این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  زلزله های شدید ایران

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  زلزله های شدید ایران را از این سایت دریافت کنید.

  بزرگترین زلزله‌های تاریخ ایران

  کشور ایران بر اثر تنش‌های تکتونیکی ناشی از صفحات اوراسیا و عربستان زمین‌لرزه‌های بزرگی را هرساله در شهر‌های مختلف کشور تجربه می‌کند.

  بزرگترین زلزله‌های تاریخ ایران

  کشور ایران بر اثر تنش‌های تکتونیکی ناشی از صفحات اوراسیا و عربستان زمین‌لرزه‌های بزرگی را هرساله در شهر‌های مختلف کشور تجربه می‌کند.

  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ کشور ایران در مرز صفحات تکتونیکی اوراسیا و عربستان واقع شده و به‌خاطر حرکتِ رو به شمالِ صفحه عربستان تحت فشار قرار دارد.

  برخلاف دیگر سیارات خاکی منظومه شمسی، پوسته زمین یکپارچه نیست، بلکه از تکه‌های جدا شده‌ای تشکیل شده که روی گوشته مذاب زمین حرکت می‌کنند. این صفحات در برخی نقاط از یکدیگر جدا می‌شوند (مانند جزایر هاوایی در اقیانوس آرام)، در برخی نقاط به هم کوبیده می‌شوند (مانند رشته‌کوه هیمالیا در آسیا) و در برخی نقاط دیگر یکی به زیر دیگری می‌رود (مانند خط ساحلی کالیفرنیا در آمریکای شمالی). این حرکت‌ها منجر به فعالیت‌های زمین‌شناختی مانند زمین‌لرزه و آتشفشان در مرز‌های صفحات می‌شود.

  ایران و ترکیه که در مرز‌های برخورد صفحات اوراسیا و عربستان قرار دارند، زمین‌لرزه‌های بزرگی را تجربه می‌کنند؛ درحالی‌که کشور‌هایی که دور از این مرز هستند، چنین زلزله‌هایی را تجربه نمی‌کنند. در این مطلب شدید‌ترین زلزله‌های ایران از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۹ را مرور خواهیم کرد.

  زلزله کاشمر

  ۵ خرداد ۱۳۰۲ زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر منطقه کاشمر استان خراسان رضوی را لرزاند، که ۵ روستا در ناحیه پرجمعیت کاج درخت را کاملا ویران کرد و ۲۰ روستای دیگر در این ناحیه آسیب دیدند. این زمین لرزه ۷۷۰ قربانی داشت.

  زلزله فارسنیج

  ساعت ۵:۱۵ بامداد روز جمعه ۲۲ آذر ۱۳۳۶ خورشیدی، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی Ms=۷.۱ و mb=۶.۵ و عمق کانونی ۳۵ کیلومتر در منطقه فارسینج استان کرمانشاه به وقوع پیوست. یک بازدید میدانی انجام شده در ۱۶ سال پس از این زمین‌لرزه نشان داد که این زلزله موجب خرابی و خسارات گسترده‌ای در زمینی به مساحت ۲۸۰۰ کیلومترمربع شده و شواهد حاکی از آن است که شدت این زمین‌لرزه در منطقه رومرکزی بیش از VII+ در مقیاس اصلاح‌شده مرکالی بوده است. این زمین‌لرزه در محدوده بسیار وسیعی به خصوص در سمت شمال ناحیه رومرکز احساس شده بود.

  زلزله سنگچال

  زمین‌لرزه سنگچال یا زمین‌لرزه بندپی در تاریخ تیر ۱۳۳۶، ساعت ۰:۴۲:۲۸ به زمان یوتی‌سی در مازندران رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۵ کیلومتر بود. بزرگی آن ۶ ٫ ۶ در مقیاس ریشتر اعلام شده است و شمار کشتگان این زلزله حدود ۱۲۰۰ نفر بوده است.

  زلزله بوئین زهرا

  حدود ساعت ۱۱ شامگاه ۱۰ شهریور ۱۳۴۱ زمین‌لرزه‌ای منطقه بوئین‌زهرای استان قزوین را لرزاند. بزرگی این زمین‌لرزه ۷.۲ ریشتر بود که موجب مرگ حدود ۱۱ هزار نفر شد. در این زمین‌لرزه بسیاری از آثار و مکان‌های قدیمی و تاریخی شهرستان بویین زهرا از جمله قلعهٔ باستانی رودک از بین رفت.

  زلزله دشت بیاض

  زمین‌لرزه منطقه دشت بیاض و فردوس استان خراسان جنوبی، دو زمین لرزه بزرگ و جداگانه بودند که اولین زلزله در تاریخ ۹ شهریور ۱۳۴۷ به بزرگی ۷.۳ ریشتر منطقه دشت بیاض و کاخک و دومی در حدود بیست و یک ساعت بعد یعنی در ۱۰ شهریور ۱۳۴۷، با بزرگی ۶.۴ ریشتر در هفتاد کیلومتری غرب دشت بیاض، شهر فردوس را لرزاندند. بعضی از مجروحان که در زلزله ۹ شهریور دشت بیاض زنده مانده و از دشت بیاض به فردوس منتقل شده بودند، در زلزله ۱۰ شهریور فردوس در بیمارستان کشته شدند.

  زلزله طبس؛ بزرگترین زمین لرزه تاریخ ایران

  زمین‌لرزه طبس، زمین‌لرزه‌ای بود به شدت ۷‌.‌۸ ریشتر که در ساعت ۱۹:۳۶ روز ۲۵ شهریور سال ۱۳۵۷، شهر طبس و روستا‌های مجاور آن را ویران کرد. این زمین لرزه قدرتمندترین زلزله‌ای است که تا به حال در تاریخ ایران ثبت شده است. کشته‌های این زلزله را بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند؛ و این در حالی است که به علت شدت تخریب ساختمان‌ها و شدت بالای زلزله بسیاری از اجساد هرگز پیدا نشدند.

  زلزله رود بار

  زمین‌لرزه رودبار و منجیل در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد در پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ در نزدیکی شهر رودبار و روستا‌های تابعه در استان گیلان و شمال شرق استان زنجان به وقوع پیوست و تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری از مرکز زمین‌لرزه موجب خسارات جانی و مالی فراوان شد. ارتعاشات حاصل از امواج این زمین لرزه در استان‌های زنجان به خصوص شهرستان طارم، گیلان و در بخش‌هایی از استان‌های آذربایجان شرقی، تهران، مرکزی، مازندران، سمنان، همدان، قزوین (الموت غربی) و کردستان به مدت حدود ۶۰ ثانیه احساس شد و باعث وحشت عمومی شد.

  این زمین‌لرزه در یک منطقه پرتراکم از نظر جمعیت اتفاق افتاد، به‌طوری‌که علاوه بر روستا‌های موجود در منطقه چندین شهر مهم کشور نیز تحت تأثیر آن قرار گرفتند. کانون زلزله در عمق ۱۹ کیلومتری زمین اعلام شد هرچند که به دلیل نبود تجهیزات کافی در آن زمان امکان خطا در تخمین عمق زمین لرزه وجود داشته است، همان‌طور که در اعلام کانون زمین لرزه مرتکب خطا شده و کانون آن را رشت و دیلمان اعلام کردند. در این زمین لرزه علاوه بر حدود ۳۷۰۰۰ نفر که جان خود را از دست دادند، بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تخریب شده و خسارات عمده‌ای به تأسیسات و اماکن عمومی در استان گیلان که متأثر از این زمین‌لرزه بودند، وارد آمد و حدود ۵۰۰ هزار تن از ساکنان نیز بی‌خانمان شدند.

  زلزله قائنات

  زمین‌لرزه قائن یا اَردِکول زمین‌لرزه‌ای مهیب بود که در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ در ساعت ۱۲:۲۷ استان خراسان در شرق ایران را لرزاند. بزرگی این زمین‌لرزه که شدیدترین زمین‌لرزه منطقه از سال ۱۳۵۸ تا آن زمان بود، ۷.۳ اندازه‌گیری شد و مرکز آن در روستای اردکول در ۲۷۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار داشت. بر اثر این زمین‌لرزه منطقه بیرجند- قائن ویران شد. این زمین لرزه یک هزار و ۵۶۷ نفر کشته، بیش از دو هزار و ۳۰۰ نفر مجروح داشت و ۵۰ هزار نفر را آواره کرد. همچنین ۱۵ هزار واحد مسکونی تخریب شد یا آسیب دید.

  منبع مطلب : www.iribnews.ir

  فهرست زمین‌لرزه‌های ایران

  فهرست زمین‌لرزه‌های ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند به‌روزرسانی است. لطفاً این مقاله را به گونه‌ای به‌روز کنید که بازتاب‌دهندهٔ رویدادهای اخیر یا اطلاعات جدیدِ به‌دست‌آمده باشد.

  پراکندگی زمین‌لرزه‌های ایران از سال ۱۹۹۰−۲۰۰۶، اداره زمین‌شناسی ایالات متحده

  گسل‌های اصلی ایران

  ایران، یکی از زلزله‌خیزترین کشورهای جهان با گسل‌های فراوانی است که حدود ۹۰٪ مساحت آن را می‌پوشاند. در این مقاله و در جدول زیر زلزله‌های بیش از پنج ریشتر و مهم آورده شده‌است.[۱]

  سدهٔ ۱۴[ویرایش]

  زمین لرزه های سده ۱۴ ایران گسترش

  سدهٔ ۱۳ و قبل از آن[ویرایش]

  تاریخ زمان مرکز زمین‌لرزه بزرگی تلفات نام رسمی مختصات

  خرداد ۱۳۱۳ - سراوان ۷ ۲۰ زمین لرزه سراوان (۱۳۱۲) ۲۲°۲۷′۱۵″ شمالی ۶۲°۲۰′۰۳″ شرقی

  ۳ بهمن ۱۲۸۷ - دشت سیلاخور ۷٫۳ ۸۰۰۰ زمین‌لرزه ۱۲۸۷ دورود ۳۳°۳۴′۵۱٫۶″ شمالی ۴۸°۴۷′۳۸٫۴″ شرقی

  25شهریور 1357 19:36 طبس 7.8 20000 زمین لرزه طبس

  33.2, 57.4

  سدهٔ ۵ و قبل از آن[ویرایش]

  تاریخ زمان مرکز زمین‌لرزه بزرگی تلفات نام رسمی مختصات

  ۱۶ ربیع‌الاول ۵۲۴ - آشتیان ۵٫۹ نامعلوم زمین‌لرزه ۵۰۸ جبال ۳۴°۵۵′۰۰″ شمالی ۵۰°۰۰′۰۰″ شرقی

  ۳ فروردین ۲۷۲ - اردبیل ۸٫۷ ۱۵۰۰۰۰ زمین‌لرزه اردبیل (۸۹۳ میلادی) ۳۸°۱۲′۰۰٫۰″ شمالی ۴۸°۱۲′۰۰٫۰″ شرقی

  ۲ دی ۲۳۵ - دامغان ۷٫۹ ۲۰۰۰۰۰ زمین‌لرزه دامغان (۸۵۶ میلادی) ۳۶°۱۲′۰۰٫۰″ شمالی ۵۴°۱۸′۰۰٫۰″ شرقی

  منابع[ویرایش]

  ↑ "Help too late, say quake survivors". CNN. June 24, 2002. Retrieved September 7, 2010.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۲٫۰ ۲٫۱ «زلزله‌ای با بزرگای ۶٫۴ فین هرمزگان را لرزاند». ایرنا. ۲۳ آبان ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۳٫۰ ۳٫۱ «گزارش اولیه زلزله / بزرگی ۶٫۴، استان هرمزگان». مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران. ۲۳ آبان ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۳ آبان ۱۴۰۰.

  ↑ «زمین لرزه در ایلام؛ مرز ایران و عراق بار دیگر لرزید». یورونیوز.

  ↑ «زمین لرزه ای دوشنبه ۲۹ آبان ماه، ساعت ۱۸:۵۳:۳۹ به بزرگی ۵٫۳ ریشتر در مرز عراق و ایلام حوالی مهران (ایلام) را تکان داد». اسپوتنیک (خبرگزاری).

  ↑ پرش به بالا به:

  ۶٫۰ ۶٫۱ "Magnitude 6.1 - Western Iran". سازمان زمین‌شناسی آمریکا. July 16, 2008. Retrieved March 14, 2009.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۷٫۰ ۷٫۱ "Magnitude 6.0 - Southern Iran". سازمان زمین‌شناسی آمریکا. July 16, 2008. Retrieved March 14, 2009.

  ↑ "Earthquake Summary Poster". United States Geological Survey. July 16, 2008. Retrieved March 14, 2009.

  ↑ "Magnitude 6.4 - Central Iran". سازمان زمین‌شناسی آمریکا. July 16, 2008. Retrieved March 15, 2009.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ "Magnitude 6.3 - Northern Iran". سازمان زمین‌شناسی آمریکا. July 16, 2008. Retrieved March 15, 2009.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ "Magnitude 6.6 - Southeastern Iran". سازمان زمین‌شناسی آمریکا. July 16, 2008. Retrieved March 14, 2009.

  ↑ "Magnitude 6.5 - Western Iran". سازمان زمین‌شناسی آمریکا. November 13, 2003. Archived from the original on 28 August 2014. Retrieved March 14, 2009.

  ↑ "Preliminary Earthquake Reconnaissance Report on the June 22, 2002 Changureh (Avaj), Iran Earthquake". International Institute of Earthquake Engineering and Seismology. ۲۰۰۲-۰۷-۱۹. Archived from the original on 25 March 2010. Retrieved December 30, 2008.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ "Earthquake Information for 1990". سازمان زمین‌شناسی آمریکا. Retrieved August 13, 2012.

  ده سال زلزله در ایران؛ کدام استان‌ها بیشتر لرزیدند؟

  گسترش نبو

  زمین‌لرزه‌های مهم ایران

  گسترش نبو موضوعات ایران

  رده‌ها: فهرست زمین‌لرزه‌هازمین‌لرزه‌های ایرانفهرست‌های رویدادها در ایرانفهرست‌های زمین‌لرزه‌ها بر پایه کشورفهرست‌های مربوط به ایران

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید