این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  دهکده تندرستی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  دهکده تندرستی را از این سایت دریافت کنید.

  دهکده تندرستی

  دهکده تندرستی | شبکه جام جم 1 ، تلوبیون مرجع پخش زنده شبکه های تلویزیون ، دانلود رایگان فیلم ایرانی و خارجی ، دانلود انیمیشن و کارتن ، سریال آرشیو و برناهه های صدا و سیما

  دهکده تندرستی

  7,869 دسته بندی

  سلامت

  کشور سازنده

  ایران

  شبکه

  جام جم 1

  جام جم 1 دیگر قسمت‌های دهکده تندرستی

  تمام قسمت‌ها

  26 دقیقه 44

  26 آبان 1401

  دهکده تندرستی

  26 دقیقه 72

  19 آبان 1401

  دهکده تندرستی

  25 دقیقه 42

  اسانس درخت کاج

  دهکده تندرستی

  26 دقیقه 275

  14 مهر 1401

  دهکده تندرستی

  25 دقیقه 211

  24 شهریور 1401

  دهکده تندرستی

  25 دقیقه 313

  17 شهریور 1401

  دهکده تندرستی

  25 دقیقه 457

  3 شهریور 1401

  دهکده تندرستی

  26 دقیقه 311

  27 مرداد 1401

  دهکده تندرستی

  24 دقیقه 380

  13 مرداد 1401

  دهکده تندرستی

  24 دقیقه 234

  6 مرداد 1401

  دهکده تندرستی

  24 دقیقه 388

  23 تیر 1401

  دهکده تندرستی

  26 دقیقه 423

  26 خرداد 1401

  دهکده تندرستی

  25 دقیقه 627

  5 خرداد 1401

  دهکده تندرستی

  25 دقیقه 557

  15 اردیبهشت 1401

  دهکده تندرستی

  پیشنهاد تلوبیون

  پیشنهاد‌های بیشتر

  1 دقیقه 1,162

  دارم دعا میکنم بمیره

  کلیپ سریال آزادی مشروط

  2 دقیقه 1,026

  صاحبخونه فعلی تحملش طاق شده

  کلیپ سریال پنچری

  1 دقیقه 1,048

  اختلاس گر فراری دستگیر شد

  کلیپ سریال جزر و مد

  3 دقیقه 4,103

  تاریخ سازترین بازی ایران در شب خواستگاری

  برنامه اجتماعی (شبکه 3)

  3 دقیقه 1,682

  ایران - استرالیا خاطره فراموش نشدنی

  برنامه اجتماعی (شبکه 3)

  11 دقیقه 1,408

  آقا معلم و بچه‌ها - کیف پر از پول

  بچه های ایران

  3 دقیقه 7,642

  خلاصه بازی مراکش 0 - 0 کرواسی

  خلاصه بازی ها

  4 دقیقه 1,683

  مهارت‌های زندگی - بازیافت کاغذ

  رنگین کمان(۱۴۰۱)

  7 دقیقه 9,729

  خلاصه بازی فرانسه 4 - 1 استرالیا

  خلاصه بازی ها

  2 دقیقه 1,516

  جام جهانی زیر نگاه سیاسی آمریکا

  اخبار نیمروزی (شبکه ۱)

  منبع مطلب : telewebion.com

  بیوگرافی دکتر ابولقاسم متین (برنامه دهکده تندرستی) +عکس

  پروفسور ابوالقاسم متین، متولد ۱۳۱۳، دارای مدرک دکترا در رشته تغذیه گیاهان شیمی گیاهی از دانشگاه گوتینگن و علوم زمینی از دانشگاه فنی برلین است.  ایشان در سال ۱۳۵۰ خورشیدی نائل به درجه پرفسوری از دانشگاه گوتینگن برلین شدند . وی از سال ۱۳۴۵، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز است و سال‌های بیشماری  در کرسی […]

  بیوگرافی دکتر ابولقاسم متین (برنامه دهکده تندرستی) +عکس

  اخبار روز

  بوسیله ساتین در ۸ مرداد ۱۳۹۷

  1به اشتراک گذاریپروفسور ابوالقاسم متین، متولد ۱۳۱۳، دارای مدرک دکترا در رشته تغذیه گیاهان شیمی گیاهی از دانشگاه گوتینگن و علوم زمینی از دانشگاه فنی برلین است.  ایشان در سال ۱۳۵۰ خورشیدی نائل به درجه پرفسوری از دانشگاه گوتینگن برلین شدند . وی از سال ۱۳۴۵، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز است و سال‌های بیشماری  در کرسی استادی دانشگاه جندی شاپور تدریس و تحقیق کرده است…

  ایشان از ۱۶ سالگی  برای تحصیل به آلمان  مهاجرت می کند و در سال ۱۳۴۵ به ایران برگشته و وارد دانشگاه جندی شاپور اهواز می شود .با توجه به تحصیلات خود در زمینه ی تغذیه به تحقیق و بررسی میان مردم و نحوه ی تغذیه و سلامت آنان می پردازد . و تحقیقات گسترده ای در خصوص آب و خاک و محصولات کشاورزی بیشتر مناطق ایران می کند. در این زمینه اقدام به نوشتن کتابها و تحقیقات موثری در استفاده مناسب از بذر ، خاک ، آب و اصلاح نباتات و زمین های کشاورزی بعمل می آورد  . ایشان از زمره افرادی هستند که پایه گذار سازمان محیط زیست فعلی ایران هستند.

  در زمینه ی گیاهان دارویی و ارتباط آن با سلامتی ، طب سوزنی ، حجامت و دیگر مطالعات مرتبط با تغذیه سلامت و طب اسلامی ( طب سینوی ) بیش از ۴۰ اثر از تالیفات پرفسور متین در دانشگاه های ایران در حال تدریس و مطالعه ی پایه ای  محصلان علم تغذیه و دارو درمانی است .

  شماری از مهمترین کتابهای منتشره ایشان  از سال ۱۳۴۸ تاکنون بدین شرح است :

  تغذیه نباتات ، تکنولوژی، فیزیولوژی و طرق استعمال کودهای شیمیایی، اکولوژی و راههای شناخت عوامل آلودگی منابع طبیعی، اثر جنگل در آب و هوا، اصول و مبانی اکولوژی، گیاهان دارویی، فرمولهای ساخت مواد آرایشی و بهداشتی، عطر درمانی و رایحه درمانی، طبع شما و خوراکی‌ها و اثر رنگ‌ها، تغذیه برای گروه های خونی  ، تندرستی خوردنی است.

  گفتگو با دکتر ابوالقاسم متین

  دکتر ابوالقاسم متین یکی از اساتید برجسته و جایگاه رفیعی در جامعه علمی کشور دارد. وی صاحب تألیفات فراوان است که کتاب هایش مورد استفاده دانشجویان دوره های مختلف قرار می گیرد. ایشان برای یافتن حقایق علمی سفرهای زیادی را در اطراف و اکناف عالم انجام داده است. ایشان یکی از اساتید پرکار دانشگاه است و با داشتن سن بالا، مقاوم و استوار به کارهای علمی، پژوهشی و آموزشی خود ادامه می دهد. صحبت های صمیمانه و جدیش موجب شد که عین آن را برایتان منعکس کنیم. سخنانش با دیدی موحدانه و انرژی بخش بیان شده است، بخوانید و لذت ببرید.

  من از سال ۱۳۴۵ وارد دانشگاه این مملکت شدم. از آلمان که برگشتم بعد از یکی دو سال متوجه شدم ایرانی ها سبزی زیاد می خورند و به سبزی خور و میوه خور معروفند. ولی اکثرا وقتی جامعه را نگاه می کنیم بی رمق و بدون انرژی هستند. به خصوص که من در دانشگاه با جوانان و قشرهای مختلف آنها سر و کار دارم، یک نوع کم کاری و زود خستگی در آنان مشاهده می کردم. خوب من که تحصیلاتم در چهارچوب مسائل طبیعت با انسان و تغذیه بود به این نتیجه رسیدم که این مشکل باید از تغذیه‏ی ما سرچشمه بگیرد. بنابراین من دست به کار شدم و شروع کردم به تحقیق درباره اینکه ما چه می خوریم، این چیزهایی که از دور و اطراف استان های مملکت می آیند چه محتوایی دارند. در دانشگاه جندی شاپور که بودم طرحی را به دانشگاه دادم و مقامات هم با من همراهی کردند. شروع کردم در میادین تهران و اهواز کامیون‏هایی که سبزیجات و میوه جات را از اطراف ایران می آوردند و وارد شهرها می کردند، صبح به صبح اول وقت یعنی ۶ صبح از کامیون ها نمونه برداری می کردم. توجه داشته باشید آن زمان نه کیسه‏ ی پلاستیکی بود و نه کارتنی. من تعداد زیادی کیسه از پارچه متقال درست کرده بودم و این سبزیجات و میوه جات را از کامیون هایی که از ارومیه، مشهد، زاهدان و شهرهای دیگر آمده بود نمونه برداری می کردم و به دانشگاه می آوردم. قطب های زراعی ایران را طبق نقشه شروع به بررسی کردم که از پایین استان خراسان آمدم به گرگان، مازندران، گیلان، آذربایجان غربی، شرقی، کردستان، لرستان و بالاخره خوزستان که پایگاه علمی ما هم بود و در دانشگاه آن تدریس می کردم.

  نمونه های سبزیجات و میوه جات را گرفتم و تا آنجا که امکانات آن زمان اجازه می داد (سال های ۱۳۴۸-۱۳۴۶) همه‏ ی آنها را بررسی کردم. دیدم در خوراک آن زمان ما یک چیزهای اساسی مثل روی، مس، آهن و … به اندازه کافی که مورد نیاز بدن است وجود ندارد. اینها را از طریق آزمایشگاه با عکس برداری و کشت مجدد در دانشکده کشاورزی ملاثانی که امروز به عنوان دانشگاه ملاثانی شناخته میشود بررسی کردم، کارهای میکروسکوپی کردم. مثلا وقتی تربچه را کشت کردم- برای اولین بار در این کشور- دیدیم این ترپچه خودش خیلی قشنگ است ولی وقتی که می‏شکافی داخل آن پوک است. چغندر قند خیلی وضعش خوب است ولی وقتی می کاری، بُر ندارد، آهن ندارد. همه این ها را ما تجزیه و تحلیل کردیم و به این نتیجه رسیدیم که عناصر مهم در آنها خیلی کم است. با استفاده از نتایج این تحقیقات، برای اولین بار اقدام به نوشتن کتاب تغذیه نباتات کردم و به عناصر لازمه ‏ی نمو در خاک پرداختم و در سال ۱۳۴۷ کتاب را تمام کردم که در سال ۱۳۴۸ توسط انتشارات دانشگاه جندی شاپور به چاپ رسید که اولین کتاب رنگی هم بود.

  تمام خاک های زراعی ایران را آورده بودیم در دانشگاه و از آن کشت گرفته و محتوای آن را آنالیز کرده بودیم و نتیجه اش را در این کتاب آورده بودیم. وقتی این کتاب بیرون آمد همه گفتند خوب شما درد را شناختید اما درمان چیست؟ تمام خاک های زراعی ایران را آوردیم کشت و محصولاتشان را ارزیابی کردیم. دیدیم که خاک ها چه کمبودهایی دارند.

  پس در این دو کتاب- که برای اولین بار هم نوشته شده بود؛ اشاره کردیم که کودهای شیمیایی چه هستند و چه کارهایی با کودها می توان کرد. در آن زمان کسی نمی دانست کود چیست. حتی من کارخانه‏ی آن را طراحی کردم که چطور می شود از هوا ازت گرفت، چطور می شود کود فسفره درست کرد. بعدا بیماری های ناشی از این خاک ها را هم در دامها بررسی کردیم و تمام این کارها در دانشگاه جندی شاپور انجام شد. کتابی هم به عنوان راه حل برای مشکلی که در کتاب اول مطرح شده بود به نام “تکنولوژی، فیزیولوژی و طرق استعمال کودهای شیمیایی” نوشتم که باز توسط انتشارات دانشگاه جندی شاپور و دو سال بعد از کتاب اول یعنی سال ۱۳۵۰ چاپ شد. وقتی که این دو کتاب بیرون آمد که تدریس هم می شد و برای اولین بار این طور مسائل را در کشاورزی ایران بررسی می کرد.

  منبع مطلب : saten.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید