این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  روز شکر گذاری

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  روز شکر گذاری را از این سایت دریافت کنید.

  روز شکرگزاری

  روز شکرگزاری

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  روز شکرگزاری

  دعا کردن پیش از خوردن بوقلمون - پنسیلوانیا، ۱۹۴۲

  برپایی توسط  ایالات متحده آمریکا

  کانادا لیبریا پورتوریکو جزیره نورفولک نوع ملی، فرهنگی

  تاریخ دومین دوشنبه ماه اکتبر (کانادا)

  اولین پنجشنبه نوامبر (لیبریا)

  آخرین چهارشنبه ماه نوامبر (جزیره نورفورک)

  چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر (آمریکا)

  روز شکرگزاری (به انگلیسی: تلفظ: تَنکس‌گیوینگ) یک تعطیلی ملی در آمریکا و کانادا است و در این روز مردم به شکرانه برداشت محصولات جشنی برگزار می‌کنند. جشن‌های مشابهی هم در برخی نقاط دیگر دنیا برگزار می‌شود؛ در آمریکا روز شکرگزاری در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر و در کانادا در دومین دوشنبه ماه اکتبر گرفته می‌شود. جشن شکرگزاری ریشه در اعتقادات مذهبی و فرهنگی مردم دارد.

  تاریخچه[ویرایش]

  تقریباً در هر منطقه از جهان و در میان هر قومی و دینی، جشن و شکرگزاری‌ای بعد از برداشت محصولات برگزار می‌شود. ریشه روز شکرگزاری را به منطقه بین‌النهرین نسبت می‌دهند اما جشن گفتن این روز در آمریکای شمالی ریشه در آداب و رسوم انگلیسی داشته و بعد از اصلاحات پروتستانی رایج شد.

  در آمریکا[ویرایش]

  نقاشی اولین جشن شکرگزاری در ماساچوست امروزی - سال ۱۹۱۴

  مقالهٔ اصلی: روز شکرگزاری (آمریکا)

  ریشه اولین جشن شکرگزاری در آمریکا به سندی که به تاریخ ۱۶۲۱ اشاره دارد برمیگردد. در این سال جشنی در منطقه ماساچوست امروزی برای شکرانه برداشت محصول برگزار می‌شد. همچنین مهاجرت زائران از انگلستان به آمریکا، باعث شد تعدادی جشن سنتی مردم انگلیس نیز با آن‌ها به آمریکا و به محل سکونتشان که نیوانگلند بود منتقل شود. به همین دلیل چندین روز مختلف در نیوانگلند برای شکرانه محصول جشن گرفته می‌شد که امروز آن جشن‌ها تحت نام «جشن شکرگزاری اولیه» شناخته می‌شوند. چندی بعد نیز در سال ۱۶۲۳ جشن شکرگزاری به شکل رسمی تعیین شد ولی با این حال در ایالت نیوانگلند تا حدود ۱۶۶۰ تاریخ مشخصی را قبول نداشته و در تاریخ‌های مختلف جشن می‌گرفتند.

  تا سال ۱۶۸۲ مرجع اعلام جشن شکرگزاری، کلیساها بودند، ولی بعد دولت محلی نیز در کنار کلیسا و تا پیش از انقلاب آمریکا این کار را انجام می‌دادند. بعد از انقلاب آمریکا اعلام این روز تحت تأثیر عوامل سیاسی قرار گرفت. کنگره قاره‌ای، جورج واشینگتن و جان هنکاک هرکدام اعلامیه خود را داشتند. همچنین جورج واشینگتن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، اولین اعلامیه ملی آمریکا را برای جشن روز شکرگزاری در ۲۶ نوامبر ۱۷۸۹ قرائت کرد.

  در حال حاضر بر طبق قوانین، در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر هر سال این جشن در آمریکا برگزار می‌شود. در روز شکرگزاری امروزی، رئیس‌جمهور آمریکا علاوه بر اعلام روز شکرگزاری، یک بوقلمون را عفو می‌کند. با این کار بوقلمون حق ادامه زندگی خود را به شکل آزاد در مزرعه (و یا گاهی حیاط کاخ سفید) خواهد داشت.

  تعیین روز در آمریکا[ویرایش]

  در طول تاریخ روز شکرگزاری در آمریکا در روزهای متفاوتی جشن گرفته می‌شد. در دوره پدران بنیان‌گذار آمریکا تا دوره آبراهام لینکلن تاریخ برگزاری جشن از یک ایالت تا ایالتی دیگر متفاوت بود. در اوایل قرن نوزدهم، آخرین پنجشنبه ماه نوامبر به عنوان روز شکرگزاری شناخته می‌شد. همچنین در سال ۱۸۶۳ بعد از اعلام روز شکرگزاری توسط آبراهام لینکلن و برای اولین بار تمامی ایالت‌های آمریکا با هم و در یک تاریخ این روز را جشن گرفتند.

  بوقلمون، غذای محبوب روز شکرگزاری

  در سال ۱۹۳۹ و با تغییر روزها و زمان، ماه نوامبر به جای ۴ پنجشنبه، ۵ پنجشنبه‌ای شد و این اتفاق مصادف شد با دوره‌ای که آمریکا از یک رکود بزرگ اقتصادی رنج می‌برد. به همین دلیل فرانکلین دلانو روزولت، رئیس‌جمهور وقت آمریکا تصمیم گرفت چهارمین پنجشنبه نوامبر را به عنوان روز شکرگزاری انتخاب کند، به این دلیل که با برگزاری زودتر این جشن، فرصت کافی برای تاجرها جهت فروش محصولاتشان تا کریسمس وجود خواهد داشت و شاید این روش کمکی به کشورش جهت خروج از رکود اقتصادی شود (در همین دوره عقاید عموم مردم بر این بود که تبلیغات محصولات برای کریسمس، تا قبل از جشن روز شکرگزاری کار پسندیده‌ای نیست)

  در نهایت و در سال ۱۹۴۱، ریاست جمهوری آمریکا با همراهی کنگره طرحی را ارائه کردند تا روز شکرگزاری از سال آینده (۱۹۴۲) به بعد در یک تاریخ ثابت جشن گرفته شود. در همین راه، تاریخ روز شکرگزاری همانند یک قانونی فدرالی شده و به تاریخ ثابت امروزی آن یعنی چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر هر سال تغییر یافت.

  با این حال تا چندین سال بعد هم در ماه‌های نوامبری که ۵ پنجشنبه‌ای می‌شدند، باز هم تعدادی از ایالت‌ها از همان روش قدیمی آخرین پنجشنبه استفاده می‌کردند. به عنوان مثال ایالت تگزاس تا سال ۱۹۵۶ همین کار را ادامه داد.

  سنت‌های آمریکا[ویرایش]

  غذاها

  بوقلمون یکی از محبوب‌ترین غذاهایی است که تقریباً در هر میز غذایی در روز شکرگزاری یافت می‌شود. انتخاب بوقلمون از این جهت بود که مثل سایر مواد غذایی، همچون گوشت گاو و … هرروزه استفاده نمی‌شد و برای یک جشن مخصوص مناسب بود. از این رو به روز شکرگزاری حتی «روز بوقلمون» نیز گویند. ریشه استفاده از بوقلمون به سال‌های بسیار قبل و به زمانی که اولین بار جشن شکرگزاری برگزار می‌شد برمی‌گردد. طبق اسناد به دست آمده، در حدود سال ۱۶۲۱ مردم مهاجری که به آمریکا آمده بودند بوقلمون‌های وحشی را برای این روز شکار می‌کردند.[۱]

  خیریه[ویرایش]

  در روز شکرگزاری به افراد فقیر کمک می‌شود. این کمک می‌تواند به شکل فردی بوده یا عمدتاً توسط نهادهای کوچک خیریه‌ای صورت می‌گیرد که در هر منطقه‌ای وجود دارند و کمک‌ها را در قالب غذا یا بسته‌های کمکی به دست مردم فقیر می‌رساند.

  شکرگزاری[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  روز شکرگزاری چه روزی است؟

  روز شکرگزاری چه روزی است،روز شکرگزاری، تاریخچه روز شکرگزاری،روز شکرگزاری در آمریکا،ریشه های باستانی شکرگزاری،رژه روز شکرگزاری،غذاهای روز شکرگزاری ،برگزاری مراسم شکرگزاری ،مراسم شکرگزاری در کشورهای مختلف دنیا،برگزاری مراسم شکرگزاری در کشورهای مختلف دنیا

  روز شکرگزاری چه روزی است؟

  مجموعه: مناسبتها در ایران و جهان

  روز شکرگزاری چه روزی است

  روز شکرگزاری

  جشن شکرگزاری از آن آیین‌ها و رخدادهایی است که در خیلی از کشورهای جهان با شکوه ویژه ای برپا می‌ گردد. این مراسم جزو رخدادهای مهم جهانی است که دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی است.

  روز شکرگزاری در آمریکا

  روز شکرگزاری یک تعطیلات ملی سالیانه در ایالات متحده آمریکا است که در آخرین پنج شنبه ماه نوامبر برپا می گردد و آمریکایی ها در این روز برای گرامیداشت نعمت هایی که خداوند به آنها بخشیده است با آداب و رسوم خاصی جشن می گیرند.

  تاریخچه‌ روز شکرگزاری

  در سال 1621 ، استعمارگران پلیموث و بومیان آمریکا وامپانواگ جشن برداشت پاییزه را برگزار كردند كه اکنون به عنوان یكی از نخستین جشن های شکرگزاری در مستعمرات شناخته می شود. بیشتر از دو قرن، روزهای شکرگزاری به وسیله مستعمرات و ایالت های جداگانه جشن گرفته می شد. تنها در سال 1863 ، در اوج جنگ داخلی ، رئیس جمهور آبراهام لینکلن اعلام کرد که یک روز ملی شکرگزاری برپا می شود که هر نوامبر برگزار می گردد. این جشن که در اول ریشه ای مذهبی داشت در زمان جرج واشنگتن، در سال 1789 رسما به عیدی ملی تبدیل شد. رئیس جمهوری آمریکا در نخستین اعلامیه ملی این کشور روز شکرگزاری را در همه این کشور به رسمیت شناخت.

  تاریخچه روز شکرگزاری

  ریشه های باستانی شکرگزاری

  جشن شکرگزاری به عنوان یک جشن سالانه برداشت محصول و بخشش آن ، در گروهی از جشنواره ها قرار می گیرد که فرهنگ ها ، قاره ها و هزاره ها را در بر می گیرد. در دوران باستان ، مصری ها ، یونانی ها و رومی ها بعد از برداشت پاییز ، برای تشکر از خدایان خود جشن می گرفتند و به آنها احترام می گذاشتند.

  رژه روز شکرگزاری

  یکی دیگر از مراسم روز شکرگزاری که طرفداران بسیاری دارد، رژه است، این رژه به طور خیابانی انجام می شود و اغلب سنبلی از شخصیت های محبوب کارتونی مثل میکی موس، تام و جری یا سونیک یا شخصیتهای ورزشی در بین افراد قرار دارد.

  این سنبل ها به گونه بالن های معلق و رنگین که از گاز سبک هلیوم پر شده است به چشم می خورند، که به وسیله بندهایی در دست کسانی که در رژه شرکت می کنند هدایت می شوند. بزرگترین و مشهورترین رژه، رژه مِیسی در شهر نیویورک است. مراسم رژه حدود سه ساعتی طول می کشد و پس از آن مسابقات فوتبال امریکایی برگزار می شود.

  رژه روز شکرگزاری

  غذاهای روز شکرگزاری 

  از آنجایی‌که یکی از مهمترین آداب و رسوم روز شکرگزاری، برداشت محصول است، غذاهایی هم که در این شب پخته می‌شود با این مسئله ارتباط دارد. در حقیقت همین برداشت محصول باعث شده است تا با گذر زمان مراسم شکرگزاری به شبی برای دورهمی و تناول انواع غذاهای خوشمزه تبدیل گردد. و بهترین و پرطرفدارترین غذایی که در این شب سرو می‌شود، بوقلمون شکم پر است! بوقلمون یکی از غذاهایی است که اغلب در همه فرهنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. داخل شکم آن به وسیله سبزیجات و انواع مواد غذایی دیگر، متداول ترین و دوست داشتنی ترین غذای مراسم شکرگزاری است.

  بوقلمون‌ها به طور آماده یا نیمه آماده در هایپر مارکت‌ها وجود دارد. به همین دلیل می‌توانید متناسب با سلیقه خود و اعضاء خانواده تان مبادرت به پخت این غذای خوشمزه کنید. همینطور می‌توانید این غذا را از رستوران‌هایی که بوقلمون می‌پزند نیز تهیه کنید.

  فراموش نکنید افراد بسیاری هستند که بوقلمون را دوست ندارند، پس آن را با غذاهای دیگری مثل خرچنگ یا گوشت آهو جایگزین می‌کنند.

  غذاهای روز شکرگزاری

  برگزاری مراسم شکرگزاری در کشورهای مختلف دنیا

  آداب و رسوم برگزاری مراسم شکرگزاری در کشورهای گوناگون دنیا مثل هم نیست و هر کدام سنت‌های مخصوص خودشان را دارند.

  مراسم شکرگزاری در جزیره نورفولک

  برپایی جشن شکرگزاری در جزیره دور افتاده‌ای مثل نورفولک که در سواحل شرقی استرالیا وجود دارد، نشان دهنده آن است که قدرت این مراسم چقدر بالا است و در هر گوشه دنیا، جای خود را به خوبی باز کرده ‌است. جزیره نورفولک یکی از آن جاهایی است که برای روز شکرگزاری ارزش بسیاری قائل هستند و همه ساله این روز را جشن می‌گیرند. شهروندان این جزیره روز تنکس گیوینگ را در فصل صید نهنگ‌ها جشن می‌گیرند.

  مردم جزیره نورفولک به جای آنکه آخرین 5 شنبه ماه نوامبر را جشن بگیرند، آخرین چهارشنبه را برای روز شکرگزاری شان انتخاب کرده‌اند. جشن این مردم با جاهای دیگر دنیا قدری فرق دارد. مثلا آنها در این روز خوراک‌هایی از مرغ و خوک نوش جان می‌کنند و رد پایی نیز از کدو تنبل در سفره‌هایشان هست.

  پیشنهاد ویژه

  رزرو هتل در قطر و دبی و مسقط◀بهترین هتل ها کمترین قیمت ها

  با سفارش تبلیغات بنری در بیتوته فروشتو چندین برابر کن!

  سفید کردن دندان با مواد مخصوص در 1 جلسه

  مراسم شکرگزاری در چین

  آداب و رسوم چینی همیشه مورد توجه مردم در همه دنیا بوده‌ است و جذابیت‌های ویژه خودش را دارد. روز شکرگزاری مردم چین نیز جدا از این نیست و قدری متفاوت از دیگر نقاط دنیا است. خانواده‌های چینی 3 روز از ماه ویژه خودشان را برای برپایی جشن‌های شکرگزاری دارند که به آن فستیوال ماه نیز می‌گویند. مراسم‌های رنگارنگ و پر از شادی در این 3 روز در خیابان‌های شهر برای مردم برپا می‌شود. مثلا از جمله جشن‌های این سه روز می‌توان به روشن کردن فانوس‌ها، رقص‌های اژدها، کیک ماه و … اشاره کرد.

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید