این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  درس ستایش فارسی نهم

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  درس ستایش فارسی نهم را از این سایت دریافت کنید.

  ادبیات فارسی نهم ( ستایش  + درس اول )

  ادبیات فارسی نهم ( ستایش  + درس اول )

  ابوالمجد مجدود بن آدم متخلص به سنایی شاعر و عارف بزرگ و نامدار نیمه­ی دوم سده پنجم و نیمه­ی اول سده­ی ششم هجری است. وی در سال ۴۶۳ یا ۴۷۳ هجری قمری در غزنین دیده به جهان گشود. چنانچه ازشعر سنایی برمی‌آید او به تمام دانشهای زمان خود آگاهی و آشنایی و در برخی تبحر و استاری داشته است. وی در سال ۵۲۵ یا ۵۳۵ هجری قمری در سن ۶۲ سالگی درگذشت. از آثار وی غیر از دیوان قصیده و غزل و ترکیب و ترجیع و قطعه و رباعی، مثنویهای وی معروف و بدین قرارند: مثنوی­های حدیقةالحقیقه، طریق التحقیق، کارنامه­ی بلخ، سیر العباد الی المعاد، عشق‌نامه و عقل‌نامه. سه مکتوب و یک رساله­ی نثر نیز به وی نسبت داده‌اند.

  به نام خداوند جان و خرد (قالب این شعر : مثنوی)

  1 ـ به نام خداوند جان و خرد / کزین برتر اندیشه برنگذردخرد و برنگذرد « قافیه اند » و ردیف نداریم.جان: روح، روان            خرد: عقل، اندیشه کزین: مخفّف(که+ از +این) به نام آفریدگار روح و اندیشه­ ی انسان آغاز می­کنم که اندیشه­ و درک انسان به بالاتر و بهتر از این راه نمی­برد. به نام خداوندی آغاز می کنم که دو نعمت بزرگ عقل و جان را به انسان عطا کرده است زیرا فکر و اندیشه ی انسان نمی تواند فراتر از این برود.( به ذهن و اندیشه ی انسان سخنی بالاتراز این خطور نمی کند که سخنش را با نام پروردگاری آغاز کند که به انسان جان و خرد بخشیده است.)اندیشه : فکر / خداوند : صاحب / کزین  : مخفّف که از این /2 ـ خداوند نام و خداوند جای / خداوندِ روزی دهِ رهنمایجای و رهنمای « قافیه اند » و ردیف نداریم.

  نام: 1 - اسم ، لفظی که برای نامیدن کسی یا چیزی به کار می رود. 2 - شهرت ، آوازه (خوب ).  3 - کلمه ، لفظ . 4 - صورت ظاهر. 5 - نشان ، اثر.

  جای: 1- محل، مکان. 2- دنیا، هستی             روزی­ ده: روزی دهنده. (کسی که روزی می­دهد).          رهنمای: نشان دهنده­ ی راه. صفت فاعلی مرکّب مرخم: صفتی که بخش پایانی آن حذف شده باشد. مثال: رزم­آزمای ó رزم­آزماینده  /  روزی­دهó روزی دهنده /   جنگ­جوی ó جنگ­جوینده / ره ­نمای ó ره نماینده خداوند کیهان و گردان سپهر

  خداوند ، صاحب اسما و صفات و القاب متعدّد و آفریننده ی جا و مکان (عالم هستی) است.اوست که روزی دهنده ی موجودات عالم و هدایت کننده ی آنهاست.در مصراع اول «خداوند نام » تلمیح به دعای جوشن کبیر دارد که در آن جا هزار و یک اسم وصفت الهی آمده است .روزی ده : اشاره به رزّاق بودن الهی است ( هو الرزّاق ) رهنمای : اشاره به هدایتگری خداوند است .( والله یهدی مَن یشاء )خداوند جای : برای خدا ، جا و مکان متصوّر نیست.3 ـ خداوندِ کیوان و گَردان سپهر / فروزنده ی ماه و ناهید و مهر سپهر و مهر « قافیه اند » و ردیف نداریم.خداوند متعال افلاک هفتگانه (قمر ، عطارد ، ناهید ، خورشید ، مریخ ، مشتری ، زحل ) و آسمان در حال حرکت را آفریده است و اوست که به خورشید و ماه و ستارگان نور و روشنی بخشیده است.کیوان : زحل ، نام یکی از افلاک هفتگانه است . (کی + وان = پاسبان فلک ) گردان: چرخنده، چرخان سپهر: آسمان

  گردان سپهر : آسمان چرخنده فروزنده: برافروزنده، روشن کننده. گردان صفت است برای سپهر که قبل از موصوف آمده است.

  ناهید : سیّاره­ای در آسمان که نام دیگرش زهره، یا ستاره­ی صبحگاهی است، از افلاک هفتگانه مهر : خورشید ، ازافلاک هفتگانه ( در آیین میترائیسم ، نماد حقیقت بوده است )آرایه : مراعات نظیر ( تناسب ) در بین کلمات : کیوان ، سپهر ، ماه ، ناهید ، مهر  

  ماه و ناهید و مهر: آرایه­ی مراعات نظیر دارند. مراعات نظیر: به آوردن اعضای یک مجموعه در شعر یا نوشته­ های ادبی، مراعات نظیر می­ گویند. مثال: ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند                     تا تو نانی به کف آریّ و به غفلت نخوری.

  4 ـ به بینندگان ، آفریننده را / نبینی ، مَرَنجان دو بیننده راآفریننده و بیننده « قافیه اند » و « را » و « را » ردیف .با چشمان و وجود جسمانی و مادّی نمی توان خدا را درک کرد پس برای این کار بیهوده به چشمانت زحمت مده. ( فردوسی در این بیت به یکی از عقاید مهم شیعه اشاره کرده است که وجود خداوند متعال با چشم و وجود مادّی قابل درک نیست. ( لا تُدرِکهُ الاَبصار وهُو یُدرِکُ الابصارُ )(گروهی به نام « اشاعره » معتقدند که در قیامت می توان خداوند را با چشم دید.)5 ـ نیابد بدو نیز ، اندیشه راه / که او برتر از نام و از جایگاه راه و جایگاه « قافیه اند » و ردیف نداریم.انسان حتّی با افکار و اندیشه های باریک بین نیز نمی تواند به وجود خداوند متعال دست یابد زیرا که ذاتِ اقدس پروردگار فراتر از محدوده ی اسماء و نام ها و مکان ها است. (خداوند لامکان است.)مفهوم بیت : نامحدود در محدود نمی گنجد. سعدی نیز همین مفهوم را در شعرش اشاره کرده است :بشر ماورایِ جلالش نیافت / بَصَر منتهایِ جمالش نیافت 6 ـ ستودن نداند کس او را چو هست / میان بندگی را ببایدت بستهست و بست « قافیه اند » و ردیف نداریم.هیچ کس نمی تواند خداوند متعال را آنگونه که شایسته ی درگاه اوست ، ستایش کند پس تو باید کمر بندگی و اطاعت از او (خداوند) را به میان بندی و در بندگی و عبادت او تلاش کنی.مفهوم بیت : وظیفه ی ما میان ما وخدا ، فقط « بندگی » است.7 ـ توانا بود هر که دانا بود / ز دانش دل پیر برنا بود دانا و برنا « قافیه اند » و « بود» و « بود » ردیف.هر کسی که علم و دانش داشته باشد انسان توانایی هم هست و از علم ودانش دل انسان پیر نیز جوان می شود.بُرنا : جوان  / آرایه : تضاد ( برنا و پیر )ابوالقاسم فردوسی (قرن 4 و 5) : اثر معروفش « شاهنامه»سی سال ، سرودن شاهنامه به طول انجامید.

  .شاهنامه­ ی فردوسی حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (زادهٔ ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری - درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمری در توس خراسان)، سخن‌سرای نامی ایران و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایرانیان. او را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند. بر پایه دیدگاه بیشتر پژوهشگران امروزی، فردوسی در سال ۳۲۹ هجری قمری برابر با ۳۱۹ خورشیدی (۹۴۰ میلادی) در روستای باژ در شهرستان توس (طوس) در خراسان دیده به جهان گشود. سال زایش فردوسی در ۳۲۹ هجری قمری از آنجا دریافته شده‌است که در یکی از سروده‌های فردوسی می‌توان زمان چیرگی سلطان محمود غزنوی بر ایران در سال ۳۸۷ هجری قمری (برابر با ۳۷۵ خورشیدی) را دریافت کرد:

  منبع مطلب : adabyar.blogfa.com

  معنی شعر

  بیت ۱: به نام خدایی که ... برای مشاهده کامل مطلب به ادامه مطلب بروید.

  آموزش فارسی نهم

  آموزش فارسی نهم

  طبقه بندی موضوعی

  ستایش

  (۳) کلمات کلیدی

  زندگی نامه فردوسی

  فردوسی

  معنی شعر ستایش فارسی نهم

  ستایش فارسی نهم

  غزنوی

  سنایی

  آخرین مطالب ´`

  تاریخ ادبیات | ابوالقاسم فردوسی

  معنی شعر | ستایش شروع بخش ستایش پربیننده ترین مطالب معنی شعر | ستایش شروع بخش ستایش

  تاریخ ادبیات | ابوالقاسم فردوسی

  ´` آخرین نظرات عالییییییی بود

  سلام. خیلی ممنون از مطلب خوبتون. ...

  Mersi kheli ali bod 🤩🤩💓

  ممنون خیییییلی خوبه

  سلام خیلی خیلی ممنون

  خوب مرسی که هستین Aly bood mammnonam

  جـــــــــیغ محشر بوووووووووووود

  خیلی ممنون واقعا معنی ها واضح و کوتاه هستند❤

  معنی شعر | ستایش

  دوشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۵، ۰۳:۴۱ ب.ظ

  بیت 1: به نام خدایی که دو گوهر گرانبهای عقل و جان را آفرید که فکر و اندیشه نمیتواند شناختی بیشتر از این از خداوند داشته باشد و بهتر از این او را توصیف کند.

  بیت 2: خداوندی که همۀ نام ها و همۀ مکان ها متعلق به اوست. خداوندی که رزق و روزی تمام موجودات را می رساند و آنها را به سمت کمال راهنمایی میکند.

  بیت 3: خداوندی که سیارۀ زهل و آسمان چرخان را آفرید و به ماه و زهره و خورشید روشنایی بخشید.

  بیت 4: با دوچشم سر نمی توانی خدا را ببینی؛ بیهوده چشم هایت را آزار نده.

  بیت 5: همچنین فکر واندیشه نمیتواند به ذات خدا پی ببرد، زیرا خداوند از هر نام و از هر جایگاه و مکانی برتر و بالاتر است.

  بیت 6: هیچ کس نمیتواند آن طور که شایسته هست، خداوند را ستایش کند.فقط باید برای بندگی او آماده بود و اظهار بندگی کرد.

  بیت 7: هرکس دانا باشد توانایی انجام هرکاری راهم دارد. انسان پیر به واسطۀ دانش است که احساس نشاط و سر زندگی  و جوانی می کند.

  دانلود نمونه سوالات و فایل های آموزشی پایه نهم

  دانلود فایل های اموزشی و نمونه سوالات انگلیسی دهم

  ۰ ۰ ۹۵/۰۸/۱۷

  هرگونه استفاده از مطالب وبلاگ بدون استفاده از نام وبلاگ شرعاً و قانوناً حرام است.

  ستایش فارسی نهم

  معنی شعر ستایش فارسی نهم

  نظرات  (۲۸)

  ۱۷ شهریور ۹۶ ، ۱۶:۴۳

  ایمان مرسی پاسخ: سلام ممنون از نظرتون  ❤️ ۰۳ مهر ۹۶ ، ۱۹:۵۶ عسل

  سلام ممنون از معنی  شعر ستایش

  پاسخ: سلام ممنون از نظرتون  ❤️ ۰۵ مهر ۹۶ ، ۲۰:۰۷ ترنم

  خییییلیییییی ممنون از سایتتون واقعا کمک زیادی بهمون میکنه

  پاسخ: سلام ممنون از نظرتون

  این وبلاگو من سال پیش درست کردم، ولی فکر کردم کسی بازدید نکنه و استفاده نکنه ادامه ندادم.

  ولی امسال دیدم که افرادی هستند که به وبلاگ تخصصی در مورد یک درس خاص نیاز دارن.

  به خاطر همین یه وبلاگ واسه انگلیسی پایه دهم ساختم.

  سال دیگه که رفتید دهم خوشحال میشم که به وبلاگ آموزش درس انگلیسی پایۀ دهم سر بزنید.

  آدرسش اینه:

  http://enbook.blog.ir/

  سال پیش یه کانال آموزش دروس پایه نهم داشتم که حدودا 600 عضو داشت.اگه میخواید از مطالبش استفاده کنید به کانال زیر برید:@pnohom

  ۱۸ مهر ۹۶ ، ۱۵:۲۶ فرید خیلی عالی بود پاسخ: سلام ممنون از نظرتون ۲۳ مهر ۹۶ ، ۱۵:۲۳ mahta

  خیلی ممنونم عالی بود مرسی خداییش دمت گرم نجاتمون دادی از امتحانا

  پاسخ: سلام ممنون از نظرتون ۱۷ مرداد ۹۷ ، ۲۰:۰۹ Narciss

  سلام من دارم از همین تابستون شروع میکنم واسه درس خوندن و سایتتون خیلی بهم کمک کرد مرسی

  ۱۱ شهریور ۹۷ ، ۲۳:۳۴

  غزل

  خیلی قشنگ معنی کرده ، واقعا عالی

  ۰۱ مهر ۹۷ ، ۱۵:۱۸ Mahdieh ممنون عالی بود ۰۱ مهر ۹۷ ، ۲۰:۰۳ samaneh خیلی خوب بود ۰۱ مهر ۹۷ ، ۲۰:۰۹ هانیه عالی ۰۲ مهر ۹۷ ، ۲۱:۲۸ رایلی عالیییی ۰۲ مهر ۹۷ ، ۲۲:۱۴ مهسا

  خیلی عالی مرسی💜💜💜💋

  ۰۲ مهر ۹۷ ، ۲۲:۲۰ nn

  خیلی ممنون از مطلبتون

  ۰۳ مهر ۹۷ ، ۱۰:۵۴ حنا

  خیلی عالی بود ممنون😄

  ۰۳ مهر ۹۷ ، ۱۷:۳۲ sima

  واقعا جا داره یه خسته نباشید به شما بگم خیلی عالیه

  ۰۴ مهر ۹۷ ، ۰۰:۳۷ عسل

  خیلی ممنون واقعا معنی ها واضح و کوتاه هستند❤

  ۰۴ مهر ۹۷ ، ۱۷:۱۸ نگاری

  جـــــــــیغ محشر بوووووووووووود

  ۰۶ مهر ۹۷ ، ۱۲:۵۸ darya Aly bood mammnonam ۰۶ مهر ۹۷ ، ۱۷:۵۳ ........M مرسی که هستین ۰۷ مهر ۹۷ ، ۰۶:۱۰ رها خوب ۰۷ مهر ۹۷ ، ۱۵:۳۵ پانیذ

  سلام خیلی خیلی ممنون

  ۰۷ مهر ۹۷ ، ۲۱:۱۵ نازیلابراهویی ممنون خیییییلی خوبه ۱۰ مهر ۹۷ ، ۱۹:۵۲ Maede

  Mersi kheli ali bod 🤩🤩💓

  ۰۵ آبان ۹۷ ، ۱۵:۳۴ علیرضا ولیزاده

  سلام. خیلی ممنون از مطلب خوبتون. متشکرم معنی ابیات خیلی بی نقص بود.

  ۲۱ آبان ۹۷ ، ۱۷:۵۹ شیرین عالییییییی بود

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

  ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلم

  منبع مطلب : farsy.blog.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید