این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شعار انقلابی

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شعار انقلابی را از این سایت دریافت کنید.

  شعارهای انقلاب ۱۳۵۷ ایران

  شعارهای انقلاب ۱۳۵۷ ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  انقلاب ۱۳۵۷ ایران

  پیش‌زمینه و علل شعارها نام‌ها

  روابط خمینی و آمریکا

  گسترش

  چهره‌های اصلی انقلاب

  گسترش

  احزاب و جریان‌ها

  گسترش

  نهادهای انقلابی

  گسترش

  رویدادهای مرتبط

  گسترش

  مکاتب انقلاب

  نمایشبحثویرایش

  این مقاله به شعارهای مردم در جریان انقلاب ۱۳۵۷ ایران می‌پردازد.

  تحلیل‌ها[ویرایش]

  جامعه‌شناسان شعارهای یک انقلاب را برای مطالعه دربارهٔ مواردی همچون نظرات جامعهٔ در حال انقلاب دربارهٔ رژیم حاکم، دلایل مخالفت با آن، پیروی از رهبران انقلابی خاص، آرمان‌ها و اعتقادات مردم انقلابی، و کمال مطلوب آن‌ها در پی‌ریزی نظام جدید، مورد بررسی قرار می‌دهند.[۱]

  به اعتقاد احمد سلامتیان، کارشناس مسائل سیاسی ایران و نماینده اولین دوره مجلس پس از انقلاب، جامعهٔ ایران فرهنگ شفاهی دارد و شعر در آن اهمیت بسیار دارد؛ بنابراین در هر فعالیت جمعی شعرها به‌طور چشمگیری وجود دارند. به اعتقاد عباس عبدی، کارشناس مسایل ایران و از فعالان سیاسی این دوران، بحث استقلال سیاسی، دخالت بیگانگان و وابستگی محمدرضا شاه به آن‌ها بحثی کلیدی بود که در شعارها نیز تجلی یافته‌است؛ ولی ترکیب این موارد با آزادی و جمهوری اسلامی، به تدریج شکل گرفت. به اعتقاد ابراهیم نبوی شعارهای انقلاب در دو دوره زمانی شکل گرفتند. به گفته وی «به نظر می‌رسد از پاییز سال ۵۷ به بعد، سر و سامانی در شعارها وجود دارد و حساب شده هستند، ولی تا پیش از آن، مثلاً در تظاهراتی که گروه‌های دانشجویی تا پیش از مهر و آبان ۵۷ برگزار می‌کردند، بیشتر شعارها علیه حکومت، شاه و استبداد بود، ولی نام آیت‌الله خمینی و تأکید بر وجه اسلامی انقلاب از نیمه دوم سال ۵۷ در شعارها مطرح شد یعنی زمانی که رهبران انقلاب و گروه‌هایی که انقلاب را سازماندهی می‌کردند، در حال ثبت سند انقلاب به نام خود بودند.» فرخ نگهدار، از رهبران گروه‌های چپگرای مخالف شاه می‌گوید «شرکت وسیع مردم از تمام گروه‌ها در تجمع‌های انقلابی ویژگی بارز روزهای قبل از پیروزی این انقلاب بود، ولی نوعی انحصار طلبی وجود داشت و طرفداران آیت‌الله خمینی اجازه نمی‌دادند دیگران با شعارهای خود در خیابان‌ها تظاهرات کنند و حضور داشته باشند.» ولی عباس عبدی معتقد است شعارهای چپ‌ها در بین مردم تعمیم نمی‌یافت. احمد سلامتیان معتقد است چون مراحل مختلف اوج‌گیری انقلاب مقارن با مناسبت‌های مذهبی می‌شد، شعارهایی که در مراسم مذهبی مانند عاشورا و نوحه داده می‌شد با وجود اینکه تنها سیاسی بودند، ساختمان‌بندی مذهبی این مراسم را حفظ می‌کردند. همچنین معتقد است پیش و پس از پیروزی انقلاب، پلاکاردها و عکس‌های دست تظاهرکنندگان و شعارها تفاوت محسوسی دارند: پیش از انقلاب در پلاکاردهای گروه‌ها و دسته‌های مختلف عکس‌های محمد مصدق، علی شریعتی یا عکس‌های قربانیان سرکوب دیده می‌شود ولی پس از انقلاب جز عکس روح‌الله خمینی و پلاکاردهای بزرگ و پرچم‌های مذهبی باقی نماند.[۲]

  فهرست شعارها بر پایهٔ موضوع[ویرایش]

  نفی رژیم شاه[ویرایش]

  ازهاری بیچاره‌، ای سگ چارستاره، باز هم بگو نواره، نوار که پا نداره[۳]

  نه شریفی نه امامی بلکه یک خر تمامی[۴]

  ما می‌گیم شاه نمی‌خوایم، نخست‌وزیر عوض می‌شه! ما می‌گیم خر نمی‌خوایم، پالون خر عوض می‌شه! نه شاه می‌خوایم نه شاپور، لعنت به هرچی مزدور!

  نصرُ من‌الله و فتحٌ قریب، مرگ بر این سلطنت پرفریب[۵](نمونه دیگر: مرگ بر این دولت مردم فریب[۶])

  زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی / سرنگون می‌کنیم سلطنت پهلوی / مرگ بر شاه (۲)[۷]

  نظام شاهنشاهی، عامل هر فساد است / جمهوری اسلامی، مظهر عدل و داد است[۸]

  دربارهٔ روح‌الله خمینی[ویرایش]

  حزب توده ایران، برنامه انقلابی آیت‌الله خمینی را مورد تأیید قرار می‌دهد[۱]

  درود بر خمینی، رهبر انقلاب، مدافع استقلال، آزادی و حقوق زحمتکشان[۱]

  درود بر چریک‌های مسلمان و فدایی امام خمینی[۱]

  درود بر خمینی / سلام بر مجاهد / درود بر خمینی / رهبر مستضعفین[۱]

  درود بر خمینی رهبر ما مجاهدین[۱]

  درود ما کارگران پالایشگاه تهران بر امام خمینی[۱]

  کارگر، دهقان، مستضعف، رنجبر / خمینی است رهبر[۱]

  ما کارگران، حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی می‌خواهیم.[۱]

  الله‌اکبر، خمینی رهبر

  اینست شعار ملی: خدا، قرآن، خمینی

  با خون خود نوشتم، از جان خود گذشتم، یا مرگ یا خمینی[۵]

  خمینی بت‌شکن / ریشهٔ شاهو بکن.

  خمینی، خمینی، ای رهبر بت شکن، بر ما نظر برفکن[۶]

  رهبر نهضت آزادگانست آیت‌الله خمینی / انقلابی‌ترین مرد جهانست آیت‌الله خمینی.

  رهبر نهضت ما شیعیان است آیت‌الله خمینی / او فرستادهٔ صاحب زمان است آیت الله خمینی

  نهضت ما حسینیه، رهبر ما خمینیه[۶]

  کار شاه تمام است خمینی امام است / استقلال و آزادی جمهوری اسلامی آخرین کلام است.

  درود بر خمینی بت‌شکن / مرگ بر این یزید قانون‌شکن.

  بیا خمینی وطن انقلابست / نقش مخالفین تو بر آبست

  جان ما فدایت / همچو مصطفایت

  ما همه سرباز توایم خمینی / گوش به‌فرمان توایم خمینی.

  یک شنبه آقا نیاد / دوشنبه انقلابست.

  صل علی‌محمد / رهبر ما خوش آمد.[۹]

  لحظه به لحظه گویم / زیر شکنجه گویم / یا مرگ یا خمینی[۱۰]

  شعارهای ضد شخص شاه[ویرایش]

  مرگ بر شاه

  ای امام زمان رحمی به‌ما کن، ما را از دست این جلاد رها کن.

  شاه زنازاده‌است، خمینی آزاده است.

  شاه حرامزاده است، خمینی آزاده است.[۱۱]

  ای بی‌شرف حیا کن سلطنت را رها کن.

  به‌همت توده‌ها، شاه تو را می‌کشیم.

  با پتک کارگر، با داس برزگر، از ریشه برکنیم، این شاه حیله‌گر.

  تا مرگ شاه خائن نهضت ادامه دارد.

  این شاه آمریکائی، اعدام باید گردد.

  شاه جنایت می‌کند، کارتر حمایت می‌کند.[۱۲]

  به کوری چشم شاه، زمستون هم بهاره (در اشاره به هوای بهاری بهمن سال ۵۷)[۱۳]

  تا شاه کفن نشود، این وطن، وطن نشود

  امروز هوا بارونیه، کشتن شاه قانونیه

  امروز هوا ابریه، مردن شاه حتمیه

  ما شیر و موز نمی‌خوایم، ما شاهِ دزد نمی‌خوایم (در مدارس)[۵]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  شعارهای سیاسی‌ترین انقلاب مذهبی جهان

  «ای شاه خائن/آواره گردی / کُشتی جوانان وطن /آه و واویلا، ...»، «زاری مکن شهبانو/ اگه ممد بمیره / کارتر تو رو می‌گیره»، «ازهاری بیچاره‌، ای سگ چارستاره، باز هم بگو نواره، نوار که پا نداره» و «امروز هوا بارونیه، کشتن شاه قانونیه».

  یکشنبه / ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۴:۲۹

  دسته‌بندی: اندیشه امام و رهبری

  کد خبر: 1400111612386

  خبرنگار : 90089

  شعارهای سیاسی‌ترین انقلاب مذهبی جهان

  «ای شاه خائن/آواره گردی / کُشتی جوانان وطن /آه و واویلا، ...»، «زاری مکن شهبانو/ اگه ممد بمیره / کارتر تو رو می‌گیره»، «ازهاری بیچاره‌، ای سگ چارستاره، باز هم بگو نواره، نوار که پا نداره» و «امروز هوا بارونیه، کشتن شاه قانونیه».

  به گزارش ایسنا، امروز هفدهم بهمن ماه چهل و سومین دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ایران است؛ انقلابی که مبداءاش  بنا بر ثبت مورخان وقایع تاریخ انقلاب از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ شروع شد و رفته رفته با خشن‌تر شدن رفتارهای رژیم پهلوی موجب پیوستن مردم عادی، روحانیون و شخصیت های دینی و دانشگاهی به صفوف مبارزان شد.

  با تندتر شدن هجمه‌های فکری و فیزیکی رژیم به انقلابیون و رو به وخامت گذاشتن جو سیاسی – اجتماعی ایرانِ عصر پهلوی مردم دل سوخته کوچه و بازار که در دستگاه روضه و دسته‌های عزاداری حضرت اباعبدالله حسین (ع) خدمت می‌کردند با الهام از سید شهیدان و با تاثیر از شخصیت کاریزماتیک سیدروح الله موسوی خمینی، ظلم و ستم رژیم پهلوی را به شعر در آوردند و ماندگارترین و شورانگیزترین شعارهای انقلابی را بین طبقات مختلف اجتماعی ایران اشاعه دادند و روز به روز بر تعداد مخالفان رژیم پهلوی افزودند.

  با آهنگین و شورانگیز شدن شعارهای انقلابی و نوشته شدن آنها بر در و دیوار شهرها و روستاها کمتر شهروند و روستایی‌زاده‌ای بود که در دوران ۱۵ ساله مبارزات انقلاب اسلامی از این شعارها تاثیر نگرفته باشند. نمونه آن تاثیرپذیری طبقات روشنفکر، غیرمذهبی و غیرسیاسی که سخنان و اعلامیه‌های به شعر و شعار درآمدهِ امام خمینی را بین خود دهان به دهان می‌کردند، اما خود از تاثیر معجزه‌آسای این شعارها بر خود و خانواده‌هایشان بی‌خبر بودند.

  تاثیر مضاعف شعارهای انقلاب اسلامی زمانی بیشتر شد که در دوره اختناق شاهنشاهی در سال های قبل از ۱۳۵۶ هر حزب و سازمان مسلح و غیر مسلحی را زمین‌گیر کرده بود، شعارهای انقلابی بیشترین تاثیر را در از بین بردن روحیه یاس و نا امیدی و به میدان آوردن دسته‌ها و نحله‌های فکری و سیاسی مختلف به صحنه مبارزات انقلابی شد و صد البته فضای شورانگیز عزاداری مُحرم و صفر و سایر مناسبت های مذهبی تاثیر شگرفی در به‌سامان و متحد شدن صفوف راهپیمایی‌ها و تظاهراتهای مردم معترض و انقلابی داشت.

  نگاه کنید به این شعار نوحه گون: ای شاه خائن/آواره گردی / کُشتی جوانان وطن /آه و واویلا، ...

  محور اصلی تمامی شعارها سرنگونی سلطنت بود. این خواسته صریح در یک سیر تکاملی سریع شکل گرفت و در آن ابتدا و تظاهرات قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ "مرگ بر شاه" بود.

  راهپیمایی شهر مذهبی قم، حلقه اول زنجیره‌ای از راهپیمایی‌ها در تبریز و شیراز و یزد و جهرم و اهواز شد. راهپیمایی‌ها به سنت ترحیم در چهلم تظاهرات شهر پیشین و به احترام و یاد شهدای بعدی بر پا می‌شد و در چنین فضای شورانگیزی با دست به اسلحه شدن نظامیان پهلوی بر تعداد شهداء افزوده می‌شد.

  برخی از شعارهای انقلابی که از سال ۱۳۵۶ شروع شد به این شرح است:

  تو را به نا حق کشتند، غلامرضای تختی / به تو حسادت می کرد غلامرضای پهلوی، به دست شاه جلاد / شریعتی کشته شد، ۱۵ خرداد مگه یادت رفته / زلزله ساختگی طبس مگه یادت رفته / کشتن ۲۰ هزار مجاهد مگه یادت رفته

  مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت جزو اولین افرادی بود که شعارهای انقلابی را در کتابی تحت عنوان انقلاب ایران در دو حرکت در سال ۱۳۶۲ به چاپ رساند. او در بخشی از کتابش به تحلیل شعارهای انقلاب پرداخت.

  دکتر بازرگان نوارهای به‌جا مانده انقلاب را بارها گوش کرد و شعارهای مردم را پس از پیاده کردن درصدبندی کرد. طبق درصدبندی انجام شده توسط او شعارهای انقلاب اسلامی به چهار دسته شعارهای ضد استبدادی، شعارهای انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی، شعارهایی در حمایت از رهبری امام خمینی و شعارهایی در بزرگداشت شهدا تقسیم می شد.

  او به عنوان فردی حاضر در جریان انقلاب اسلامی شهادت داد که در راهپیمایی‌های مختلف بیش از ۶۰ درصد از جمعیت های منتقد عکس امام خمینی را در دست داشتند و بعد از عکس ایشان، عکس آیت‌الله طالقانی، دکتر علی شریعتی و آیت‌الله شریعتمداری را با خود حمل می‌کردند.

  روزنامه نیویورک‌تایمز هم نوشته بود: در نزدیکی فرودگاه مهرآباد جایی که قرار بود هواپیمای امام خمینی بر روی باند فرود آید روی پارچه‌ای نوشته است «اکنون پرچم انقلاب در دستان شماست» و روی پارچه دیگری نوشته «شما رهبر دینی، سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی مایید».

  طبق شعارهای سال ۱۳۵۷ امام خمینی نایب بر حق حضرت مهدی شناخته می‌شد.

  نایب امام ما کیه؟ خمینیه خمینیه - مظهر عدل ما کیه ؟ خمینیه خمینیه - زنده باد شاه / کدوم شاه / شاه نجف خمینی

  شاه به ما کتک داد / خمینی به ما پفک داد

  خمینی ریش طلا/ اومده از کربلا / شاهو بینداز تو خلا - خمینی سر طلا می آمد از کربلا / یه دست تسبیح یه دست رو هوا / میگه بگو مرگ بر شاه

  نم نم بارون میاد - خمینی تهرون میاد

  به کوری چشم شاه / عکس آقا تو ماهه

  بازرگان / بازرگان / منتخب امام است - بازرگان / بازرگان / منتخب امامی

  برای جنگ با رژیم فاسد / تهیه کن مسلسل ای مجاهد

  با پتک کارگر با داس برزگر / شاه ترا می کشیم - به همت کارگر/ به قوه مسلسل / شاه تو را می کشیم

  زاری مکن شهبانو/ اگه ممد بمیره / کارتر تو رو می‌گیره

  ما پیرو قرآنیم / بی‌حجاب نمی‌خواهیم

  زنها به ما پیوستند/ بی‌غیرت‌ها نشستند

  وای به حالت بختیار اگر امام فردا نیاد

  وای به روزی که مسلح شویم

  ایران کشور ماست - خمینی رهبر ماست

  منبع مطلب : www.isna.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید