این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  روز باستیل

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  روز باستیل را از این سایت دریافت کنید.

  جشن‌های روز ملی فرانسه

  جشن‌های روز ملی فرانسه

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  آتش‌بازی روی برج ایفل در جشن باستیل.

  ، اثر ژان-پیر اوئل.

  جشن‌های روز ملی فرانسه، (به فرانسوی: La fête nationale française) هم‌چنین معروف به جشن‌های روز باستیل[۱] یا لو کتوغز ژوئیه، جشنی ملی و تعطیل رسمی در کشور فرانسه و قلمروهای فرادریایی آن کشور است که از سال ۱۸۸۰ در ۱۴ ژوئیه هر سال برگزار می‌شود. این جشن برای گرامی‌داشت یورش به باستیل و آغاز جنبشی که منجر به انقلاب کبیر فرانسه شد، برگزار می‌شود. قلعه باستیل، زندان مخوفی در پاریس و مظهر قدرت مطلق لوئی شانزدهم بود که در ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹ میلادی، به دست انقلابیون پاریسی فتح شد.[۲]

  برای برپایی جشن در این روز، ارتش فرانسه طی مراسم باشکوهی در طول خیابان شانزلیزه رژه می‌رود و در شهرهای مختلف فرانسه، مراسم آتش‌بازی در شب‌های ۱۳، ۱۴ و ۱۵ ژوئیه برگزار می‌شود.

  منشا نام و تاریخچه جشن باستیل[ویرایش]

  باستیل نام زندان و قلعه‌ای قرون وسطایی در پاریس است. بسیاری از مردم فرانسه از این قلعه با قوانین خشن سلسله «بوربون (Bourbon) در اواخر قرن هجدهم یاد می‌کنند. در اواخر دهه ۱۷۰۰ ، فرانسوی ها قربانیان حکومت خشن سلطنت بوربن بودند. آغاز انقلاب فرانسه با حمله نیروهای انقلابی به باستیل ، در ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹ آغاز شد.  و فتح این زندان قدرت مطلق لوئی شانزدهم را دچار تزلزل کرد. در ۱۴ جولای ۱۷۹۰ «فستیوال فدراسیون (Festival of the Federation) برگزار شد که راهی برای جشن گرفتن استقرار سلطنت مشروطه در فرانسه بود.

  سپس در ۱۴ جولای ۱۸۷۹، این جشن‌ها شکل رسمی‌تری به خود گرفتند که شامل یک مراسم نظامی در «لونشام (Longchamp) و برپایی جشن و سرور در سراسر کشور می‌شد. در سال ۱۸۸۰، سیاستمداری به نام بانژمان راسپَیل (Benjamin Raspail)پیشنهاد کرد تا ۱۴ جولای را به عنوان تعطیلات رسمی فرانسه در نظر بگیرند. این قانون را در همان سال تصویب کردند و روز باستیل برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تعطیل عمومی شد. از آن زمان به جز دوران جنگ جهانی، روز باستیل تعطیل رسمی به شمار می‌رفت.

  در دویستمین سالروز انقلاب فرانسه در سال ۱۹۸۹ مراسم ویژه‌ای برای روز باستیل تدارک دیده شد. ساکنان خارج از شهر و خارجی ها برنامه های سفرهای خود را در پاریس در طول این رویداد برنامه ریزی می کنند تا از این طریق مجالس سرگرمی را از دست ندهند. جشن های باستیل در پاریس به قدری زیبا و جذاب است که هزاران نفر برای دیدن آن به شهر عشق سفر می کنند.

  منابع[ویرایش]

  ↑ «حمله تروریستی» با کامیون در جنوب فرانسه، دست‌کم ۸۴ کشته بر جای گذاشت،

  ↑ جشن ملی فرانسه؛ فتح زندان باستیل پاریس ۲۲۷ ساله شد،

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «La fête nationale française». در ، بازبینی‌شده در ۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۱.

  گسترش نبو انقلاب فرانسه

  این یک مقالهٔ خرد فرانسه است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

  رده‌ها: بنیان‌گذاری‌های ۱۸۸۰ (میلادی) در فرانسهتاریخ فرانسهجشن‌ها و اعیادرژه در فرانسهروزهای ملیرویدادهای بنیان‌گذاری‌شده در ۱۸۸۰ (میلادی)رویدادهای سالانه در فرانسهفرانسهفرهنگ استرالیایی فرانسویفرهنگ انقلاب فرانسهفرهنگ در فرانسهرویدادهای ژوئیهمناسبت‌های ماه ژوئیه

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  روز باستیل چه روزی است؟

  «روز باستیل» (Bastille Day)، زمان یکی از جشن‌های ملی فرانسه است که رویدادهای عمومی زیادی مانند رژه نظامی در پاریس، رقص و آتش‌بازی دسته جمعی در آن برگزار می‌شود. - ایوار

  اروپا فرانسه

  جشن روز ملی باستیل در فرانسه

  نیلوفر عباسیان 1397/4/2 0 دیدگاه

  زمان مطالعه: 3 دقیقه

  امتیاز دهید

  «روز باستیل» (Bastille Day)، زمان یکی از جشن‌های ملی فرانسه است که رویدادهای عمومی زیادی مانند رژه نظامی در پاریس، رقص و آتش‌بازی دسته جمعی در آن برگزار می‌شود.

  در روز ملی باستیل در چهاردهم جولای که به آن «له کتوز ژوئیه» (Le 14 Juillet) می‌گویند، مردم فرانسه شاهد جشن‌های عمومی بزرگ شامل رژه‌های نظامی و غیرنظامی، اجرای موسیقی، غذای همگانی، رقص و نمایش‌های خیره‌کننده‌ی آتش‌بازی هستند. درصبح این روز یک رژه‌ی نظامی بزرگ در پاریس برپا می‌شود که نیروهای واحدهای مختلف از دانشجویان دانشکده افسری تا نیروی دریایی و لژیون خارجی فرانسه در این رژه شرکت می‌کنند؛ «تیپ آتش پاریس» (Paris Fire Brigade) در انتهای رژه حاضر شده و هواپیمای نظامی در حین رژه بر بالای مسیر پرواز می‌کند. همچنین رئیس جمهور فرانسه رژه را افتتاح می‌کند و در کنار صف سربازان و هزاران نفر از مردم حاضر خواهد بود. عده‌ای نیز روزشان را در کنار خانواده و دوستان با پیک‌نیک و صرف غذا می‌گذرانند.

  اما نام و تاریخچه این روز از کجا نشأت می‌گیرد؟ باستیل نام زندان و قلعه‌ای قرون وسطایی در پاریس است. بسیاری از مردم فرانسه از این قلعه با قوانین خشن سلسله «بوربون» (Bourbon) در اواخر قرن هجدهم یاد می‌کنند. در ۱۴ جولای ۱۷۸۹ میلادی، انقلابیون به باستیل یورش بردند. این حرکت سرآغازی مهم برای انقلاب فرانسه بود و فتح این زندان قدرت مطلق لوئی شانزدهم را دچار تزلزل کرد. در ۱۴ جولای ۱۷۹۰ «فستیوال فدراسیون» (Festival of the Federation) برگزار شد که راهی برای جشن گرفتن استقرار سلطنت مشروطه در فرانسه بود. سپس در ۱۴ جولای ۱۸۷۹، این جشن‌ها شکل رسمی‌تری به خود گرفتند که شامل یک مراسم نظامی در «لونشام» (Longchamp) و برپایی جشن و سرور در سراسر کشور می‌شد. در سال ۱۸۸۰، سیاستمداری به نام «بانژمان راسپَیل» (Benjamin Raspail) پیشنهاد کرد تا ۱۴ جولای را به عنوان تعطیلات رسمی فرانسه در نظر بگیرند. این قانون را در همان سال تصویب کردند و روز باستیل برای اولین بار در سال ۱۸۸۰ تعطیل عمومی شد. از آن زمان به جز دوران جنگ جهانی، روز باستیل تعطیل رسمی به شمار می‌رفت. در دویستمین سالروز انقلاب فرانسه در سال ۱۹۸۹ مراسم ویژه‌ای برای روز باستیل تدارک دیده شد.

  برج ایفل پاریس و پرچم سه رنگ فرانسه از نمادهای مهم روز باستیل هستند. این پرچم از سه نوار عمودی با عرض یکسان تشکیل شده که به رنگ‌های آبی، سفید و قرمز در کنار هم قرار گرفته‌اند. این رنگ‌ها برای تزئینات روز باستیل در کوچه و خیابان‌ها به کار می‌رود و در نوار پرچم‌ها و بنرها به چشم می‌خورند. مردم هم گاهی لباس با این رنگ‌ها بر تن کرده یا صورت خود را به شکل پرچم فرانسه رنگ می‌زنند. لازم به ذکر است که بانک‌، ادارات پست و بسیاری از شرکت‌ها در این روز تعطیل هستند. رستوران‌ها و کافه‌های خارج‌ از مناطق توریستی را هم ممکن است بسته ببینید. اما نانوایی و برخی از مغازه‌ها به خصوص در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار و بزرگراه‌های اصلی باز می‌باشند. خدمات حمل و نقل عمومی در این روز در هر منطقه متفاوت بوده و به برنامه‌های اجرا شده بستگی دارد؛ مثلاً بسیاری از خیابان‌ها را در مراکز شهرها و روستاها برای اجرای رژه و دیگر رویدادهای بزرگ مسدود می‌کنند.

  از سال ۱۹۱۸ رژه نظامی روز باستیل در خیابان شانزلیزه، از طاق پیروزی به سمت میدان کنکورد صورت می‌گیرد. این رویداد پرطرفدار از تلویزیون فرانسه پخش می‌شود و قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین رژه نظامی منظم اروپا به شمار می‌آید. در برخی از سال‌ها گروه‌های بیرونی هم در این رژه مشارکت می‌کنند و سیاستمداران خارجی به عنوان مهمان در مراسم حاضر می‌شوند. رژه‌های کوچک‌تر در شهرهای نظامی فرانسه مانند «تولون» (Toulon) و «بلفورت» (Belfort) با سربازان محلی روی می‌دهد. البته روز باستیل در همه جوامع فرانسوی در سراسر جهان جشن گرفته ‌می‌شود؛ از ایالات متحده آمریکا در «میلواکی» (Milwaukee)، «مینیاپولیس» (Minneapolis)، نیویورک، فیلادلفیا، سان‌فرانسیسکو و سیاتل نیز گرفته تا فستیوال‌هایی از فرهنگ فرانسوی در «فرانسهوک» (Franschhoek) آفریقای جنوبی و مجارستان.

  نیلوفر عباسیان امتیاز دهید منبع:

  wikipedia timeanddate

  برچسب ها:

  تاریخ، فرهنگ، فستیوال

  اشتراک‌گذاری: واتس اپ توئیتر فیسبوک لینکداین تلگرام

  منبع مطلب : www.eavar.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید