این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شماره مهره های ستون فقرات

  دسته بندی :
  1. نکس
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شماره مهره های ستون فقرات را از این سایت دریافت کنید.

  آناتومی مهره های کمر و ستون فقرات

  ستون فقرات از چند مهره تشکیل شده و آناتومی مهره های ستون فقرات چگونه است؟ دز این مقاله به طور کامل در مورد مهره های کمر صحبت شده است.

  دکتر حسام عبدالحسین پور

  26 اسفند 1396

  آناتومی مهره های کمر و ستون فقرات

  ستون فقرات از چند مهره تشکیل شده و آناتومی مهره های کمر چگونه است؟ در این مقاله یه این سوالات پاسخ می دهیم.

  فهرست موضوعات

  تعداد مهره های ستون فقرات

  ستون فقرات شامل 33 استخوان مجزا است که جهت تشکیل این ستون از درون با یکدیگر قفل شده اند. مهره های ستون فقرات شماره گذاری و به نواحی مختلف از جمله گردنی، سینه ای، کمری، خاجی و دنبالچه ای تقسیم شده اند.

  از میان مهره ها تنها 24 مورد بالایی توانایی حرکت داشته و مهره های خاجی و دنبالچه های به هم جوش خورده اند. ستون فقرات در هر ناحیه دارای ویژگی های منحصر به فردی است که به انجام عملکرد های اصلی آن کمک می کند.

  عکس واقعی ستون فقرات

  شماره ی مهره های ستون فقرات

  1- مهره های گردنی

  عملکرد اصلی مهره های گردنی یا ستون فقرات گردنی تحمل وزن سر (حدود 5 کیلوگرم) است. این 7 مهره گردنی از C1 تا C7 شماره گذاری شده اند. گردن به دلیل اتصال دو مهره ویژه به جمجمه بالا ترین دامنه حرکتی را دارد.

  مهره C1 حلقوی بوده، اطلس نام داشته و به صورت مستقیم به جمجمه متصل می شود. این اتصال امکان انجام حرکت آری و تایید را با سر به افراد می دهد. مهره دوم C2 اکسیس (آسه) نام داشته و دارای یک برجستگی به نام زائده دندانی است که مهره اطلس بر روی آن می چرخد. این مهره امکان انجام حرکت نه و چرخش سر به اطراف را می دهد.

  2- مهره های سینه ای

  عملکرد اصلی ناحیه سینه ای نگه داشتن قفسه سینه و محافظت از قلب و ریه هاست. 12 مهره سینه ای از T1 تا T12 نام گذاری می شوند. دامنه حرکت در ناحیه سینه ای محدود است.

  3- مهره های کمری

  در رابطه با مهره کمر باید گفت که عملکرد اصلی ناحیه کمری، تحمل وزن بدن است. 5 مهره ناحیه کمری از L1 تا L5 نام گذاری می شوند. این مهره ها از نظر اندازه بسیار بزرگ تر هستند که دلیل آن نیز جذب فشار ناشی از بلند کردن و حمل اجسام سنگین است.

  4- مهره های خاجی

  عملکرد اصلی ناحیه ساکروم اتصال ستون فقرات به استخوان لگن (ایلیاک) است. ناحیه خاجی دارای 5 مهره است که به یکدیگر متصل شده اند. این مهره ها به همراه استخوان های ایلیاک حلقه ای به نام کمربند لگنی را تشکیل می دهند.

  5- ناحیه دنبالچه

  4 مهره به هم چسبیده دنبالچه ناحیه اتصالی را برای رباط ها و عضلات کف لگن فراهم می کنند.

  مهره های کمری (Lumbar)

  مهره های کمر 5 عدد و بعلت فشار و وزن زیاد بزرگ هستند. در آناتومی کمر ،زوائد عرضی فاقد رویه مفصلی و فاقد سوراخ عرضی هستند. سوراخ مهره ای سه گوش است و از سوراخ مهره ای سینه ای بزرگتر و از سوراخ مهره های گردنی کوچکتر است. تنه مهره ای در کمر درشت و در مقطع کلیوی شکل است. ارتفاع تنه پنجمین مهره کمری در طرف جلو بیشتر از طرف عقب است.

  پدیکولها کوتاه هستند. زائده خاری تقریباً افقی چهارگوش و ضخیم می باشند. زوائد مفصلی فوقانی ناودانی و عمودی هستند و در کنار خلفی آنها زائده پستانی Mamillary.procces وجود دارد سطح مفصلی تحتانی محدب و استوانه ای هستند این فرم زوائد اجازه فلکسیون و مقداری اکستانسیون را می دهند اما حرکت چرخش را شدیداً محدود می کنند.

  زائده مفصلی تحتانی پنجمین مهره از مهره های کمر وسیع و سخت تر است و با زائده مفصلی ساکروم جفت می شود. زوائد عرضی باریک و درازند. در قسمت خلفی تحتانی ریشه آنها یک برجستگی به نام زائده عرضیAccessory process دیده می شود. دارای زائده های عرضی حجیم است که با تمام پدیکول ادامه می یابد و تا روی بدنه مهره کشیده می شود و به رباط Iliolumbar اتصال می یابد لامیناها در مهره های کمری با هم کاملاً فاصله دارند و توسط رباطهای زرد به هم متصلند و از فاصله بین آنها می توان برای Lumber Puncture استفاده کرد.

  در ناحیه کمری از قسمت پشتی جانبی، عضله پسواس بزرگ ما بین تنه ها و زوائد عرضی در جلو قرار دارد و بین اینها کمانهای مابین قسمتهای مقعر مهره ای کشیده شده است.

  در سطح اولین سوراخ مهره کمری Conus Medullaris نخاع شوکی می باشد و سوراخ بعدی مهره ای شامل cauda equina و مننژ نخاع می باشد. Conus Medularis قسمتی انتهایی نخاع است که در سطح کانال نخاعی L1-L2 خاتمه می یابد و پس از آن رشته های دم اسبی Cauda equina با مننژ نخاع می باشد.

  اعصاب ناحیه خاجی (ساکرال) چیست؟

  ناحیه خاجی در پشت لگن قرار داشته و در زنان و مردان شکل متفاوتی دارد. این ناحیه در زنان کوتاه تر و در مردان پهن تر است. 5 مهره این ناحیه از S1 تا S5 نام گذاری شده و با چسبیدن به هم شکلی مثلثی را تشکیل داده اند.

  ناحیه خاجی با قرار گرفتن در بین دو سمت استخوان خاصره (هیپ) ستون فقرات را به لگن متصل می کند. ناحیه خاجی در کودکی شامل 4 تا 5 استخوان مجزاست که این استخوان ها پس از سن 26 سالگی به یک استخوان تبدیل می شوند.

  کمردرد، علل و راههای درمان آن

  ناحیه خاجی دیوار پشتی کمربند لگنی را تشکیل داده و آن را حرکت می دهد. 3 مهره اول ناحیه خاجی دارای زوائد متقاطعی هستند که با رسیدن به هم بال هایی جانبی را تشکیل می دهند. این بال ها تا به لبه های استخوان لگن ادامه می یابند.

  ناحیه خاجی به عنوان بخشی از کمربند لگنی، دیواره پشتی لگن و مفاصلی در استخوان خاصره تشکیل می دهد که به آن ها مفاصلی خاجی می گویند. ناحیه خاجی دارای 4 منفذ در هر سمت است که اعصاب و عروق خونی این ناحیه از آن عبور می کنند. کانال خاجی تا به مرکز ساکروم امتداد یافته و نمایان گر انتهای کانال ستون فقرات است.

  منبع مطلب : drabdolhoseinpour.com

  آناتومی ستون فقرات و نخاع ( ستون مهره ها )

  دانستن آناتومی ستون فقرات می‌تواند به شما در شناخت بدنتان کمک کند و باعث می‌شود در زندگی روزمره خود بهتر عمل کنید و سبک زندگی داشته باشید که متناسب با این

  آناتومی ستون فقرات و نخاع ( ستون مهره ها )

  تاریخ: اردیبهشت ۶, ۱۳۹۹

  دسته بندی: مقالات

  دانستن آناتومی ستون فقرات می‌تواند به شما در شناخت بدنتان کمک کند و باعث می‌شود در زندگی روزمره خود بهتر عمل کنید و سبک زندگی داشته باشید که متناسب با این آناتومی خواهد بود. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد آناتومی ستون فقرات بیشتر بدانید.

  ستون مهره‌ها

  ستون مهره ها قسمت مرکزی بدن فرد را تشکیل می‌دهد و درواقع آناتومی ستون فقرات است. ستون مهره‌ای که به ستون فقرات نیز معروف است بخشی از اسکلت محوری است. مهره‌ها توسط دیسک‌های بین مهره‌ای جدا می‌شوند. ستون مهره‌ای کانال ستون فقرات را در خود جای‌داده است، حفره‌ای که نخاع را محصور کرده و از آن محافظت می‌کند. حدود ۵۰،۰۰۰ گونه از حیوانات وجود دارند که دارای یک ستون مهره‌ای هستند. ستون مهره انسان یکی از نمونه‌های بسیار موردمطالعه است.

  ساختار

  ستون مهره که درواقع شروع‌کننده آناتومی ستون فقرات است، از قاعده جمجمه شروع می‌شود و بعدازآن به ناحیه گردن و سپس به تمام طول بدن رسیده و به نخاع خاجی ختم می‌شود. در کودکان تعداد مهره‌ها در ستون فقرات ۳۳ عدد است که در بزرگ‌سالان این تعداد ۲۶ عدد است. دلیل این اختلاف این است که ۵ تا از این مهره‌ها که در انتهای ستون مهره‌ها قرار داشته به یکدیگر متصل بوده و به نخاع حاجی معروف است؛ و همین‌طور ۴ مهره آخر هم به یکدیگر جوش‌خورده و دنبالچه را تشکیل می‌دهند.

  از ۲۴ مهره آزادی که وجود دارد تعداد ۷ عدد مهره‌های گردنی است، ۱۲ عدد را مهره‌های پشت تشکیل می‌دهند؛ و ۵ عدد هم مهره‌های کمری هستند. ۱۲ عدد مهره پشتی مهره‌هایی هستند که در ساختار قفسه سینه دخیل هستند. مهره‌ها شکل یکسانی دارند و به‌صورت استوانه‌ای شکل هستند. قوس مهره در قسمت عقب قرار دارد و به همراه تنه مهره سوراخ مهره را تشکیل می‌دهند. سوراخ‌های مهره‌های به‌صورت مجموعه‌ای و یکپارچه مجرای مهره‌ای را تشکیل می‌دهند. در این مجرا نخاع قرار دارد و کانال مهره‌ای به‌مثابه یک جعبه استخوانی از آن حفاظت و پشتیبانی می‌کند.

  مجرای مهره‌ای به‌وسیله سوراخ پس‌سری و دنده‌های قفسه سینه یا همان ۱۲ عدد مهره پشتی متصل است.

  ساختار یک‌مهره از ستون فقرات

  ساختار یک‌مهره در آناتومی ستون فقرات از دو بخش تشکیل گردیده است:

  _تنه مهره: خود از چند سطح تشکیل شده است که شامل: سطح فوقانی، سطح تحتانی، سطح خلفی و سطح طرفی می‌باشد. سطح خلفی کانال نخاعی را می‌سازد و تشکیل می‌دهد. دیسک‌های بین مهره‌ای در محل سطح فوقانی و سطح تحتانی قرار دارند. تحمل وزن بدن را همین مواردی که عنوان شد به عهده دارند.

  _قوس مهره: وظیفه حفاظت از نخاع را برعهده دارد؛ و از دو قسمت تشکیل شده است:

  ۱_Pedicle یک جفت پایه

  ۲_Laminae یک جفت تیغه

  ۳_ هفته زائده که شامل ۴ زائده مفصلی که خود شامل دو زائده تحتانی و دو زائده فوقانی است و دو زائده عرضی و یک زائده که به زائده شوکی معروف است.

  دیسک چیست

  دیسک کمر یا گردن که در اصطلاح پزشکان و افرادی که از بیماری‌های خود شکایت می‌کنند درواقع دیسک‌های بین مهره‌ای است که قسمتی از آناتومی ستون فقرات است و در اینجا می‌خواهیم بیشتر در مورد آن صبحت کنیم.

  دیسک بین مهره‌ای یا Intervertebral disc را می‌توان این‌گونه توصیف نمود. بین هر بدن مهره‌ای، کوسنی به نام دیسک بین مهره‌ای قرار دارد. هر دیسک استرس را جذب می‌کند و شوکی را که بدن در حین حرکت متحمل می‌شود، جذب می‌کند و مانع از خرد شدن مهره‌ها در برابر یکدیگر می‌شود. دیسک‌های بین مهره‌ای بزرگ‌ترین سازه‌های بدن بدون منبع عروقی هستند. با استفاده از اسمز، هر دیسک مواد مغذی موردنیاز را جذب می‌کند.

  هر دیسک از دو بخش تشکیل شده است: فیبروز آنولوس و هسته پالپوس.

  فیبروز آنولوس

  حلقه یک سازه محکم مانند تایر است که یک مرکز ژل مانند، پولیپوس هسته را در برمی‌گیرد. حلقه باعث افزایش پایداری چرخش ستون فقرات شده و به مقاومت در برابر استرس فشاری کمک می‌کند.

  حلقه ساختاری لایه‌ای متشکل از آب و الیاف کلاژن الاستیک محکم است. الیاف در زوایای مختلف جهت افقی مشابه ساخت تایر شعاعی دارند. کلاژن از دسته‌های فیبری ساخته شده از پروتئین است که توسط ژل پروتئوگلیکان به هم وصل شده‌اند.

  هسته پالپوس

  قسمت مرکزی هر دیسک بین مهره‌ای پر از ماده الاستیک مانند ژل است. همراه با فیبروز آنولوس، هسته پالپوسوس استرس و وزن را از مهره به مهره منتقل می‌کند. اجزای ساختاری هسته پالپوس شبیه فیبروز آنولوس است. آب، کلاژن و پروتئینوگلیکانها را شامل می‌شود. تفاوت در غلظت این مواد است. هسته حاوی آب بیشتری نسبت به حلقه است.

  اندکی در مورد سلامتی ستون فقرات

  فتق دیسک بین مهره‌ای، تنگی کانال نخاعی و بسیاری از عوامل و عوارض آسیب به ستون فقرات می‌تواند ناشی از سبک زندگی اشتباه و رفتارهای پرخطر ما باشد.

  در اینجا تنظیمات ساده اما مهم برای سلامتی ستون فقرات ارائه‌شده است:

  اجسام را درست بلند کنید

  اگر موقع بلند کردن اجسام از فرم مناسب بدن و ستون فقرات استفاده نکنید بی‌شک به عارضه‌ای مشابه به عارضه‌های بالا مبتلا خواهید شد. اول اینکه برای بلند کردن جسم به آناتومی ستون فقرات خود دقت کنید و اگر فکر می‌کنید که جسم برای شما بیش‌ازحد سنگین است از کسی کمک بگیرید. دوم اینکه برای بلند کردن یک جسم بهتر است تا در نزدیک‌ترین حالت به جسم بایستید و به‌جای استفاده از کمر و بالاتنه خود از بازوها و زانوهای خود کمک بگیرید. لازم است تا هنگام بلند کردن جسم سر خود را به سمت عقب و بالا نگه دارید.

  درست بخوابید

  خوابیدن و نوع خوابیدن بسیار اهمیت دارد. حتماً تابه‌حال برای شما پیش‌آمده است که وقتی از خواب بیدار می‌شوید احساس درد در ناحیه کمر و گردن دارید که این موضوع به وضعیت نادرست بدن شما هنگام خوابیدن است. بدن شما برای ترمیم خود به خواب شب خوبی نیاز دارد. روی طرف خود بخوابید نه معده: خوابیدن روی معده شما فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد می‌کند. به گفته مؤسسه ملی قلب، ریه و خون، خوابیدن در کنار شما باعث فروپاشی راه هوایی فوقانی می‌شود و به جلوگیری از علائم آپنه خواب کمک می‌کند و به شما استراحت بهتر شب می‌دهد.

  منبع مطلب : doctorbaghban.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید