علوم انسانی آمادگی دفاعی

  یک فرد بسیجی باید چه اخلاق و رفتاری و خصوصیاتی باشه؟

  3 گزارش

  امــیر محــمد tahery ۴   21 آبان 23:47

  6 پرسش 187 پاسخ 1691 امتیاز

  سلام

  به نظره من انسان باید بسییجی باشه

  نه اینکه اسمش رو ثبت نام کنه

  نه اینکه تو اردو ها شرکت کنه نه اینکه .................

  یک انسان باید قلبش بسیجی باشه نه اسمش

  خصوصیاته یک بسیجی هم فقط و فقط ایمان و باز هم ایمان

  خب شاید بپرسید پس ایثار نمیخواد ،نیکو کار نباشه ، اهل عبادت نباشه؟

  در جواب باید بگم تنها راه داشتن این خصوصیات داشتن ایمانه......

  اگر ایمان داشته باشیم میفهمیم که تنها راه عزت در دنیا خوش اخلاقیه

  اگر ایمان داشته باشیم میدونیم که ساده زیست بودن در عین توانایی زیبا ترین چیزه

  اگر ایمان داشته باشیم میفهمیم که زندگی دنیا ضروری و بسیار خوب و واجبه اما ارزش پایمال شدنه خون یا حق یک فرد رو نداره پس خود به خود جوانه ایثار رو در وجودمون حس میکنیم

  اگر ایمان داشته باشیممیفهمیم باید انقلابی باشیم بله یک فرد بسیجی باید در رفتار انسان های اطرافش انقلاب به پا کنه و دگر گونی ایجاد کنه......

  اگر ایمان داشته باشهمیم فهمیم نیکی بهترین راه برای کسب آخرته

  اگر ایمان داشته باشیم میفهمیم هیچ چیزی به اندازه خداوند مایه آرامشه روح نمیشه پس اهل عبادت میشیم

  اگر ایمان داشته باشیم میفهمیم که کسب علم بسیار خوب و عبادت تعریف شده

  و باعث پیشرفت علم در کشورمون میشیم..........

  و اگر ایمان داشته باشیم میبینیم که خود به خود تمام ویژگی ها رو کسب میکنیم

  البته من خودم بسیجی نیستم ولی سعی کردم قلبم رو بسیجی کنم

  و همه این حرف ها رو از روی منطق گفتم ، البته این متن یکی از انشاء هام بود که برای شما بازگو کردم

  موفق باشید 6 گزارش

  shadiiiiiiii aaaa   21 آبان 14:16

  0 پرسش 23 پاسخ 403 امتیاز

  ایمان به خدا

  ایثار و از خود گذشتگی

  خوش اخلاقی نیکوکار ساده زیست انقلابی و ولایی عشق به شهدا قرائت قران و دعا و... 4 گزارش

  Amirreza Mehri   18 آذر 20:19

  0 پرسش 2 پاسخ 27 امتیاز

  سلام علیکم فرد باید ایمان به خدا داشته باشه.نماز اول وقت و انجام واجبات. عاشق شهدا.قناعت.ساده زیستی.نیکو کاری . اخلاق خوب . موفق باشید یا علی

  1 گزارش

  نیلوفر اکرمی   26 آبان 13:53

  0 پرسش 15 پاسخ 110 امتیاز

  سلام

  من خیلی کوتاه و مفید میگم کتاب دفاعیت رو باز کن تمام اون ویژگی هایی که برای همون بسیجی لیست کردند مثل راستگو و مهربان و مودب و... همه میشن ویژگی های یک فرد بسیجی

  1 گزارش

  I will never give up Unless Im dead   21 آبان 13:15

  1 پرسش 10 پاسخ 52 امتیاز

  سلام، ۱ به خدا ایمان داشته باشد۲ ایثار و از خود گذشته باشد،۳ خوش اخلاق باشد،۴ نیکو کار باشد، ۵ ساده زیست باشد

  1 گزارش

  منبع مطلب : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید