این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  روزهای اعتکاف 1401

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  روزهای اعتکاف 1401 را از این سایت دریافت کنید.

  تاریخ دقیق روزهای اعتکاف در تقویم سال 1401 چه روزی است؟

  تاریخ دقیق روزهای اعتکاف در تقویم سال 1401 چه روزی است؟

  تاریخ دقیق روز جهانی مالاریا در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

  تاریخ دقیق روزهای اعتکاف در تقویم سال ۱۴۰۱ چه روزی است؟

  admin ۱۴۰۰-۱۰-۲۱ مناسبت ها ارسال دیدگاه 16,495 بازدید

  در این پست تاریخ دقیق روزهای اعتکاف در تقویم سال ۱۴۰۱ را در اختیارتان قرار داده ایم. با ما در مجله نگاه نو همراه باشید.

  تاریخ دقیق روزهای اعتکاف در تقویم شمسی برابر است با :

  روز شنبه ۱۵ بهمن سال ۱۴۰۱

  روز یکشنبه ۱۶ بهمن سال ۱۴۰۱

  روز دوشنبه ۱۷ بهمن سال ۱۴۰۱

  تاریخ دقیق روزهای اعتکاف در تقویم قمری برابر است با :

  روز شنبه ۱۳ رجب سال ۱۴۴۴

  روز یکشنبه ۱۴ رجب سال ۱۴۴۴

  روز دوشنبه ۱۵ رجب سال ۱۴۴۴

  تاریخ دقیق روزهای اعتکاف در تقویم میلادی برابر است با :

  روز شنبه ۴ فوریه سال ۲۰۲۳

  روز یکشنبه ۵ فوریه سال ۲۰۲۳

  روز دوشنبه ۶ فوریه سال ۲۰۲۳

  انجام اعتکاف به روزهای خاصی از سال مقید نیست و هر زمانی می توان آن را بجا آورد، اما در منابع دینی ثواب خاصی برای معتکف شدن در ۱۳ تا ۱۵ رجب ذکر شده است.

  زمان شروع اعتکاف

  اعتکاف یعنی اینکه زمانی را از دنیا و تعلقات آن جدا شویم و با خدا ارتباط خالصانه برقرار نماییم تا پلیدی ها و زشتی ها را بزداییم . اعتکاف را می توان در هر زمانی به جا آورد اما در منابع دینی زمانی برای اعتکاف ذکر شده است.

  مهمترین ایام برای اعتکاف :

  روزهای سپید ایام البیض :اَیّامُ البیض به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری گفته می شود ، ایام البیض نزد شیعیان، رجب و در مرتبه بعد شعبان و رمضان است.۱۰ روز آخر ماه رمضاناعتکاف در ماه رمضان فضیلت بیشتری نسبت به سایر ماه ها دارد.اعتکاف می تواند در روزهای دیگری از سال نیز انجام شود اما نباید در دو روزی که روزه در آن حرام است (عید فطر و عید قربان) باشد.

  اعمال اعتکاف در شب سیزدهم

  اعمالی را باید در این شب انجام داد :

  خواندن دو رکعت نماز که در هر رکعت حمد، یس، تَبارَک المُلْک و توحید خوانده شود.ده رکعت نماز :در روایتی از پیامبر (ص) آمده است :«کسی که در شب سیزدهم ماه رجب ده رکعت نماز بخواند؛ بدین گونه که در رکعت اول حمد یک مرتبه و سوره عادیات هم یک مرتبه و در رکعت دوم حمد یک مرتبه سوره تکاثر نیز یک مرتبه بخواند و بقیه رکعت ها را هم به همین نحو تمام کند، خداوند متعال گناهان او را می آمرزد و اگر عاق والدین هم باشد خداوند سبحان از او راضی می شود، و همچنین در قبر نکیر و منکر به او نزدیک نمی شوند و او را نمی ترسانند و بر پل صراط هم چون برق خاطف (سریع) عبور می کند و نامه اعمالش را به دست راستش می دهند و میزان اعمالش سنگینی می کند و در بهشت فردوس هزار شهر به او اعطا می شود.»اعمالی که روز سیزدهم باید انجام داد:روز سیزدهم که اوّلین روز از ایام البیض است و اگر کسی قصد انجام اعمال اُمّ داوُد را دارد باید این روز را روزه بگیرد.

  اعمال اعتکاف در پانزدهم ماه رجب

  در کتب مهم و مفاتیح چندین عمل برای این شب و روز سفارش شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.حضرت صادق علیه السلام فرمود :در شب نیمه رجب دوازده رکعت نماز اقامه کنید که در هر رکعت حمد و سوره یکبار تلاوت شود و پس از اتمام نماز، سوره های حمد و معوذتین و سوره اخلاص و آیه الکرسی را چهار مرتبه تلاوت می کنید و سپس ذکر «سُبْحانَ اللهِ وَالْحَمْدُ لِلّهِ وَلا اِلهَ اِلا اللهُ وَاللهُ اَکْبَرُ» چهار مرتبه گفته شود . پس از آن ذکر «اَللهُ اَللهُ رَبّی لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْئا وَ ما شاَّءَ اللهُ لا قُوَّهَ اِلاّ بِاللهِ الْعَلِیِّ الْعَظیمِ» گفته شود. انجام این عمل برای شب بیست و هفتم رجب نیز توصیه شده است.

  روز پانزدهم

  غسل کردنزیارت امام حسین(ع)خواندن نماز سلمان :۱۰رکعت (در هر رکعت، سوره حمد و سوره توحیدو کافرون ۳بار) بخوانید و بعد از سلام، دستها را بسوی آسمان بلند کنید و بگویید:«لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ، لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یحْیی وَ یمِیتُ وَ هُوَ حَی لا یمُوتُ بِیدِهِ الْخَیرُ وَ هُوَ عَلَی کُلِّ شَی‏ءٍ قَدِیرٌ إِلَها وَاحِدا أَحَدا صَمَدا فَرْدا، لَمْ یتَّخِذْ صَاحِبَهً وَ لا وَلَدا»خواندن چهار رکعت نماز:دو تا دو رکعتی خوانده شود و بعد از سلام گفته شود:” اَللّهُمَّ یا مُذِلَّ کلِّ جَبّارٍ؛ وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ اَنْتَ کهْفی حینَ تُعْیینِی الْمَذاهِبُ؛ وَ اَنْتَ بارِئُ خَلْقی رَحْمَهً بی وَ قَدْ کنْتَ عَنْ خَلْقی غَنِیاً وَ لَوْ لارَحْمَتُک لَکنْتُ مِنَ الْهالِکینَ وَ اَنْتَ مُؤَیدی بِالنَّصْرِ عَلی اَعْداَّئی وَ لَوْ لانَصْرُک اِیای لَکنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحینَ یا مُرْسِلَ الرَّحْمَهِ مِنْ مَعادِنِها وَ مُنْشِئَ الْبَرَکهِ مِنْ مَواضِعِها یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرِّفْعَهِ فَاَوْلِیاَّؤُهُ بِعِزِّهِ یتَعَزَّزُونَ وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوک نیرَ الْمَذَلَّهِ عَلی اَعْناقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خاَّئِفُونَ اَسئَلُک بِکینُونِیتِک الَّتِی اشْتَقَقْتَها مِنْ کبْرِیاَّئِک وَ اَسئَلُک بِکبْرِیاَّئِک الَّتِی اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِک وَ اَسئَلُک بِعِزَّتِک الَّتِی اسْتَوَیتَ بِها عَلی عَرْشِک فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِک فَهُمْ لَک مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّی عَلی مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیتِهِ.”انجام اعمال ام داود

  منبع مطلب : negahnomag.ir

  مراسم اعتکاف سال ۱۴۰۱

  %

  تقویم و مناسبت ها

  مراسم اعتکاف سال ۱۴۰۱ | تاریخ دقیق شروع اعتکاف 1401 + زمان ثبت نام اعتکاف 1401

  16 ژانویه 2023 2 دیدگاه

  اعتکاف 1401 | تاریخ دقیق شروع اعتکاف رجبیه ۱۴۰۱ + زمان ثبت نام اعتکاف 1401

  اعتکاف 1401 | تاریخ دقیق شروع اعتکاف رجبیه ۱۴۰۱ + زمان ثبت نام اعتکاف 1401 زمان تاریخ دقیق شروع مراسم اعتکاف ۱۴۰۱ + سایت ثبت نام اعتکاف 1401

  رسانه تفریحی سنتر در این مطلب ، به بررسی تاریخ دقیق مراسم ایام اعتکاف ۱۴۰۱ در تقویم شمسی – قمری  و فضایل آن پرداخته است .

  تاریخ روزهای مخصوص مراسم اعتکاف در سال 1401

  شنبه، 15 بهمن 1401شنبه 4 فوریه 202313 رجب 1444یکشنبه، 16 بهمن 1401یکشنبه 5 فوریه 202314 رجب 1444دوشنبه، 17 بهمن 1401دوشنبه 6 فوریه 2023‫15 رجب 1444مراسم اعتکاف یا ایام البیض به روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم هر ماه قمری گویند که به باور مسلمانان، ایام البیض ماه های رجب، شعبان و رمضان، دارای فضیلت بسیار است.

  اعتکاف در لغت به معنای اقامت کردن و ماندن در جایی است، اما در شرع اسلام ، اعتکاف باید در مکانی مقدس برای تقرب جستن به خداوند صورت گیرد.

  گفتنی است اعتکاف در اصطلاح فقهی نوعی عبادت است که انسان سه روز یا بیشتر در مسجد مقیم می شود و هر سه روز را روزه گرفته و به عبادت و راز و نیاز با خدا می پردازد.

  امام خمینی (ره) در تعریف اعتکاف می‌فرمایند: “وَ هُوَ اللَّبَثُ فِی المَسجِدِ بِقَصدِ التَعّبُدِ بِهِ وَ لا یعتَبَرُ فِیه ضَمُّ قَصدِ عِبادَهٍ اُخری خارِجَهً عَنهُ وَ اِن کانَ هُو الاَحوِط؛ اعتکاف، ماندن در مسجد به نیت عبادت است و قصد عبادت دیگر، در آن معتبر نیست. اگر چه احتیاط مستحب، نیت عبادتی دیگر در کنار اصلِ ماندن است.رهبر انقلاب در تعریف اعتکاف بیان کردند: اعتکاف یعنی خود را محبوس کردن در یک مکان محدود و ایجاد محدودیّت در خود. عُکوف یعنی بسته بودن؛ خود را به یک نقطه‌‌ای منحصر کردن، برای اینکه خلوتی در دل به‌‌وجود بیاید که انسان بتواند فرصت ارتباط صمیمی و خالص با خدای عالَم را پیدا کند؛ اعتکاف این است؛ یعنی عبادتی است که جنبه‌‌ی ریاضت دارد.

  انواع اعتکاف

  اعتکاف بر دو نوع است:

  ۱_ اعتکاف واجب آن است که در این صورت شخص باید حتماً روزه دار باشد. البته روزه داشتن شرط لازم هر اعتکافی است.

  ۲_اعتکاف مستحب آن است که فرد بدون نذر یا عهد و قسم خود اقدام به این عمل نماید که در این صورت، اگر تا سحر روز سوم در اعتکاف باشد ، ادامه دادن آن تا آخر روز سوم واجب است و در صورت ترک آن ، بر شخص واجب است که بعداً به جای آن معتکف شود.

  اعتکاف را می‌توان به سه صورت به جای آورد: ۱_ برای خود ۲_ به نیابت از مردگان ۳_ به نیابت از زندگان.

  اگر اعتکاف را به نیابت از کسی که از دنیا رفته به جای آورد، در این صورت اعتکاف را تنها به نیابت از یک نفر می‌توان انجام داد، ولی اگر مقصود اهدای ثواب باشد می‌توان ثواب اعتکاف را به چند نفر، زنده یا مرده هدیه کرد. در مورد نیابت از شخص زنده، در میان فقها اختلاف نظر وجود دارد. بسیاری از فقها در درستی چنین اعتکافی، تردید کرده اند. در این صورت هرگاه نایب، اعتکاف را به قصد رجا، یعنی امید به مطلوب بودن عمل نزد خدا، نه به عنوان عبادتی حتمی انجام دهد، مانعی ندارد.

  اعتکاف را نمی توان مانند نماز در هر مکانی به جا آورد و باید حتما در مسجد و خانه خدا برگزار شود اما نه هر مسجدی؛ بلکه مسجد اعظم ، مسجد جامعه، مسجدالحرام، مسجد النبی (ع) یا مسجدی که معصوم (ع) در آن نماز جمعه و یا جماعت اقامه کرده باشد و در آن نماز جمعه و نماز جماعت برپا شده باشد.

  شایان ذکر است که مراسم اعتکاف نباید در مسجد متروک و مهجور بر پا شود.

  اعتکاف شرایطی را فراهم می‌کند تا انسان‌ها با توشه معنوى، اعتقادى راسخ، ایمان و امیدى بیشتر، به زندگى خود ادامه دهند و خود را براى صحنه هاى خطر و جهاد در راه خدا آماده کنند و از نافرمانى او بپرهیزند و به سوى سعادت دنیا و آخرت گام بردارند.

  نیت اعتکاف

  اعتکاف همانند سایر عبادات، باید با نیت و قصد قربت باشد و هر گونه ریا و خود نمایی و قصد غیر الهی آن را باطل می‌کند. در نیت اعتکاف، قصد وجه شرط نیست، یعنی لازم نیست قصد کند که اعتکاف واجب است یا مستحب؛ زمان نیت اعتکاف، وقت شروع اعتکاف است که شروع طلوع فجر است و با استمرار نیت اول شب هم مانعی ندارد.

  محرمات اعتکاف

  ۱- پرداختن به امور جنسی به معنای وسیع آن که شامل هر نوع بهره برداری شهوانی است. ۲- بوییدن عطر و هر نوع بوی خوش و گیاهان معطر به قصد لذت بردن ۳- مجادله و مناقشه؛ حرمت جدال مربوط به اموری است که معتکف بخواهد فضل و برتری خود را به دیگران نشان دهد. ۴- محرمات روزه؛ در حال روزه یعنی از طلوع تا غروب خورشید که معتکف روزه می‌گیرد، باید از محرمات روزه نیز اجتناب کند. بعضی از فقها محرمات احرام را بر معتکف مستحب دانسته اند. ۵- خرید و فروش.

  اعمال اعتکاف به تفکیک روز و شب

  اعمال ایام البیض در شب سیزدهم ماه رجب

  در این شب دو رکعت نماز بخوانید و در هر رکعت بعد از سوره حمد سوره‌های یس، ملک و توحید را یک بار بخوانید.

  اعمال ایام البیض در روز ۱۳ ماه رجب

  روزه گرفتن در روز ۱۳ رجب بسیار توصیه شده است.

  اعمال ایام البیض در شب ۱۴ ماه رجب

  در این شب دو نماز دو رکعتی خوانده می‌شود که هر کدام شبیه نمازی است که برای شب ۱۳ ماه رجب گفته شد.

  اعمال ایام البیض در روز ۱۴ ماه رجب

  در این روز روزه گرفتن بسیار مستحب است.

  اعمال ایام البیض در شب ۱۵ ماه رجب

  در این شب سه نماز دو رکعتی به همان کیفیتی که برای شب ۱۳ گفته شد بخوانید. علاوه بر آن اعمال زیر نیز وارد شده است:

  غسل احیا و شب‌زنده‌داری زیارت امام حسین (ع)

  خواندن ۳۰ رکعت نماز که در هر رکعت بعد از سوره حمد ۱۰ مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود. این نماز را سید بن طاووس از پیامبر (ص) نقل کرده است.

  خواندن ۱۲ رکعت نماز به صورت شش نماز دو رکعتی که در هر رکعت بعد از سوره حمد ۴ مرتبه هر یک از سوره‌های توحید، فلق، ناس، آیه الکرسی خوانده می‌شود. بعد از سلام نماز ۴ مرتبه بگویید:

  «اَللهُ اَللهُ رَبّى لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْئا وَ لا اَتَّخِذُ مِنْ دُونِه وَلِیّا»

  منبع مطلب : www.tafrihicenter.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید