این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  خیانت شاملو به آیدا

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  خیانت شاملو به آیدا را از این سایت دریافت کنید.

  ناگفته های آیدا سرکیسیان از همسرش احمد شاملو

  زندگینامۀ شاعران، نویسندگان و هنرمندان همواره برای خیل عظیمی از خوانندگان جذاب بوده و هست. نزد گروهی از چهره‌های سرشناس، ولعِ سخن‌گفتن از خویش یا ذکر حالات و مقامات نام‌آورانی که روزگاری با آن‌ها سر و سرّی داشته‌اند پایانی ندارد

  ناگفته های آیدا سرکیسیان از همسرش احمد شاملو

  زندگینامۀ شاعران، نویسندگان و هنرمندان همواره برای خیل عظیمی از خوانندگان جذاب بوده و هست. نزد گروهی از چهره‌های سرشناس، ولعِ سخن‌گفتن از خویش یا ذکر حالات و مقامات نام‌آورانی که روزگاری با آن‌ها سر و سرّی داشته‌اند پایانی ندارد

  78347 شعر ادبی 1396/09/21

  گفت و گو با آیدا سرکسیان به بهانه زادروز احمد شاملو

  زندگینامه ی شاعران، نویسندگان و هنرمندان همواره برای خیل عظیمی از خوانندگان جذاب بوده و هست. نزد گروهی از چهره‌های سرشناس، ولعِ سخن‌گفتن از خویش یا ذکر حالات و مقامات نام‌آورانی که روزگاری با آن‌ها سر و سرّی داشته‌اند پایانی ندارد. کسانی مشتاقند فرصت گفت‌وگویی دست دهد تا با سیاه‌کردن هفتاد من کاغذ، ریز و درشتِ رخدادهای زندگی و آنچه از سردی و گرمیِ روزگار چشیده‌اند روی دایره بریزند، و در این میدان باکی هم ندارند تا در غیابِ شاهدانِ عینی با دوغ و دوشاب کردن، حقایقی را مخدوش کنند، پای خود را از حوادثی بیرون بکشند، خود را عامل اصلیِ یک جریان معرفی کنند، ماجراهایی را پس و پیش کنند، شخصیت‌هایی را نادیده بگیرند، پای چهره‌هایی را به جاهایی باز کنند! معاشران دوران جوانیِ خود را از میان مشاهیر دستچین کنند، نقش «پدر معنوی و پیش‌گو» به خود بدهند و خلاصه تاریخ را آن‌گونه که می‌خواهند با هر طول و تفصیل و لفت و لعابی که خریدار داشته باشد «شفاها» روایت کنند.

  آنچه در هر کجای جهان «تاریخ شفاهی» یا «خاطره‌نویسی/ خاطره‌گویی» خوانده می‌شود هرگز از این آفات در امان نبوده و نیست. اما در عصری که هرکس می‌کوشد به کمترین بهانه، داخل گود شود و موقعیتی ویژه برای خود تدارک ببیند شماری از نامدارانِ حیطه‌های علم و فرهنگ و هنر و سیاست نیز در روایت «شفاهیِ» روزگارانِ گذشته حاضرند بر خود زخم بزنند، به اشتباهات و کج‌روی‌هایشان اعتراف کنند تا به هر بهای ممکن، روایتی صحیح از حاصلِ اوقاتِ باخبری و بی‌خبری و پست و بلندِ سلوک شخصی و اجتماعیِ خود و هم‌نسلانشان ترسیم کنند.

  گاه آنچه «تواریخ شفاهی» را هیجان‌انگیز و پُرخواننده می‌کند نقل موضوعات شخصی، روابط و مناسباتِ فی‌مابینِ شخصِ مورد نظر با دیگران، و در مجموع، ذکر جزئیاتی است که اغلب نانوشته می‌ماند یا مواردی دیگر که می‌توان آن‌ها را، یک‌کلام، «اندرونیات» خواند. کسانی این دست روایات را از مقولۀ «حواشی» تلقی می‌کنند که ارتباطی با «متن» ندارد و  فی‌المثل خواهند گفت سرک‌کشیدن به آستانه و پستوی خانه شاعر بیهوده است؛ و  در مقابل، دیگرانی با تأکید بر اهمیت این اطلاعات می‌گویند زندگینامه‌نویسی بدون در مشت داشتن جزئیات، راهی به دهی نمی‌برد و کمترین آگاهی از زندگی هنرمند، گاه گره‌گشای شخصیت و آفرینش‌های هنری او  می‌شود. نتیجه جدال بی‌فرجام مخالفان و موافقان آثاری که به زندگیِ شخصی هنرمندان می‌پردازند هرچه باشد نمی‌توان موقعیت انسانیِ هنرمند را با درک نادرست نظریه‌های ادبی و به‌ویژه «مرگ مؤلف» کتمان کرد.

  احمد شاملو

  اما راویِ این تواریخ همیشه «قهرمان» داستان نیست؛ در مواردی نادر این راوی، یارِ غار و گاه نیز هم‌نفس و جان و جهانِ «قهرمان» است و به‌خلافِ معمول، تمایلی به عمومی‌کردنِ «اندرونیات» و ورق‌زدنِ دفتر ایامِ ماضی و بیان ماجراهایی که از سر گذرانده‌اند ندارد؛ مبادا چنین تصور شود که حالا او عزم کرده در غیابِ «استاد» پرده را کنار بزند، به صحنه بیاید و نگاه‌ها را به‌سوی خود معطوف کند؛ چنین است که شوقی به انتشار «نامه‌های عاشقانه»ای که شاعر به او نوشته ندارد، نیم‌قرن خاموش می‌ماند و حتی هنگامی که مُهر سکوت را می‌شکند می‌کوشد خود را کنار بکشد تا معشوقِ باشکوهش را تنها بر صحنه نظاره کند. «بام بلند هم‌چراغی»چنین روایتی است.

  احمد در آینه

  آیدا سرکیسیان چگونه سال‌های زندگی با احمد شاملو را روایت کرد؟بابک توانایی - روزنامه نگار:

  احمد شاملو در همان سال‌هایی که در قید حیات بود مصاحبه‌های فراونی می‌کرد و در آن مصاحبه‌ها بسیار پیش می‌آمد که نظراتش را درباره موضوعات مختلف- از زندگی شخصی گرفته تا مسائل ادبی و حرفه‌ای- به زبان بیاورد. بعد از درگذشتش نیز کتاب‌های متعددی درباره او نوشته یا گردآوری شد که در آن‌ها سعی شده بود گوشه‌هایی از زندگی او را روشن‌تر کنند و این تلاش و سعی‌ها عموما به این صورت بود که نویسنده یادداشت یا مصاحبه‌شونده از کسی حرف بزند که خودش توفیق یافته بود درکش کند و بشناسدش. این روند ادامه داشت و هر از گاهی ما با کتابی مواجه می‌شدیم که از چنین ساختاری تبعیت کرده بود و گاهی نیز پیش می‌آمد که حرفی زده شود و بعدها بستگان و دوستان درجه‌یک احمد شاملو زبان به تکذیب آن حرف بگشایند که در این روزگار حرف‌های خلافِ واقع کم نیستند.

  حالا بعد از 17سال که از مرگ احمد شاملو می‌گذرد کتابی درآمده که یکسر متفاوت است با آنچه تا پیش از این درآمده بود. این بار آیدا سرکیسیان، همسر احمد شاملو، درباره آن شاعر حرف زده‌است، در کتابی با عنوان «بام بلند هم‌چراغی» که حاصل تلاش سعید پورعظیمی است. کتاب با آیدا شروع می‌شود. اینکه او کیست و کجا متولد شده است و پدر و مادرش که بوده‌اند. و چه شروع هوشمندانه‌ای است این شروع. چرا که زنی که قرار است روایت کند آن‌چه بر او و همدم سالیانش رفته در روزگاران باید ابتدا شناساند. شروع کتاب یک شروع کلاسیک است.

  احمد شاملو

  از روزهایی حرف زده‌می‌شود که باب آشنایی باز شده و از این حرف زده‌می‌شود که چگونه عشق آغاز شد؛ عشقی که بعدها تا لحظه مرگ ادامه یافت و شبی که احمد شاملو در خانه‌اش درگذشت چنان غمی بر دوش و شانه همسر گذاشته بود که خودش در همین کتاب «بام بلند هم‌چراغی» از آن این‌طور روایت می‌کند:

  «ناگهان خودم را روی زمین احساس کردم»

  که منظور قطعا همین است که در تمام آن سال‌ها ، ماه‌ها،  هفته‌ها، روزها، ساعت‌ها و لحظه‌هایی که با احمد شاملو می‌گذشته و زندگی می‌رفته در آسمان بوده‌است. آشنایی آیدا و احمد شاملو یک آشنایی معمولی نبود. جایی در کتاب می‌گوید:

  منبع : seemorgh.com

  خیانت شاملو به آیدا

  نقد فیلم رستگاری در شاوشنگ-عکس ساقی شاملو-مجموعه اشعار احمد شاملو-آثار احمد شاملو-بیوگرافی احمد شاملو-عقاید مذهبی شاملو

  خیانت شاملو به آیدا-داستان عشق آیدا و شاملو

  احمد شاملو

  احمد شاملو (۲۱ آذر ۱۳۰۴ – ۲ مرداد ۱۳۷۹) متخلص به الف. بامداد و الف. صبح، شاعر، فیلم‌ساز، روزنامه‌نگار، پژوهشگر، مترجم، فرهنگ‌نویس و از دبیران کانون نویسندگان ایران بود.[۳][۴] شاملو تحصیلات مدرسه‌ای نامرتبی داشت؛ زیرا پدرش افسر ارتش بود و پیوسته از شهری به شهری گسیل می‌شد، و از همین روی خانواده‌اش هرگز نتوانستند مدتی طولانی جایی ماندگار شوند. زندانی شدنش در سال ۱۳۲۲ به‌سبب فعالیت‌های سیاسی پایانِ همان تحصیلات نامرتب بود.

  ریتا آتانث «آیدا» سرکیسیان

  آیدا سرکیسیان(زادهٔ ۲۳ آبان ۱۳۱۸ در کرمانشاه -) معروف به آیدا شاملو فرهنگ‌نویس ارمنی‌تبار اهل ایران است. وی آخرین همسر احمد شاملو و نیز همکار او در گردآوری و نگارش کتاب کوچه و سرپرست این مجموعه بعد از احمد شاملو است.(منبع ویکیپدیا)

  آشنایی شاملو و آیدا

  شاملو در ۱۴ فروردین ۱۳۴۱ با آیدا سرکیسیان (ریتا آتانت سرکیسیان) آشنا می شود که این آشنایی تأثیر زیادی در زندگی او دارد و نقطه عطفی در زندگی او است. شاملو در این سالها در انقطاع کامل آفرینش هنری [28] قرار دارد و تحت تأثیر این آشنایی اشعار مجموعه “آیدا: درخت، خنجر و خاطره!” و “آیدا در آینه” را می سراید. او درباره تاثیر آیدا در زندگی اش به مجله فردوسی گفت: هر چه می‌نویسم برای اوست و به خاطر او… من با آیدا آن انسانی را که هرگز در زندگی خود پیدا نکرده‌بودم پیدا کردم.

  ازدواج شاملو و آیدا

  آیدا و شاملو در فروردین ۱۳۴۳ ازدواج کردند و شش ماه در ده شیرگاه (مازندران) زندگی کردند و بعد از آن شاملو تا پایان عمر با او زندگی کرد. شاملو در همان سال دو مجموعه شعر به نام آیدا در آینه و لحظه ها و همیشه و سال بعد مجموعه ای به نام آیدا: درخت، خنجر و خاطره! منتشر می کند و در سال 1345 برای سومین بار به تحقیق و تدوین کتاب کوچه پرداخت و برنامه قصه های مادربزرگ را برای برنامه های کودک سیما تهیه کرد.

  کتاب «بام بلند هم‌چراغی» به شرح رابطه عاشقانه احمد شاملو و آیدا سرکیسیان می پردازد. داستان عاشقانه ای که شاملو در شعرهایش بارها به آن اشاره کرده و گفته است، این بار از زبان «آیدا» روایت می شود. در این کتاب با جزئیاتی از زندگی شاملو و آیدا آشنا می‌شویم که می‌تواند توضیح دهد که چرا این شاعر بزرگ در شعرهایش به آیدا بسیار اشاره کرده و از عشق گفته است.

  شاملو در اشعارش از همسرش یاد می کند، اما آنچه می تواند برای مخاطب شعر معاصر فارسی جالب باشد، شرح زندگی عاشقانه ای است که در شعر دیده ایم، در قالب وقایع واقعی. آنچه شاملو در اشعارش می گفت در آیینه واقعیات روزمره و از نگاه معشوق بود. اگرچه همیشه روایت هایی از کسانی که شاهد زندگی این شاعر بوده اند به دست ما رسیده است، اما سعید پورعظیمی حقایقی دست اول از زندگی شاملو و آیدا از آیدا جمع آوری کرده است.

  در بخشی از کتاب درباره اولین ملاقات، آغاز داستان عاشقانه معروف شاعر و همسرش آمده است: «برای اولین بار همدیگر را از نزدیک، جلوی دانشکده دیدیم، چند ساعتی پیاده روی کردیم. و حرف می زد، پر از شور زندگی بود، دفعه بعد که همدیگر را دیدیم، کتابی به من داد که روی جلدش «باغ آینه، الف بامداد» نوشته شده بود، نمی دانستم شاعر است و الف بامداد خود اوست خودش توضیح نداد گفت تو شعر میخونی اینو هم بخون میخوام نظرت رو بدونم خیلی جدی بود که بحث شعر یا موسیقی بود اینو خیلی جدی پرسید در جلسه بعد : شعرها چطور بود گفتم : خیلی خوشم آمد الف بامداد کیست.گفت: ” شاعر است ”

  کتاب عکس رنگی ۸۰ صفحه ای «بام بلند هم‌چراغی» که به تازگی توسط نشر نو منتشر شده است، می تواند مورد توجه علاقه مندان شاملو و علاقه مندان به عشق افسانه ای او و همسرش قرار گیرد.

  عکس ساقی شاملو

  بنابراین در ساده ترین شرایط، علم نشان می دهد که بین کمک کردن به افراد دیگر و عقاید مذهبی شاملو احساس خوشبختی، ارتباط قدرتمندی وجود دارد اما بعضی موارد واضح است: هیچ وقت عقاید مذهبی شاملو فایده ای برای استفاده بیش از حد از آن با مس، آهن یا روی وجود ندارد و به هیچ وجه نیازی به مصرف آلومینیوم نیست و گربه در حال مرگ قریب الوقوع هستند، و قربانیان احتمالی آنها با دقت و توجه کامل بیوگرافی احمد شاملو آنها را تماشا می کنند.

  بیوگرافی احمد شاملو

  اگر دوست دارید خیانت شاملو به آیدا زبان بن را یاد بگیرید، آن را در اینترنت پیدا خواهید کرد مجوز خلبانی نداشت و مجوز پاپ کورن نداشت برای مطالعه دقیق بحث درباره کنترل آهو در، یک مخزن بزرگ در شمال غربی بوستون، به مراجعه کنید فهمیدن و در آغوش گرفتن از طبیعت خارق العاده بودن سرنوشت ساز بودن برای تجربه چالش ها و رنج کشیدن، ما را آزاد آثار احمد شاملو می کند تا سرنوشت شادتر شدن حتی در میان فراز و خیانت شاملو به آیدا نشیب های زندگی را تعیین کنیم.

  مجموعه اشعار احمد شاملو

  اگر سکته مغزی خیانت شاملو به آیدا در تایلند داشته باشم چه می شود؟ در زیر موارد تکراری نگران کننده ورزشکاران مورد توجه ما قرار عکس ساقی شاملو گرفته و راهکارهایی برای کمک به بهبود آنها می باشد اگر شما را شگفت زده کرد که مغز شما به استراحت نیاز دارد، در مورد سایر قسمت های بدن خود فکر کنید ما می توانیم بگوییم، من افتاده ام، اما بلند می شوم.

  عقاید مذهبی شاملو

  یک پسر به دلیل ناهنجاری هنگام تولد دارای بندهای پا بود مراقبت از بیمارستان آثار احمد شاملو با مرگ بیمار پایان نمی یابد در صورت رد این امر، می توان مجموعه اشعار احمد شاملو به دادگاه فدرال رسیدگی کرد احتمالاً آنها به این دلیل که مهارت انجام این کار را دارند، ناگهان مورد آزار و اذیت قرار نمی گیرند درست همانطور که در یوگا حرکت می کنیم، متوقف کردن و ماندن آن نیز مهم است.

  منبع : inct.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سید 2 روز قبل
  0

  از نظر خدا شناسی انحراف داشته

  آزیتا 3 روز قبل
  0

  و حالا من در فقدان من روزگار سپری می‌کنم

  برای پاسخ کلیک کنید