این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  دروازه دولاب

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  دروازه دولاب را از این سایت دریافت کنید.

  دروازه دولاب

  دروازه دولاب

  مختصات: ۳۵°۳۹′۵۹٫۷″ شمالی ۵۱°۲۷′۳۶٫۳۲″ شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  دروازه دولاب، از دروازه‌های نابودشدهٔ تهران

  دروازه دولاب، نام یکی از قدیمی‌ترین دروازه‌های تهران است. این دروازه در حصار شاه طهماسبی در سمت شرق شهر طهران و شرق محله چال میدان و در ورودی بازارچه نایب السلطنه، واقع در خیابان ری امروزی قرار داشت. در گسترش شهر در عصر ناصری، محل دروازه دولاب، به جایی که در عصر پهلوی سه راه شکوفه خوانده می‌شد و هم‌اکنون چهارراه شمس نامیده می‌شود، انتقال یافت.

  تاریخچه[ویرایش]

  دولاب، نام یکی از روستاهای بسیار قدیمی منطقه ری واقع نزدیک تهران بوده که در جنوب شرقی این شهر قرار داشته‌است. ده دولاب، بعد از به قدرت رسیدن آغا محمدخان قاجار و انتخاب تهران به عنوان پایتخت ایران، به صورت یکی از روستاهای تهران درآمد. در اوایل عهد قاجاریه، محل این ده، خارج از برج و بارویی که در عهد شاه طهماسب صفوی برای تهران بنا شده بود، قرار داشت. بر اساس نوشته مجدالدین در کتاب زینت‌المجالس، یکی از چهار دروازه موجود در حصار تهماسبی، دروازه دولاب بوده و بواسطهٔ مجاورت با ده دولاب بدین نام خوانده می‌شده‌است. وجود این دروازه در حصار صفوی همچنین بر قدمت این دروازه دلالت دارد.

  ظاهراً زمین‌های مجاور دروازه دولاب، جزو زمین‌های کشاورزی تهران بوده‌اند و از این زمین‌ها بیشتر جهت صیفی‌کاری و کشت تره‌بار مصرفی مردم تهران استفاده می‌شد.

  اماکن مرتبط[ویرایش]

  بقعه سیده ملکه خاتون[ویرایش]

  همچنین در قسمت جنوبی دولاب، و در کنار جاده تهران به خراسان، یک بقعه ساده خشتی به نام سیده ملکه خاتون قرار داشته‌است که بقایای آن، تا چند دهه قبل موجود بود. برخی از مورخین معتقدند که سیده ملکه خاتون، مادر مؤیدالدوله و فخرالدوله دیلمی بوده که از شیرزنان عصر خود محسوب می‌شده و به دلیری و شجاعت شهرت داشته‌است.

  چهارصددستگاه[ویرایش]

  نام محله‌ای واقع در منطقه ۱۴ شهرداری تهران است که در سال ۱۳۳۲ خورشیدی از ۴۰۰ خانه در نزدیکی دروازه دولاب تشکیل شده بود.

  گورستان ارامنه تهران[ویرایش]

  گورستانی قدیمی واقع در محدوده دروازه دولاب که محل دفن بزرگانی همچون آنتوان سوروگین، عکاس مشهور ایرانی - گرجی است.

  مسجد جامع بقیة الله[ویرایش]

  مسجدی واقع در محله دولاب که قدمت آن بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ سال تخمین زده شده و یکی از قدیمی ترین مساجد تهران می باشد.

  منابع[ویرایش]

  مرتضی سیفی فمی تفرشی (۱۳۸۸)، ، تهران: انتشارات اقبال

  ناصر نجمی (۱۳۷۳)، ، تهران: انتشارات گوتنبرگ

  رده‌ها: دروازه‌های تهرانمحله‌های تهراننقاط دیدنی تخریب‌شده در تهران

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  دولاب تهران ، محله ای اصیل ، تاریخچه دروازه دولاب

  دولاب نام یک محله در منطقه ۱۴ تهران است و دروازه دولاب ، یکی از قدیمی ترین دروازه های تهران بود که در محله دولاب قرار داشت. محله دروازه دولاب از جمله محله های

  دولاب تهران ، محله ای اصیل ، تاریخچه دروازه دولاب

  آذر ۶, ۱۴۰۰ محله های تهران بدون دیدگاه

  دولاب نام یک محله در منطقه ۱۴ تهران است و دروازه دولاب ، یکی از قدیمی ترین دروازه های تهران بود که در محله دولاب قرار داشت. محله دروازه دولاب از جمله محله های اصیل و قدیمی تهران است. دروازه دولاب در کنار قدیمی ترین محله های تهران قرار دارد. دروازه دولاب یکی از قدیمی ترین دروازه های تهران بوده است که در حصار شاه تهماسبی و در مجاورت چاله حصار قرار داشته است. شناسنامه محله دولاب حکایت از هویتی است که امروزه بخش اعظم آن در میان دود و سیمان شهر در حال فراموشی است. دروازه دولاب ، سرآسیاب دولاب ، حاج اسماعیل دولابی ، مسجد پیر دولاب ، حمام دولاب ، تکیه چال ، چهل تنان تهران و گورستان ممنوعه از اماکن و نام هایی است که در شناسنامه این محله اصیل ، همواره مورد بحث است.

  آنچه در این مطلب خواهید خواند

  محله دولاب کجاست؟ دروازه دولاب کجاست؟

  سرآسیاب دولاب کجاست؟

  تاریخچه محله دولاب ورود دولاب به تهران

  برخی از رویدادهای تاریخی محله دولاب

  معنی دولاب

  محمد اسماعیل دولابی کیست؟

  اماکن شاخص و گردشگری دولاب

  سوالات متداول درباره محله دولاب

  محله دولاب کجاست؟

  محله دولاب یکی از محله های مرکزی شهر تهران است که در منطقه 14 تهران قرار دارد. محله دولاب در گذشته وسعت بسیار زیادی داشته و بخش مهمی از اراضی شرق تهران که در خارج از حصار شاه تهماسب قرار داشتند در محدوده دولاب قرار داشتند. محله امروزی دولاب نیز به دو محله دولاب و محله سرآسیاب دولاب تقسیم شده است. محله دولاب از شمال با بزرگراه محلاتی، از شرق با بزرگراه امام علی ، از جنوب با خیابان خاوران و از غرب با خیابان امیرسلیمانی و خیابان آیت الله سعیدی محدود شده است و با محله‌های ‌ابوذر، محله طیب ، محله مینایی ، محله سرآسیاب دولاب ، محله خاوران و اتابک مجاورت دارد. محدوده شهرداری محله دولاب امروز بسیار محدود شده ، اما در گذشته دولاب منطقه ای وسیع را در بر می گرفت.

  دروازه دولاب کجاست؟

  دروازه دولاب یکی قدیمی ترین دروازه های تهران است. در زمان شاه تهماسب صفوی حصاری به دور تهران کشیده شد و چهار دروازه برای تردد اهالی تهران در چهار سوی تهران تعبیه شد. دروازه شمیران ، دروازه ری یا دروازه شاه عبدالعظیم ، دروازه قزوین و دروازه دولاب دروازه های تهران در آن زمان بودند. دروازه دولت پس از مدت کوتاهی به دروازه های تهران افزوده شد و در زمان قاجار با توسعه تهران تعداد این دروازه ها به دوازده دروازه رسید که دروازه غار ، دروازه خانی آباد ، دروازه یوسف آباد ، دروازه گمرک ، دروازه دوشان تپه ، دروازه خراسان و دروازه باغ شاه از دیگر دروازه های تهران در زمان قاجار بودند.

  دروازه دولاب دروازه شرقی تهران بود که در کنار محله چاله میدان ، بازار نایب السلطنه ، محله سنگلج و خیابان ری قرار داشت. دروازه دولاب دروازه شرقی طهران قدیم بود. این دروازه ، تهران قدیم را به منطقه دولاب و دوشان تپه متصل می کرد. در زمان ناصرالدین شاه شهر تهران توسعه پیدا کرد و محل دروازه دولاب نیز تغییر کرد. دروازه دولاب به محلی رفت که در زمان پهلوی به سه راه شکوفه و پس از آن با نام چهار راه شمس شناخته می شد. دروازه دولاب به همراه بسیاری از دروازه های تهران در زمان پهلوی تخریب شدند و امروزه دیگر آثاری از آن نمانده است.

  حتی با تغییر و تحولات زیادی که در نام های معابر تهران صورت گرفته است ، حتی به لحاظ هویتی نیز این اسامی و اماکن خدشه دار شده اند. امروزه تنها نامی که در می توان از نام پر آوازه دروازه دولاب تهران با آن همه اصالت و قدمت ، در تهران یاد کرد نام باقی مانده محله دولاب و نام ایستگاه اتوبوسی به نام ایستگاه دروازه دولاب است. این در حالی است که نام پر آوازه دروازه دولاب نه تنها از نام هایی است که شناسنامه تنها یک محله باشد ، که نام دروازه دولاب از جمله نام هایی است که در زمانی شناسنامه پایتخت ایران بوده است و تمامی تهرانی ها در آن زمان با نام این منطقه نام آشنا روزهای خود را در قلب تهران و قدیمی ترین محله های تهران سپری می کردند.

  سرآسیاب دولاب کجاست؟

  سرآسیاب دولاب ، یکی از محله های منطقه 14 تهران است. محله سرآسیاب دولاب در گذشته جزو محله دولاب بوده است اما بعدها با تقسیم بندی های زیادی که در میان محله های تهران روی داد ، سرآسیاب دولاب از محله اصلی خود جدا شد و امروز دارای مرزهای جغرافیایی جدیدی است. سرآسیاب دولاب در گذشته دارای قنواتی بود که سرچشمه آبرسانی به بخش های بسیار بزرگی از دولاب بود و به دلیل همین امر در این مکان آسیابی برای آرد کردن غلات منطقه قرار داده شده بود. این امر باعث شد تا نام این منطقه به سرآسیاب مشهور شده و امروز نیز آن را با نام سرآسیاب دولاب بشناسند. سرآسیاب دولاب از شمال با بزرگراه امام علی ، از شرق با خیابان کندی و خیابان واضحی فرد ، از جنوب با بلوار پاسدار گمنام و خیابان اکبر آبادی و از غرب با خیابان تاجیک ، خیابان کرمان و خیابان زهره محدود شده و با محله‌های ‌شیوا ، مینا و دلگشا مجاور است.

  تاریخچه محله دولاب

  دولاب در گذشته تا عهد صفویه نام روستایی از توابع شهر ری بود. این روستا در مجاورت خیابان ری در تهران قدیم قرار داشت و دارای اراضی وسیعی بود که از مجاورت تهران قدیم آغاز شده و تا منطقه دوشان تپه در شرق تهران می رسید. دولاب بر این اساس یکی از اصیل ترین محله های شرق تهران است. برای بیان اصالت و قدمت وحله دولاب همین نکته را می توان گفت که دروازه دولاب از قدیمی ترین دروازه های تهران در زمانی بود که تهران تنها چهار دروازه داشت. نامگذاری دروازه دولاب به این دلیل بود که دروازه دولاب ، دروازه ای بود که تهران را به روستای دولاب می رساند. اراضی دولاب بیشتر اراضی کشاورزی تهران بودند که آب خود را از قنوات و رودخانه های فصلی تامین میکردند. محله سرآسیاب دولاب نیز به دلیل سرشمه قنوات و وجود آسیاب آبی در آن به نام سرآسیاب دولاب شناخته می شد و در همین محل بود که محصولات غلات کشاورزان دولابی و تهرانی آسیاب می شد. قدمت آسیاب این محله به هشتصد سال می رسد.

  ورود دولاب به تهران

  در زمان ناصرالدین شاه تهران راه توسعه را در پیش گرفت و ده دولاب به شهر تهران افزوده شد و محل دروازه دولاب نیز تغییر کرد. دروازه دولاب به جایی در میان ده دولاب رفت و محله دولاب از آن زمان وارد حصار تهران شد. این اتفاق باعث شد تا نام محله دولاب نیز به مانند دروازه آن در میان محله های تهران ثبت شود. پس از این اتفاق دولاب همواره در فهرست محلات تهران وجود داشت. محدوده دولاب بسیار گسترده بود به نحوی که از مجاورت خیابان ری در قلب تهران آغاز می شد و تا اراضی دوشان تپه پیش می رفت.

  منبع مطلب : kochegard.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید