این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  دانه خرمالو

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  دانه خرمالو را از این سایت دریافت کنید.

  چطور هسته خرمالو بکاریم؟ + آموزش تصویری نحوه کاشتن هسته خرمالو در گلدان و باغچه

  کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه بسیار آسان و لذت بخش است و به راحتی میتوان این میوه خوش‌رنگ و پرخاصیت را در خانه پرورش داد و نگهداری کرد.

  ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴

  چطور هسته خرمالو بکاریم؟ + آموزش تصویری نحوه کاشتن هسته خرمالو در گلدان و باغچه

  کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه بسیار آسان و لذت بخش است و به راحتی میتوان این میوه خوش‌رنگ و پرخاصیت را در خانه پرورش داد و نگهداری کرد.

  به گزارش ایمنا کاشت خرمالو و پرورش و نگهداری این گیاه آسان است. این درخت به هوای معتدل و خنک، نور کافی و آب فراوان نیازمند است.  این گیاه از سن ۱۰ سالگی محصول تجاری تولید کرده ولی از ۴ یا ۵ سالگی شروع به میوه دهی می‌کند و بین ۲۲۵ تا ۵۰ سال هم عمر دارد.  میوه این گیاه خوراکی است و رنگ آن از نارنجی و زرد روشن تا نارنجی و قرمز تیره متفاوت است. آن‌ها دو گونه گس و غیر گس دارند. نام خرمالو ترکیبی است از دو واژه خرما و آلو.

  چگونه درخت خرمالو بکاریم؟

  پرورش خرمالو را می‌توان به ۲ صورت انجام داد: ۱ - کاشت هسته خرمالو در گلدان و ۲ - کاشت هسته خرمالو در باغچه

  انتخاب خرمالو: برای به دست آوردن دانه‌های مرغوب که برای کاشت مناسب باشند باید دقت کنید که میوه خرمالو حسابی رسیده و نرم باشد، همچنین مهم است که میوه موردنظر فاقد فضله پرندگان و لکه و گندیدگی باشد.آماده‌سازی هسته برای جوانه زدن: میوه خرمالو را خوب بشویید و آن را از وسط نصف کنید و سعی کنید چند هسته درشت و سالم از آن جدا کنید. سپس دانه‌ها را به مدت حداقل ۴۸ ساعت داخل آب قرار دهید تا گوشت داخل میوه از روی آن‌ها پاک شود. هسته خرمالو اگر در محیطی نسبتاً مرطوب و گرم قرار بگیرد معمولاً پس از گذشت ۲ هفته جوانه می زند.

  دو روش مناسب برای جوانه‌زنی هسته خرمالو وجود دارد و شما فقط باید محیط آن‌ها را چک کنید تا رطوبت خود را از دست ندهند.

  روش اول: هسته خرمالو را لای یک دستمال گذاشته و آن را داخل یک پلاستیک زیپ‌دار قرار داده و مقداری روی آن را آب‌پاشی کنید تا داخل پلاستیک مرطوب شود، سپس درب آن را ببنید و پلاستیک را در یک محیط نسبتاً گرم و پرنور قرار دهید.روش دوم: یک گلدان پلاستیکی با ارتفاع حداقل ۸ سانتی‌متر را پر از خاک با زهکشی بسیار بالا کرده و هسته خرمالو را درون آن بکارید و به‌اندازه ۱ سانتی‌متر خاک بر روی آن بریزید و گلدان را آبیاری کنید تا خاک آن مرطوب شود، سپس روی گلدان را یک پلاستیک بکشید تا رطوبت خاک گلدان حفظ شود و سپس آن را در محیطی پرنور و گرم در داخل منزل قرار دهید.

  همین‌که نور محیط زیاد باشد کافی است و بهتر است محیط کاشت هسته در معرض نور مستقیم خورشید نباشد. پس از گذشت ۱ تا ۲ هفته شما مشاهده خواهید کرد که بذرهای کاشته شده جوانه‌زده‌اند، در برخی موارد جوانه‌زنی در کمتر از ۴ روز نیز اتفاق افتاده است.

  هنگامی‌که جوانه هسته خرمالو که با روش اول به‌دست‌آمده را مشاهده کردید ۲ روز صبر کنید تاکمی بزرگ‌تر شود و سپس آن را به گلدان منتقل کنید , اگر از روش دوم برای کاشت هسته استفاده کردید، پس از مشاهده جوانه خارج‌شده از خاک گلدان می‌توانید پلاستیک روی آن را بردارید تا مانع رشد جوانه سبز شده نشود.

  کاشت هسته خرمالو در گلدان یا باغچه: زمانی که جوانه شما در داخل گلدان رشد کرد و ریشه‌های آن از پایین گلدان اولیه خارج شد، وقت آن است که جوانه را به گلدانی بزرگ‌تر منتقل کنید تا بتواند به رشد خود ادامه دهد، اگر می‌خواهید خرمالو را در باغچه منزلتان پرورش دهید، بهتر است ابتدا ۲-۳ ماهی صبر کنید تا نهال شما بزرگ‌تر شده و سپس در اوایل فصل بهار آن را به محیط بیرون منتقل کنید.کاشت مستقیم هسته در خاک: معمولاً اگر بخواهند هسته خرمالو را مستقیماً در محیط بیرون بکارند، این کار را در اواخر پاییز انجام می‌دهند. هسته‌های خرمالو پس از فصل زمستان شروع به جوانه زدن و رشد می‌کنند.

  نکاتی راجع به کاشت خرمالو

  آبیاری:خرمالو یک گیاه آب‌دوست است و خاک آن بهتر است همیشه مرطوب باشد.نور : درخت خرمالو را در محیطی قرار دهید که حداقل ۲-۳ ساعت در روز از نور مستقیم آفتاب بهره‌مند شود.

  خاک : خاک مورداستفاده شما باید سبک باشد و دارای زهکشی قوی باشد تا گلدان یا محیط رشد خرمالو باتلاقی نشود، یعنی به‌محض اینکه گلدان را آبیاری کردید، آب اضافی از ته گلدان خارج شود.دما : درست است که خرمالو نور آفتاب را دوست دارد، اما برای میوه دهی حتماً به سرمای زمستان نیز نیاز دارد. بنابراین بهتر آب‌وهوا برای درخت خرمالو معتدل و خنک است. دمای ایده آل برای درخت خرمالو ۲۱ درجه سانتی‌گراد ‌است.کود دهی : پیشنهاد می‌شود نهال خرمالو را تا یک سال اول کود ندهید، اما از سال‌های بعد می‌توانید با مشورت گلخانه دارها یا کسانی که باغ خرمالو دارند از کودهای پوسیده دامی (برای باغ) و یا کودهای خانگی (برای گلدان) استفاده کنید.

  آفات و بیماری‌ها: مگس سفید و تریپس‌ها از مهم‌ترین آفات این درخت هستند که به پوست میوه خرمالو صدمه زده و موجب بدرنگ شدن میوه می‌گردند.

  خواص خرمالو چیست؟

  خرمالو دارای مقادیر قابل‌توجهی ویتامین‌های B۳ ،B۲، B۱ و C است، در ضمن این میوه مواد معدنی ضروری برای بدن مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر و پتاسیم و مقداری نیز سلولز دارد. خرمالو میوه‌ای با کالری بالا است (۱۰۰ گرم خرمالو ۷۰ کالری فراهم می‌کند) اما در چربی بسیار پایین است.

  کد خبر 403333

  برچسب‌ها

  خرمالو کاشت خرمالو کشت خرمالو

  روش کاشتن هسته خرمالو

  خاک مناسب خرمالو کود برای خرمالو نور مناسب خرمالو آفت درخت خرمالو

  منبع مطلب : www.imna.ir

  آموزش کاشت هسته خرمالو

  کاشت هسته ی خرمالو آموزش کاشت هسته ی خرمالو،نحوه ی کاشت هسته ی خرمالو،طرز کاشت نهال خرمالو،کاشت و نگهداری خرمالو،شرایط نگهداری از درخت خرمالو،شرایط و نگهداری از نهال خرمالو،تکنیک های کاشت خرمالو،اصول کاشت هسته ی خرمالو،طرز کاشت هسته ی خرمالو

  آموزش کاشت هسته خرمالو

  مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

  شرایط کاشت و نگهداری از هسته ی خرمالو

  کاشت هسته خرمالو

  پاییز که فصل خرمالو است پس خوردن آن هسته های آن را دور نریزید و آن ها را بکارید و در سال های آینده یک نهال خرمالو بدست آورید. در ادامه روش های کاشت هسته خرمالو را آموزش داده ایم.

  کاشت هسته خرمالو :

  پرورش هسته ی خرمالو را می توان به 2 صورت انجام داد:

  1- کاشت هسته خرمالو در گلدان

  2- کاشت هسته خرمالو در باغچه

  انتخاب خرمالو: برای به دست آوردن دانه های مرغوب که برای کاشت مناسب باشند باید دقت کنید که میوه خرمالو حسابی رسیده و نرم باشد، همچنین مهم است که میوه مورد نظر شما فاقد فضله پرندگان و لکه و گندیدگی باشد.آماده سازی هسته برای جوانه زدن: میوه خرمالو را خوب بشویید و آن را از وسط نصف کنید و سعی کنید چند هسته درشت و سالم از آن جدا کنید. سپس دانه ها را به مدت حداقل 48 ساعت داخل آب قرار دهید تا گوشت میوه ی خرمالو از روی آن ها پاک شود. هسته خرمالو اگر در محیطی نسبتاً مرطوب و گرم قرار بگیرد معمولاً بعد از گذشت 2 هفته جوانه می زند.

  روش های کاشت هسته ی خرمالو :

  برای اینکه محیط هسته ی خرمالو را مرطوب نگه دارید 2 روش وجود دارد.

  یکی اینکه هسته های خرمالو را لای دستمال مرطوبی بگذارید و آن را داخل کیسه ای زیپ دار قرار بدهید. و آن را در محیطی گرم و پرنور قرار بدهید.

  کاشت هسته ی خرمالو

   روش دیگر این است که کف لیوان یکبار مصرف را چند تا سوراخ ایجاد کنید و یا از گلدان پلاستیکی کوچک استفاده کنید و مخلوط کوکوپیت و پیت ماس داخل آن بریزید. و هسته را بکارید به صورتی که 1 سانتیمتر خاک روی هسته باشد. نباید زیاد عمیق بکارید. گلدان را آبیاری کنید تا خاک آن مرطوب شود. سپس روی آن یک پلاستیک بکشید تا خاک گلدان مرطوب بماند، سپس گلدان را مدتی در مکانی پر نور و گرم قرار بدهید. خاک آن را دائم مرطوب کنید.* آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. فقط باید پر نور باشد.* اجازه بدهید تا هسته ی خرمالو جوانه بزند. این مرحله ممکن است تا 2 هفته هم طول بکشد.* برای مدتی پشت پنجره بگذارید تا جوانه بزند.

  زمانی که جوانه زد و رشد نسبتا خوبی داشت به گلدان بزرگتر یا باغچه حیاط انتقال بدهید که دقیقا فصل انتقال آن اردیبهشت می شود.

  کاشت مستقیم هسته خرمالو در خاک: اغلب اگر بخواهند هسته خرمالو را مستقیماً در محیط بیرون بکارند، این کار را در اواخر پاییز انجام می دهند. هسته های خرمالو پس از فصل زمستان شروع به جوانه زدن و رشد می کنند.چند نکته برای کاشت هسته خرمالو

  - ازخرمالوی رسیده استفاده کنید.

  - هسته راکامل بشویید تا خرمالویی به آن ها نباشد.

  مراقبت از نهال خرمالو

  نور زیاد آفتاب و غیر مستقیم و خاک با رطوبت یکنواخت بهترین شرایط برای نهال های خرمالو هستند. در بهار بعد از رفع سرما، نهال ها را در فضای باز در یک مکان امن نگه داری کنید. بعد از یک تا دو هفته به آرامی آن ها را در معرض نور کامل خورشید قرار دهید. نهال های خرمالو را هفته ای یکبار آبیاری کنید، بین هر بار آبیاری اجازه دهید یک سانتیمتر از سطح خاک خشک شود تا ریشه ها سالم بمانند.

  نحوه ی کاشت هسته خرمالوی جوانه زده

  انتقال نهال خرمالو به زمین

  نهال های خرمالو به دلیل بلند بودن ریشه ها، باید در پایان اولین فصل رشد، ترجیحاً در پاییز پس از اولین باران، کاشته شوند. یک مکان کاشت با حداقل 2 متر مربع فضا برای هر درخت خرمالو در نظر بگیرید تا فضای کافی برای رشد درخت فراهم شود. درختان خرمالو در بیشتر انواع خاک ها قادر به رشد هستند، اما در خاک های بسیار شور رشد خوبی ندارند.

  به طور کلی، آنها برای اینکه به خوبی بار دهند به مراقبت بسیار کمی نیاز دارند و به کود ویژه هم احتیاج ندارند. با این حال، میوه دادن درختان خرمالو ممکن است سه تا پنج سال طول بکشد، بنابراین باید صبور باشید.

  نکته: زمانی که درخت خرمالو میوه داد، یک لایه ضخیم مالچ در اطراف درختان خرمالو روی زمین بریزید تا رطوبت خاک حفظ شود و زمانی که میوه ها روی زمین می ریزند، آسیب نبینند.

  زمان کاشت خرمالو پیوندی حدود 15 اسفند ماه است. چنانچه زودتر جهت کشت اقدام شود، احتمال بروز سرمازدگی نهال زیاد است، چون به عمل جابه جایی حساس است.

  نهال خرمالو

  خاک مناسب خرمالو :

  خاک مناسب برای درخت خرمالو باید سبک و قابل نفوذ به آب و حاصلخیز باشد. بهترین خاک برای این درخت، خاک‌ مرطوب و خنک است که اصولاً باغات قدیمی که خاک های حاصلخیزتری دارند بهتر جواب می دهند؛ به همین دلیل بهتر است افرادی که می خواهند اقدام به کشت این گیاه نمایند داخل باغچه منازل را از خاک باغات قدیمی پر کنند.

  علت موفقیت کاشت این درخت در بعضی از منازل همین امر است، زیرا بعضی از افراد برای باغچه منازل از خاک مراتع استفاده می‌کنند که برای کاشت و پرورش این گیاه مناسب نیست.

  درخت خرمالو نیاز به کودهای دامی فراوان دارد. اما به این نکته نیز باید توجه داشت که از کودهای پوسیده دامی استفاده گردد و نه از کودهای تازه و نپوسیده. همچنین بهتر است داخل منازل به دلیل این که حجم خاک باغچه کم و محیط رشد ریشه محدود است، جهت تغذیه درختان خرمالو از کودهای نیمه آلی به نام ورز استفاده گردد.

  در اسفند ماه پس از رفع سرمای زمستان به ازای هر درخت خرمالو 4 تا 5 کیلوگرم ورز در سطح باغچه پخش می کنند و عمل شخم زنی را انجام می دهند.

  کود دهی نهال خرمالو:

  پیشنهاد می کنیم نهال خرمالو را تا یک سال اول کود ندهید، اما از سال های بعد می توانید با مشورت گلخانه دارها یا کسانی که باغ خرمالو دارند از کودهای پوسیده دامی (برای باغ) و یا کودهای خانگی (برای گلدان) استفاده کنید.

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید