این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  درس آزاد در مورد فرهنگ بومی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  درس آزاد در مورد فرهنگ بومی را از این سایت دریافت کنید.

  فرهنگ بومی ایران درس آزاد

  فرهنگ بومی ایران درس آزاد یکی از قسمت‌های آموزشی در دوران قبل از متوسطه است که توسط آموزش و پرورش برای آگاهی بیشتر دانش آموزان از فرهنگ بومی ایران، درس آزاد در ...

  فرهنگ بومی ایران درس آزاد

  نویسنده : محمد پارسایی | زمان انتشار : 1400-11-30 12:54:01

  جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

  @AlirezaSepand

  فرهنگ بومی ایران درس آزاد یکی از قسمت‌های آموزشی در دوران قبل از متوسطه است که توسط آموزش و پرورش برای آگاهی بیشتر دانش آموزان از فرهنگ بومی ایران، درس آزاد در نظر گرفته شده است. تصور ما به عنوان یک ایرانی از فرهنگ و آداب و رسوم کشورمان، قطعاً بسیار متفاوت از اطلاعات و تصورات افراد غیر ایرانی می‌باشد. فرهنگ کشورمان توسط نیاکان ما به صورت میراثی باقی‌مانده است و ما در طول زندگی همواره با گوشه‌هایی از این فرهنگ، برخورد داریم. حال آنکه تصورات افراد غیر ایرانی که در اکثر موارد، حتی ایران را از نزدیک ندیده‌اند، برگرفته از برنامه‌هایی است که توسط رسانه‌های قدرتمند نشان داده می‌شود. تا قدرت رسانه‌های ضد ایرانی زیاد است متأسفانه کار چندانی از دست ما بر نمی‌آید که فرهنگ بومی ایران درس آزاد را به همان شکلی که واقعا هست به جهانیان نشان بدهیم.

  بنابراین با آگاهی بیشتر نسل جوان شاید در آینده راه حل‌هایی برای معرفی بیشتر فرهنگ وجود داشته باشد. اگر بخواهیم فرهنگ بومی ایران را مطالعه کنیم باید تاریخ را به چند دسته اصلی و سرنوشت ساز دسته بندی کرده سپس هر دسته بندی را با دقت مطالعه نماییم.

  مقاطع تاریخی مهم در ایران

  دسته بندی مقاطع تاریخی مهم در ایران عبارتند از:

  ساکنان اصلی فلات ایران

  کوچ آریایی‌ها به فلات ایران

  حکومت ماد‌ها

  سلطنت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان

  حمله اعراب حمله مغول حکومت صفویان

  این مقاطعی که نام بردیم تأثیر به سزایی در شکل‌گیری فرهنگ و آداب و رسوم کشور ایران داشته‌اند. به یاد داشته باشید که در تمام زمان‌هایی که نام بردیم، حدود و مرز‌های سرزمین ایران بسیار گسترده‌تر بوده و حتی تا به امروز، اثراتی از فرهنگ ایرانی در کشور هایی که قبلاً جز قلمرو ایران بوده‌اند باقی‌مانده است. برای مثال کشور‌هایی که قبلاً جز ایران بوده و حالا استقلال دارند عبارتند از:

  ارمنستان تاجیکستان گرجستان افغانستان جمهوری آذربایجان قسمت‌هایی از ترکیه اقوام کرد عراق

  قسمت‌هایی از پاکستان فعلی

  بدیهی است که حتی تا کنون اثراتی از فرهنگ ایرانی در این سرزمین‌ها باقی‌مانده باشد.

  عناصر اصلی فرهنگ ایرانی

  عناصر اصلی فرهنگ ایرانی را بررسی می‌کنیم تا چشم انداز درست‌تری برای مطالعه فرهنگ بومی ایران درس آزاد داشته باشیم. عناصر اصلی فرهنگ ایرانی، آن‌هایی هستند که در هیچ کجای جهان مگر در ایران یافت نمی‌شوند و یا اینکه خاستگاه آن‌ها سرزمین اصلی ایران بوده است. تعدادی از عناصر اصلی فرهنگ ایرانی عبارتند از:

  تقویم جلالی: تقویم جلالی همین تقویم شمسی است که در حال حاضر تقویم اصلی ایران به حساب می‌آید. این تقویم به کوشش حکیم عمر خیام تدوین شد که در جهان، بی‌نقص‌ترین و دقیق‌ترین تقویم می‌باشد. بر اساس همین تقویم است که ایرانیان لحظه تحویل سال را می‌دانند و نوروز را جشن می‌گیرند.جشن‌های ایرانی: جشن‌های ایرانی هم در دنیا نظیر ندارند. یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایرانی، نوروز است که دقیقاً در لحظه تحویل سال و روز اول بهار، توسط ایرانیان زنده نگه داشته شده است. ایرانیان روز اول بهار را به دلیل اینکه طبیعت تولد دوباره‌ای دارد، روز خوبی برای آغاز سال جدید در نظر گرفته‌اند. از دیگر جشن‌های ایرانی می‌توانیم به یلدا اشاره کنیم که شب قبل از اولین روز زمستان می‌باشد. در اولین روز زمستان، روز‌ها کم کم طولانی‌تر می‌شوند. جشن‌های تیرگان، مهرگان و سده هم بر اساس اتفاقات طبیعی و سالانه بوجود آمده‌اند.غذا‌های ایرانی: غذا‌های ایرانی در فرهنگ ایرانی تأثیر زیادی داشته اند. حتی امروزه هم در مراسم و جشن‌ها و گرد‌همایی های ایرانی، غذا نقش مهمی دارد. غذا‌های ایرانی معمولاً یک عنصر ثابت و مهم دارند و آن هم برنج است از دیگر عناصر مهم غذای ایرانی می‌توانیم به گوشت، زعفران، گلاب، لبنیات، نان و … اشاره کنیم.موسیقی ایرانی: موسیقی ایرانی در جهان شناخته شده است به‌ خصوص که این موسیقی همواره در کنار اشعار شاعران بزرگ ایرانی قرار گرفته و برای هر ایرانی احساسات ناب و خالص با نوای موسیقی ایرانی گره خورده است.زبان پارسی: زبان پارسی، اصلی‌ترین عنصر فرهنگ بومی ایران درس آزاد است. این زبان غنی و شیرین، جز جدانشدنی سرزمین ایران است. با اینکه در سرزمین ایران افراد با زبان‌های و گویش‌های دیگری وجود دارند ولی همه ایرانی‌ها می‌توانند به این زبان صحبت کنند و ارتباط لازم را بوجود بیاورند. برای درک فرهنگ بومی ایرانی درس آزاد، یاد گرفتن زبان فارسی، ضروری است.

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  مرجع دانلود فایل های آموزشی، پاورپوینت تحقیق و مقاله

  منبع: www.isfahanvisit.com

  برچسب ها : فرهنگ بومی ایران آزاد

  سایر منابع و مطالب مرتبط با فرهنگ بومی ایران درس آزاد [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]

  www.isfahanvisit.com .

  فرهنگ بومی ایران درس آزاد - تورهای اصفهان

  فرهنگ بومی ایران درس آزاد یکی از قسمت‌های آموزشی در دوران قبل از متوسطه است که توسط آموزش و پرورش برای آگاهی بیشتر دانش آموزان از فرهنگ بومی ایران، درس آزاد در ... ادامه...

  fa.wikipedia.org .

  فرهنگ ایرانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برگزاری جشن نوروز همچنین در زنگبار واقع در آفریقای خاوری که در قدیم سکونتگاه ایرانیان مهاجر بوده رواج دارد. از جشن‌های متعددی که در ایران باستان مرسوم بوده، یا از ... ادامه...

  nex99.ir .

  انشا در مورد فرهنگ بومی ایران کلاس پنجم - ❤️ نکس 99

  انشا در مورد فرهنگ بومی ایران. این مطلب شامل سه انشا است : انشاء یک. مقدمه: اینجا ایران است، سرزمین مادریم. سرزمینی که در آن به دنیا آمده ام و سرزمینی که در آن رشد کرده ام ... ادامه...

  mag.safarestan.com .

  آداب و رسوم مردم ایران و آشنایی با فرهنگ و سنت های دیرینه ایرانیان.

  منبع مطلب : maghale.wikibix.ir

  انشا درباره فرهنگ بومی و پیوندهای جغرافیایی

  صفحه اصلي ارتباط با ما فرم طرح درس مجازی

  راهنمای سایت

  سایت اقدام پژوهی -  گزارش تخصصی و فایل های مورد نیاز فرهنگیان1 -با اطمینان خرید کنید ، پشتیبان سایت همیشه در خدمت شما می باشد .فایل ها بعد از خرید بصورت ورد و قابل ویرایش به دست شما خواهد رسید. پشتیبانی : بااسمس و واتساپ: 09159886819  -  صارمی2- شما با هر کارت بانکی عضو شتاب (همه کارت های عضو شتاب ) و داشتن رمز دوم کارت خود و cvv2  و تاریخ انقاضاکارت ، می توانید بصورت آنلاین از سامانه پرداخت بانکی  (که کاملا مطمئن و محافظت شده می باشد ) خرید نمائید .3 - درهنگام خرید اگر ایمیل ندارید ، در قسمت ایمیل ، ایمیل   را بنویسید.لیست گزارش تخصصی   لیست اقدام پژوهی     لیست کلیه طرح درس ها

  پشتیبانی سایت

  در صورت هر گونه مشکل در دریافت فایل بعد از خرید به شماره 09159886819 در شاد ، تلگرام و یا نرم افزار ایتا یا سروش پیام بدهید

  آیدی ما در نرم افزار شاد : @asemankafinet

  انشا درباره فرهنگ بومی و پیوندهای جغرافیایی

  بازديد: 24700

  دسته بندي: جواب سوالات کتاب,جواب سوالات کتاب,

  تحقیق رایگان سایت علمی و پژوهشی آسمان , تحقیقات دانش آموزی ، فرهنگیان و دانشجویان  اقدام پژوهی ، گزارش تخصصیانشا در مورد فرهنگ بومی ایران

  این مطلب شامل سه انشا است :

  انشاء یک

  مقدمه: اینجا ایران است، سرزمین مادریم. سرزمینی که در آن به دنیا آمده ام و سرزمینی که در آن رشد کرده ام و می دانم سرزمینی خواهد بود که در آن می میرم.

  تنه انشاء: ایران من زادگاه من است، زادگاهی که نقشه اش شکل گربه است اما در نظر من همچون شیری است که آماده ی غرش است. ایران من نتیجه ی تلاش خیلی از انسان هایی است که در راه آبادانی آن جان داده اند تا سرپا بماند و سربلند باشد.

  ایران من فرهنگی به قدمت هزاران سال دارد. آنقدر مردمانش شریف و مهربان هستند که قومیت های مختلف در کنار یکدیگر و با همدیگر با صلح و آرامش زندگی می کنند،

  کرد و لر، ترک و تالش و ارمنی، بختیاری و فارس و مازنی، عرب و بلوچ و گیلکی و خیلی دیگر اقوام با زبان ها و گویش های شیرین خود و با مذهب های مختلف مثل شیعه و سنی، مسیحی، یهودی و زرتشتی پابه پای یکدیگر قدم برمی دارند و در خوشی و خوشحالی و یا در جنگ همچون کوهی استوار ایستاده اند و مانع از ورود و نفوذ دشمن می شوند تا مبادا دشمن دست درازی کند و حتی یک وجب از خاک میهنم را تصاحب شود.

  اما از همه ی این ها که گذشت کنیم همه ی این اقلیم ها فرهنگ ایرانی را می سازند و براساس همین فرهنگ بین نقطه به نقطه ی ایران پیوند نامرئی اما  سفت و محکمی وجود دارد و کل جغرافیای ایران را به هم متصل ساخته است. بله این ایران من است.

  نتیجه گیری: فرقی نمی کند زبانت چیست و یا مذهبت چیست؟ مهم این است نام ایرانی روی پیشانی ات حکاکی شده و جغرافیایی را تشکیل داده ایم همچون شیر آماده به غرش که همه ی مردمانش همچون ریسمانی دل هایشان به همدیگر متصل شده است.

  انشاء دو

  فرهنگ بومی ایران یکی از فرهنگ های بسیار قوی در میان اکثر کشورهای باستانی دنیا می باشد زیرا دارای اقلیم های فراوان بوده و هر یک از این اقلیم ها مردمی با فرهنگ و تاریخ غنی دارد که هر یک دارای فرهنگ بومی مختص به خود می باشند از آداب و روسم و فرهنگ غذایی و جشن ها گرفته تا نوع صحبت کردن .حال آنکه فرهنگ بومی چیست ؟ فرهنگی است متشکل از آداب، رفتارها، اعتقادات، هنرها، ارزش های یک جامعه ی خاص که توسط افراد همان جامعه ، بدون دخالت عامل بیرونی به وجود آمده، حفظ و مصرف می شود و نیز به واسطه ی افراد جامعه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. از مصداق های این نوع فرهنگ می توان به رفتار خاص یک قوم درمورد مسائل دینی ومذهبی،قصه ها وافسانه های عامیانه، موسیقی بومی – محلی ، صنایع دستی، هنجارهای خاص آن قوم در معاشرت با دیگران اشاره کرد. این نوع فرهنگ چون در یک سیر تکاملی طبیعی و بنا به نیازهای واقعی شکل گرفته و نسبت بیشتری باجغرافیا دارد به ندرت دچار اضمحلال شده و به همین جهت آن را اصیل به شمار می آورند.

  فرهنگ بومی همانند بسیاری از فرهنگ‌ها در جهان یک فرهنگ محلی ـ منطقه‌ای است که دارای مرز معین فرهنگی است. افراد بومی از طریق آن خود را با دیگران غیر بومی متمایز می‌کنند و برای این تمایز ویژگی‌های فرهنگی ـ اجتماعی ـ محیطی‌ای وجود دارد که را دارای یک فرهنگ معین کرده و ما به دلیل حضور دلالت‌های توپولوژیک و محیطی آن را فرهنگ بومی ایران نام‌گذرای کردیم.

  هر فرهنگی در قالب فرهنگی خود دارای هویت مربوط به آن فرهنگ می‌باشد. فرهنگ بومی نیز به دلیل نام نهادن فرهنگ برای آن می‌تواند در ساختار درونی خود هویتی به افراد بدهد که از آن می‌توان به‌ نام هویت بومی نام برد. هویت بومی برگرفته از فرهنگ بومی  که لااقل می‌توان در بخش‌هایی تمایز بین آن با فرهنگ هم‌جوار را یافت. ایران عزیز ما نیز دارای هویت های بومی متفاوت است که سالیان سال همراه با شادی ، صمیمت و احترام در میان اقوام مختلف گرامی مانده و تا به امروز بدست ما رسیده است.

  انشاء سه:

  فرهنگ بومی همانند بسیاری از فرهنگ‌ها در جهان یک فرهنگ محلی ـ منطقه‌ای است که دارای مرز معین فرهنگی است. افراد بومی از طریق آن خود را با دیگران غیر بومی متمایز می‌کنند و برای این تمایز ویژگی‌های فرهنگی ـ اجتماعی ـ محیطی‌ای وجود دارد که را دارای یک فرهنگ معین کرده و ما به دلیل حضور دلالت‌های توپولوژیک و محیطی آن را فرهنگ بومی نام‌گذرای کردیم.

  عوامل بنیادین شکل گرفتن فرهنگ ایران را می‌توان در امپراتوری پارسیان (هخامنشیان)، دوران شاهنشاهی ساسانیان سلطه اعراب، حملات مغول و دوران صفوی جستجو کرد. برای شناخت فرهنگ ایران باید به کشورهای مستقلی که در پیرامون ایران هستند نیز نگریست. افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و حتی ارمنستان و گرجستان و همچنین کردهای عراق و ترکیه و پاکستان همگی کم یا زیاد گوشه‌ای از فرهنگ ایران را به ارث برده‌اند. حتی سرود ملی پاکستان به زبان پارسی است.

  در مجموع می‌توان عناصر فرهنگ ایرانی را که فراتر از مرزهای سیاسی ایران است به اختصار چنین برشمرد: ۱- زبان پارسی و دیگر زبان‌های ایرانی ۲- جشن‌های ملی از جمله نوروز و شب یلدا و گاه‌شماری خورشیدی ۳- دین اسلام و به ویژه مذهب تشیع ۴- فلسفه ۵- دین‌ها و آیین‌های زرتشتی و مهرپرستی ۶- هنر ایرانی (ادبیات و شعر پارسی، معماری ایرانی و خوراک ایرانی) ۷- فرهنگ‌های محلی اقوام ایرانی ۸- مدرنیته

  منبع مطلب : www.asemankafinet.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید