این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  خمس یعنی چه مقدار

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  خمس یعنی چه مقدار را از این سایت دریافت کنید.

  خمس چیست؟ و بر چه مواردی تعلق می گیرد؟

  خمس چیست؟ و بر چه مواردی تعلق می گیرد؟ - گنجینه پاسخ هااسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی پاسخگویی به سوالات دینی, پرسش و پاسخ اسلامی, پاسخ به سوالات شرعی, پرسش و پاسخ مسائل شرعی, شبهات دینی, پاسخ گویی به شبهات, احکام, احکام نماز, احکام صیغه, احکام ازدواج موقت, احکام ازدواج, احکام بانوان, احکام زنان خمس در لغت به معنای یک پنجم است و در اصطلاح فقه عبارت است از: پرداخت یک پنجم در آمدی که از راه زراعت، صنعت، تجارت، پژوهش و یا از راه های کارگری و کارمندی به دست می‌آید. خمس یکی از فریضه های اسلامی است و قرآن کریم آن را در کنار جهاد (قرار داده) است.[1]و در بیان اهمیت آن، ایمان را با آن پیوند زده و می‌فرماید: «بدانید آنچه را که سود می برید، یک پنجم آن ،برای خدا و رسول خدا(ص) و خویشاوندان او و یتیمان و مسکینان و در راه ماندگان است، اگر به خدا ایمان دارید و ..»  البته حکم واجبات مهمی مانند روزه و یا حج در تعداد بسیار اندکی از آیات قرآن آمده است، به طوری که قرآن  مجید متعرض اکثر احکام آنها نشده است. خمس هم دارای چنین حالتی می‌باشد و بیان تفصیلی احکام و شرایط آن به پیامبر(ص) و جانشینان او واگذار شده است.[2] لذا مراجع عظام تقلید با توجه به آیات و روایات، درباره چیزهایی که به آنها خمس تعلق می‌گیرد، فرموده‌اند: در هفت چیز خمس واجب مى‌شود: 1. منفعت و در آمد کسب و کار  2. معدن  3. گنج  4. مال حلال مخلوط به حرام  5. جواهرى که بواسطۀ غواصى یعنى فرو رفتن در دریا به دست مى‌آید  6. غنیمت جنگ  7. زمینى که کافر ذمّى از مسلمان بخرد.[3] اما آنچه معمولا مورد ابتلای اکثر افراد بوده و از کیفیت آن سؤال می‌شود، قسمت اول یعنی «خمس درآمد» است، که فقها در توضیح آن می‌فرمایند: هرگاه انسان از تجارت یا صنعت، یا کسبهاى دیگر، مالى به دست آورد، چنانچه از مخارج سال خود او و خانواده اش زیاد آید، باید خمس، یعنى یک پنجم آن را به مصارف خاص خود برساند.[4] که برای آگاهی از این مصارف می توانید به نمایه: 690 (پرداخت خمس و اجازۀ مراجع)، در همین سایت مراجعه نمایید. به عنوان مثال: اگر کارمندی، در 31 فرودین ماه، اولین حقوق خود را دریافت کند و تمام درآمد سالیانه اش (تا 31 فرودین سال بعد) را به طور عادی خرج خود و خانواده اش کرد، خمسی به درآمد او تعلق نمی گیرد . اما اگر در پایان سال خمسی وی (31فروردین)، مقداری از درآمدش زیاد بیاید (مثلا آن را در بانک پس انداز کرده باشد)، باید یک پنجم آن را به دفتر مرجع تقلید خود تحویل دهد تا ایشان آن را به مصارف مربوطه برسانند.   [1]. برگرفته از نمایه: 690. [2]. سوره ی انفال آیه 41. وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِی الْقُرْبى‏ وَ الْیَتامى‏ وَ الْمَساکینِ وَ ابْنِ السَّبیلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ ..؛ برگرفته از نمایه: 898. [3]. توضیح المسائل (محشى - امام خمینى)، ج ‌2، ص 7، م 1751. [4]. همان، م 1752.

  بازدید

  349381

  آخرین بروزرسانی: 1399/07/20

  کد سایت fa22366 کد بایگانی 19664 نمایه چیستی خمس و موارد تعلق آن

  طبقه بندی موضوعی Laws and Jurisprudenceآنچه خمس بدان تعلق می گیرد

  برچسب خمسسال خمسیدرآمدمحاسبهسهم امامسهم سادات

  اشتراک گذاری خلاصه پرسش

  خمس چیست؟ و بر چه مواردی تعلق می گیرد؟

  پرسش

  خمس چیست؟ و بر چه مواردی تعلق می گیرد؟ لطفاً در قالب مثال بیان کنید.

  پاسخ اجمالی

  خمس در لغت به معنای یک پنجم است و در اصطلاح فقه عبارت است از: پرداخت یک پنجم در آمدی که از راه زراعت، صنعت، تجارت، پژوهش و یا از راه های کارگری و کارمندی به دست می‌آید.

  خمس یکی از فریضه های اسلامی است و قرآن کریم آن را در کنار جهاد (قرار داده) است.[1]و در بیان اهمیت آن، ایمان را با آن پیوند زده و می‌فرماید: «بدانید آنچه را که سود می برید، یک پنجم آن ،برای خدا و رسول خدا(ص) و خویشاوندان او و یتیمان و مسکینان و در راه ماندگان است، اگر به خدا ایمان دارید و ..»

  البته حکم واجبات مهمی مانند روزه و یا حج در تعداد بسیار اندکی از آیات قرآن آمده است، به طوری که قرآن  مجید متعرض اکثر احکام آنها نشده است. خمس هم دارای چنین حالتی می‌باشد و بیان تفصیلی احکام و شرایط آن به پیامبر(ص) و جانشینان او واگذار شده است.[2]

  لذا مراجع عظام تقلید با توجه به آیات و روایات، درباره چیزهایی که به آنها خمس تعلق می‌گیرد، فرموده‌اند:

  در هفت چیز خمس واجب مى‌شود:

  1. منفعت و در آمد کسب و کار  2. معدن  3. گنج  4. مال حلال مخلوط به حرام  5. جواهرى که بواسطۀ غواصى یعنى فرو رفتن در دریا به دست مى‌آید  6. غنیمت جنگ  7. زمینى که کافر ذمّى از مسلمان بخرد.[3]

  اما آنچه معمولا مورد ابتلای اکثر افراد بوده و از کیفیت آن سؤال می‌شود، قسمت اول یعنی «خمس درآمد» است، که فقها در توضیح آن می‌فرمایند:

  هرگاه انسان از تجارت یا صنعت، یا کسبهاى دیگر، مالى به دست آورد، چنانچه از مخارج سال خود او و خانواده اش زیاد آید، باید خمس، یعنى یک پنجم آن را به مصارف خاص خود برساند.[4] که برای آگاهی از این مصارف می توانید به نمایه: 690 (پرداخت خمس و اجازۀ مراجع)، در همین سایت مراجعه نمایید.

  به عنوان مثال: اگر کارمندی، در 31 فرودین ماه، اولین حقوق خود را دریافت کند و تمام درآمد سالیانه اش (تا 31 فرودین سال بعد) را به طور عادی خرج خود و خانواده اش کرد، خمسی به درآمد او تعلق نمی گیرد . اما اگر در پایان سال خمسی وی (31فروردین)، مقداری از درآمدش زیاد بیاید (مثلا آن را در بانک پس انداز کرده باشد)، باید یک پنجم آن را به دفتر مرجع تقلید خود تحویل دهد تا ایشان آن را به مصارف مربوطه برسانند.

  [1]. برگرفته از نمایه: 690.

  [2]. سوره ی انفال آیه 41. وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِی الْقُرْبى‏ وَ الْیَتامى‏ وَ الْمَساکینِ وَ ابْنِ السَّبیلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ ..؛ برگرفته از نمایه: 898.

  [3]. توضیح المسائل (محشى - امام خمینى)، ج ‌2، ص 7، م 1751.

  [4]. همان، م 1752. پرسش های مرتبط

  آیا خمس و سهم سادات را می توان بدون اجازه مرجع تقلید پرداخت کرد؟

  دلیل وجوب خمس و مصرف آن از نظر شیعه چیست؟ و چرا اهل‌سنت بدان پای‌بند نیستند؟

  نحوه محاسبه خمس اقلام مصرفی باقی مانده در پایان سال خمسی چگونه است؟

  چگونه می توان خمس اجناسی که در سال های گذشته از روی نادانی فراموش شده است محاسبه نمود؟

  آیا به پس انداز حساب قرض الحسنه، جهت استفاده از وام آن برای تهیه رهن مسکن، خمس تعلق می گیرد یا نه؟

  منابع ادله وجوب خمس به شکل کنونی کدام است؟

  آیا به نظر مراجع محترم تقلید، پرداخت خمس به تمام درآمد زن شاغل همسر دار، تعلق میگیرد؟

  چرا باید سهم امام (ع) را به مجتهد جامع الشرایط داد؟

  آیا مالی که زکات به آن تعلق گرفته است، خمس نیز تعلق می گیرد؟ به چه چیزی زکات تعلق می گیرد؟ بین زکات و خمس چه تفاوتی وجود دارد؟

  آیا لباسی که قبلاً می پوشیدیم ولی یکسال نپوشیدیم خمس دارد؟

  دختری که حقوق خود را جهت خرید جهیزیه اش پس انداز می کند و زمان ازدواجش نیز مشخص نیست، آیا به این پول خمس تعلق می گیرد؟

  چرا مواد خوراکی که یک روز قبل از ابتدای سال خمسی خریده می‌شود باید خمس آن پرداخت شود؟

  چگونه باید به مطالعه تفسیر قرآن پرداخت، تا مفاهیم آن در ذهن انسان بماند؟

  آیا به مبلغی که شرکت‌های بیمه در پایان مدت قرارداد، به صورت یکجا و یا مستمرّی به بیمه‌گذار می‌پردازند، خمس تعلق می‌گیرد؟

  آیا خانه‌ای که اجاره داده شده است، و نیز به بهای اجاره آن و اتومبیل خمس تعلّق می‌گیرد؟

  آیا می¬شود خمس مواد خوراکی را پس از گذشت یک سال (بدون در نظر گرفتن سال خمسی) حساب کرد؟

  آیا به اموالی که در پایان سال خمسی باقی می‌ماند اما چندان قابل اعتنا نیستند، خمس تعلق می‌گیرد؟

  اگر در منزل مقداری از داروهای مصرفی در پایان سال خمسی باقی بماند، آیا خمس دارد؟

  آیا پولی که جهت پرداخت وجوه شرعی کنار گذاشته‌ شده را می‌توان با پولی دیگر عوض کرد؟

  آیا به جهیزیه همسرم خمس تعلق می‌گیرد؟

  ترجمه پرسش در سایر زبانها

  :

  Xums nədir və hansı yerlərdə aiddir?

  :

  What is khums and what is it paid on?

  :

  C’est quoi le khoms et sur quoi s’applique-t-il ?

  نظرات تعداد نظر 0

  منبع مطلب : www.islamquest.net

  خمس چیست؟ و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

  خمس به معنای یک پنجم مال است. و به دو قسمت تقسیم می شود که یک قسمت آن سهم امام علیه السلام است و قسمت دیگر آن سهم سادات می باشد.

  خمس چیست؟

  خمس از نظر لغت به معنی یک پنجم است و در شرع خمس عبارت است از اینکه هر مسلمانی که بالغ و عاقل باشد، با شرایط و تفصیلی که بعداً بیان خواهیم کرد بر او لازم است که خمس هفت چیز را به عنوان حق واجب الهی بدهد.

  به صورت کلی خمس دو قسمت می شود یک قسمت از آن خدا و پیامبر و اولی الامر (امام) است که با وجود امام معصوم سهم خدا و پیامبر نیز حق امام می‌باشد که از آن به سهم امام تعبیر می شود و قسمت دیگر آن حق سادات مستمند و درمانده است که به آن سهم سادات گفته می شود.

  خمس در اصطلاح شرع، حقی است که خروج آن از مال، واجب بوده و به دو قسمت تقسیم می شود، که یک قسمت آن سهم امام علیه السلام است و قسمت دیگر آن سهم سادات می باشد.

  خمس از دیدگاه قرآن

  خداوند در سوره فرقان، وجوب خمس، اهمیت و مصارف آن را به صورت کلی بیان کرده است.

  وَاعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُمْ مِنْ شَیْءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَیٰ وَالْیَتَامَیٰ وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَیٰ عَبْدِنَا یَوْمَ الْفُرْقَانِ یَوْمَ الْتَقَی الْجَمْعَانِ ۗ وَاللَّهُ عَلَیٰ کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ ﴿سوره فرقان، آیه۴١﴾

  و بدانید هر چیزی را که (از راه جهاد یا کسب یا هر طریق مشروعی)، به عنوان غنیمت و فایده به دست آوردید، (کم باشد یا زیاد) یک پنجم آن برای خدا و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) و خویشان پیامبر، و یتیمان و مسکینان و در راه ماندگان است، اگر به خدا و آنچه بر بنده اش روز جدا کننده حق از باطل، روز رویارویی دو گروه (مؤمن وکافر در جنگ بدر) نازل کردیم، ایمان آورده اید پس آن را به عنوان حقّی واجب به خدا و رسول و دیگر نام بردگان بپردازید؛ و خدا بر هرکاری تواناست.

  بیشتر بخوانید: موانع و چالش های زنان سرپرست خانوار

  خمس به چه چیزهایی تعلق می گیرد و در کدام موارد واجب است؟

  پرداخت خمس در توضیح المسائل آیت الله سیستانی بر هفت چیز واجب است که عبارتند از:

  ۱. منفعت کسب

  هرگاه انسان از تجارت یا صنعت، یا کسب های دیگر مالی به دست آورد، اگرچه مثلاً نماز و روزه میتی را به جا آورده و از اجرت آن مالی تهیه کند، چنانچه از مخارج سال خود او و عیالاتش زیاد بیاید، باید خمس، یعنی یک پنجم آن را بدهد.

  ۲. معدن

  درصورتی که کسی از معدن «طلا، نقره، سرب، مس، آهن، نفت، ذغال سنگ، فیروزه، عقیق، زاج»، نمک و معدن های دیگر چیزی بدست آورد در صورتی که به مقدار نصاب (بعد از کسر مخارج به میزان ۱۰۵ مثقال نقره سکه دار یا ۱۵ مثقال طلای سکه دار قیمت آن) باشد باید خمس آن را بدهد.

  ۳. مال حلال مخلوط به حرام

  اگر مال حلال با مال حرام به طوری مخلوط شود که انسان نتواند آنها را از یکدیگر تشخیص دهد، و صاحب مال حرام و مقدار آن هیچ کدام معلوم نباشد، و نداند که مقدار حرام کمتر از خمس است یا زیادتر، با دادن خمس آن حلال می شود. و بنا بر احتیاط واجب، باید به کسی که مستحق خمس و رد مظالم می‌‏باشد، بدهد.

  ۴. جواهری که به واسطه فرو رفتن در دریا به دست می آید

  درصورتی که کسی به واسطه فرو رفتن در دریا لؤلؤ یا مرجان یا جواهر دیگر، یا معدنی، که با فرو رفتن در دریا بدست می آید، درصورتی که پس از کم کردن مخارجی که برای بیرون آوردن آن کرده قیمت آن به هجده نخود طلا برسد باید خمس آن را بدهد.

  ۵. گنج

  گنج مالی است منقول که مخفی شده و از دسترس افراد خارج شده است، و در زمین یا درخت، یا کوه یا دیوار پنهان باشد، و بودن آن در آنجا معمول نباشد. اگر انسان در زمینی که ملک کسی نیست، یا موات است و خود او با احیاء مالک شده است گنجی پیدا کند، می تواند آن را برای خود بردارد، ولی باید خمس آن را بدهد.

  ۶. زمینی که کافر ذمّی از مسلمانان می خرد

  اگر کافر ذمّی زمینی را از مسلمان بخرد، بنا بر مشهور باید خمس آن را از همان زمین یا از مال دیگرش بدهد، ولی وجوب خمس، به معنای معروفش، در این مورد محل اشکال است.

  درصورتی که کافر ذمّی (یهودی یا نصرانی که در پناه اسلام است) زمینی را از مسلمانان بخرد باید خمس آنرا از همان زمین بدهد و چنانچه پول آن را هم بدهد اشکالی ندارد، ولی چنانچه غیر از پول چیز دیگری بدهد باید با اجازه حاکم شرع باشد و نیز اگر مسکن و دکان و شبیه این ها را از مسلمانان بخرد درصورتی که زمین آن را جداگانه قیمت کنند باید خمس زمین را بدهد.

  ۷. غنیمت

  اگر مسلمانان به امر امام(علیه السلام) با کفّار جنگ کنند، و اموالی را در جنگ به دست آورند، به آن اموال غنیمت گفته می شود که باید آن اشیایی که مخصوص به امام است از غنیمت کنار بگذارند، و خمس بقیه آن را بدهند، و در ثبوت خمس بر غنیمت فرقی میان منقول و غیرمنقول نیست، ولی زمین هایی که از انفال نیست مال عموم مسلمین است، هرچند جنگ به اذن امام(ع) نباشد.

  آثار نپرداختن خمس چیست؟

  ۱-  انسان تا خمس مالش را ندهد، نمی تواند در آن تصرف کند. مثلاً غذایی که در آن خمس باشد نمی تواند مصرف کند.

  ۲- اگر با پول خمس نداده، خرید و فروش کند ( بدون اجازه حاکم شرع) به اندازه خمس مال، معامله باطل است. چنان که اگر آن را به کسی هدیه نماید، گیرنده هدیه نمی تواند به مقدار خمس، در آن مال تصرف نماید.

  ۳- اگر بخواهد پول خمس نداده را به صاحب حمّام بدهد و در حمام غسل کند، غسل او باطل است.

  مواردی که خمس به آنها تعلق نمی گیرد.

  مهریه زن اموال به ارث رسیده

  خمس، زکات و یا صدقه دریافت شده

  عیدی یا جایزه دریافتی

  مالی که دیگران به انسان می بخشند

  خمس مهریه

  خمس به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

  ۱- یک قسم آن سهم امام است که همان سهم خدا و رسول و امام است که در آیه خمس بیان شده که در زمان غیبت امام زمان(عج) از آنجا که فقهای واجد شرائط رهبری از جانب آن حضرت به نیابت عامه آن حضرت منصوب شده اند.

  امام زمان (عج)صریحاً فرمود:

  «اِنَّهُم حُجَّتی عَلَیکُم و اَنَا حُجَّه اللهِ» (کشف الغمه، ج ۳، ص ۳۲۱)

  منبع مطلب : karimane.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید