این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  خواص سوره ماعون

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  خواص سوره ماعون را از این سایت دریافت کنید.

  فضیلت و خواص سوره ماعون

  متن کامل سوره ها، فضیلت و خواص سوره ها، تلاوت سوره هافضیلت و خواص سوره ماعون

  موقعیت فعلی: فهرست قرآن / سوره ماعون / فضیلت و خواص

  فهرست قرآن متن فضیلت

  فضیلت و خواص سوره ماعونیکصد و هفتمین سوره قرآن که مکی  است و هفت آیه دارد.در فضیلت این سوره از رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم روایت شده است: هر کس که زکات اموال خود را پرداخت می کند این سوره را قرائت نماید خداوند او را می آمرزد.(1)هم چنین از ایشان روایت شده است که هر کس سوره ماعون را پس از نماز عشا قرائت نماید خداوند او را می بخشد و تا و قت اذان صبح او را حفظ می کند.(2)از امام باقر علیه السلام نیز روایت شده است: هر کس سوره ماعون را  در نمازهای واجب و مستحب خود بخواند جزو کسانی است که خداوند نماز و روزه اش را پذیرفته است و او را درباره آنچه در زندگی دنیا انجام داده است محاسبه نمی کند.(3)از امام صادق علیه السلام نیز نقل شده است: هر کس سوره ماعون را بعد از نماز عصر بخواند تا عصر روز بعد در حفظ و امان خداوند خواهد بود.(4)ختم مجرببه نیت پیروزی و فتوحات عظیمه از شب دوشنبه تا 15 شب، هر شب 15 بار این سوره را بخواند و در پایان هر یکی بگوید: «یا ایها الذین آمنوا ارکعوا و اسجدوا و اعبدوا ربکم و افعلوا الخیر لعلکم تفلحون» و 15 بار صلوات بفرستد و در پایان همه به سجده رود و حاجت خود را در محضر باریتعالی اعلام دارد. (5)_____________________پی نوشت:(1)مجمع البیان، ج10، ص546(2)تفسیرالبرهان، ج5، ص767(3) ثواب الاعمال، ص126(4)همان(5)درمان با قران، ص166منابع: «قرآن درمانی روحی و جسمی، محسن آشتیانی، سید محسن موسوی»؛ درمان با قرآن،محمدرضا کریمی

  منبع مطلب : quran.anhar.ir

  فضائل و برکات سوره ماعون

  سوره ماعون یا أَرَأَیْتَ الَّذِی صد و هفتمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن که در جزء سی‌ام جای گرفته است. واژه ماعون از کلمه آخر این سوره گرفته شده و به معنای زکات

  فضائل و برکات سوره ماعون

  سوره ماعون یا أَرَأَیْتَ الَّذِی صد و هفتمین سوره و از سوره‌های مکی قرآن که در جزء سی‌ام جای گرفته است. واژه ماعون از کلمه آخر این سوره گرفته شده و به معنای زکات یا هر چیز مفیدی است. در این سوره صفات منکران قیامت آمده است. قرآن می‌گوید این افراد انفاق نمی‌کنند، نماز را سَرسَری می‌گیرند و ریا می‌کنند.

  فضائل و برکات سوره ماعون

  شناسنامه سوره ماعون 

  سوره ماعون

  صد و هفتمین سوره

  ترتیب نزول

  17

  محل نزول

  مکه مکرمه

  تعداد آیات

  7

  تعداد کلمات

  25

  تعداد حروف

  114

  تعداد لفظ . الله

  1

  معانی سوره

  ماعون از ریشه معن گرفته شده و به معنای زکات لوازم ضروری و اولیه خانه میباشد.

  نامهای دیگر سوره

  اریت الذی.

  ویژگی سوره

  شناساندن کافران و مسلمانان کافر صفت که همواره بی رحم و بی انصاف و بی مروت بوده و با این عمل خود دیگران راهم تشویق میکنند.

  موضوعات کلی سوره

  معرفی گروه کافران و بی دینان و مسلمانان کافرصفت.

  نامگذاری

  این سوره‌ی مبارکه به ‌مناسبت نکوهش از نمازگزاران سهل‌انگار و ریاکار که از دادن ماعون (اشیاء جزئی و ضروریّات زندگی) به ‌دیگران خودداری و جلوگیری می‌نمایند بدین اسم «ماعون» نامگذاری شده است.

  این سوره به ‌تناسب کلمات «‏أَرَأیْتَ الَّذِى» و «دین» که در آغاز سوره‌ی مبارکه آمده به ‌نام سوره‌ی «‏أَرَأیْتَ الَّذِى» و سوره‌ی «دین» نیز گفته شده است.

  فضائل و خواص

  پیامبر گرامی اسلام(صلی اله علیه و آله) می‌فرماید: هرکس این سوره را تلاوت کند و زکات خود را بدهد، خداوند گناهانش را می‌آمرزد.[١]

  و به‌ روایتی دیگر ثواب کسی را به ‌او می‌دهند که همه‌ی یتیمان را سیر کرده باشد.[٢]

  و کسی که بر خواندن آن مداومت نماید سخن او در نزد مردم مقبول و خدای متعال دعای وی را اجابت می‌فرماید.[٣]

  و در حدیثی امام باقر(علیه السلام) می‌فرماید: کسی ‌که این سوره‌ را در نمازهای واجب و نافله بخواند از کسانی می‌باشد که خداوند نماز و روزه‌ی او را قبول می‌فرماید.[٤]

  و در خواص آن آمده است: چنانچه کسی آن را بعد از نماز صبح صد مرتبه بخواند محفوظ و در امان خواهد بود.[٥]

  و در «منتخب» آورده است اگر کسی بخواهد از فقر و تنگدستی رهائی یابد سوره‌ی مبارکه را چهل و یک بار بخواند خود و فرزندان او محتاج نمی‌گردند و تا روز دیگر در حفظ و حراست خداوندی خواهد بود.(6)

  هر کس سوره ماعون را پس از نماز عشا قرائت کند، خداوند او را می‌بخشد و تا وقت اذان صبح او را حفظ می‌کند.

  در فضیلت این سوره از رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم روایت شده است: هر کس که زکات اموال خود را پرداخت می کند این سوره را قرائت نماید خداوند او را می آمرزد.

  از امام صادق علیه السلام نیز نقل شده است: هر کس سوره ماعون را بعد از نماز عصر بخواند تا عصر روز بعد در حفظ و امان خداوند خواهد بود.

  متن عربی سوره ماعون

  بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

  أَرَءَیْت الَّذِى یُکَذِّب بِالدِّینِ(1) فَذَلِک الَّذِى یَدُعُّ الْیَتِیمَ(2) وَ لا یحُض عَلى طعَامِ الْمِسکِینِ(3) فَوَیْلٌ لِّلْمُصلِّینَ(4) الَّذِینَ هُمْ عَن صلاتهِمْ ساهُونَ(5) الَّذِینَ هُمْ یُرَاءُونَ(6) وَ یَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ(7)

  ترجمه سوره ماعون

  بنام خداوند بخشنده مهربان

  1 - آیا کسى که روز جزا را پیوسته انکار مى کند مشاهده کردى ؟2 - او همان کسى است که یتیم را با خشونت مى راند.3 - و دیگران را به اطعام مسکین تشویق نمى کند.4 - پس واى بر نمازگزارانى که ...5 - نماز خود را به دست فراموشى مى سپارند6 - آنها که ریا مى کنند.7 - و دیگران را از ضروریات زندگى منع مى نمایند.

  ختم مجرب سوره ماعون

  به نیت پیروزی و فتوحات عظیمه از شب دوشنبه تا 15 شب، هر شب 15 بار این سوره را بخواند و در پایان هر یکی بگوید: «یا ایها الذین آمنوا ارکعوا و اسجدوا و اعبدوا ربکم و افعلوا الخیر لعلکم تفلحون» و 15 بار صلوات بفرستد و در پایان همه به سجده رود و حاجت خود را در محضر باریتعالی اعلام دارد.

  پی‌نوشت‌

  [١]. مجمع‌البیان، تفسیر برهان.

  [٢]. خواص‌الآیات ص ١٦٥.

  [٣]. خواص‌الآیات ص ١٦٥.

  [٤]. خواص‌الآیات ص ١٦٥، تفسیر نورالثقلین.

  [٥]. مصباح ص ٤٦١، منهاج ص ٤٤٢.

  [٦]. منتخب‌الختوم ص ٥٣١.

  منبع: موسسه نشر معارف اهل بیت

  ارسال نظر

  چهارشنبه، 27 آذر 1398

  تخمین زمان مطالعه: 3 دقیقه

  سوره ماعون قرآن شناسی آشنایی با سوره‌ها خواص سوره فضیلت سوره

  موارد بیشتر برای شما

  منبع مطلب : rasekhoon.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید