این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سرنوشت کشمیری

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سرنوشت کشمیری را از این سایت دریافت کنید.

  مسعود کشمیری

  مسعود کشمیری

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  در درستی این مقاله اختلاف نظر وجود دارد. خواهشمندیم در روشن‌شدن اعتبار منابع مورد اختلاف کمک کنید. بحث‌های مرتبط را می‌توانید در صفحهٔ بحث ببینید.

  برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

  برخی از منابع فهرست‌شده در این مقاله، ممکن است معتبر نباشند. خواهشمند است با پیدا کردن منابع معتبرتر یا بررسی معیارهای اعتبارسنجی برای منابع موجود، این مقاله را بهبود ببخشید. منابع نامعتبر ممکن است به چالش کشیده شده و حذف شوند.

  مسعود کشمیری زادهٔ ۱۳۲۹ شیراز ملیت ایرانی

  تحصیلات کارشناسی امور اداری و مدیریت بازرگانی

  محل تحصیل دانشگاه تهران

  جنبش سازمان مجاهدین خلق ایران

  خویشاوندان مینو دلنواز (همسر)

  مسعود کشمیری (زاده ۱۳۲۹) از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و به‌طور هم‌زمان جانشین دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بود. از وی به عنوان عامل نفوذی و عامل اصلی انفجار در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران در ۸ شهریور ۱۳۶۰ نام برده شده‌است.[۱]

  زندگی شخصی[ویرایش]

  مسعود کشمیری فرزند سعید، زادهٔ ۱۳۲۹ در کرمانشاه، دارای مدرک لیسانس علوم اداری و مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران بود. همسر وی مینو دلنواز نیز از اعضای فعال مجاهدین است.

  مشاغل و مسئولیت‌ها[ویرایش]

  کارآموز در وزارت کار و امور اجتماعی (از تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۵۱ تا اواخر سال ۵۳ با قراردادهای ۶ ماهه)

  شاغل در شرکت سایبرناتیک

  شاغل در شرکت انگلیسی رایدر هند

  عضویت در کمیته مستقر در اداره دوم ارتش

  عضویت در ضداطلاعات مرکزی نیروی هوایی و مرکز مستشاری آمریکایی‌ها با عنوان نماینده نخست‌وزیر دولت موقت و زیر نظر کمیته اداره دوم ارتش

  عضویت در طرح و برنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  عضویت مؤثر در ستاد خنثی سازی کودتای نوژه به نمایندگی از کمیته اداره دوم ارتش

  عضو دفتر نخست‌وزیری در سیستان و بلوچستان

  عضویت در معاونت سیاسی اجتماعی وزیر مشاور در امور اجرایی

  عضویت در دفتر اطلاعات و تحقیقات نخست‌وزیری

  فعالیت در دبیرخانه شورای امنیت

  جانشین دبیر شورای امنیت

  فعالیت در سازمان مجاهدین[ویرایش]

  او قبل از انقلاب توسط پسر دایی خود، ابوالفضل دلنواز، که برادر همسرش نیز بود و در درگیری مسلحانه کشته شد، جذب سازمان مجاهدین خلق ایران شد. ابتدا در بحث‌های خانوادگی از آن‌ها حمایت می‌کرد، لیکن به مرور زمان چهره‌ای حزب‌اللهی و حامی جمهوری اسلامی به خود گرفت و کمی پیچیده‌تر عمل کرد.[۱] او به همراه علی اکبر تهرانی تحت مسئولیت محمود طریق الاسلام در این سازمان حضور داشت. وی پس از انقلاب نیز همچنان عضو سازمان مجاهدین خلق ایران بوده و اسامی مستعاری همچون حنیف و مجیب داشته‌است. منزل او در مهرشهر کرج و آریاشهر از بزرگترین انبارهای سلاح و مهمات سازمان بوده‌است و افراد سطح بالایی از سازمان در این منازل به تشکیل جلسه می‌پرداخته‌اند. همسر وی مینو دلنواز نیز از اعضای فعال سازمان بوده‌است و اکنون نیز به همراه وی متواری است.[۲]

  حوادث منتسب به وی[ویرایش]

  مداخله و جلوگیری از به جریان افتادن و محاکمه عاملان کشتار هفدهم شهریور ۱۳۵۷

  فراری دادن رهبر عملیات کودتای نوژه سرهنگ احسان بنی عامری

  عامل اصلی انفجار در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران در هشتم شهریور

  تلاش برای منفجر کردن بمب در منزل خمینی در جماران

  انفجار در دفتر نخست‌وزیری[ویرایش]

  به گفتهٔ منابع جمهوری اسلامی در آغاز چنین تصور شد که مسعود کشمیری که آن زمان جانشین دبیر شورای عالی امنیت ملی بود نیز در این انفجار کشته شده و قطعاتی از اجساد دیگران به عنوان بازمانده جسد وی دفن شد ولی پس از مدتی معلوم شد که وی از مرتبطان با سازمان مجاهدین و عامل اصلی انفجار بوده و به خارج از ایران گریخته‌است.[۳]

  وضعیت فعلی[ویرایش]

  ادعا شده که کشمیری به دست خود سازمان مجاهدین ترور شده‌است.[۴] به نقل از یکی از مقامات جمهوری اسلامی در مصاحبه با ایرنا، مسعود کشمیری و محمدرضا کلاهی صمدی در دی ۱۳۹۲ در آلمان رؤیت شده بودند.[۵]

  شایعه بازداشت[ویرایش]

  روز شنبه بیست و پنج اردیبهشت ۱۳۹۵ پلیس ایران اعلام کرد که عامل بمب‌گذاری دفتری نخست‌وزیری در سال شصت بازداشت شده‌است. سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی در دهمین نشست خبری از دستگیری یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق در کشور آلبانی که در بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی دست داشته‌است خبر داد. با این خبر پلیس، گمانه زنی‌ها مبنی بر دستگیری مسعود کشمیری قوت یافت اما پس از یک روز خبر دستگیری مسعود کشمیری تکذیب شد.

  برخلاف گمانه‌زنی‌ها و شایعات مطرح شده، اعلام شد که عامل دستگیر شده مرتبط با انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی بوده و یک زن است. سخنگوی نیروی انتظامی در تشریح جزئیات دستگیری یکی از عوامل انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی که اخیراً در کشور آلبانی دستگیر شده‌است اظهار داشت که این خانم به استناد اعلان قرمز صادر شده از سوی اینترپل، دستگیر شد. در اخبار تکمیلی نام فرد بازداشت شده فهیمه اروانی اعلام شد که توسط دولت آلبانی بازداشت سپس آزاد شده‌است.

  شایعات جدید از بازداشت مینو دلنواز حکایت دارد. او همسر کشمیری و خواهر ابوالفضل دلنواز عضو سابق سازمان مجاهدین خلق و داوطلب نمایندگی اولین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه اسلام‌آباد غرب است.

  در سینما[ویرایش]

  فیلم سینمایی به کارگردانی محمدحسین مهدویان، که به حوادث سال ۱۳۶۰ می‌پردازد و طی آن شخصیت مسعود کشمیری نیز به تصویر کشیده شده‌است. مهدی پاکدل بازیگر نقش کشمیری در این فیلم است.

  پانویس[ویرایش]

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱٫۰ ۱٫۱ ناگفته‌هایی دربارهٔ مسعود کشمیری؛ جهان نیوز.

  ↑ مسعود کشمیری کیست؟؛ رجانیوز.

  ↑ کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی

  ↑ گفت‌وگوی تفصیلی با اکبر خوشکوشک در سالگرد قتل‌های زنجیره‌ای

  ↑ «مسعود کشمیری در آلمان دیده شد». عصر ایران. ۲ دی ۱۳۹۲.

  منابع[ویرایش]

  ناگفته‌هایی درباره مسعود کشمیری؛ جهان نیوز. جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۴۰

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  عامل انفجار 8 شهریور چگونه از ایران خارج شد؟/ سرنوشت مسعود کشمیری چه شد؟/ رجوی با افتخار می‌گفت: ما 7 تیر و 8 شهریور را رقم زدیم

  عضو جداشده‌ی سازمان مجاهدین خلق می‌گوید: مدتی از حضور در کردستان نگذشته بود که این مقر تبدیل به محل وصل نفرات داخل کشور به فرانسه شد. مسعود کشمیری و محمدرضا کلاهی هم در همین زمان و البته با فاصله زمانی کمی به مقر ما منتقل شدند.

  عضو جداشده‌ی سازمان مجاهدین خلق مطرح کرد:

  عامل انفجار 8 شهریور چگونه از ایران خارج شد؟/ سرنوشت مسعود کشمیری چه شد؟/ رجوی با افتخار می‌گفت: ما 7 تیر و 8 شهریور را رقم زدیم

  عضو جداشده‌ی سازمان مجاهدین خلق می‌گوید: مدتی از حضور در کردستان نگذشته بود که این مقر تبدیل به محل وصل نفرات داخل کشور به فرانسه شد. مسعود کشمیری و محمدرضا کلاهی هم در همین زمان و البته با فاصله زمانی کمی به مقر ما منتقل شدند.

  تاریخ انتشار: ۱۰:۴۷ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - 2021August 30

  پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز 8 شهریورماه 1360، مسعود کشمیری عامل نفوذی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با انفجار دفتر نخست‌وزیری، موجب شهادت شهیدان رجایی و باهنر شد. منافقین دو ماه قبل از این تاریخ نیز، مقر حزب جمهوری اسلامی را منفجر کرده بودند.

  کشمیری بعد از این عملیات تروریستی به سرعت از ایران خارج شد. مسعود خدابنده عضو اسبق سازمان مجاهدین خلق که از مهره‌های نزدیک به مسعود رجوی به شمار می‌آمد و مدتی نیز مسئولیت حفاظت از او را بر عهده داشت، مسئول مستقیم خروج کشمیری از ایران بود. خدابنده ضمن این‌که اطلاعات دقیقی از نحوه فرار کشمیری دارد، درباره سرنوشت عامل انفجار 8 شهریور نیز داده‌های تازه‌ای ارائه می‌کند.

  قابل تامل‌ترین بخش از صحبت‌های خدابنده درباره کشمیری آن است که او «تربیت شده‌ی» سازمان نبود؛ به عبارت دیگر، سازمان فقط افراد تربیت شده‌ی خود را به تشکیلات، نهادها و مراکز مدنظر نفوذ نمی‌داد، بلکه گاه از درون کادر آن تشکیلات، بر روی مهره مورد نظر خود کار می‌کرد تا در نهایت آن‌ها را جذب کرده تا به موقع از آنان بهره‌برداری نماید.

  مسعود خدابنده بعد از ترورهای 7 تیر و 8 شهریور 60 در اغلب جلسات علنی و غیرعلنی سازمان حضور داشت و شاهد بود چگونه مسعود رجوی به این عملیات‌ها افتخار می‌کرد. او درباره ترورهای دهه 60 معتقد است: «هدف رجوی سرنگونی حکومت نبود؛ هدفش این بود که دستش پیش ولی‌نعمتانش پر باشد. رجوی در جلسات این دیدگاهش را بارها بصورت‌های مختلف مطرح کرده بود.»

  آنچه در ادامه می‌خوانید، مشروح گفتگوی پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی با مسعود خدابنده، عضو سابق شورای ملی مقاومت، مسئول اسبق تیم حفاظت استقرار و تردد مسعود و مریم رجوی و فرمانده پیشین ارتش آزادیبخش است.

  بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. هشتم شهریورماه 1360، سازمان مجاهدین خلق با انفجار دفتر نخست‌وزیری، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر وقت را ترور کرد. عامل نفوذی سازمان در این عملیات «مسعود کشمیری» بود. او چطور توانست در نخست‌وزیری نفوذ کند؟

  مسعود خدابنده: ابراهیم ذاکری که نام سازمانی او «کاک صالح» بود، در ایران مسئول مستقیم مسعود کشمیری و محمدرضا کلاهی بود و بعدها هم مسئول کمیته امنیت شورای ملی مقاومت شد. او از نزدیکان رجوی و حلقه به گوش او بود که بعدا در اثر سرطان مغز مرد.

  کشمیری و کلاهی در جریان انقلاب راه به حزب جمهوری یا نخست‌وزیری باز کرده بودند. اینطور نبود که سازمان اینها را تربیت کرده و سپس به درون تشکیلات حزب یا نخست‌وزیری فرستاده باشد؛ بخشی از شگردهای رجوی (با استفاده از تخصص سرویس‌های غربی) نزدیک شدن به نفرات شناخته شده بود و الان هم هست؛ البته نه به عنوان «مجاهدین خلق»! شخصا فکر می‌کنم حتی افرادی مثل کلاهی و کشمیری را هم به همین طرق آلوده کردند.

  شما مسئول انتقال کشمیری از ایران بودید. از نحوه انتقال او برایمان بگویید.

  مسعود خدابنده: همزمان با ورود مسعود رجوی و ابوالحسن بنی‌صدر به فرانسه، من از لندن به پاریس اعزام شدم و سپس همراه سعید شاهسوندی برای انتقال یک فرستنده رادیویی و سایر وسایل ارتباطی از مونیخ به بغداد و از آنجا به مرز کردستان ایران اعزام شدم.

  مدتی از حضور در کردستان نگذشته بود که این مقر تبدیل به محل وصل نفرات داخل کشور به فرانسه شد. بسیاری از اعضاء در آن سال‌ها به ویژه بعد از شکست سی خرداد 60 از طریق مقر ما که آن زمان همجوارِ (و بلحاظ لوجستیک وابسته به) مقر حزب دموکرات بود به دفتر بغداد و از طریق اردن به فرانسه منتقل شدند (مسیر دوم هم که برای افراد سطح پایین‌تر استفاده می‌شد از شمال کردستان و ترکیه بود.) از جمله اینها مهدی ابریشمچی و جلال گنجه‌ای بودند که همه آنها را خودم از مرز تحویل گرفتم.

  مسعود کشمیری و محمدرضا کلاهی هم در همین زمان و البته با فاصله زمانی کمی به مقر ما منتقل شدند. مشخص بود که هیچ‌کدام را بخاطر سابقه نمی‌توانستیم به اروپا بفرستیم و دستور، نگه داشتن و مراقبت از آنها بود. کلاهی (با نام سازمانی کریم رادیو) را که به لحاظ فنی در ایستگاه رادیو قابل استفاده بود در کردستان نگه داشتیم و مسعود کشمیری (نام سازمانی: باقر روابط) را که عربی بلد بود به دفتر بغداد فرستادیم.

  کشمیری را چه کسانی تا مرز آوردند و به شما تحویل دادند؟

  مسعود خدابنده: افراد را قاچاقچی‌ها می‌آوردند و یا خودشان با هماهنگی قبلی ماشین کرایه می‌کردند و به منطقه‌ای در مسیر بانه به سردشت می‌آمدند. قاچاقچی‌ها آنها را در جایی تعیین شده پیاده می‌کردند یا خودشان در مسیر پیاده می‌شدند و ما از کوه‌های ربط (منطقه آزادشده حزب دموکرات) می‌رفتیم و آنها را سوار می‌کردیم. کشمیری را به لحاظ اهمیت تا نزدیکی ربط آوردند و آنجا به ما تحویل دادند. (معمولا سه‌راهی بانه - سردشت - ربط را رد نمی کردند و افراد را در اطراف همان سه‌راهی پیاده می‌کردند.)

  کشمیری درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری با شما حرفی زد؟ مثلا درباره نحوه جاگذاری بمب و چگونگی فرارش و غیره؟

  مسعود خدابنده: کشمیری با من هیچ‌وقت در این مورد صحبت نکرد. راستش من هم آن زمان اصلا نمی‌خواستم در این باره بدانم و اگر هم قصد داشت چیزی بگوید احتمالا مانع می‌شدم.

  می‌دانید که بعد از انفجار دفتر نخست‌وزیری، همگان گمان می‌کردند مسعود کشمیری هم جزء کشته شده‌هاست و حتی برای او تابوت تهیه کردند. آیا این نقشه، یکی از پلن‌های طراحی شده از طرف سازمان بود؟

  مسعود خدابنده: دقیق نمی‌دانم؛ ولی می‌دانم که برادرش که در انگلستان بود با او مستمر ارتباط داشت و بعید می‌دانم که وی از زنده بودنش بی‌خبر بوده باشد. برادرش با مجاهدین خلق نبود ولی ارتباط مستمر با مسعود داشت و با هم بین ایران و انگلیس تجارت می‌کردند. (شاید هم تجارت برای پوشش بوده!) به هرحال این کار (کشته‌سازیِ کشمیری) می‌توانسته برنامه‌ریزی شده باشد؛ در هر صورت این مسئله حتما فرار وی از کشور را آسان‌تر کرد.

  شما کشمیری را از نزدیک دیدید؛ او چه ویژگی‌هایی داشت؟

  منبع مطلب : www.irdc.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید