این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سوالات درس ششم تاریخ یازدهم انسانی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سوالات درس ششم تاریخ یازدهم انسانی را از این سایت دریافت کنید.

  سوالات متن درس ششم تاریخ یازدهم انسانی + پاسخ پرسش های نمونه

  سوالات متن درس ششم تاریخ یازدهم انسانی با جواب + پاسخ پرسش های نمونه درس ششم تاریخ یازدهم انسانی جزوه پرسش و پاسخ درس ششم تاریخ یازدهم انسانی

  سوالات متن درس ششم تاریخ یازدهم انسانی + پاسخ پرسش های نمونه

  افزودن به لیست علاقه‌مندی ها

  haladars آبان 27, 1400 دقیقه مطالعه

  در این نوشته با سوالات متن درس ششم تاریخ یازدهم انسانی با جواب همراه شما یازدهمی های رشته انسانی هستیم در ادامه مطلب می توانید جزوه پرسش و پاسخ درس ششم تاریخ 2 رشته انسانی را مشاهده کنید.

  سوالات متن درس ششم تاریخ یازدهم انسانی

  امویان بر مسند قدرت۱- وضعیت امویان در دوران جاهلیت را شرح دهید؟

  امویان (بنی امیه)، از خاندان های قدرتمند و پر نفوذ قبیله قریش در عصر جاهلیت به شمار می رفتند. این خاندان از طریق تجارت و اداره برخی از مناصب کعبه، ثروت فراوانی اندوخته بودند.

  ۲- برخورد امویان در برابر دعوت به اسلام چگونه بود؟

  پس از بعثت پیامبر، بنی امیه با سرسختی تمام در برابر دعوت به اسلام، ایستادگی کردند و سران آنان یعنی ابوجهل و ابوسفیان، رهبری سیاسی نظامی قریش را علیه مسلمانان به دست گرفتند. خاندان بنی امیه پس از فتح مکه، به ظاهر مسلمان شدند.

  ۳- نقش امویان در دوران خلافت ابوبکر و عمر را توضیح دهید؟

  امویان در دوران خلافت ابوبکر و عمر فعالانه مشارکت کردند؛ از جمله دو پسر ابوسفیان به نام های یزید و معاویه، فرماندهی بخشی از سپاه اعراب مسلمان را در جریان فتح منطقه شام به عهده گرفتند و سپس یکی پس از دیگری، از سوی عمر به حکومت این منطقه مهم منصوب شدند.

  ۴- جایگاه امویان در دوران خلافت عثمان را شرح دهید؟

  در خلافت عثمان که خود از خاندان بنی امیه بود، نفوذ و قدرت امویان بسیار افزایش یافت و حکومت شهرهای مهم و فرماندهی سپاه را برای ادامه فتوحات در اختیار گرفتند.

  ۵- برخورد امویان با امام علی(ع) در دوران خلافت چه بود؟

  پس از عثمان، بیشتر سران بنی امیه از بیعت با علی علیه السلام خودداری و با آن حضرت به مخالفت پرداختند. امویان که نقش مهمی در ایجاد جنگ جمل داشتند، پس از شکست در این جنگ، به معاویه در شام پیوستند و با تمام قوا از او در جنگ صفین پشتیبانی کردند.

  همچنین ببینید: سوالات درس به درس فلسفه یازدهم

  ۶- چگونگی بنیانگذاری خلافت اموی را بیان نمایید.

  خلافت اموی توسط معاویه پسر ابوسفیان بنیان نهاده شد. او در زمان عمر به حکومت شام منصوب شد و با وجود اعتراض و مخالفت برخی از مسلمانان تا زمان خلافت علی علیه السلام در این مقام باقی ماند. حکومت طولانی مدت وی بر منطقه شام، این منطقه را تبدیل به پایگاهی مناسب و مطمئن برای قدرت طلبی و ثروت اندوزی بنی امیه ساخت.

  ۷- معاویه برای به دست آوردن خلافت از چه روش هایی استفاده نمود؟

  معاویه در طی این مدت با فریب کاری و تبلیغات فراوان پشتیبانی کامل مردم شام را نسبت به خود و خاندانش جلب کرد. از این رو، شامیان در جریان شورش معاویه بر امام علی و امام حسن علیهما السلام، از امویان طرفداری کردند.

  معاویه برای رسیدن به اهداف قدرت طلبانه ای که در سر داشت، خود را خون خواه و وارث حقیقی عثمان، خلیفه سوم معرفی می نمود. او، همچنین با وعده حکومت شهرها و مناطق مختلف و بذل و بخشش فراوان از بیت المال، عده ای از سیاست مداران زیرک و جاه طلب مانند عمروعاص و مغیرہ بن شعبه را به خدمت گرفت. با خدعه عمروعاص بود که معاویه از شکست حتمی در جنگ صفین نجات پیدا کرد.

  ۸- پس از شهادت امام علی(ع) چه کسانی با امام حسن (ع) و چه کسانی با معاویه بیعت کردند؟ معاویه چه اقدامی انجام داد؟

  پس از شهادت حضرت علی علیه السلام (۲۱ رمضان سال ۴۰ ق.) گروهی از مردم کوفه با امام حسن علیه السلام به عنوان خلیفه بیعت کردند. معاویه نیز در شام خود را خلیفه و امیرالمؤمنین خواند و از مردم آنجا بیعت گرفت.

  9- امام حسن مجتبی (ع) برای مقابله با معاویه چه اقدامی انجام داد و نتیجه چه شد؟

  امام به منظور مقابله با دشمن، همراه با سپاهی که فرماندهی آن را قیس بن سعد بن عباده انصاری به عهده داشت از کوفه خارج شد و در جایی موسوم به ساباط اردو زد.

  دسیسه های معاویه برای خریدن یا جدا کردن فرماندهان و بزرگان سپاه کوفه از آن حضرت، موجب ایجاد آشفتگی در سپاه ایشان شد و حتی امام حسن علیه السلام مورد سوء قصد یکی از سپاهیانش قرار گرفت. در چنین اوضاعی که اعتماد امام نسبت به کوفیان سلب شده بود، آن حضرت برای جلوگیری از ریختن خون مسلمانان، با شرایطی خلافت را به معاویه واگذار کرد.

  ۱۰- بنیانگذار خلافت اموی کیست؟ امویان چند خلیفه بودند و به چند شاخه تقسیم شده بود؟

  با به خلافت رسیدن معاویه، دوران خلفای نخستین به پایان رسید و خلافت اموی آغاز شد. در دوران خلافت امویان، ۱۴ نفر از اعضای خاندان بنی امیه از دو شاخه سفیانی و مروانی یکی پس از دیگری بر مسند قدرت نشستند.

  ۱۱- فتح اسپانیا (اندلس) در زمان امویان توسط چه کسی صورت گرفت و چه نتیجه ای داشت؟ 

  فتح اسپانیا (آندلس) به دست سردارانی چون طارق بن زیاد و موسی بن نصیر بودند. سپاهیان اسلام حتى مناطقی از جنوب فرانسه را تصرف کردند، اما سرانجام در نبردی بزرگ از مسیحیان شکست خوردند و به اسپانیا عقب نشستند.

  ۱۲- نتیجه جنگ های رومیان و مسلمانان در زمان خلافت امویان چه بود؟

  در زمان امویان، درگیری و جنگ های زیادی میان مسلمانان و سپاه امپراتوری روم شرقی اتفاق افتاد. حتی سپاهیان مسلمان چندین بار شهر قسطنطنیه، پایتخت امپراتوری روم را از زمین و دریا محاصر کردند، اما موفق به فتح آن شهر نشدند.

  ۱۳- هدف امویان توسط از تأسیس نیروی دریایی چه بود؟

  یکی از اقدام های برجسته امویان تأسیس نیروی دریایی و توسعه فتوحات در دریا بود. معاویه به هدف فتح جزایر دریای مدیترانه و پایان دادن به حاکمیت مطلق رومیان بر آن آب های مدیترانه، اقدام به تأسیس نیروی دریایی کرد.

  ۱۴- ویژگی های عصر اموی را بنویسید.

  مهم ترین تحولی که با خلافت خاندان اموی پدید آمد، فاصله گرفتن حکومت از اصول و ارزشهای انسانی و اخلاقی مورد تأکید قرآن و پیامبر اسلام، تبدیل خلافت دینی به سلطنت و بازگشت به فرهنگ و ارزش های عصر جاهلیت بود.

  منبع مطلب : haladars.ir

  نمونه سوال درس 6 تاریخ یازدهم انسانی

  نمونه سوال درس 6 تاریخ یازدهم انسانی

  نمونه سوال مورد نظر خود را انتخاب کنید

  نمونه سوال درس 6تاریخ یازدهم انسانی با جواب

  استاد بهرام شفیعی

  نمونه سوال درس6 تاریخ یازدهم انسانی

  گروه تاریخ استان اصفهان

  نمونه سوال تستی درس6 تاریخ یازدهم انسانی با جواب

  استاد بهرام شفیعی

  نمونه سوال درس 6 تاریخ یازدهم انسانی

  استاد ایرج سوری

  نمونه سوال درس 6 تاریخ یازدهم انسانی

  استاد احمد اسدی اقدم

  دیگر محتواهای این درس

  ویدئو تاریخ یازدهم انسانی

  جزوات تاریخ یازدهم انسانی

  گام به گام تاریخ یازدهم انسانی

  آزمون انلاین تاریخ یازدهم انسانی

  منبع مطلب : paadars.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 3 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید